Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

ING Prima Casa

- - - - -
  • Please log in to reply
98 replies to this topic

#73
Ana_Buc

Ana_Buc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.03.2016

View Postklax1987, on 18 martie 2016 - 15:15, said:

Ana_Buc in ce data ai trimis ultimul extras de CF la banca?

Banuiesc ca ai trimis un CF nou intre timp.

Pe 2 martie am trimis primul si ultimul. Ma astept sa imi mai ceara si sa fie returnat de la FNG pe acest motiv, dar azi am luat al doilea set; asa ca sunt cat de cat acoperita.La tine sta in analiza de 10 zile lucratoare sau calendaristice?

#74
Jokovic

Jokovic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 12.06.2008

View Posttataego, on 15 martie 2016 - 11:37, said:

Buna,

Si eu sunt in aceasi situatie am aplicat pentru credit ipotecar Prima Casa la ING, dosarul complet a fost trimis la sediul central in data de 17.02 de atunci tot astept pasul urmator pentru trimitere catre Fond. Raspunsul pe care l-am primit de la consulant si de la helpline a fost ca "sunt multe dosare" (probabil ca se asteapta forma finala a legii darii in plata). Am trimis 2 extrase de carte funciara-informare.
Mi-am pierdut speranta ca voi ajunge la o finalitate cu ING, ma indrept catre alta banca.

Dosarul complet, te referi dupa ce ai toate actele, a fost facuta evaluarea samd? Mai mult de o luna? Posted Image
Noua ne expira aplicatia in 26Aprilie si ziceam ca daca putem actele cu o luna inainte ar fi ok.
Am plecat entuziasti cu banca asta, pentru ca preaprobarea am facut-o in 30 de minute, in schimb ce la BCR o fost un ping-pong, alte acte de la angajator si a durat vreo 2saptamani si.
In conditiile astea, am merge pe BCR. Ne mai consultam cu cea de la ING.

#75
tataego

tataego

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 12.08.2008
Jokovic,

Dupa 1 luna s-au gandit cei la ING sa se uite la dosarul meu si sa mai ceara ceva documente, chiar in ultimele zile cat mai era valabil al 2-lea CF apoi mi-au zis ca va fi trimis la fond in ordinea expirarii acestui CF deci iar vreo 2 saptamani de asteptare. Intre timp am strans actele pt pentru BCR, acuma reiau procesul cu ei; parerea mea e sa mergi la o banca mai mare, astia mici mai mult ne incurca.

#76
klax1987

klax1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.03.2016

View Posttataego, on 21 martie 2016 - 12:55, said:

Jokovic,

Dupa 1 luna s-au gandit cei la ING sa se uite la dosarul meu si sa mai ceara ceva documente, chiar in ultimele zile cat mai era valabil al 2-lea CF apoi mi-au zis ca va fi trimis la fond in ordinea expirarii acestui CF deci iar vreo 2 saptamani de asteptare. Intre timp am strans actele pt pentru BCR, acuma reiau procesul cu ei; parerea mea e sa mergi la o banca mai mare, astia mici mai mult ne incurca.

Si platesti din nou evaluarea apartamentului?

#77
klax1987

klax1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.03.2016
dupa o lunga si crancena asteptare de 24 de zile la banca centrala in sfarsit mi-a venit si mie randul...

SOLICITAREA 1929**
BANCA ING BANK N.V. AMSTERDAM
Data Starea Se află la
21.03.2016 13:24 Solicitare în completare la banca BANCA

#78
Jokovic

Jokovic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 12.06.2008

View Posttataego, on 21 martie 2016 - 12:55, said:

Jokovic,

Dupa 1 luna s-au gandit cei la ING sa se uite la dosarul meu si sa mai ceara ceva documente, chiar in ultimele zile cat mai era valabil al 2-lea CF apoi mi-au zis ca va fi trimis la fond in ordinea expirarii acestui CF deci iar vreo 2 saptamani de asteptare. Intre timp am strans actele pt pentru BCR, acuma reiau procesul cu ei; parerea mea e sa mergi la o banca mai mare, astia mici mai mult ne incurca.

La BCR mergem pana la urma, daca ramane deschisa optiunea si cu BCR. Ne-ar fi convenit ING pentru ca am fi putut rambursa anticipa oricat si din home bank, fara completari la banca, lucru care la BCR trebuie facut minim cu 3 rate si prin completarea unor acte. Dar atata vreme cat luam prima casa undeva, astea-s detalii.
Speram ca acolo se vor misca mai repede. Succes si tie!

#79
alexandru_nic

alexandru_nic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 25.07.2014

View PostAna_Buc, on 15 martie 2016 - 10:05, said:

Buna,

Sa va povestesc si eu experienta mea "fericita" cu ING. Pe data de 29 februarie a fost trimis dosarul complet pentru analiza in centrala si aprobare pentru a fi validat si incarcat la FNG. Termenele spuse de persoana care se ocupa de credite au fost ca in 4 zile va fi trimis la fondul de garantare. Dupa cele 4 zile, evident ca am inceput sa o sun pe doamna respectiva sa vad care este statusul sau care este motivul pentru care dosarul meu nu ajunge la fond, nu mi-a raspuns la telefon si dupa insistente; am inceput sa caut alte solutii - agentia de care vorbesc si pe care nu o recomand este cea din Tineretului. Am sunat la relatii cu clientii si am facut o solicitare pentru a vedea unde este dosarul meu sau macar sa imi spuna de ce se intarzie si cand o sa fie gata. Asta s-a intamplat miercurea trecuta, pe 9 martie... Nu a stiut sa imi dea niciun raspuns nimeni dintre cei cu care am vorbit (am sunat miercuri, joi, vineri) ... Am realizat ca sunt la "mana lor"  si ca orice as face oricum nu primesc raspuns si ca nu imi ramane decat sa astept.

Mai mult, am incercat sa vorbesc cu directoarea de la agentie, explicandu-I ca nu mi se pare normal sa nu pot sa apelez/ sa o contactez pe cea care se ocupa de creditul meu. Raspunsul ei a venit cu "nu au timp sa raspunda la telefon pentru ca ei lucreaza cu clientii si telefonul nu retine numerele de telefon care au sunat si nu pot reveni". In conditiile in care eu o sunasem pe mobil, dupa ce I-am spus acest lucru, a intors-o. In fine...

Sunt ingrijorata ... pentru ca ma uitam pe forum si de abia acum inteleg ca este caz general valabil cu aceste intarzieri si nu sunt normale - ok, ca sunt aglomerati asta nu este problema mea... sunt niste comisioane , niste costuri pe care noi le platim pentru aceste servicii aferente creditului.

Poate mai spuneti si voi, cei care ati zis ca sta de o saptamana dosarul, daca a fost trimis la fond si dupa cat timp...

Buna,

Si eu am aceeasi problema. Deci, da, este o problema general valabila.
Mi-au spus ca dupa ce toate actele sunt gata (inclusiv opinie notariala si raport evaluare) mai dureaza 2 zile si se trimite dosarul la fond. Au trecut 8 zile si inca nimic...
Doamna de la agentie (Aurel Vlaicu) mi-a spus ca centrala este foarte aglomerata.
Mie imi expira antecontractul pe 31 martie, deci ar mai fi maxim o saptamana sa-mi trimita dosarul la fond

#80
klax1987

klax1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.03.2016

View Postalexandru_nic, on 25 martie 2016 - 14:28, said:


Buna,

Si eu am aceeasi problema. Deci, da, este o problema general valabila.
Mi-au spus ca dupa ce toate actele sunt gata (inclusiv opinie notariala si raport evaluare) mai dureaza 2 zile si se trimite dosarul la fond. Au trecut 8 zile si inca nimic...
Doamna de la agentie (Aurel Vlaicu) mi-a spus ca centrala este foarte aglomerata.
Mie imi expira antecontractul pe 31 martie, deci ar mai fi maxim o saptamana sa-mi trimita dosarul la fond
Dosarul meu a stat la fond din 26 feb pana in 21 martie. nu vreau sa iti innec corabiile, dar chiar e foarte aglomerata banca centrala...

#81
bamwels

bamwels

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.04.2008
Salut,

Eu tocmai ai fost sunat de la banca si mi-au spus ca dosarul a fost aprobat de catre ei si trimis catre fond.
Actele au fost gata in 21.03

#82
adytz_007

adytz_007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.01.2007
Salut,

A mai fost acceptat dosarul cuiva la fond ? Dosarul meu are nr. 1913xx si de pe data de 17 martie nu s-a mai actualizat niciun status.

#83
Ana_Buc

Ana_Buc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 15.03.2016

View Postalexandru_nic, on 25 martie 2016 - 14:28, said:


Buna,

Si eu am aceeasi problema. Deci, da, este o problema general valabila.
Mi-au spus ca dupa ce toate actele sunt gata (inclusiv opinie notariala si raport evaluare) mai dureaza 2 zile si se trimite dosarul la fond. Au trecut 8 zile si inca nimic...
Doamna de la agentie (Aurel Vlaicu) mi-a spus ca centrala este foarte aglomerata.
Mie imi expira antecontractul pe 31 martie, deci ar mai fi maxim o saptamana sa-mi trimita dosarul la fond

Uite ca de abia acum vad mesajul asta. Ce ai facut? Ti-ai prelungit antecontractul, nu?

La mine a fost trimis la fond pe 18 martie... si de atunci il astept sa il ia in analiza (eu sper sa se intamplec cel tarziu marti), iar in maxim 2 saptamani sper sa ajunga la banca. Dar sunt cazuri in care dosarul sta si o luna la fondul de garantare. Asa ca, depinde de "noroc" :)

#84
Cristina_I

Cristina_I

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.04.2016
Buna ziua tuturor! Am si eu o intrebare :)
Dupa ce primesc OK-ul de la fondul de garantare..cam cat timp am pentru semnarea contractului de vanzare-cumparare?
Problema mea este ca vanzatorul nu este in Romania si vrea sa fie anuntat din timp pentru a-si lua bilet de avion. Iar eu il pot anunta doar dupa ce primesc OK de la fond..logic, ca sa fiu sigura ca am creditul aprobat.
Exista vreo restrictie de timp din partea bancii (ING)? Adica un numar maxim de zile?

#85
klax1987

klax1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.03.2016
Buna,
Tocmai am vazut ca mi s-a retras din contul ING o suma de bani reprezentand "Comision de gestiune Prima Casa".
Ati platit si voi asa ceva? Stiti sa imi explicati ce inseamna inainte de a suna la banca sa aflu mai multe detalii?

Din cate tin minte, nimeni nu m-a instiintat de acest comision.

#86
nonameshadow

nonameshadow

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 06.05.2008
Da, e comisionul acela care ti-l ia la fiecare inceput de an (0.49% din jumatatea sumei imprumutatasau din jumatatea sumei ramasa de rambursat) si care se plateste catre fond.
Acum ti l-a retras pentru perioada ramasa pana la sfarsitul anului.

Edited by nonameshadow, 15 April 2016 - 12:39.


#87
klax1987

klax1987

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 01.03.2016
Am inteles. e comisionul pt Fondul de garantare.
Acum am sunat si la banca si mi-au confirmat ca nu e ceva comision perceput de banca.

#88
Ioana_Sto84

Ioana_Sto84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 12.05.2016
Ceva noutati de la vreo unul din consilierii vostri ING?

#89
cetatean000

cetatean000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 16.05.2016

View PostIoana_Sto84, on 02 iunie 2016 - 11:08, said:

Ceva noutati de la vreo unul din consilierii vostri ING?

Doar ce am venit de banca.Mi s-a zis ca nu au nici o informatie oficiala legata de suplimentari .. :(

#90
Ioana_Sto84

Ioana_Sto84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 12.05.2016
Ceva dosare incarcate la fond ieri,azi???

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate