Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Caloriferul nu se incalzeste

- - - - -
  • Please log in to reply
250 replies to this topic

#235
leontyn

leontyn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.08.2008
caloriferele sunt infundate , prefer sa le inlocuiesc fiind vb de un bloc de aprox 50 de ani , sunt 3 calorifere - dormitor sufragerie si baie  cu instalatie clasica teava fier , ce sfaturi imi dati si poate imi recomandati si un instalator propfesionist  Posted Image Posted Image Posted Image

#236
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Sa pui si fitre sa nu ti se infunde si cele noi si robineti ca daca e ceva sa poti sa lucrezi la ele ...
Le poti schimba si singur cu conditia sa vb la asociatie sa inchida coloanele si sa le si goleasca de apa .

Edited by Baxon, 09 August 2017 - 17:54.


#237
zanfirflorin

zanfirflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.05.2011
Buna ziua,
Am si eu o problema similara cu a initiatorului acestui topic. caloriferul din dormitor se incalzeste doar partea de sus, spre robinetul de tur. cateodata nu vrea sa se incalzeasca deloc pana nu ii fac aerisire, probabil pun apa in miscare prin el. este legat in diagonala, iar in locul aerisitorului am pus un robinet cu stut ca sa ma pot lega cu un furtun sa ii fac aerisirea. Mentionez ca locuiesc la ultimul etaj, coloana este la vecinul de alaturi si am clasica teava prin toate camerele -de aerisire- sau cum s-o numi. Ma gandesc ca presiunea apei este relativ egala atat pe tur cat si pe retur, de aceea probabil nu se plimba apa prin calorifer. pe furtun, e greu sa faci diferenta, insa debitele de apa par asemanatoare atat cu turul inchis cat si cu returul. ma gandesc la o varianta, nefiind in relatii bune cu vecinii si acum ca este agent termic in instalatie nu am chef sa imi urle toti batranii ca ii las fara caldura, m-as lega cu turul de la calorifer direct in teava de aerisire care strabate tot apartamentul pt ca stiu ca aceasta aerisire este legata la tur, si debitul se cumuleaza de la mai multe coloane, de fapt se cumuleaza de la toate coloanele din bloc, astfel returul ramananc acelasi. Ce parere aveti? De asemenea as apela si la o pompa de recirculare insa nu am experiente cu asa ceva si ma gandesc ca produce zgomot, totusi ar trebui montata in dormitor...
Multumesc.

#238
zanfirflorin

zanfirflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.05.2011
Vad ca nu mai vrea nimeni sa isi dea macar cu parerea... am cumparat un manometru si l-am montat in locul aerisitorului, la fiecare calorifer din casa in parte. am aceeasi valoare atat pe tur cat si pe retur, adica 2,3 bari. Aerisirea este facuta corect, am si aerisitor automat, de ce nu se incalzeste caloriferul uniform? sa fie problema de debit?

#239
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Daca se incalzeste atunci cand ii faci aerisirea, atunci trebuie facut reglajul din robinetii de retur.

#240
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Shymano, vezi ca omul sta la bloc, la la ultimul etaj. Ce retururi sa mai inchida ? A vecinilor ce stau sub el ? :D

#241
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Mai trage un calorifer sus pe bloc, si n-o sa mai fie el ultimul ...Posted Image
Daca i se incalzeste la aerisire, cred ca are, totusi, un debit destul de bun.

#242
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Daca i se incalzeste cand aeriseste inseamna ca nu are circulatie prin calorifer. Circulatia apare doar cand scoate aer din calorifer. In general inseamna ca turul functioneaza corect, dar returul e infundat pe undeva. Vezi din ce parte se incalzeste caloriferul, desi aproape sigur se incalzeste de sus, din partea cu robinetul de tur. Daca e ultimul radiator din coloana, verifica intai returul lui, apoi mergi in jos pe coloana.
Vecinii tai au aceeasi problema? E nevoie de cooperare ca sa rezolvati problema.
Apropo ... presiunea e aceeasi in tot circuitul indiferent de debit asa ca degeaba masori presiunea.
Cat despre reglaj ... SUNT DE ACORD. Pune toti vecinii sa inchida caloriferele de pe coloana aia. O sa ti se incalzeasca mai bine SIGUR. Dar eu zic sa cooperati, totusi.

#243
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Sunt de acord cu ce ai spus, mai putin partea de mai jos:

View Postmaricmanu, on 15 decembrie 2017 - 23:00, said:

presiunea e aceeasi in tot circuitul indiferent de debit asa ca degeaba masori presiunea.
Ceea ce spui tu este valabil doar daca nu exista debit (de ex. nu functioneaza pompa de circulatie).
Acesta este regimul static.

Atata timp cat exista debit, apare si o cadere de presiune.
De la un capat la celalalt al circuitului, diferenta este tocmai presiunea diferentiala creata de pompa.
Acesta este regimul dinamic.

Vezi capitolul: Pressure Monitoring for a Constricted Tube
http://hyperphysics....e/pber2.html#pl

Attached Files


Edited by kolfleading, 16 December 2017 - 09:30.


#244
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Ai dreptate, dar omul sta la bloc. Pompa e undeva la cateva sute de metri distanta.

#245
zanfirflorin

zanfirflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.05.2011
Mai vreau si eu un sfat de la voi. Avand in vedere ca presiunea este egala, masurata pe manometru, atat pe tur cat si pe retur, ma gandesc ca problema ar fi de debit. Intentez sa masor acest debit in felul urmator : pe o galeata de 10L, masor turul si returul in cat timp umplu acea galeata. Comparativ voi face acelasi lucru pe alt calorifer. Banuiesc ca este singurul test pe care il pot face fara aparatura sofisticata, astfel pot sa trag concluzia daca turul sau returul sunt stangulate, avand in vedere ca, coloana se afla la vecini in casa.

#246
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu ar fi mai simplu sa verifici daca la vecinul tau se incalzeste caloriferul ?
- Daca la vecinul tau se incalzeste bine, atunci problema este pe cele 2 tevi scurte ce vin la tine
- Daca nici la vecinul tau nu se incalzeste, atunci problema este de mai jos si va trebui sa va duceti pe la vecini ce stau sub voi, ca sa vedeti care este ultimul etaj la care se incalzesc bine caloriferele de pe coloana respectiva.
- Daca nici la parter nu se incalzesc bine, atunci problema este in subsol.

#247
zanfirflorin

zanfirflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.05.2011
Am vorbit cu vecinul in apartamentul caruia se afla coloana aferenta caloriferului meu. La el este totul ok. Vreau sa fac aceasta masuratoare si in functie de ce rezultate obtin ma gandesc ca sa iau turul din acea teava care strabate tot apartamentul si uneste toate tururile de la toate coloanele din bloc sau daca returul e problema, sa ma leg la teava din baie pentru ca e cea mai apropiata de caloriferul cu pricina, si diametrul tevilor de la baie este mult mai mare.

#248
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 18.08.2005
Acum ceva ani am inlocuit caloriferul din fonta pentru ca nu se mai incalzea prea bine cu unul pentru prosop (cel din poza).
Am observat ca si acesta se incalzeste mai greu si trebuie aerisit.
De vreo 2 ani nu se mai incalzeste deloc, turul si returul care vin de jos sunt reci. Vecinul de sub mine spune ca este caldut caloriferul. Nu am mai reusit sa desfac piulita de sus de la tur si am aerisit pe jos.Dupa ceva timp a inceput sa vina apa calda.Am inchis si turul sa vad daca se incalzeste tot si a functionat.Dupa ce am inchis turul si returul, terminand aerisirea s-a racit complet.
Turul este comun si face o bucla plecand din baie si trece prin dormitor 1, dormitor 2, bucatarie , sufragerie.
Stau la 10/10.In celelalte camere sa incalzesc calorifelele cam 70% (in special sus).

Attached Files



#249
zanfirflorin

zanfirflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.05.2011
esti cam in aceeasi situatie ca si mine. daca ar fi unit si retururile cu o terava ca acea teava de care spui ca o ai ca si mine, s-ar fi egalizat si presiunea pe retur si poate se incalzeau cum trebuie. La mine ca sa se incalzeasca caloriferul din dormitor cu care aveam probleme (nu se incalzeste el foarte bine, dar decat de loc e bine si asa) , a trebuit sa opresc circulatia apei prin acea teava, astfel banuiesc ca acum e o diferenta de presiune intre coloana de la acel calorifer si celelalte coloane aferente caloriferelor din casa.

#250
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,021
  • Înscris: 01.05.2004

View Postcccrys, on 26 decembrie 2017 - 22:59, said:


Cand o sa se termine perioada asta de iarna si nu se mai baga caldura sa intorci radiatorul portprosop si sa pui si turul in partea de jos. Daca se incalzesc partial si sunt aerisite bine insemna ca nu prea circula apa prin ele.. Acesta e unul din "avantajele" traiului la etajul 10. :)

#251
juve_merda

juve_merda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 18.10.2006
Salut ! Ce se întâmplă dacă un calorifer este montat greșit, în sensul în care turul este jos și returul sus ? Mulțumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate