Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Cisco RV180W E-K9-G5

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
LeThaL777

LeThaL777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.09.2014
Buna ziua,

Recent am achizitionat acest router pentru a-mi satisface necesitatile legate de un anumit proiect si am intampinat o problema:nu pot face/reusi  sa deschid porturile.
Sunt abonat RDS , am abonament de 1Gb si din August am trecut casnic la abonament bussines ( ip static).Aseara am inceput sa configurez routerul.Am urmat pasii si am ajuns la un pas in care trebuia sa bifez: Dynamic Ip,Satic Ip,PPPoE...si am ales PPPoE.Am urmmat pasii pana la capat am bagat user si parola..am dat save si asteptam sa se conecteze la internet dar mi-a dat eroare.Am sunat la RDS, am rugat frumos sa ma ajute cu catevba informatii, mi-a dat succint cateva indicatii.Mi s-a  spus ca trebuia sa bifez Static Ip si ca urmnare, trebuie sa resetez configuratia anterioara.asta am si facut.Am resetat configuratia anterioara, am bifat static Ip , am pus ip adress, subnet...etc...am ajuns la final, am dat ok si m-am connectat la internet.Pana aici ok.Proiectul meu este legat de deschiderea unui server de game.Este setat tot dar trebuie sa sa deschid porturile.Ca o paranteza, am citit pe un forum precum ca, s-ar face port forward numai prin PPPoE, prin care eu nu m-am putut connecta la internet. Sper ca cineva sa ma poata ajuta.Multumesc.

Edited by LeThaL777, 01 November 2014 - 11:30.


#2
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Port forward functionaza indiferent de setarile de pe WAN (Dynamic/Static/PPPoE).
Arunca un ochi aici.

#3
LeThaL777

LeThaL777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.09.2014
Am setat asa cum e explicat in tutorial dar tot nu merge.

#4
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Pentru ce joc vrei sa deschizi porturi? Pune si un print screen cu setarile facute pe partea de port forward.

#5
LeThaL777

LeThaL777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.09.2014
[ http://i61.tinypic.com/w0p7k1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Error
DmN CMS: Failed to connect to sql server instance. Please check your configuration details.



Action --Always Allow
Service--MSSQL
Source Ip --Any
Destination IP - IP
Internal Port --1433

Edited by LeThaL777, 01 November 2014 - 12:31.


#6
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Ce cauta un IP public la destination IP? Acolo trebuie sa treci IP local (192.168.x.x sau ce clasa este setata pe partea LAN) catre care portul/porturile sa fie forwardate.
Intra aici, cauta jocul sa aplicatia pentru care vrei sa faci port forward si urmeaza pasii indicati. Daca nu gasesti fix aplicatia/jocul dorit, te inspiri din setarile pentru ceva apropiat.

#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

View PostLesbianu, on 01 noiembrie 2014 - 11:39, said:

Port forward functionaza indiferent de setarile de pe WAN (Dynamic/Static/PPPoE).
Arunca un ochi aici.

Da, pentru ca intre noiembrie 2010 si iulie 2013 am avut port forwarding facut pe IP static direct conectat, din 2013 m-au trecut la PPPoE si la abonamentul business.

#8
LeThaL777

LeThaL777

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 09.09.2014

View PostLesbianu, on 01 noiembrie 2014 - 12:33, said:

Ce cauta un IP public la destination IP? Acolo trebuie sa treci IP local (192.168.x.x sau ce clasa este setata pe partea LAN) catre care portul/porturile sa fie forwardate.
Intra aici, cauta jocul sa aplicatia pentru care vrei sa faci port forward si urmeaza pasii indicati. Daca nu gasesti fix aplicatia/jocul dorit, te inspiri din setarile pentru ceva apropiat.

Multumesc de ajutor.Corecte indrumarile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate