Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Festivalul Filme de Cannes la Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005
Sau pe limba lor - "Les films de Cannes a Bucharest". In perioada 24-30 octombrie. Ce filme ati vazut deja? Ce filme vreti sa vedeti? Ce va placut? Ce ati urat?

Eu am fost azi la doua filme:

Jauja
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eUnzXndpZug?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si

La Jaula de Oro (The Golden Dream)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GBBNmC2JWGU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Banuiesc ca pentru mine asta a fost ziua latino-americana a festivalului, pentru ca primul e argentinian, iar al doilea mexican.

Jauja a fost o dezamagire - ce-i drept, m-am dus ca sa vad imaginea superba cu pampasul / desertul argentinian, dar speram si la o poveste coerenta sau macar inteligibila. N-a fost sa fie, sau oi fi eu prea dens ca sa inteleg substraturile metafizice ale regizorului Lisandro Alonso. Plus ca fiecare scena era lungita inutil - cel putin o treime din fiecare scena putea fi taiata lejer. Este un film lent si care nu duce nicaieri.
Asa ca, desi cu Viggo Mortensen in rol principal si in ciuda ideilor bune - de a pune putine dialoguri si de a cadra fiecare scena larg, static si fara prim-planuri (idee interesanta in sine) - nu mersi.
Si totusi ma mai intreb de ce filmul a fost facut in format 4:3 (cu colturi rotunjite, ma rog), cand un wide-screen ar fi pus macar in valoare cadrele superbe de exterior.

La Jaula de Oro a fost opusul - ma asteptam la un film de actiune si am primit altceva. Un road-movie special despre 3 adolescenti guatemalezi si 1 adolescent indian mexican care incearca sa emigreze ilegal in SUA.
Putea si un film banal si lacrimogen, dar a iesit ceva mult, mult mai bun. Este un film realist, exista si actiune, dar nu in detrimentul povestii. Pana la urma, sfarseste prin a fi o oglinda fidela a incercarilor prin care trec emigrantii ilegali. Este o poveste uneori dura, brutala, dar care trebuie vazuta.

Maine ma duc sa vad Winter Sleep, filmul turcesc care a luat marele premiu la Cannes anul asta. Sincer, ma duc ca la pomul laudat, fara mari asteptari - filmul este descris ca fiind interesant, asta daca reusesti sa nu adormi la cele 3 ore de proiectie.

#2
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Ma bucur ca inca exista cinefili adevarati, impatimiti, care privesc arta filmului intr-un mod polivalent si care se lasa prada simturilor in fata spectacularului. Bravo!
Intrebi:
Si totusi ma mai intreb de ce filmul a fost facut in format 4:3 (cu colturi rotunjite, ma rog), cand un wide-screen ar fi pus macar in valoare cadrele superbe de exterior.

Un posibil raspuns ar fi sugerarea directa a perioadei epocii actiunii prin folosirea cadrului tip academy (1:1,37 adica 22/16, nu 4:3 cum spui tu), care aparea la un moment dat chiar asa cu marginile rotunjite, in proiectie:

[ http://filmmakeriq.com/wp-content/uploads/2013/06/35mm-Film-with-Optical-Sound-Track-600x406.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005

 gicaru, on 27 octombrie 2014 - 01:07, said:

Ma bucur ca inca exista cinefili adevarati, impatimiti, care privesc arta filmului intr-un mod polivalent si care se lasa prada simturilor in fata spectacularului. Bravo!
Intrebi:
Si totusi ma mai intreb de ce filmul a fost facut in format 4:3 (cu colturi rotunjite, ma rog), cand un wide-screen ar fi pus macar in valoare cadrele superbe de exterior.

Un posibil raspuns ar fi sugerarea directa a perioadei epocii actiunii prin folosirea cadrului tip academy (1:1,37 adica 22/16, nu 4:3 cum spui tu), care aparea la un moment dat chiar asa cu marginile rotunjite, in proiectie:

[ http://filmmakeriq.com/wp-content/uploads/2013/06/35mm-Film-with-Optical-Sound-Track-600x406.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

M-am cam prins eu ca de ceva de motive "istorice" e vorba, problema e ca nu se potriveste cu panoramele absolut superbe.
Si mersi de aprecieri Posted Image

Edited by kratima, 27 October 2014 - 10:35.


#4
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014

 kratima, on 27 octombrie 2014 - 10:32, said:

M-am cam prins eu ca de ceva de motive "istorice" e vorba, problema e ca nu se potriveste cu panoramele absolut superbe.
Si mersi de aprecieri Posted Image

cu drag, intr-adevar o imagine poate transmite 2 lucruri, generic: atmosfera sau caracterul personajelor, nicio varianta nefiind favorizata de aceasta incadratura de pionierat, foarte buna observatia.

#5
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005
Si am fost si la Winter Sleep
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P1nQbYtTPQg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Film turcesc, marele castigator de la Cannes anul asta. Un film despre relatii umane, cu mult dialog despre altruism, dragoste, responsabilitate etc, etc, cu actiunea petrecandu-se intr-o mica localitate din muntii Turciei. Totul in peste 3 ore de pelicula!
Pare plictisitor? Sincer, prima jumatate m-a cam facut sa dorm, dar asta pentru ca filmul parca nu mai termina sa treaca de expozeu si sa-si ia avant. Partea a doua a meritat insa efortul, pentru ca m-a facut sa urmaresc replicile cu atentie, pe masura ce fiecare personaj capata noi si noi nuante in personalitate. Asta si pe fondul faptului ca variante la anumite dialoguri le-am trait pe viu in viata reala, asa ca puteam sa ma identific cu personajele. Jocul actoricesc jos palaria, Turcia rurala bogata in peisaje frumoase (de iarna si nu numai).
Per total, daca prima jumatate ar fi putut fi scurtata de la o ora jumatate la maxim 45 de minute, filmul m-ar fi satisfacut pe deplin.

Chiar si asa, am iesit din cinema cu o senzatie de bine si, din toate lucrurile posibile, cu un citat care pare ciudat la prima vedere, dar perfect dupa ce vezi filmul - replica lui Jack Sparrow din finalul "Piratilor din Caraibe 1" - "Now, bring me that horizon!" Posted Image

Edited by kratima, 27 October 2014 - 23:18.


#6
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005
Ok, inca un film pe lista (penultimul): Mr. Turner
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Tn4zSR_5ioI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Film care a luat premiul pentru interpretare masculina la Cannes. Un film biografic despre ultimii 25 de ani din viata pictorului englez Joseph Turner, care spre sfarsitul carierei a devenit un proto-impresionist. Cum mie imi place impresionismul, nu puteam sa-l ratez.
Si bine am facut ca nu l-am ratat! Timothy Spall face intr-adevar un rol magnific, premiul este pe deplin meritat, dar filmul este in totalitatea lui o reusita - panoramele sunt superbe, prim-planurile actorilor extraordinare (nu mai vorbim de machiaj!), jocul actoricesc al intregii distributii impresionant, scenariul curge frumos, partile amuzante sunt "spot on". Ce mai, un film-capodopera pentru genul lui.

Daca ar fi fost sa fiu in juriul de la Cannes, as fi facut o rocada - as fi dat marele premiu pentru Mr. Turner si l-as fi lasat pe Winter Sleep doar cu premiul pentru cel mai bun actor. La o adica, ambii actori din rolurile principale au avut interpretari magistrale, dar Winter Sleep este doar pe jumatate un mare film. Doar parerea mea Posted Image
Si cum spunea cineva dupa proiectie, e placut sa mai vezi si oameni reali in filme, nu numai papusi Barbie si Fetzi-Frumosi!

Si maine e ultima zi de festival, si-mi pare rau ca se termina...

PS: Cam frig in cinema la Patria. Iar totul n-ar fi fost complet fara una bucata spectatoare care a facut poze (si filmulete) cand ti-era lumea mai draga si intunericul mai placut (si nu asa, de 2-3 ori, ci cam de 20-30 de ori); si ca sa puna si bomboana pe coliva, "doamna" (rog doamnele adevarate sa ma scuze) s-a apucat la un moment dat sa-si verifice colectia de poze de pe telefon! Moment in care macar i-am vazut mutra, ca deh, toata lumea isi face selfie-uri in ziua de azi Posted Image. Toate bune, dar putea sa ne zica si noua cum e pe la tzara pe la dansa si daca i-au tras in sfarsit curent electric!

Edited by kratima, 30 October 2014 - 00:53.


#7
kratima

kratima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 221
  • Înscris: 13.07.2005
Si s-a terminat si festivalul. Ma rog, la ora la care scriu ruleaza ultima proiectie, un "bis" la The Tribe pe care eu l-am vazut la prima mana.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bpLj9WYBK_c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
The Tribe este un film ucrainean cu o caracteristica aparte - actiunea se desfasoara intr-o scoala pentru surdo-muti, in care unii elevi au format o banda care se ocupa cu furturi si prostitutie. Dar nu asta e interesant, ci faptul ca in film nu se scoate nici un cuvant, iar discutiile in limbajul semnelor (intre actori care sunt toti surdo-muti si in realitate) nu sunt subtitrate in nici un fel. Coloana sonora... nu exista, tot ce se aude sunt zgomotele naturale si nimic mai mult. Ideea e interesanta, realizarea la fel, dar acum sunt curios daca o sa apara vreo varianta DVD cu subtitrare, ca sa confrunt ce am inteles cu ce se discuta de fapt.
Filmul nu este pentru persoanele sensibile sau pubibonde - este un film dur, realist, ultra-violent pe alocuri, cu nuditate, sex si "proceduri medicale" (sic). Stau si ma intreb cum a scapat cu un rating de doar N-15 si nu are un R; probabil pentru ca e film de arta, deci in general violenta nu este gratuita, ci serveste actiunii.
Finalul lasa unele lucruri putin in ceata, dar in rest filmul mi-a placut, este o experienta inedita si interesanta.

Oare ce o sa fie la anul? Pentru ca sigur o sa ma duc si in 2015, la cate filme de calitate am avut ocazia sa vad intr-o singura saptamana. Si nici un supererou prin ele sau cine stie ce efecte speciale!

PS: Spre deosebire de Patria, la cinema Elvira Popescu cu sala plina a fost un pic cam cald - mereu trebuie sa fiu nemultumit de ceva, nu-i asa? Posted Image

Edited by kratima, 30 October 2014 - 23:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate