Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 

Upgrade from Windows 7/ 8/ 8.1 to Windows 10

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
882 replies to this topic

#73
llorenzo25

llorenzo25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 29.12.2013
Windows 10 este un upgrade gratuit pentru dispozitivele eligibile cu Windows 7 SP1, Windows 8.1 Update și Windows Phone 8.1. Acest upgrade gratuit este oferit timp de un an după lansarea Windows 10. Vă veți putea bucura de acesta, după ce veți face upgrade la Windows 10.

Edited by llorenzo25, 28 June 2015 - 16:42.


#74
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,143
  • Înscris: 10.07.2013

View Postllorenzo25, on 28 iunie 2015 - 16:41, said:

Windows 10 este un upgrade gratuit pentru dispozitivele eligibile cu Windows 7 SP1, Windows 8.1 Update și Windows Phone 8.1. Acest upgrade gratuit este oferit timp de un an după lansarea Windows 10. Vă veți putea bucura de acesta, după ce veți face upgrade la Windows 10.

Vreau si eu upgrade gratuit de la Windows 7, la Windows 10!Posted Image
Sper sa existe si drivere audio/video compatibile........

Edited by xmanyacs77, 28 June 2015 - 16:45.


#75
ChrisD

ChrisD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 836
  • Înscris: 06.10.2013

View Postllorenzo25, on 28 iunie 2015 - 16:41, said:

Windows 10 este un upgrade gratuit pentru dispozitivele eligibile cu Windows 7 SP1, Windows 8.1 Update și Windows Phone 8.1. Acest upgrade gratuit este oferit timp de un an după lansarea Windows 10. Vă veți putea bucura de acesta, după ce veți face upgrade la Windows 10.
Cu mentiunea ca odata facut update-ul la windows 10, acesta este activat pentru toata viata device-ului pe care a fost activat (adica licenta OEM).

#76
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,143
  • Înscris: 10.07.2013

View PostChrisD, on 28 iunie 2015 - 17:52, said:

Cu mentiunea ca odata facut update-ul la windows 10, acesta este activat pentru toata viata device-ului pe care a fost activat (adica licenta OEM).

Este foarte bine si asa........licenta OEM!

Edited by xmanyacs77, 28 June 2015 - 17:54.


#77
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Întrebare, update la 10 înțeleg ca e gratuit...doar un an după care trebuie cumpărat?  Dacă vreau sa revin la 7 o pot face? După o alta perioada pot reinstala 10? Pot face un iso cu 10 pe care îl primesc gratuit?

#78
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postrodanny, on 30 iunie 2015 - 09:01, said:

Întrebare, update la 10 înțeleg ca e gratuit...doar un an după care trebuie cumpărat?

Upgrade, nu update. Este gratuit pentru detinatorii unei licente valide OEM sau Retail pentru Windows 7 sau Windows 8/ 8.1 si este posibil numai daca sistemul are actualizarile la zi.
Oferta de free upgrade este valida doar in primul an dupa lansarea versiunii RTM, dupa care nu va mai putea fi obtinut decat prin cumparare, conform declaratiilor oficiale de pana acum.

View Postrodanny, on 30 iunie 2015 - 09:01, said:

Dacă vreau sa revin la 7 o pot face?

Da. Dreptul de upgrade si utilizare a acestui drept nu anuleaza drepturile de utilizare a versiunii OS-ului de la care s-a efectuat upgrade, doar ca nu se vor putea utiliza in paralel ambele versiuni.

View Postrodanny, on 30 iunie 2015 - 09:01, said:

După o alta perioada pot reinstala 10?

Da. Oferta este valida pentru intreaga viata a device-ului pe care a fost instalat prima oara. Conform unor informatii oficiale va putea fi reinstalat oricand prin clean install.

View Postrodanny, on 30 iunie 2015 - 09:01, said:

Pot face un iso cu 10 pe care îl primesc gratuit?

Vor exista imagini ISO pe care sa le poti descarca.
(Daca faci tu un ISO, atunci iti apartine; nu il primesti.)

#79
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004
Mulțam... Foarte la obiect....
Imaginile care se vor găsi nu vor fi bune pt pcul meu...nu? Inteleg ca le leagă cumva de hardware.... Deci arvtrebui sa fac eu imaginea... Cum o fac... El se dl intr-un director? Pe de alta parte eu am win cu licență...nu OEM... Chiar și asa îl va lega de hardware?

#80
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Un Windows OEM este tot cu licenta, doar ca este vorba de o licenta OEM.

Imaginile ISO care vor fi disponibile pentru descarcare vor fi "bune" pentru orice PC/ MAC/ virtual machine compatibil. Driverele va trebui sa le descarci de pe site-ul producatorului/ producatorilor, dar este posibil sa se instaleze si automat. Deci nu va fi necesar sa faci tu nicio imagine. Imaginea ISO descarcata local (sau pe un disk din reteaua proprie) o vei putea scrie pe un mediu extern (DVD/ memorie flash etc.).

Da, licenta va fi legata de hardware. Deci nu vei putea obtine gratuit decat o licenta OEM pt. Windows 10. Bineinteles ca licenta pentru Windows 7/ 8.x, daca a fost Retail, atunci va ramane de tip Retail.

Nu este exclus sa se poata beneficia de upgrade gratuit in primul an de la lansarea RTM a lui Windows 10 chiar si in situatia in care elimini Windows 10 de pe masina pe care este instalat sau versiunea de Windows eligibila pentru care detii o licenta si sa o instalezi pe alta masina solicitand din nou dreptul gratuit de upgrade. Totusi informatii oficiale in acest sens nu avem inca.

Edited by _-_, 30 June 2015 - 12:55.


#81
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Se pare ca maine e ziua cea mare... Cati dintre voi veti face upgrade-ul direct?

#82
adybratulescu

adybratulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.09.2009
Intr-un articol mai vechi, cam de vreo 2 luni eu am gasit asta:

"Desi va permite totusi upgrade gratuit, atat pentru utilizatorii de sisteme de operare cu licenta, cat si pentru cei fara, Windows 10 va fi gratuit pentru numai un an de la activare, pentru utilizarea ulterioara a acestuia fiind necesara cumpararea acestuia."

O mai fi valabil? Sau licenta ramane activa mai mult de un an?

#83
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@adybratulescu licenta ramane valabila pana se strica placa de baza. Licenta de upgrade e legata de placa de baza.

#84
adybratulescu

adybratulescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 29.09.2009
Aha, multumesc! Atunci cred ca o sa trec si eu acasa mai intai pe W10 si, probabil, apoi si la birou. Numai ca pe PC-urile cu W7 inca nu am primit notificarea. Doar pe cele cu W8. Toate licentiate.

Edited by adybratulescu, 29 July 2015 - 12:38.


#85
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
suntem in 29....când vom primi notificarea de instalare?Posted Image
adica notificarea nu trebuia sa apara de azi? sau când se trezeste nenea yankeul de la server?Posted Image

#86
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,130
  • Înscris: 03.12.2005

View PostValmont43, on 29 iulie 2015 - 13:22, said:

suntem in 29....când vom primi notificarea de instalare?Posted Image
adica notificarea nu trebuia sa apara de azi? sau când se trezeste nenea yankeul de la server?Posted Image

intai o sa apara la cei care s-au inscris din timp pt upgrade si din cate am inteles, chiar si asa, n-o sa primeasca toata lumea in acelasi timp.

#87
skilton

skilton

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 05.08.2011
Pentru cei care nu ati primit inca notificarea de update, a trebui sa o puteti face direct de aici:
microsoft.com/en-us/software-download/windows10
Acum i-am dat si eu de la Win 8.1, sper sa functioneze.

Edited by skilton, 29 July 2015 - 16:36.


#88
alecsus27

alecsus27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,603
  • Înscris: 01.07.2006
Mi s-a descarcat automat, apoi i-am dat instalare(upgrade, de la Win 7 Pro). nu a trebuit sa intervin cu nimic. Dupa instalare (cam o ora), toate programele existente deja erau reinstalate si toate iconitele erau in acelasi loc pe desktop unde erau si pe Win7. Nu am primit nici o notificare de eroare sau altceva.
O prima intrebare: am dat click dreapta pe My computer si apoi Properties: in fereastra deschisa nu mai apare in coltul de jos dreapta casuta cu "Windows genuine" - desi exista o mentiune ca Windows a fost activat (nu l-am activat eu, ci automat odata cu upgrade-ul).
Nici la voi nu apare casuta aia?

Attached Files


Edited by alecsus27, 29 July 2015 - 16:24.


#89
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014

View Postskilton, on 29 iulie 2015 - 16:10, said:

Pentru cei care nu ati primit inca notificarea de update, o puteti face direct de aici:
microsoft.com/en-us/software-download/windows10

Eu acum sunt deja la procesul de instalare Win 10. Anterior am avut 8.1.

Raman dator!!!

#90
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 18.10.2007
Nelamurire: nu mai am notificarea de "reserve windows 10" in taskbar, in windows update apare:"w10 upgrade reserved" ar fi motive sa ma ingrijorez?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate