Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

ING Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#55
Iulian_AG

Iulian_AG

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.02.2008
NOTA: pentru cei interesati de un imprumut de tip "PRIMA CASA" la ING Bank:
dobanda este formata din marja bancii care este de 2,5% + ROBOR (in situatia actuala: 1,71%) = 4,21%

2% este doar daca imprumutatul isi face asigurare de viata facultativa (la NN, fostul ING Asigurari de Viata) si care se percepe separat de rata lunara a creditului pt. imobil si este de ~70 RON/luna pt 50.000 EURO pe 30 de ani (aceasta rata scade lunar si este in fc de soldul creditului in luna respectiva).

Simularile care se fac cu 2%, au specificat pe ultima pagina ca sunt valabile doar in ziua respectiva - este trecuta data, iar in calculul ratei lunare nu se regaseste "rata" pt. asigurarea de viata facultativa.

Pt. mai multe detalii, luati legatura cu angajatii oficiilor ING de care apartineti.

Attached Files


Edited by Iulian_AG, 26 January 2015 - 20:58.


#56
YourDreamComeTrue

YourDreamComeTrue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 06.09.2014
Cate zile dureaza din momentul in care aplici pana primesti ok sa poti face antecontractul?

#57
caserola

caserola

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 01.10.2015

 YourDreamComeTrue, on 18 martie 2015 - 11:21, said:

Cate zile dureaza din momentul in care aplici pana primesti ok sa poti face antecontractul?

Depinde de tine, de cat de repede te misti cu actele. La mine a fost total atipic, fata de ce am mai citit pe aici. Am primit intai preaprobarea, pe 15.08. Mi-am cautat apoi casa. Dupa ce am gasit-o am mai marit un pic suma solicitata. Au prmit actele casei pe 16.09. Am programat evaluarea. S-au miscat repede. In 2 zile programare, in 2 zile evaluare facuta. Pe 25.09, am fost informat  ca a iesit subevaluat apartamentul cu 1.000 de euro. Am renegociat pretul de vanzare cu proprietarul si am convenit asupra sumei de evaluare. Apoi am semnat antecontractul cu notarul bancii pe 6.10, faza in care am dat 5% din pretul de vanzare. Exista si clauza de returnare avans in cazul neacordarii creditului. Durata antecontractului este de 70 de zile. Acum dosarul meu e gata si este in analiza la banca de pe 7.10. Astept sa plece la fond. Asadar din 16.09 pana in 6.10.

#58
vezure

vezure

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.03.2016
SOLICITAREA 185...
BANCA ING BANK N.V. AMSTERDAM

Data Starea Se află la
25.02.2016 11:20 Solicitare în completare la banca BANCA
25.02.2016 11:45 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM
03.03.2016 10:16 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
03.03.2016 13:45 Solicitare aprobata de catre FNGCIMM FNGCIMM

#59
klax1987

klax1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.03.2016
are cineva dosarul in analiza la banca centrala?
este cineva caruia i-a intrat dosarul la fond de curand?

eu astept de aproape 2 saptamani analiza la banca centrala, si mi se pare ca dureaza foarte mult fata de alte banci. (+ inca 2 saptamani la agentie).

#60
Dj Favorit

Dj Favorit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 06.01.2006

 klax1987, on 09 martie 2016 - 16:08, said:

are cineva dosarul in analiza la banca centrala?
este cineva caruia i-a intrat dosarul la fond de curand?

eu astept de aproape 2 saptamani analiza la banca centrala, si mi se pare ca dureaza foarte mult fata de alte banci. (+ inca 2 saptamani la agentie).

Si la mine sta de o saptamana si o zi in centrala. Mi se spune ca sunt foarte multe dosare de procesat, ceea ce mi se pare inacceptabil ca o scuza din partea unei companii de asemenea nivel.

#61
Ruudthe1

Ruudthe1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 12.01.2009
Salut,

Eu am avut dosarul gata de la inceputul lui februarie (04.02.2016), dar au ramas fara fondurile din 2015, am asteptat cu dosarul gata aprobat pana au intrat fondurile, a scos un nou CF si au trimis dosarul la fond pe 29, acum asta este stausul:

SOLICITAREA
186xxx
BANCA
ING BANK N.V. AMSTERDAM

Data
Starea
Se află la
29.02.2016 12:46 Solicitare în completare la banca BANCA
29.02.2016 16:37 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM
09.03.2016 09:26 Solicitare în analiza la FNGCIMM FNGCIMM
10.03.2016 14:46 Solicitare aprobata de catre FNGCIMM FNGCIMM

Eu sunt multumit de cum au decurs lucrurile la ing, mai ales ca eu si nici proprietara nu a trebuit sa scoatem CF, consultanta de la banca cu notarul cu care lucreaza ei s-au ocupat de asta.

#62
Ana_Buc

Ana_Buc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.03.2016
Buna,

Sa va povestesc si eu experienta mea "fericita" cu ING. Pe data de 29 februarie a fost trimis dosarul complet pentru analiza in centrala si aprobare pentru a fi validat si incarcat la FNG. Termenele spuse de persoana care se ocupa de credite au fost ca in 4 zile va fi trimis la fondul de garantare. Dupa cele 4 zile, evident ca am inceput sa o sun pe doamna respectiva sa vad care este statusul sau care este motivul pentru care dosarul meu nu ajunge la fond, nu mi-a raspuns la telefon si dupa insistente; am inceput sa caut alte solutii - agentia de care vorbesc si pe care nu o recomand este cea din Tineretului. Am sunat la relatii cu clientii si am facut o solicitare pentru a vedea unde este dosarul meu sau macar sa imi spuna de ce se intarzie si cand o sa fie gata. Asta s-a intamplat miercurea trecuta, pe 9 martie... Nu a stiut sa imi dea niciun raspuns nimeni dintre cei cu care am vorbit (am sunat miercuri, joi, vineri) ... Am realizat ca sunt la "mana lor"  si ca orice as face oricum nu primesc raspuns si ca nu imi ramane decat sa astept.

Mai mult, am incercat sa vorbesc cu directoarea de la agentie, explicandu-I ca nu mi se pare normal sa nu pot sa apelez/ sa o contactez pe cea care se ocupa de creditul meu. Raspunsul ei a venit cu "nu au timp sa raspunda la telefon pentru ca ei lucreaza cu clientii si telefonul nu retine numerele de telefon care au sunat si nu pot reveni". In conditiile in care eu o sunasem pe mobil, dupa ce I-am spus acest lucru, a intors-o. In fine...

Sunt ingrijorata ... pentru ca ma uitam pe forum si de abia acum inteleg ca este caz general valabil cu aceste intarzieri si nu sunt normale - ok, ca sunt aglomerati asta nu este problema mea... sunt niste comisioane , niste costuri pe care noi le platim pentru aceste servicii aferente creditului.

Poate mai spuneti si voi, cei care ati zis ca sta de o saptamana dosarul, daca a fost trimis la fond si dupa cat timp...

Edited by Ana_Buc, 15 March 2016 - 10:08.


#63
ana_v

ana_v

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.05.2010
Ontopic: Astept de cateva zile aprobarea pentru un credit ipotecar de la ING. Sper sa nu dureze atat de mult ca la Prima Casa.

Offtopic: Am avut un credit Prima Casa la Banca Romaneasca si tot ce am citit mai sus e pistol cu apa pe langa ce am experimentat eu cu ei.
Mai mult de TREI luni a durat cu totul. La sfarsit, cu cateva zile inainte de semnare, mi-au redus suma cu 20.000 de euro (dupa ce imi dadusera OK-ul si semnasem antecontract pe 15.000 de euro). Am imprumutat din alte surse cei 20k si am finalizat tranzactia pentru ca pierdeam cei 15k avans.
Din fericire am rambursat anticipat creditul si am scapat de incompetentii de la Romaneasca.

#64
tataego

tataego

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.08.2008
Buna,

Si eu sunt in aceasi situatie am aplicat pentru credit ipotecar Prima Casa la ING, dosarul complet a fost trimis la sediul central in data de 17.02 de atunci tot astept pasul urmator pentru trimitere catre Fond. Raspunsul pe care l-am primit de la consulant si de la helpline a fost ca "sunt multe dosare" (probabil ca se asteapta forma finala a legii darii in plata). Am trimis 2 extrase de carte funciara-informare.
Mi-am pierdut speranta ca voi ajunge la o finalitate cu ING, ma indrept catre alta banca.

#65
Ana_Buc

Ana_Buc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.03.2016

 tataego, on 15 martie 2016 - 11:37, said:

Buna,

Si eu sunt in aceasi situatie am aplicat pentru credit ipotecar Prima Casa la ING, dosarul complet a fost trimis la sediul central in data de 17.02 de atunci tot astept pasul urmator pentru trimitere catre Fond. Raspunsul pe care l-am primit de la consulant si de la helpline a fost ca "sunt multe dosare" (probabil ca se asteapta forma finala a legii darii in plata). Am trimis 2 extrase de carte funciara-informare.
Mi-am pierdut speranta ca voi ajunge la o finalitate cu ING, ma indrept catre alta banca.

Si eu m-am gandit sa schimb banca, dar nu imi dau seama daca nu complic un lucru mai mult decat este deja :( . Pentru ca pe ante-contract scrie ca voi semna cu ING, acesta va trebui modificat, dupa iar trebuie sa duc toate dosarele la alta banca, sa primesc aprobare financiara din nou etc. Nu stiu daca, cel putin pentru mine este o solutie.

Referitor la intrarea in vigoare a legii de dare in plata, ei mi-au spus ca daca se va schimba ceva, acest lucru nu va afecta dosarele care sunt in lucru (in sensul ca nu se va schimba avansul etc.). M-au asigurat la telefon de chestia asta (nu ca as mai crede, dar macar de acest lucru nu mai vreau sa imi fac griji).

Trist tare ce se intampla. Daca stiam macar de la inceput in ce ma bag, cred ca ma gandeam de 7 ori inainte. In fine, tu stai putin mai nasol decat mine; dar si la mine se va implini luna, parca vad. Cred ca dupa experienta asta rabdarea mea nu va mai exista.

 ana_v, on 15 martie 2016 - 11:20, said:

Ontopic: Astept de cateva zile aprobarea pentru un credit ipotecar de la ING. Sper sa nu dureze atat de mult ca la Prima Casa.

Offtopic: Am avut un credit Prima Casa la Banca Romaneasca si tot ce am citit mai sus e pistol cu apa pe langa ce am experimentat eu cu ei.
Mai mult de TREI luni a durat cu totul. La sfarsit, cu cateva zile inainte de semnare, mi-au redus suma cu 20.000 de euro (dupa ce imi dadusera OK-ul si semnasem antecontract pe 15.000 de euro). Am imprumutat din alte surse cei 20k si am finalizat tranzactia pentru ca pierdeam cei 15k avans.
Din fericire am rambursat anticipat creditul si am scapat de incompetentii de la Romaneasca.

Cred ca la ipotecar scapi de FNG si va fi mai usor. Iti doresc success !!! :) Poate ne tii la current cand vei primi aprobarea ca poti semna CVC.

#66
tataego

tataego

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.08.2008

 Ana_Buc, on 15 martie 2016 - 11:49, said:

Si eu m-am gandit sa schimb banca, dar nu imi dau seama daca nu complic un lucru mai mult decat este deja Posted Image . Pentru ca pe ante-contract scrie ca voi semna cu ING, acesta va trebui modificat, dupa iar trebuie sa duc toate dosarele la alta banca, sa primesc aprobare financiara din nou etc. Nu stiu daca, cel putin pentru mine este o solutie.

Referitor la intrarea in vigoare a legii de dare in plata, ei mi-au spus ca daca se va schimba ceva, acest lucru nu va afecta dosarele care sunt in lucru (in sensul ca nu se va schimba avansul etc.). M-au asigurat la telefon de chestia asta (nu ca as mai crede, dar macar de acest lucru nu mai vreau sa imi fac griji).

Trist tare ce se intampla. Daca stiam macar de la inceput in ce ma bag, cred ca ma gandeam de 7 ori inainte. In fine, tu stai putin mai nasol decat mine; dar si la mine se va implini luna, parca vad. Cred ca dupa experienta asta rabdarea mea nu va mai exista.

Cred ca la ipotecar scapi de FNG si va fi mai usor. Iti doresc success !!! Posted Image Poate ne tii la current cand vei primi aprobarea ca poti semna CVC.

-Eu am trecut in promsiunea de vanzare cumparare faptul ca voi accesa credit ipotecar prin Programul Prima Casa de la orice banca din Romania.
-Ar fi bine daca ti-ar da in scris. (desi putin probabil)
-Astazi s-au gandit sa mai imi ceara ceva documente dupa fix 1 luna de asteptare, prea tarziu maine expira al 2-lea extras de carte funciara Posted Image

Edited by tataego, 16 March 2016 - 11:07.


#67
Ana_Buc

Ana_Buc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.03.2016

 tataego, on 16 martie 2016 - 11:04, said:

-Eu am trecut in promsiunea de vanzare cumparare faptul ca voi accesa credit ipotecar prin Programul Prima Casa de la orice banca din Romania.
-Ar fi bine daca ti-ar da in scris. (desi putin probabil)
-Astazi s-au gandit sa mai imi ceara ceva documente dupa fix 1 luna de asteptare, prea tarziu maine expira al 2-lea extras de carte funciara Posted Image

Senzational la mine: imi da email cea care se ocupa de credit si imi spune ca dosarul este validat, azi intra la fond (asta pe la 9 dimineata asa). Am si spus, sa nu ma bucur pana nu il vad pe site. O intreb daca are vreun numar de solicitare, cum stiu ca se va urca, daca nu se va urca ce fac. :) Eh, atunci nu s-au mai aliniat planetele. Imi spune ca dupa ce ea il vede in system ca validat, ea face le fel ca mine, il cauta pe site. :)) Cu un dram de speranta, incep sa dau refreshuri pe acea pagina, toata ziua. Ghici ce? NIMIC... Si mai trist este ca am intrebat-o - "doamna, dar ce fac daca nu apare si dumneavoastra nu ma puteti ajuta". "Sunati in centrala"...

Astia nu coopereaza - zici ca sunt din lumi paralele. Asa ca, maine imi expira si mie primul set de CF-uri... Si o iau de la inceput... cu asteptarea.

#68
xxeellaa87

xxeellaa87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.04.2012
Salutare,
A avut cineva dosarul aprobat in Banca Centrala in ultimele 2-3 zile. Daca raspunsul este DA, cat timp a stat in centrala pentru aprobare.
Dosarul meu sta in analiza la banca de 10 zile si momentan n-am niciun raspuns.

#69
klax1987

klax1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.03.2016
Dosarul meu a fost trimis de la agentie la banca centrala in 26 februarie!!! In continuare astept o solutionare iar singurul raspuns pe care il primesc este ca urmeaza sa fie trimis la Fond.
Nu imi vine sa cred ce se intampla...

Asta se intampla in la ING in timp ce alte banci dau aprobarea in 2-3 zile.

#70
xxeellaa87

xxeellaa87

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.04.2012
Din ce am inteles la BCR este aceeasi situatie. Am un prieten care a depus dosarul complet la banca cu o zi inaintea mea si nu a primit nici el raspuns de aprobare.

Ce ma framanta este ca aplicatia in banca am facut-o in 5 ianuarie. Daca cei de la ING nu se misca mai repede in 5 aprilie mie imi expira aplicatia si nu pot sa faca o noua aplicatie deoarece nu mai primesc aplicatii noi.

#71
Ana_Buc

Ana_Buc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.03.2016

 xxeellaa87, on 18 martie 2016 - 10:33, said:

Salutare,
A avut cineva dosarul aprobat in Banca Centrala in ultimele 2-3 zile. Daca raspunsul este DA, cat timp a stat in centrala pentru aprobare.
Dosarul meu sta in analiza la banca de 10 zile si momentan n-am niciun raspuns. De miercurea trecuta nu a existat o zi in care sa nu fi sunat la Relatii cu clientii sa insist...

Hello,
Eu am avut dosarul in centrala de pe data de 2 martie - de abia de azi dimineata s-a vazut la FNG, pe site cu statusul:

SOLICITAREA
1922xx
BANCA
ING BANK N.V. AMSTERDAM

Data
Starea
Se află la
17.03.2016 16:55 Solicitare în completare la banca BANCA
18.03.2016 12:18 Solicitare trimisa catre FNGCIMM FNGCIMM

#72
klax1987

klax1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.03.2016
Ana_Buc in ce data ai trimis ultimul extras de CF la banca?

Banuiesc ca ai trimis un CF nou intre timp.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate