Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Care sunt limbajele de programare pe care le recomandati ?

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
danzi23

danzi23

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,072
  • Înscris: 14.08.2013
Ideea pt acest topic mi-a venit urmarind acest clip
Spoiler

Ce recomand eu cuiva sa invete: Python, C++, Java (in ordinea asta).
Care este lista voastra?

#2
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
1. C
2. C++
3. Java / C#

#3
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,482
  • Înscris: 10.08.2005
Step7

#4
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Procedural - C
Assembly - MIPS
OO - Java
Functional - Erlang sau Clojure (să fie din familia Lisp)
Scripting - Groovy

#5
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
1. Java/C#
2. Ruby
3. C++
4. VBA

Edited by bbchip44, 13 November 2014 - 00:18.


#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
  • C
  • ASM
  • Java
  • Javascript (Coffeescript)
  • C++
  • Go / Python / PHP / In curand Rust

Cand Rust se va stabiliza, va lua locul lui Java. Probabil ordinea va deveni:
  • C
  • ASM
  • Rust
  • Javascript (Coffeescript)
  • Go
  • Java / C++ / Python / PHP
Vorbesc de ordinea orientativa de studiu, ca de stiut recomand sa le stie pe toate.

Un interviu mai bun al lui Larry Wall este totusi [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aNAtbYSxzuA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by OriginalCopy, 13 November 2014 - 07:26.


#7
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,009
  • Înscris: 14.03.2013
Pai cred ca recomandarea ar trebui sa tina cont de omul caruia ii faci recomandarea (capacitatea sa intelectuala in primul rand, nu orice limbaj poate fi invatat bine de oricine) dar si in functie de ce cariera vrea sa isi faca (embedded, enterprise backend, web etc.). Altfel lista este doar o lista a propriilor dorinte si aspiratii.

#8
fuel

fuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 02.12.2005
Limbajul in sine. oricare ar fi el, nu e important si nu e greu de invatat.
Apreciez ca in 2 luni studiind zilnic ai putea sa ai o intelegere medie, depinde si de experienta minima pe care o ai, de inclinatie, etc

Ce e cu mult mai important practic sunt framework-urile, librariile apoi tool-urile de dezvoltare, practicile (design pattern-urile).

De asemenea, ce e foarte important, este cunoasterea arhitecturii tipice unui sistem de operare, ce este memoria partajata, memoria virtuala, proces, thread, obiecte de sincronizare.
Sunt cunostinte de baza, si chiar daca in unele medii de programare pe unele din ele nu le poti folosi in mod direct, este vital sa le cunosti ca si programator.
Din pct-ul asta de vedere, cu un limbaj precum C++ poti vedea efectiv cum aloci memorie manual, cum o dezaloci, poti vedea adresa in memorie a unei variabile, etc.
Eu nu recomand sa petreci mai mult de cateva luni pe C++ decat daca iti propui sa urmezi o cariera, sa te angajezi pt un job C++.

Web-ul este evident unul din zonele cu cerere foarte mare.
Poti vedea usor ce se cere daca intrii pe orice site de angajare si parcurgi job-urile.

Iti recomand sa alegi ceva care te atrage. Ca sa alegi, petrece putin timp vazand exemple de cod, explicatii, etc. ca sa-ti faci o idee generala. Wikipedia e o alta unealta buna pt asa ceva.

Edited by fuel, 13 November 2014 - 11:12.


#9
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
O intrebare care ma bantuie de ceva vreme, nu am prea gasit raspunsuri la aceasta intrebare pe net. Stiu ca lumea poate avea opinii diferite, dar daca mi-ar putea raspunde cineva care stapaneste destul de bine cat mai multe limbaje, ar fi superb.

Momentan nu cunosc decat T-SQL la nivel de junior 6 luni experienta comerciala si un an experienta cu tot cu studiu.

Ma tenteaza foarte mult sa invat C# deoarece multe locuri de munca solicita cunostinte C# impreuna cu T-SQL (In Anglia), dar si ASP.NET imi surade. Nu vreau sa devin DBA, ci DB-Dev si pentru multe pozitii, nu e suficient doar T-SQL.

Ca nivel de dificultate, va rog sa aranjati urmatoarele in ordine incepand cu nr 1 fiind cel mai dificil si ultimul cel mai usor.
Nu sunt pasionat de web design, deci va rog sa ordonati doar cele de dedesubt.

C#,
ASP.NET,
VB,
VBA,
Java,
C,
C++

O alta curiozitate pe care o am este, cat de usor mi-ar fi sa invat MYSQL , PL/SQL, Postgre-SQL dupa ce voi stapani foarte bine T-SQL ? stiu ca aceste limbaje pentru interogarea bazelor de date sunt foarte asemanatoare si consider ca mi-ar prinde bine sa le stiu pe toate, deoarece nu toate companiile detin un server Microsoft.

Va multumesc anticipat si va rog sa va abtineti de la comentarii rautacioase :-)

Edited by Clau_UK, 21 November 2014 - 16:26.


#10
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Învaţă-l pe cel care te pasionează.

Transact SQL nu e foarte aproape de standardul SQL, are diverse modificări proprietare. Un RDBMS foarte popular şi care urmăreşte destul de aproape (dar nu perfect) standardul este Postgres, cred că ar merita învăţat. MySQL este popular dar este prea prost gândit ca să merite, iar în ziua de azi nici măcar nu mai are argumentul performanţei.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View PostClau_UK, on 21 noiembrie 2014 - 16:25, said:

Ca nivel de dificultate, va rog sa aranjati urmatoarele in ordine incepand cu nr 1 fiind cel mai dificil si ultimul cel mai usor.
O alta curiozitate pe care o am este, cat de usor mi-ar fi sa invat MYSQL , PL/SQL, Postgre-SQL dupa ce voi stapani foarte bine T-SQL ?
Ce intrebi tu e relativ, fiecare persoana le priveste poate altfel asa ca orice as spune eu nu ti se aplica.
Programarea-i programare. Tu asta invata si aplica cu un limbaj generalist. Pe urma te specializezi in ce vrei.

#12
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View Postneagu_laurentiu, on 21 noiembrie 2014 - 16:53, said:

Ce intrebi tu e relativ, fiecare persoana le priveste poate altfel asa ca orice as spune eu nu ti se aplica.
Programarea-i programare. Tu asta invata si aplica cu un limbaj generalist. Pe urma te specializezi in ce vrei.


Da Laurentiu, inteleg ce zici, dar conteaza sa stiu nivelul de dificultate, deoarece ma pot apuca de cel mai usor, important este sa pot crea aplicatii cu el, chestia e ca nu stiu care-i cel mai usor :) de aceea te-as ruga sa-mi spui ce recomanzi pentru a invata mai repede si care intra mai usor in cap (chiar si cu practica).

View Postwirespot, on 21 noiembrie 2014 - 16:32, said:

Învaţă-l pe cel care te pasionează.

Transact SQL nu e foarte aproape de standardul SQL, are diverse modificări proprietare. Un RDBMS foarte popular şi care urmăreşte destul de aproape (dar nu perfect) standardul este Postgres, cred că ar merita învăţat. MySQL este popular dar este prea prost gândit ca să merite, iar în ziua de azi nici măcar nu mai are argumentul performanţei.


Multumesc pentru raspuns, m-ar pasiona cel mai usor de invatat :-) stiu ca MYSQL e cam prost gandit si e dificil sa replici datele din T-SQL in MYSQL din auzite.

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,258
  • Înscris: 24.02.2007
Ia-le pe rand, citeste 30min despre fiecare, si vezi cu care dai inainte...

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,632
  • Înscris: 30.07.2003

View PostClau_UK, on 21 noiembrie 2014 - 22:53, said:

deoarece ma pot apuca de cel mai usor, important este sa pot crea aplicatii cu el
In functie de ce vrei sa obtii folosesti si instrumentrul adecvat, nu cel mai "usor" e si cel optim pentru scopul propus.
Limbajul are o mana de cuvinte, asta se invata in trei zile (daca nu esti la primul). Tehnologiile aditionale (biblioteci/framework-uri) sunt multe si complexe iar ca sa ajungi la produsul finit pe care-l doresti trebuie sa cunosti din fiecare ori asta ia mult mai mult timp in raport cu setul de cuvinte cheie si reguli ale limbajului.

Eu cred ca la acest moment trebuie sa inveti programare. Exemplificata cu un limbaj. Asta inseamna sa cunosti cat de cat si limbajul ales ca sa poti pune in practica, cateva biblioteci aditionale lui, notiuni ale sistemelor de operare, ceva algoritmica, structuri de date, lucruri "plictisitoare" ar spune unii dar foarte importante ulterior cand vei face o aplicatie utila cuiva. Aceste notiuni scolaresti sunt baza intelegerii fenomenelor ulterioare, chiar daca in productie ajungi sa faci apel si la metode ce au incapsulate/abstractizate deja unele aspecte pentru viteza de lucru. Tu acum folosesti o comanda SQL pentru a obine ceva dar din perspectiva mea trebuie sa poti implementa si tu detaliile acelei comenzi (acolo trebuie sa ajungi). Si dupa ce vei fi trecut prin acest proces "scoala" ai sa vezi cum cerul se va lumina, singur poti lua decizii cu privire la nedumeririle ale tale. Calea scurta dorita de tine nu e buna, e doar o falsa impresie pentru ca nu ai inca (si e normal) perspectiva de ansamblu a lucrurilor iar, ca in orice domeniu, pentru a ajunge profesionist trebuie sa iei metodic lucrurile chiar daca asta dureaza.
Un inceput poate fi (cu tehnologiile adiacente): C (sau C-ul din C++), C++ (OOP), C# ori Java (dupa gust). Altfel mergi direct la VB (daca vrei sa sari direct in mijlocul oceanului fara sa stii sa inoti dar cum acesta e la categoria cea mai usoara te va salva sigur de la inec Posted Image ) .

View PostClau_UK, on 21 noiembrie 2014 - 16:25, said:

O alta curiozitate pe care o am este, cat de usor mi-ar fi sa invat MYSQL , PL/SQL, Postgre-SQL dupa ce voi stapani foarte bine T-SQL ?
50% vei folosi din know-how-ul anterior iar restul lucruri noi.

Edited by neagu_laurentiu, 22 November 2014 - 08:34.


#15
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostClau_UK, on 21 noiembrie 2014 - 22:53, said:

Da Laurentiu, inteleg ce zici, dar conteaza sa stiu nivelul de dificultate, deoarece ma pot apuca de cel mai usor, important este sa pot crea aplicatii cu el, chestia e ca nu stiu care-i cel mai usor :) de aceea te-as ruga sa-mi spui ce recomanzi pentru a invata mai repede si care intra mai usor in cap (chiar si cu practica).
Toate sunt la fel de grele daca nu ai inclinatie naturala, si usoare daca o ai.

Unele par mai grele pentru un incepator, dar il obliga pe invatacel sa fie mai atent la detalii din start.

Altele sunt mai delasatoare pentru un incepator, dar invatacelul va "creste" cu impresia ca e simplu, si va avea o varza in cap, fapt care se va intoarce impotriva lui - si abia dupa cativa ani de zile va ajunge la fel de disciplinat in programare ca cel care a luat prima ruta.

Primele se numesc in mare "limbaje compilabile", cele din urma se numesc mai degraba "limbaje de scripting".
Limbaje compilabile: C, C++, C#, Java, golang.
Scripting: Javascript, Python, PHP.

C++ are cele mai multe posibilitati (features), nu le vei folosi la inceput pe toate, in schimb ele te pot incurca la inceput deoarece te afecteaza in mod subtil, fara sa fii constient de asta. De aceea recomand C inaintea lui C++.

C# e pentru programare windows (Mono is BS, nu se pune), nu il recomand, deoarece programarea cross-platform devine din ce in ce mai importanta.

Java: e cross-platform, destul de rapid, poti programa si Android cu ea, si aplicatii enterprise - dar e irelevant pentru tine, la inceput nu te vei baga in asta.

Python: destul de generalist, poti programa atat pentru desktop cat si pentru web, dar are ceea ce se numeste GIL (global interpreter lock), ceea ce nu-l face recomandat pentru lucruri in care performanta e critica. Este rapid, dar nu poti controla subprocesele atat de rafinat cum o poti face in C de exemplu. Mai are si dezavantajul ca te "invata" sa programezi delasator (duck-typing)

Javascript: trebuie sa stie orice programator are de-a face cu web-ul, fie ca programeaza serverul in Java, PHP sau Python. Cu Javascript programezi browserul. Ca limbaj, cred ca e cel mai "clumsy", paradigme clar definite in alte limbaje sunt facute aici mai degrama "manual", ca o peticeala. Dar e important deoarece e singura metoda de a programa browserele web in mod universal.

PHP: pentru programarea serverelor. Are multe extensii incluse, pentru lucrul cu aproape orice are nevoie un incepator. Nu a fost dezvoltat cu o viziune formalizata pana anii trecuti, si ai nevoie de o carte buna care te invata din start cum sa programezi curat - multe carti sunt prost scrise.

golang: cu el nu poti face deloc aplicatii desktop cu interfata grafica, dar e foarte bun la programarea paralela si tipurile de date sunt mai bine definite. Util in programarea de aplicatii care necesita o performanta destul de buna, in general pentru procesarea de date intr-un server, in acelasi timp asigurand o siguranta mai buna (nu poti face greseli pe care le poti face in C/C++ de exemplu). Este extrem de usor sa partitionezi o problema ce trebuie rezolvata pe mai multe core-uri ale procesorului, sau pe mai multe procesoare (multithreading / multicore). Inventat de google.

Conceptele sunt in multe dintre ele aceleasi. Fiecare are idiomele lui specifice, dar fiecare idioma te ajuta sa programezi mai bine in oricare alt limbaj.

Summa summarum: tot C as recomanda pentru inceput daca vrei sa te pregatesti pentru productie, dar apoi neaparat ceva mai de calibru, in functie de ce vrei sa programezi: Java, C#, C++, golang. C e bun deoarece e destul de abstract pentru a invata multe concepte de care vei avea nevoie in celelalte limbaje, dar totusi destul de low-level incat sa-ti dezvolte o intuitie fata de low-level.

C are foarte multe biblioteci, dar, in contrast cu PHP sau python, ele nu sunt "incluse", trebuie sa le legi tu singur. Din acest motiv, daca vrei sa adaugi o biblioteca la unul din celelalte limbaje, de obicei o faci tot in C: se spune ca scrii un binding, de exemplu binding the X library to the Python runtime. Cu C poti extinde majoritatea bibliotecilor celorlalte limbaje.

#16
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
@OriginalCopy - Multumesc mult pentru raspunsul detaliat, e de apreciat, raman dator cu o bere :)

#17
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View PostClau_UK, on 21 noiembrie 2014 - 22:53, said:

Multumesc pentru raspuns, m-ar pasiona cel mai usor de invatat :-) stiu ca MYSQL e cam prost gandit si e dificil sa replici datele din T-SQL in MYSQL din auzite.

Postgres mi s-a părut cel mai ușor de învățat. Are un manual clar și concis. Are concepte logice, care sunt respectate peste tot la fel, fără excepții, surprize sau comportamente dubioase. Are un EXPLAIN care produce o descriere de query plan excelentă, care te ajută realmente să înțelegi ce se întâmplă. Odată ce înveți ceva poți extrapola ce-ai învățat și ajunge și singur la concluziile corecte, lucru care la MySQL nu e întotdeauna adevărat.

TSQL are diverse devieri de la standard. Unele pot fi potențial utile în anumite scenarii (ex. TRY CATCH). Altele mi se par complicații inutile (ex. DELETE FROM) care puteau fi rezolvate mai elegant și intuitiv. Unele sunt pur "business" și vor fi năucitoare pentru un începător (ex. faptul că poate converti rezultatele la XML și modul în care se face asta). Nu l-aș recomanda unui începător.

#18
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014
Prima data C++/C#.
Apoi Java.
Apoi ce vrei tu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate