Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

"Licuricii" reduc radiatiile ?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#19
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
ok..daca tot veni vorba de asta...exista niste device-uri care se lipsesc de telefon si cica absorb jdemii de radiatii. Am vazut la un amic niste chinezarii din astea, am vazut laun Tuca show parca un roman cu nu stiu ce inventie. Are cineva vreo experienta personala cu asa ceva si poate spune IN CUNOSTINTA DE CAUZA (nu ...teoretic) care este situatia ? :)

#20
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Well.. smecherul ala de la TUCA vinde niste ierburi bagate intr-un pliculet pe care cere o caruta de bani :)

Am indoieli profunde ca niste IARBA (pana la urma) ar putea sa aiba un efect benefic si ar putea "hali" radiatiile unui mobil :D

Revenind la "licurici" ... chiar nu este nimeni "mai in domeniu " ca noi ?  :D  Sa lamurim aceasta problema...

#21
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
mai..dar nu tuca la vindea, ci gigelu' ala. Evident si eu am cam aceleasi indoieli, de aia am si vrut ca cineva in cunostinta (ie care poseda asa ceva) sa vorbeasca. Totusi, asa cum exista plante special de pus in camere cu computere (pt absorbirea radiatiilor, vezi serele din jurul Bucurestiului daca vrei), nu trebuie sa excludem din start orice sansa de a ne mai elibera de panza asta de radiatii din jurul nostru :)

#22
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002

Quote

consuma... unde electromagnetice  e ca aia de pe langa relee TV/RADIO carora li se aprinde singur neonul in casa. Ce-i drept, li se aprinde si lumanarea mai repede

nu e chiar asha...insa ai in mare parte dreptate.Pe lanaga releele radio te duci cu un noen IN MANA ai mari sanse sa se aprinda neounul(depinde acum de puterea releului).Deci,daca unu se duce cu un neon acolo si i se aprinde,asta nu inseamna ca ceilalti din jur nu mai pot primi semnal de la respectivul releu

        Mai "vizibil" se poate explika la un magnet.daca ai un cui si il lasi pe magnet,nu inseamna ca campul magnetic din jurul magnetului nu mai exista!!!(capul exista insa este mai redus).

       Acelasi lucru se intampla si la licurici.
Prin amaplasarea unu "licurici"pe telefonul mobil nu se va obtine o scaredre a "radiatiilor" care sa afecteze (in bine) utilizatorul.atat cat telefonul inca mai are semnal,acesta inca mai este "radiant".

       Un experiment funny care puteti sa il faceti e sa luati cam 10-15 licurici din aceeia si sa ii puneti in jurul antenei telefonului(ii ingrmaditi pe acolo)si sa vedeti atunci ce inseamna telefon care nu mai "radiaza"


PS:sper ca intelege-ti ce am vrut sa spun....:P

#23
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by Monitox
Well.. smecherul ala de la TUCA vinde niste ierburi bagate intr-un pliculet pe care cere o caruta de bani :)

Am indoieli profunde ca niste IARBA (pana la urma) ar putea sa aiba un efect benefic si ar putea "hali" radiatiile unui mobil :D

Revenind la "licurici" ... chiar nu este nimeni "mai in domeniu " ca noi ?  :D  Sa lamurim aceasta problema...

pai nu ti-am povestit despre ce este vorba ?

#24
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Dupa cum ati vazut, usor usor s-a aflat cum stau lucrurile in fapt, multumiti colegilor EndLess_Point si drfan.

Ca o completare tehnica, la initierea convorbirii cu un telefon mobil, BTS-ul si telefonul schimba o serie de informatii, cum ar fi chei de autentificare, acknowledge si altele, toate astea la puterea maxima de 2W, apoi, dupa ce s-a initiat convorbirea, BTS-ul incepe sa controleze puterea de emisie a telefonului pana cand erorile de receptie a semnalului de la mobil sunt mai mari decat algoritmul de corectie si atunci se comanda telefonului sa mai creasca cu o treapta de putere emisia si tot asa, astfel ca intotdeauna telefonul va incerca sa emita cu cea mai mica putere posibila.
Daca voi puneti toate rahat-urile pe telefon, care ar putea obstructia emisia, implicit veti fi mai iradiati si cu telefonul cu bateria consumata mai repede.

Pentru cei mai tineri pe forum, va recomand sa cititi un post de-al meu vechi de 1 an si ceva, Reguli si indicii pentru utilizarea GSM-urilor .

Singura protectie sigura este totusi sa folositi fix-ul de ori cate ori aveti ocazia sau in cel mai rau caz head-set-uri, cu telefonul  departe de corp, nu cu firul head-set-ului infasurat pe telefon sau antena!

Sanatate!
Speedo

#25
hermetikos

hermetikos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 08.02.2002
Raspunsul a fost dat destul de clar de catre Endless_point asha ca nu vad de ce va mai agitatzi.

Toate rahat-urile astea chinezeshti sint bune doar "de scos ochii", ca n-au nimic de-a face cu protectzia utilizatorului, sau alte celea. Singura protectzie adevarata este fie handsfree-ul, fie abstinentza de telefon:).

Toate cele bune,
Hermetikos

#26
Guest_FM_*

Guest_FM_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Omani buni despre ce tot vorbiti voi aici? Despre berze luminoase? Licurici beti si luminosi. care pe deasupra mai mananca si radiatii? Ca sa nu mai umplu si eu spatiul de pomana aici indic ca cel mai avizat "sfat" apartine lui EndLess_Point.  Scurt si la obiect.
Daca s-ar inventa "licurici" care sa absoarba radiatia telefonului (da' sa o absoarba de tot") atunci ce naiba mai ajunge la antena releului.... lol ... aerul ! :)   nu ar mai exista telefoane mobile. Alea is inginerii financiare ca sa dea fraieru' bani si sa ramana cu vaga impresie ca e protejat. Singura metoda de a te proteja eficient este ca telefonul sa aiba o antena incorporata care  prin natura dispunerii directioneaza o mare parte din radiatii in afara "tartacutei"  sau .... si mai bine.. o solutie hands free care permite pozitionarea telefonului cat mai departe de cap ( locul cel mai sensibil la unii... si din pacate uneori.. sarac in resurse...numai radiatiile ii mai lipseau).
Telefoanele cu antena externa (tip HELIX) imprastie radiatiile in toate directiile si implicit "tartacutza" va fi mult mai expusa la ele decat in cazul unui telefon cu antena interna. punct.:) gata ca am scris prea mult. Mai los loc si la altii.  ;p

#27
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
Mersi de loc....Prefer in 100% din cazuri un tel cu antena afara decat interna...:D Oare de ce?

In orice caz am un coleg superidiot ce are un 3310 si licurici aplicati....va vine sau nu a crede dar omul e mai timpit de cind si-a tras licurici...

#28
Guest_FM_*

Guest_FM_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
:Jump:

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,745
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by HellSpawn
Sa recapitulam...... daca undele acelea electromagnetice sunt consumate de licurici, atunci de ce imi mai bruiaza monitoru ?
  Speedo... e ora 1 : 08 si mi-e cam lene sa gandesc la ora asta... ma lamuresti tu ?

Undele nu sunt consumate in totalitate ca atunci ai avea un simplu radioreceptor la care nu poti vorbi...

Nu are nici un sens sa-ti instalezi consumatori caci alea inseamna ceva mai putine radiatii (mult prea mica diferenta care sa conteze) dar poti avea si semnalul emis mai slab, deci o legatura cu baza mai proasta si evident, telefonul va tot mari puterea ca sa compenseze. Asta de fapt uita multi cind isi iau tot felul de ecranaje "antiradiatii" la telefoane cu antena interna... telefonul e obisnuit sa foloseasca puterea minima necesara, daca il ecranezi si-o mareste ca sa compensezi si toata treaba e inutila.

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,745
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by drfan
nu e chiar asha...insa ai in mare parte dreptate.Pe lanaga releele radio te duci cu un noen IN MANA ai mari sanse sa se aprinda neounul(depinde acum de puterea releului).Deci,daca unu se duce cu un neon acolo si i se aprinde,asta nu inseamna ca ceilalti din jur nu mai pot primi semnal de la respectivul releu

Sa vezi ce frumos face in zona unei antene de CB in 27MHz pe care aplici vreo 250W si ai si SSB... variaza in ritmul vorbirii, zici ca ai orga de lumini :)

#31
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001

Quote

Originally posted by AIWAMAN
Mersi de loc....Prefer in 100% din cazuri un tel cu antena afara decat interna...:D Oare de ce?

In orice caz am un coleg superidiot ce are un 3310 si licurici aplicati....va vine sau nu a crede dar omul e mai timpit de cind si-a tras licurici...

sau IA MAI MULTE PASTILE DE PROSTIE ... :drac:

#32
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
mai baietzi, licuricii aia sunt numai pentru fitze, impresii, figuri :)
prin discoteci, pe la terase noaptea etc.

#33
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,745
  • Înscris: 07.02.2003

Quote

Originally posted by mihai^
mai baietzi, licuricii aia sunt numai pentru fitze, impresii, figuri :)
prin discoteci, pe la terase noaptea etc.

Exact ! Sunt bune cind vrei sa atragi atentia ca ai telefon, ca sa-l vada hotii mai usor :)

#34
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
:) si sa te usureze de el :)
concluzia:

NU va cumparati licurici, sunt bani aruncati de pomana.

#35
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
Led-urile pe telefon ma cam seaca , le au in general manelistii care isi pun si leduri albastre la Dacia mostenita de la parinti!
Intr-adevar , multe fete pun botul si cu atat  mai bine ca stiu sa ma feresc de ele !
Nu vad rostul lor inafara de a te da mare cu... nimic , ceva specific romanului !
Daca toate radio-urile ar absorbi undele electromagnetice nu, ar trebui sa fie un numar fix de useri care foloses radioul , deci teoria ca led-urile ar absorbi radiatiile este falsa , led-urile alea abosrb energie dar nesemnificativa .
Anyway , are careva dintre voi afectiuni datorate telefonului ?
Personal cred ca este o campanie de discreditare a retelelor GSM care coincide cu grija pentru sanatate a oamenilor !
Sa fim seriosi , daca sunteri asa ingrijorati de ce nu treceti toti pe Zapp sau renuntati la mobil !
Am enervat multa lume , de fapt , am iradiat multa lume ?
Blah...

#36
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
aaaa...Cosmo bruiaza aparatele radio (audibil ) ?!
just askin'

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate