Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

de ce se blocheaza Xp-ul meu...???

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
28 răspunsuri în acest subiect

#19
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001
lista de procese este lista care iti apare in task manager, dupa celebrul Ctrl-Alt-Del

In general, ceea ce apartine XP-ului nu cauzeaza probleme, ci ceea ce este instalat aditional. Ma intereseaza lista, sa vedem ce functioneaza in momentul in care adobe ruleaza ....

also .. ca sa verifici singur, dupa Ctrl-Alt-Del, in task manager, lista proceselor este insotita in dreapta si de timpul , procentual vorbind , ocupat de un proces din procesor. Teoretic, daca calculatorul se ingafaneaza, atunci unul din procese va ocupa peste 95% din timp, nepermitand celorlalte sa ruleze normal.
(..ah ... este normal ca SystemIdleProcess sa ocupe cat se poate de mult)

Deci, cand se incetineste, Ctrl-Alt-Del, si vezi ce proces ruleaza la maxim .. eventual verifica si ce memorie ocupa. Aditional, poti sa vezi cat ocupa Adobe-ul ...

Lista de servicii, o poti gasi astfel :

START, Run, scrii acolo services.msc , OK si iti apare lista de servicii. Mai departe, din meniul Action , folosesti Export List alegi un nume, folosesti comma-delimited CSV, si salvezi.

Rezultatul, il arhivezi, si mi-l trimiti pe mail, PM, il atasezi la un post, ce vrei tu, numai sa il primesc.

Atat ... ah, sa nu uit .. exista vreun antivirus activ ?

#20
evi2000

evi2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 02.01.2003
Am venit cu el dela service,de abia l-au desfacut si mi-au dat verdictul:memoriile ram erau una samsung si una elixir.Mi-au pus 2 memorii identice si mi-au spus ca de acolo era.Mi s-a recomandat strong sa trec de pe ntsf pe fat32 deoarece spun ei ca chipsetul Kt333 nu prea ar fi compatibil cu ntsf.M-au asigurat ca de acum va merge,dar voi ce spuneti de recomandarea facuta?.
intotdeauna gasesc in end-task ceva cu "trickler"(sau asa ceva).
multam...

#21
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.545
  • Înscris: 01.12.2002
Chestia aia cu trickler este de la DivX 5.02 Pro Bundle cu toti spionii lui (Gain, etc).
Eu am scos varianta bundle si mi-am pus una corporate edition ;) si apoi am curatat prin registrii tot ce tinea de Gain si trickler. Vezi ca dupa ce dezinstalezi versiunea Bundle tot ramane trickle in Program Files in DivX Codec.
Daca vrei sa ramai cu versiunea ta de DivX da' sa scapi de spioni du-te si tu pe doom9 si vezi pe acolo...

enjoy,

Mtz

#22
mmariusm

mmariusm

    Moderator

  • Grup: Members
  • Mesaje: 204
  • Înscris: 30.07.2002

Citat

Originally posted by evi2000
Mi s-a recomandat strong sa trec de pe ntsf pe fat32 deoarece spun ei ca chipsetul Kt333 nu prea ar fi compatibil cu ntsf.

Asta e o tampenie.

#23
evi2000

evi2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 02.01.2003
Mtz,
spune-mi te rog de unde pot lua si eu divx5 corporate.
2.am baleiat forumul si am gasit pe cineva care spune ceva asemanator,adica ntsf nu e bun cu kt333....???????
memoriile aveau ceva in toata povestea asta ?
multam...
apropo,ce draci de avantaje imi aduce ntsf.(pentru un utilizator casnic,sa spunem..)

#24
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 17.834
  • Înscris: 26.11.2001
ASTA nu este un thread despre diverse versiuni de divx, ci despre un calculator defect ... daca continuati pe tema asta inchid thread-ul

NTFS - gasesti posturi garla cu explicatii pro si contra ... cat despre KT - NTFS incompatibilitate ... asta este o tampenie

... n-am sa te mai rog sa te ajut

#25
adiharan

adiharan

    Oldest member. Probably

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.722
  • Înscris: 24.03.2002
Nu-i tampenie, si eu am patit! Dar numai cand partitia a doua era fat32. Acuma le-am pus ambele pe ntfs, si pare ca merge.

Apropo, (sa ma ierte evi2000 ca-i deviez post-u) imi mai apare din cand in cand ca e corupt cate un fisier. Dau scan si mi le repara.
Asta numai pe ntfs. Ati patit si voi? E normal?

ps. pe fat 32 nu mi s-a intamplat niciodata.
ps2. athlon 1800, kt333.

#26
evi2000

evi2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 02.01.2003
bine,bine dar faptul ca memoriile erau diferite are vreo relevanta?
intotdeauna in end-task nu e decat premiere,trikcler,title deko,norton antivirus si cam atat.

#27
evi2000

evi2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 02.01.2003
sa nu uit,placa de baza are antivirusul "disable",iar cei pe care i-am mai intrebat tin mortis la ideea lor:ca ESTE normal sa se blocheze din cand in cand...dar tot parerea voastra conteaza mai mult(pe bune!).sunt in ceata total...

#28
bibicu

bibicu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.341
  • Înscris: 28.11.2001

Citat

Originally posted by evi2000
sa nu uit,placa de baza are antivirusul "disable",iar cei pe care i-am mai intrebat tin mortis la ideea lor:ca ESTE normal sa se blocheze din cand in cand...dar tot parerea voastra conteaza mai mult(pe bune!).sunt in ceata total...

No offence, dar ce ce ziceau asta sint niste CRETINI!  :ciocan: Nu au vazut poate calculator in viata lor decit, poate, la televizor sau in poze... :moo:

#29
jamesbond007.5

jamesbond007.5

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 493
  • Înscris: 26.01.2003
Mai sa-nteleg ca suntem frati de suferinta.Nici pe al meu xp nu ramane help@suport,si venira multi de se uitara se minunara si atat...si eu am ramas cu buza umflata...da' bine ca merge..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate