Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Simvastatina + protector hepatic?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Atropabella, on 13 mai 2015 - 21:31, said:

Intradevar, statinele (atorvastatina, rosuvastatina, simvastatina, etc) produc afectare hepatica. De ce se utilizeaza atat de frecvent?
Un medic cardiolog spunea asa: prefer sa ii recomand pacientului meu statine, cu riscul ca in urmatorii 20-30 de ani sa faca ciroza, decat sa aiba un colesterol crescut, cu riscul ca in urmatorii 2-3 ani sa faca un infarct de miocard sau un accident vascular cerebral.
Acele suplimente cu omega 3 se folosesc ca adjuvante in terapia hipolipemianta. Adica, un aport suplimentar de acizi omega 3 poate imbunatati actiunea medicamentelor. Actiunea lor de sine statatoare este neglijabila.
De asemenea, efectul suplimentelor hepatoprotectoare este discutabil. Ficatul se regenereaza prin somn, odihna, alimentatie corespunzatoare (fara alcool, cafea, cacao, condimente, etc). Totusi, pentru ca stim cu totii ce avem de facut, dar ritmul societatii actuale nu ne permite, sfatul meu este sa luati un hepatoprotector, macar o cura de 3 luni pe an. Exista si alternative economice: Liv 52, Essentiale Forte N, Hepatoprotect.
Eu personal am cea mai mare incredere in Lagosa - 1cpx2/zi, deoarece este inregistrat ca medicament (asta inseamna ca este verificat, contine un extract standardizat, are in spate studii preclinice si clinice care sa ii dovedeasca eficacitatea).
Sa inteleg ca celelalte nu sunt inregistrate ca medicamente?
Ca ce sunt,suplimente?
Suplimentele nu sunt verificate?

Edited by I2O, 13 May 2015 - 23:45.


#20
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,916
  • Înscris: 31.03.2003
Evident ca exista o diferenta intre medicament si supliment.
Un medicament trebuie sa treaca mai multe "teste", pe cand un supliment nu.
Mai ales in cazul extractelor.
Daca folosesti o anumita cultura ca sa extragi un principiu activ, risti sa ai concentratii diferite functie de zona, an etc.
Or la medicamente vorbim de standardizare.

#21
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 I2O, on 10 mai 2015 - 01:07, said:

Inseamna ca si rosuvastatina care o ia taica-meu e in aceeasi oala...
Eu am renuntat la Roswera .....si ma simt foarte bine de cand am renuntat la ea. Nu mai iau asa ceva nici batut....Imi scad trigliceridele prin alta metoda......O sa vad la urmatoarele analize daca merge .....Ultima data eram in grafic cu colesterolul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate