Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

"Licuricii" reduc radiatiile ?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002
Am o intrebare... exista ceva leduri care se lipesc pe spatele telefonului, care, cand suntetzi apelat sau apelati se aprind. Si eu mi-am luat asa ceva, pentru ca se zice ca nu mai emite radiatii (radiatiile sunt consumate de leduri). Deci... eu ma asteptam, ca o data lipit pe spatele telefonului, monitorul sau alte instalatii electrice sa nu mai fie bruiate - dar m-am inselat.
        
     Totusi... ce consuma aceste leduri ?

#2
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
consuma... unde electromagnetice :) e ca aia de pe langa relee TV/RADIO carora li se aprinde singur neonul in casa. Ce-i drept, li se aprinde si lumanarea mai repede :)

#3
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Daca ar fi sa o iei logic, ar trebui sa aiba o influenta benefica asupra TA ;)

INSA nu stiu exact ce fac.. poate se gaseste cineva sa ne explice STIINTIFIC ce efect pot avea si daca sunt intradevar recomandati si daca CHIAR se merita sa pui draciile alea....

#4
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
asa cum a scris MenetZ mai sus, "licuricii" consuma undele electromagnetice - asa scria si pe ambalaj!

Merita sa pui asa ceva:
1. daca te tot bip-aie un dobitoc, poti sa-l taxezi, ca ledurile se aprind cu ceva timp inainte ca telefonul sa inceapa sa sune
2. seara, noaptea se vad super, gasesti mai rapis telefonul prin pat, camera ... - asta daca nu ai "backlight alert"
3. unele fete sunt profund impresionate

#5
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
daca nu mai insel, exista un test OMS in curs de desfasurare cu deadline prin 2006, care va anunta pozitia oficiala a OMS fata de emisiile radio ale telefoanelor mobile. Intre timp, din ce in ce mai multe tari tind sa oblige companiile producatoare sa se hotarasca la un standard de masurare a radiatiilor si anuntarea nivelului acestora pt fiecare aparat in parte. Astept cu nerabdare mobilul cat 2 degete pe care va scrie mare "UTILIZARE ACESTUI APARAT DAUNEAZA GRAV SANATATII DUMNEAVOASTRA. SE RECOMANDA UTILIZAREA PORUMBEILOR SAU A FOCULUI CA INLOCUITOARE" :) Ma fac columbofil si fac stocuri de pe acum :)

PS: cum poti sa "taxezi dobitocul" prin utilizare undelor electromagnetice numai bigphantom ne poate explica...
PS2: noroc ca doar unele fete se lasa impresionate de "licurici".. as fi devenit homo daca toate s-ar fi udat din cauza undelor :) Sau ma rog, mi-as fi pus un licurici pe "interes" . Dar nu intru in detalii caci inelele pentru sustinerea erectiei sunt subiect de arie "sex" cred :)

#6
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
in fine VAD CA TU, NU TE SATURI NICIODATA, asa ca iti raspund, nu de alta, dar stii vorba romanului : "sa nu mori prost"(NU fac referire la nimic!)

Quote

PS: cum poti sa "taxezi dobitocul" prin utilizare undelor electromagnetice numai bigphantom ne poate explica...
Daca ai vrea sa arati ca esti cu mult mai destept(ca mine sau ca restul) ai face bine sa citesti PANA la CAPAT tot ce a scris cel de care TE IEI, ca de obicei(cu sarcasm - nu comentez care ar putea fi cauzele din copilaria ta care au provocat acest comportament). DECI, citind mai atent ce am scris mai sus ar fi:

Quote

by BIGphAntom
1. daca te tot bip-aie un dobitoc, poti sa-l taxezi, ca ledurile se aprind cu ceva timp inainte ca telefonul sa inceapa sa sune

indicatie1: nu de alta, dar sa nu fiu obligat sa revin: CITESTE CE E INGROSAT SI MAI MARE !
indicatie2 + comentariu: undele electromagnetice fac ca "licuriciul" sa se aprinda cu mult inainte ca telefonul sa inceapa sa sune. Daca respectivul e insistent cu bip-urile, tii mana pe butonul telefonului cu care raspunzi si-l apesi imediat ce auzi sunetul telefonului. Daca incerci, si dupa ceva "antrenament" o sa vezi ca poti sa-l taxezi pe bip-uitor!
(trebuie stiut ca atat ORANGE si CONNEX, dupa cate stiu eu, fac taxarea DUPA PRIMA SECUNDA - care trece f repede!)

Acum sper ca ai inteles, a fost greu?

pt PS2; poti deschide thread nou la SEX, sa aberezi si pe acolo :)

#7
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
asa e ma..sunt nesatul :) Da' sa nu spui nimanui.

In fine, eu nu ma gandeam asa departe, caci nu am cunoscuti atat de amarati sa-mi dea beepuri, nepermitandu-si un telefon amarat.

Oricum tehnica e proasta, caci nu apuci sa vezi cine suna si te poti trezi ca raspunzi unei persoane cu care in acel moment poate nu ai chef sa vorbesti.

#8
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
pai multi dau bip-uri ca sa enerveze lumea(cunosc cativa din astia!) si dupa parerea mea TREBUIE pedepsiti !

Quote

Oricum tehnica e proasta, caci nu apuci sa vezi cine suna si te poti trezi ca raspunzi unei persoane cu care in acel moment poate nu ai chef sa vorbesti.
Daca tot vrei sa i-o "coci" respectivului, se merita !(ca daca a insistat cu 5 bip-uri scurte, zic eu ca e probabilitatea destul de mare sa mai dea cel putin 1!)

#9
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Raspunsul la problema lui Hellspawn este unul logic si extrem de simplu, ganditi 5 minute si apoi postati, chiar avem lume desteapta aici, e si pacat atata vorbarie pentru ceva elementar.

Get to thinking!

Greets,
Speedo

#10
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002

Quote

Deci... eu ma asteptam, ca o data lipit pe spatele telefonului, monitorul sau alte instalatii electrice sa nu mai fie bruiate - dar m-am inselat.

   Sa recapitulam...... daca undele acelea electromagnetice sunt consumate de licurici, atunci de ce imi mai bruiaza monitoru ?
   Speedo... e ora 1 : 08 si mi-e cam lene sa gandesc la ora asta... ma lamuresti tu ?

#11
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by HellSpawn
Speedo... e ora 1 : 08 si mi-e cam lene sa gandesc la ora asta... ma lamuresti tu ?

Nope

#12
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002
Exista careva pe acest forum care sa gandeasca 5 minute logic si apoi sa posteze ? Pentru ca eu tot nelamurit am ramas !

#13
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 30.11.2001
pai eu zic asa, daca gresesc SORRY:

undele EM "calatoresc" da, de la antenele de pe stalp pana la celulare. Cand "se intalnesc " cu licuriciul, se produce luminitza aia :); dar inainte de as se intalni cu licuriciul se mai "intalnesc " si cu radio-uri, monitoare, TV-uri si deci le bruiaza(pt ca sunt mai sensibile decat licuriciul) :)

Am dreptate?

#14
menetz

menetz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,715
  • Înscris: 08.04.2002
ma hellspawn..tu crezi ca licuriciu ala se alimenteaza ca la priza in undele alea ? Eu sincer sa fiu nu am vazut in viata mea un licurici, iar la fizica nu ma pricep deloc, dar ma gandesc si eu logic... ca undele se propaga nu unidirectional catre licurici... el prinde...ce prinde, restu "scapa" in toate partile :)

Na ca m-am gasit si eu sa explic...mai bine ma abtineam :)

PS: Am spus de la inceput ca-s afon la astea...imi arunc si eu cu parerea, asa ca nu trageti :) eh...au trecut multi ani de cand nu am mai deschis un manual de fizica. Mi-e si jena sa spun ca in gimnaziu eram olimpic national la asta, cand acum singura forta de frecare pe care mai stiu sa o calculez e aia dintre mine si ce e sub mine :)

#15
The|SpAwN

The|SpAwN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 09.07.2002
aha...... sincer la acelasi lucru ma gandeam si eu... dar am vrut sa vad si parerea voastra ;)

#16
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
nu este chiar asa ... "licuroii" sunt aprinsi de telefon si nu de transmisia initiala antena-mobil. Dupa ce primeste apelul, exista cateva fractiuni de secunda, cand mobilul comunica cu reteaua, si incepe sa emita, moment in care se aprinde licuriciu, inainte sa inceapa sa sune propriu-zis telefonul .

Licuriciul consuma asadar din emisia em (*) a telefonului, si este in special vizibil la telefoane "destepte" fara antena, sau cu ea inclusa. La un telefon normal, ca sa zic asa, el nu se aprinde, sau numai in anumite pozitii functioneaza.

Dar daca va inchipuiti ca este o protectie serioasa va inselati ... singura serioasa este hands-free-ul.

Totul vine cu un pret ... ce credeti ca va face mobilul cand va detecta o scaderea emisiei ? isi va creste puterea emisa pentru a compensa, dioda va lumina frumos, si voi sunteti "magnetizati" la fel ca si fara licurici ... si asta nu-i tot ... putere marita inseamana, acumulator distrus inainte de vreme.

#17
bigianu

bigianu

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 74
  • Înscris: 31.07.2002
sa ne rugam la dzeu !!!

#18
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
nu protejeaza cu nimic!

macar de s-ar monta intre cap si mobil ca sa fie asa... ca un perete despartitor sau un.. firewall... ;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate