Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

Dezactivare Roaming în România

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
bz_26_zzz

bz_26_zzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.01.2007
Neața. Mi-am făcut în weekend un abonament Optim 2 și astăzi când am ajuns la muncă am observat ca îmi intra roaming-ul. Lucrez undeva la subsol și semnalul nu este foarte bun. Vad ca uneori intra roaming-ul, alteori nu.

Întrebarea mea este dacă sunt taxat suplimentar în caz ca vorbesc în acest mod. Sau cum l-aș putea dezactiva. Folosesc un Note3. Multumesc.

Attached Files


Edited by bz_26_zzz, 10 November 2014 - 08:52.


#2
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Lol, e ceva un Optim 2 pe Note 3. Nu te costa nimic, lasa-l activat, ca altfel ramai fara semnal. Roamingul e solutia Digi in cazul in care ramai fara semnal de la ei. Lasa-l sa alterneze ba in Digi, ba in Roaming, ca nu e nici o problema.

#3
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007
nu inteleg, ce are in neregula un optim 2 pe note 3?

initiator, nu platesti nimic in roaming. singurul dezavantaj e ca lunar in roaming ai doar 100 mega net, pe cand in digi ai 3 giga.

Edited by slai, 10 November 2014 - 09:05.


#4
bz_26_zzz

bz_26_zzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.01.2007
Am inteles. Fiind la munca, am wireless deci nu folosesc netul de pe abonament.

Eram curios doar de convorbiri, dacă ma taxează supliment dacă vorbesc tot în rețelele din tara.

Legat de acest tip de abonament pe N3, nu vad unde e problema. :) 3 giga de net îmi sunt mult peste cat folosesc, iar cele 200 de minute iar îmi sunt suficiente. În caz ca se termina, mai am încă un abonament la Orange care are și ala 100 de minute naționale.

Mulțumesc pentru lămuriri.

#5
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

 bz_26_zzz, on 10 noiembrie 2014 - 08:50, said:

Dacă e roaming pe rețeaua Vodafone Ro/Digi.MobilR nu plătești nimic. Pe alte rețele plătești conform contractului.

#6
pedy

pedy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 09.06.2007
Si eu iti garantez ca la Digi, nu se plateste roaming-ul national cu Vodafone. Sunt abonat din luna mai si folosec 3 abonamente exclusiv in roaming.

#7
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Speer ca v-ati lamurit ca subiectul este discutat de ceva timp pe topicul: Roaming National Tranzitoriu - Digi.Mobil cu limitare trafic date 100mb/luna.

Pe scurt:
- NU SE PLATESTE NIMIC IN PLUS, deocamdata, asadar, convorbirile, SMS-urile si traficul de date este gratuit;
- pentru traficul de date ai doar 100MB / luna, se reseteaza pe data de 1 a fiecarei luni;
- este activ automat doar pentru abonamentele de telefonie mobila, cartelele prepay si cele exclusiv pentru date (cele din stick-uri) nu au acces la RN.

Se poate dezactiva, la nevoie. Trebuie sa se intre in setari si sa se faca urmatoarele modificari:
- modul de selectare al retelei sa fie manual si trebuie selectat: Digi.Mobil;
- tipul de retea sa fie doar 3G / WCDMA.

Pentru Android ar trebui urmati pasii urmatori, aproximativi, se poate sa difere de la model la model:
- Settings
- More...
- Mobile networks
- Network Mode: - WCDMA only
- Service providers
- Search mode:  - Manual
- Search network: - Digi.Mobil

Edited by Ciubex, 10 November 2014 - 09:48.


#8
bz_26_zzz

bz_26_zzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.01.2007
Asta imi apare la retele mobile. Vodafone nu imi arata. Asta inseamna ca roamingul intra pe una din retelele afisate si ca voi plati? Intreb pentru ca Vodafone nu apare.

Attached Files



#9
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014
DigiMobilR este roaming-ul national.

#10
bz_26_zzz

bz_26_zzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.01.2007
Deci va trebui sa selectez din lista aceea DigiMobilR pentru a nu aparea cost suplimentar?

#11
DIGI_Helper

DIGI_Helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 8,357
  • Înscris: 16.04.2014
Utilizarea roaming-ului national nu implica costuri suplimentare.
Recomandam setarea retelei pe automat si atunci cand este cazul, telefon va trece automat in Roaming National.

Multumesc.

#12
bz_26_zzz

bz_26_zzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 31.01.2007
M-am lamurit, Multumesc.

#13
IonutzRO

IonutzRO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 04.06.2011
Nu selectezi nimic, lasi pe Automat, altfel o sa stai doar in roaming. Digi.MobilR e Vodafone RO, iti apare asa de la cartela SIM Digi, daca bagi o cartela de Orange sau Telekom o sa vezi in loc de Digi.MobilR, RO Vodafone RO. Trebuie sa intelegi ca roaming-ul national cu Vodafone nu se plateste, doar cand pleci din tara platesti.

#14
iulian93

iulian93

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 17.03.2012

 bz_26_zzz, on 10 noiembrie 2014 - 09:56, said:

Deci va trebui sa selectez din lista aceea DigiMobilR pentru a nu aparea cost suplimentar?
Nu , va trebui sa dai selectare automata !
De restul se ocupa telefonul !
Iar network mode tot auto !

Edited by iulian93, 10 November 2014 - 10:02.


#15
alcrisus

alcrisus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 456
  • Înscris: 12.03.2010
@bz_26_zzz iti recomand sa citesti contractul semnat! Vei descoperi raspuns la aproape toate intrebarile.
Plus o mica documentare pe site-ul RDS despre acoperirea extinsa.

#16
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005

 tybanu, on 10 noiembrie 2014 - 08:58, said:

Lol, e ceva un Optim 2 pe Note 3.
Si care e problema? Eu folosesc pe iPhone o oferta Digi retrasa la 1 euro pentru 5GB trafic, viteza e aceeasi ca si la Optim Nelimitat.

Edited by deathnite, 10 November 2014 - 21:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate