Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Castile Nokia se aud ciudat cand sunt legate la laptop

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
AgentAcoperit

AgentAcoperit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.10.2014
Am 2 HF Nokia WH 108 si un Laptop B590 Lenovo
Castile(amandoua) se aud ciudat cand sunt introduse in laptop, credeam ca se strica slotul audio(gaura) si bagai o pereche de boxe pe USB - Se aud bine boxele
Bagai castile in boxele pe USB(adica in mufa audio din boxele pe usb) si observ ca se aud normal.
Ce vad diferit: HF Nokia are 3 inele pe jack  Vs. 2 inele pe jack la boxele pe usb.

Pot sa rezolv problema din soft? S-a mai lovit careva de asa ceva?
Sistem de operare 8.1
[ http://i.ebayimg.com/00/s/OTAwWDkwMA==/z/JpkAAOSwDk5UKNJB/$_58.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by AgentAcoperit, 16 October 2014 - 13:42.


#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Al treilea inel este pentru microfon. Iar portul audio de pe laptop nu cred ca este combinat (casti + microfon).

#3
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Exact.

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Exista si computere/ tablete/ smartphone-uri care au port unic, caz in care iti trebuie un cablu audio in Y pentru a separa intrarea pentru casti fata de intrarea pentru microfon, dar la tine nu cred ca este cazul.

Deci nu ai cum sa rezolvi problema din soft...

#5
AgentAcoperit

AgentAcoperit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.10.2014
Daca scot mufa inafara(cam la 2 inele) se aude perfect - Cand introduc pana la capat(cele 3 inele) se aude distorsionat, ceva de genul doar sunetele inalte, vocea foarte slab...

#6
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007
Culmea e ca modelul lui de laptop are port combo.Posted Image
http://shop.lenovo.c.../b-series/b590/

Oricum castile acelea sunt pentru telefon NOKIA, nu? Si atunci...

Edited by spider_zero_sapte, 16 October 2014 - 13:51.


#7
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In mod normal intr-o mufa mama de 3.5mm din laptop cu port unic (pentru casti cu microfon) poti introduce doar mufa pentru casti (care are doar doua inele, adica 3 contacte), dar invers nu ar fi indicat sa procedezi, deoarece s-ar putea arde ceva...

#8
AgentAcoperit

AgentAcoperit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.10.2014
Ramane sa cumpar o pereche de casti Maxell la 3 lei din Auchan - Sa fac o proba, nu cred ca are ceva portul si laptopul este destul de nou.

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postspider_zero_sapte, on 16 octombrie 2014 - 13:50, said:

Culmea e ca modelul lui de laptop are port combo.Posted Image

Daca este port combo (casti + microfon), atunci ar trebui sa functioneze normal castile Nokia care au 3 inele, adica 4 contacte.
Ca idee ar fi bine sa achizitionezi si un cablu audio in Y pentru a nu risca sa arzi ceva.
Ma refer la ceva de genul acesta:
Attached File  Adaptor_audio_Y.PNG   83.3K   3 downloads

Edited by _-_, 16 October 2014 - 13:56.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu functioneaza normal pentru ca inelele au dimensiuni diferite. Am 4-5 casti Nokia si una ZTE care merg perfect de la un telefon la altul cu exceptia modelului Lumia 520 care merge exclusiv cu castile lui, casti care nu merg la niciunul din celelalte telefoane, desi cel putin ochiometric au aceeasi mufa.

Edited by MembruAnonim, 16 October 2014 - 14:05.


#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Au inceput si Nokia sa le faca cu conectori de tip custom (sau poate ca legaturile sunt facute intr-un mod nestandard)? Urat din partea lor...

Edited by _-_, 16 October 2014 - 14:11.


#12
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Problema asta e veche, aveam niste casti Nokia de la un 5730 Xpress Music ramase uitate printr-un sertar care in orice telefon diferit de Nokia se aud exact cum a descris cineva mai sus, adica doar inaltele se aud normal, vocea si bass-ul auzindu-se extrem de incet, aproape imperceptibil. Culmea e ca incercand pe o alta antichitate de telefon, Nokia 1208, se aud perfect. Dar pe orice tip de hTC si iPhone nu se aud corect. Si nici pe G2. Si inclin sa cred ca pe niciun alt telefon diferit de Nokia.
In exterior, mufa castilor nu e cu nimic diferita. Ca fapt divers, incearca sa apesi butonul de acceptare apel de pe casti, sa vezi ca se vor auzi normal. Dar e incomod.

Edited by Getodacul, 16 October 2014 - 15:29.


#13
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Majoritatea telefoanelor respectiv castilor nokia au ground-urile inversate, cel de la microfon cu cel de la casti, de asta castile nu merg la orice dispozitiv, si nici alte casti decat cele nokia nu vor merge la telefon. daca inversezi groundurile, vor merge la laptop si nu vor mai merge la telefon.Au vrut ei sa fie mai originali. Nu prea ai ce sa le faci decat sa bagi in mufa pana aproape de ultimul inel.

Edited by MaVeRicK89, 16 October 2014 - 18:45.


#14
stefanesc

stefanesc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 24.08.2014
Daca toate castile de telefon ar avea conexiunile la jack ca in aceasta imagine
Attached File  Cască telefon Nokia E72.png   20.59K   15 downloads
ar merge pe orice PC/laptop.
Problema e ca foarte multe dintre ele, in loc sa aiba masa (firul comun) legata le ultimul inel (la baza jack-ului), o au legata la penultimul, iar la ultimul inel este legat microfonul. Astfel de casti introduse in mufa audio de iesire a unui PC se vor auzi ciudat deoarece nu au masa, practic castile fiind inseriate si antifazate intre cele doua iesiri audio. Toate semnalele in faza (basul de exemplu care este un semnal mono deoarece urechea nu are capacitatea sa perceapa directia din care vin frecventele joase) se vor anula reciproc in casti. De aceea se aude bine cand se tine apasat butonul de acceptare apel (cum a remarcat userul Getodacul) deoarece acesta de fapt scurtcircuiteaza microfonul si implicit ultimele doua inele ale jack-ului respectiv ceea ce face ca sa se cupleze firul comun al castilor la masa mufei mama audio.

Edited by stefanesc, 16 October 2014 - 19:31.


#15
AgentAcoperit

AgentAcoperit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 15.10.2014
Am rezolvat - am trecut rezolvarea si pe blog ca nu am gasit alt raspuns pe google, chiar m-a amuzat ca nu s-a mai lovit careva de problema asta.

Problema sta in felul urmator(si imi place sa fiu corect si transparent): Daca scriam pe blog... sigur o sa apara vreun cititor comun si o sa zica ca copiez ceva, adica ce nu practic, asa ca o sa fac in felul asta: O sa trec "rezolvare" + verificare si aici, nu vreau sa am nici macar un lucru care sa imi poata fi reprosat.

1 - Am luat un HF la 3.9 lei din supermkaret(cel mai ieftin HF intalnit, urgenta era sa VERIFIC daca nu cumva este portul OUT ars) si mufa OUT merge, HF de 3.9 lei merge bine, ma rog... ce calitate poate avea un HF de 3.9 lei.
2 - Cine are HF ca cel de mai sus - Sa infiga mufa in slot si sa traga nitel(pana la inelul 2 - o sa se simta la mana) si o sa mearga normal, desigur cu neplacerea ca nu o sa fie prea fix.

Eu sunt A3Th1er, astea au fost trecute si la mine pe blog, daca are careva chef sa ma baneze sa fie sanatos, puteam foarte bine sa nu trec ce am mai facut(adica proba/confirmarea si rezolvarea), dar nu sunt fals, cu atat mai mult ca nu am pagina I.T. si din fericire vizitele mele se tin destul de bine si fara cate rezultate o da ciudatenia asta Nokia.

Cifrele din A3th1er sunt pentru a nu ma indexa google aici, nu am nevoie de promo si ultimul meu gand este sa fiu si asa mai indexat pe forum.softpedia.

Va multumesc pentru mesajele scrise.

Edited by AgentAcoperit, 16 October 2014 - 20:15.


#16
MaVeRicK89

MaVeRicK89

    We're all mad here

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,199
  • Înscris: 20.07.2008
Eu m-am lovit de problema asta, dar am noroc, ca la carcasa de la unitate am jack-urile de la front panel pe stil mai vechi, ultimul inel de la ground face masa si in exterior, deci face contact cu groundul de la microfon si am sunet normal. Ca sa intelegi la ce ma refer, am acest tip de mufa: [ http://www.electronic-devices-cable.ro/images/produse/GNI0034.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MaVeRicK89, 17 October 2014 - 13:59.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate