Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

OCPI Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Crissu2

Crissu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 17.02.2009
Salutare,

Am fost si eu astazi sa depun o cerere pentru un extras de carte funciara la oficiul de carte funciara de la Romexpo. Ei bine, tin sa va anunt ca s-au modernizat si dobitocii astia, iar acum, nu mai poti sta la coada traditionala de la intrarea in birouri, ci au construit o camera speciala unde au implementat un sistem cu bon de ordine. Nimic neobisnuit, chiar foarte frumos as zice .. la prima vedere!

Sistemul functioneaza cam asa .. sunt 4 tv-uri pentru 4 birouri la eliberari si 4 tv-uri pentru 4 birouri la depuneri. Fiecare bon de ordine are 3 minute la dispozitie sa prezinte la biroul dorit, birou aflat intr-o alta cladire.

1 birou pentru delegati notariali
1 birou pentru persoane fizice si autorizati
1 birou pentru avocati si executori judecatoresti
1 birou pentru .. ceva cu primari

Ei bine, acum imaginati-va 400 de persoane asteptand doar la depuneri, stand cu ochii pe cele 4 tv-uri.

La ora 11:30 erau 140 de bonuri pentru persoanele fizice si autorizati si un singur birou care-i putea primi. Nu va mai zic cum se misca bietul functionar, cu viteza melcului schiop, imaginati-va doar 140 bonuri x 3 min fiecare .. pana la acea ora, deci de la 7:30 si pana la ora 11:30 erau depuse doar 50 de bonuri!

Programul este 7:30 - 14.00 pt depuneri si pana la 16:00 pt eliberari.

Paznicul care sta la aparatul de bonuri are grija sa zica ca la ora 14:00 se inchide aparatul si ca nu mai emite bonuri, insa nu are nicio grija sa zica ca "saracii" oameni care stau la coada si care nu au pe bon cel mult numarul 80 stau degeaba.  Am aflat asta abia la ora 14:00, atunci cand eu si inca 50 de persoane am aflat ca am stat, dupa caz, in jur de 3-5 ore, degeaba!

Bineinteles, indignati fiind, am cerut si noi explicatii .. cu o aroganta de iti venea sa-i iei la bataie, paznicii de la cladirea in birouri ne transmitea sa fim sanatosi daca am stat degeaba la coada si nu am putut depune la timp, sa plecam acasa. Probabil sefii OCPI stiau ca sistemul lor avea sa esueze, din aceasta cauza in incinta se aflau si 4 jandarmi, jandarmi ce eu nu i-am mai vazut pana atunci acolo. La fel de flegmatici si ei, jandarmi incepusera sa impinga bietii oameni batrani care stateau de atatea ore in picioare si cereu si ei o explicatie. Nervos fiind am plecat cu gandul sa le fac o reclamatie, am incercat acolo in incinta lor, insa nu exista asa ceva.

Inca ceva, in acea camera nu exista decat vreo 20 de scaune, nu exista aparate de cafea sau de lichide, iar toaletele nu sunt racordate la apa. Daca te apuca vreo cacare pe acolo .. ei bine, e vai de tine!

Acum va intreb si eu, unde as putea sa-i reclam ? La protectia consumatorului, la drepturile omului?

E bataie de joc, si-au batut joc de noi in cel mai mare mod! Nu mi-e foarte mult de mine, eu sunt tanar, pot sta in picioare, ma pot deplasa sa-mi cumpar ceva, pot astepta, timpul alocat a fost suficient (stiam ca am sa stau ceva timp pe acolo) - insa erau oameni batrani, in baston, oameni care abia rezistau, oameni cu nevoi, oameni care si-au luat liber de la servici, oameni care aveau doar o portita de timp, oameni care aveau programat azi vanzari sau alte programari .. toate s-au dus pe apa sambetei din cauza cui, din cauza unor oameni redusi mintal, oameni care ocupa pozitii ce nu le merita, care nu gandesc sau nu vor sa gandeasca, oameni care nu le pasa!

La un moment dat, ascultam la acei paznici care stateau langa aparatul de bonuri cum se vaita ca toata ziua stau in picioare, ca n-au dreptul sa stea jos sau sa mearga sa manance, si ca au un salariu de 700 ron. Doamneeeee in ce tara traim?!?!!

Edited by Crissu2, 24 October 2014 - 17:58.


#2
tomtom

tomtom

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 03.01.2007
In Romania. Nimic nou.

Vrei sa-ti povestesc eu cum am stat de trei ori la Enel, in acelasi sistem descris de tine, din vina lor? :D

In alta ordine de idei, cererile se pot trimite pe mail/fax:
http://legestart.ro/...carte-funciara/

#3
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
eh, ar trebui sa invete de la CASMB cum sa-ti gestioneze bonurile. Aia dau 130 bonuri pe zi, cat au calculat ei ca pot rezolva. Nu stiu exact ce se intampla la sfarsitul programului, daca mai raman oameni cu bonuri si sunt dati afara, dar am trecut pe-acolo cu vreo 2 ore inainte de inchidere si se rarisera randurile, deci cred ca si-au calculat corect. Problema cea mare e ca daca vrei sa prinzi unul din cele 130 de bonuri trebuie sa te asezi la coada la 6-6:30 dimineata, pentru ca atunci cand deschide, la 8-8:30, sa te calci in picioare cu restul ca sa apuci un bon. Apoi, in functie de numarul pe care-l ai, nu-ti ramane decat sa astepti X ore.

Daca nu aflam de posibilitatea trimiterii dosarului prin posta, iti spun sincer ca luam si eu in considerare sa-i dau in judecata pe tema ingradirii accesului la serviciile de sanatate (incerc sa obtin o adeverinta de asigurat, fara care nu am acces la serviciile de sanatate, chiar daca am platit tot ce mi-au dat de plata).

#4
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Foarte dragut ca mi-a disparut postarea , desi arata clar realitatea . Cine nu a trecut pe acolo , nu stie , nu cunoaste , si nu intelege de ce se fac asemenea " imbunatatiri " , nu pricepe ca totul are drept scop incurajarea spagii .
Deci nu este voie sa postezi lucruri adevarate ca supara ...

#5
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Ti-am sters postarea pentru ca indemnai la plata spagii pentru a avea intaietate in institutia sus-numita.
Daca ai vreo problema in acest sens te astept pe aria Abuzuri.
Data viitoare te paste o suspendare.

Edited by Dau, 25 October 2014 - 15:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate