Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul
 Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon
 installation has failed there was...

Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono
 Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya

Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3
 

Windows 10 vs Windows < 10

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
1573 replies to this topic

Poll: Windows 10 vs Windows < 10 (814 member(s) have cast votes)

Ati efectuat/ veti efectua upgrade-ul la Windows 10?

  1. Am trecut/ voi trece de la Windows XP sau inferior la Windows 10. (23 votes [2.83%] - View)

    Percentage of vote: 2.83%

  2. Am trecut/ voi trece de la Windows Vista la Windows 10. (3 votes [0.37%] - View)

    Percentage of vote: 0.37%

  3. Voted Am trecut/ voi trece de la Windows 7 la Windows 10. (220 votes [27.03%] - View)

    Percentage of vote: 27.03%

  4. Am trecut/ voi trece de la Windows 8/ Windows 8.1 la Windows 10. (279 votes [34.28%] - View)

    Percentage of vote: 34.28%

  5. Am trecut/ voi trece de la Linux la Windows 10. (1 votes [0.12%] - View)

    Percentage of vote: 0.12%

  6. Am trecut/ voi trece de la Mac OS X la Windows 10. (3 votes [0.37%] - View)

    Percentage of vote: 0.37%

  7. Utilizez/ voi utiliza in paralel Windows 10 si o versiune anterioara de Windows. (45 votes [5.53%] - View)

    Percentage of vote: 5.53%

  8. Utilizez/ voi utiliza in paralel Windows 10 si Linux +/- alta versiune de Windows. (15 votes [1.84%] - View)

    Percentage of vote: 1.84%

  9. Utilizez/ voi utiliza in paralel Windows 10 si OS X +/- alta versiune de Windows. (4 votes [0.49%] - View)

    Percentage of vote: 0.49%

  10. Utilizez/ voi utiliza in paralel Windows 10, OS X si Linux +/- alta versiune de Windows. (7 votes [0.86%] - View)

    Percentage of vote: 0.86%

  11. Voted Nu stiu/ ma abtin / alta situatie... (214 votes [26.29%] - View)

    Percentage of vote: 26.29%

Care sunt in prezent cele mai bune versiuni de Microsoft Windows dintre urmatoarele mentionate?

  1. Windows 3.1 / 3.11 (17 votes [1.31%] - View)

    Percentage of vote: 1.31%

  2. Windows NT (14 votes [1.08%] - View)

    Percentage of vote: 1.08%

  3. Windows 95 (16 votes [1.24%] - View)

    Percentage of vote: 1.24%

  4. Windows 98 (32 votes [2.47%] - View)

    Percentage of vote: 2.47%

  5. Voted Windows XP (235 votes [18.15%] - View)

    Percentage of vote: 18.15%

  6. Windows Vista (9 votes [0.69%] - View)

    Percentage of vote: 0.69%

  7. Voted Windows 7 (476 votes [36.76%] - View)

    Percentage of vote: 36.76%

  8. Windows 8 (19 votes [1.47%] - View)

    Percentage of vote: 1.47%

  9. Voted Windows 8.1 (238 votes [18.38%] - View)

    Percentage of vote: 18.38%

  10. Windows 10 (209 votes [16.14%] - View)

    Percentage of vote: 16.14%

  11. Alta versiune / alte versiuni de Microsoft Windows. (6 votes [0.46%] - View)

    Percentage of vote: 0.46%

  12. Nu stiu/ ma abtin / alta situatie... (24 votes [1.85%] - View)

    Percentage of vote: 1.85%

Vote Guests cannot vote

#1513
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 1nqiu, on 24 august 2018 - 00:06, said:

Singurul minus e lipsa gadgeturilor (aveam vreo 4-5 care as fi preferat sa le folosesc in continuare).

https://www.softpedi...adgetPack.shtml

#1514
1nqiu

1nqiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 05.03.2014
Multumesc, vad ca pot adauga propriile gadgets! Posted Image

#1515
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
care este diferenta intre windous 10 si windous 10s

#1516
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,643
  • Înscris: 30.07.2003
https://support.micr...0-in-s-mode-faq

#1517
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

 _-_, on 30 ianuarie 2018 - 20:49, said:

In primul rand este de vina producatorul hardware-ului.
...
Si destui alti producatori de hardware (vorbesc de cei mari) sunt in aceeasi situatie cu driverele sau software-ul pentru dispozitive - fie taraganeaza oferirea de update-uri pentru o versiune noua de Windows 10, fie inceteaza sa mai ofere suport.

Pare un complot. Posted Image
Poate chiar este.
Dar oare de ce ?
Am tot observat aruncata chestia asta, cu producatorii hardware care taraganeaza si "saboteaza" W10 (mai ales de catre cei care il apreciaza), insa chestia care nu se spune este ca la un anumit nivel W10 chiar este o forma de control asupra producatorilor hardware. Si nu ar trebui sa fie.
E bine sa vedem o problema din ambele perspective. Posted Image
Pe urma, si cel mai important lucru, este sa-i fie lasata utilizatorului final posibilitatea de-a alege, nu de-al impinge catre ceva anume. Da, bine, stiu, progresul si astea, asa a fost de la facerea lumii, insa daca eu imi fac astazi o configuratie noua, un pic mai pricopsita (dar nu foarte pricopsita, nu ceva iesit din comun), atunci e dreptul meu ca sa aleg intre W7, de exemplu, si W10. Sau poate vreau sa le pun in dual-boot, sau cine stie ce altceva. Daca merge atat de prost W7 fiindca e vechi de-un deceniu si n-are optimizari si briz-brizuri, e alegerea mea, o sa vad eu, o sa simt eu si o sa trec eu la ceva mai bun. Ca nimeni nu-i nebun sa stea cu calculatorul caraind doar ca sa aiba W7, se schimba pe cale naturala la o adica, nu fiindca spun expertii... Nu trebuie sa fiu limitat de Microsoft, prin presiuni asupra producatorilor de hardware, ca sa folosesc doar W10. Si pe urma sa fim seriosi, chiar trebuie sa credem ca MIcrosoft doreste ce-i bine pentru mine, sau doreste ce-i bine pentru ei ? Ok, stiu, inteleg si recunosc perfect aportul adus de Microsoft la progresul general al omenirii, dar asta s-a produs treptat si uneori de alti oameni si de alt model de afacere. Astazi pana si aia de la Crap Cleaner, relativ recent cumparati de Avast, parca, au o telemetrie de te doare capul pe care o vand tertilor...deci de ce "trebuie" sa ma astept la ceva mai bun cand totul merge spre mai rau din anumite puncte de vedere ?!

Deasemenea, problema adusa in discutie de e2k e ceva mai complexa; pe producatorii de hardware nu-i intereseaza sa promoveze W10. Si nici n-ar trebui sa-i intereseze asa, decat doar in sensul propriei lor afaceri. Asa cum banii vin pentru Microsoft de la firme (aia care conteaza cel mai mult), asa vin si pentru producatorii de hardware. Atata vreme cat W7 sta foarte stabil undeva la 35% din piata (putem lua diferite clasamente, cu 32,67% sau 38%, dar e o cifra destul de fair), interesul producatorilor de hardware este sa acopere acea parte din piata, sa scoata bani din ea, nu sa faca ceea ce vrea Microsoft.
Daca ar fi un fel de complot, sau indiferenta, sau taraganare (cum ii spui) n-ar iesi la iveala astfel de probleme, ca cea de mai jos (si nu-i doar un link razlet, gasesti o multime de link-uri despre modul in care Microsoft controleaza, sau vrea sa controleze de facto, producatorii de hardware):
https://www.computer...t-for-win7.html

Asta e cu referire la seria H310, care ca si seriile B360 sau H370, nu suporta W7 ci doar W10. Plus ca mai trebuie sa ne gandim si la cum interpretam "suportul" oferit de marii producatori, Gigabyte, Asus, ASRock, MSI prin tot felul de utilitare aflate pe site-ul lor care te ajuta (acolo unde se poate) sa instalezi W7...targanare-taraganare, dar nici control.Posted Image

#1518
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Discutiile in contradictoriu despre Windows 10 vs Windows 7 devin tot mai putin relevante din moment ce Windows 7 se afla la limita suportului extins. Dezvoltatorii de drivere sau aplicatii software nu mai sunt motivati sa ofere suport, update-uri, aplicatii compatibile cu Windows 7. Treptat Windows 7 urmeaza calea pe care a luat-o Windows XP.
Iar producatorii de hardware, de asemenea, nu au motive sa suporte o versiune de Windows aproape expirata.

Relevante pentru acest topic mai raman doar dezbaterile despre avantajele/ dezavantajele lui Windows 10 versus Windows 8.1.

Edited by _-_, 01 September 2018 - 07:31.


#1519
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Ne facem ca nu intelegem faptul ca, vrea sau nu vrea cineva, inclusiv Microsoft, W7 sta bine mersi la vreo 35% cota de piata ?
Pe sistemul asta poti nega orice, insa daca si 1% din articolul de mai sus e adevarat (ca nu poti crede tot ce scrie presa), anume ca un gigant ca Intel "se gandeste" inca la W7, inseamna ca degeaba se tot "promoveaza" W10, piata dicteaza pana la urma.

#1520
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Mare parte din "piata" despre care vorbesti tu habar n-are ce versiune de Windows utilizeaza. Ba am intalnit chiar si persoane care cumpara PC-uri noi ce pot fi utilizate la potentialul real doar cu versiuni actuale de Windows, dar ei nu stiu aceasta si pierd din performante sau raman cu anumite caracterisitici hardware neutilizate fara sa stie, deoarece au instalat imediat Windows 7 (care a fost proiectat pentru un hardware de acum 10 ani).
De asemenea, cea mai mare parte din "cota de piata" habar n-are ca Windows 7 are suportul mainstream expirat de ani buni si ca este aproape expirat inclusiv suportul extins. Cand "piata" va vedea ca nu mai primeste nici macar acele update-uri de securitate, ca antivirusii nu se mai updateaza, ca browserele de web nu mai primesc update-uri si nu mai sunt suportate, ca alte aplicatii nu se mai actualizeaza, ca apar tot mai multe programe/ jocuri noi care cer versiuni de Windows actuale etc., atunci va scadea rapid acea "cota de piata".
Cativa "nostalgici" care vor mai utiliza Windows 7 vor mai fi, asa cum si in prezent mai sunt inca utilizatori de Windows XP sau chiar de Windows 98. Chiar crezi ca ii va mai baga cineva in seama (producatori de hardware si de software)? Poate cel mult ii va mai baga in seama tot cativa "nostalgici" care scriu programe ca hobby.
In ceea ce ii priveste pe Intel ma indoiesc profund ca dupa ce se va incheia ciclul de viata pentru Windows 7 se va mai "gandi" la Windows 7.
Presimt ca in urmatoarele luni acea "cota de piata" va fi in declin mai rapid, iar dupa expirarea de tot a suportului va intra intr-un picaj rapid.

De aceea, raman la parerea mea, ca dezbaterile despre Windows 10 versus Windows 7 deja nu prea mai au obiect.

#1521
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
De acord cam cu tot, dar lasa-i si pe ei sa-si exprime "frustrarile!

#1522
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

 _-_, on 01 septembrie 2018 - 10:25, said:

In ceea ce ii priveste pe Intel ma indoiesc profund ca dupa ce se va incheia ciclul de viata pentru Windows 7 se va mai "gandi" la Windows 7.
Presimt ca in urmatoarele luni acea "cota de piata" va fi in declin mai rapid, iar dupa expirarea de tot a suportului va intra intr-un picaj rapid.

De aceea, raman la parerea mea, ca dezbaterile despre Windows 10 versus Windows 7 deja nu prea mai au obiect.

Se poate ca tu sa indoiesti, insa articolul e de luna asta, august 2018. Eu iti dau un link, tu imi dai presimtiri. Ce alege un om "neinformat" ?
Iar in ceea ce priveste tonul general al mesajului tau, din care reiese ca piata e cam necunoscatoare (sa-i spunem direct, proasta ?), iar cota de piata a W7 se bazeaza pe necunoastere si update-uri, pe cand in cazul W10 este o alegere in cunostinta de cauza, facuta de experti care stiu chestii si lucruri...mie mi se pare nitel arogant. Posted Image
Daca vorbim despre alegeri proprii, rationale, mai degraba intalnesti o gramada de habarnisti care si-au instalat W10 pentru ca asta se ofera si asta suporta anumite componente hardware, asta e la moda si asta "scrie" peste tot.
In cazul W7, daca cineva alege sa si-l instaleze astazi mai degraba o face in perfecta cunostinta de cauza. Deasemenea, cu "suport mainstream expirat" sau ba, cu "nostalgici" sau fara ei...acolo unde chiar conteaza, in strafundurile internetului, pe forumurile alea gri sau negre care chiar conteaza si unde se fac diverse chestii si lucruri, adaptari de drivere, modificari si alea-alea, W7 sta foarte bine. Si nu-mi dau seama daca "nostalgicii" aia sunt niste habarnisti care nu inteleg chestii despre suportul mainstream, sau chiar sunt oameni care se pricep si incearca sa tina in viata, ba chiar sa extinda un lucru bun ?

P.S. Imi permit sa atrag atentia asupra faptului ca mesaju' cu diez 1521 este o invitatie la cearta; eu personal nu-s deloc frustrat, am si W7 dar si W10, insa apas pe W7 mai mult. Nu cred ca ar fi frumos sa raspund la banuitele frustrari cu...un alt cuvant.

L.E. Articolul e vechi de-o luna, am uitat ca astazi e 1 septembrie, sorry.

Edited by worldwide, 01 September 2018 - 19:23.


#1523
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 worldwide, on 01 septembrie 2018 - 19:21, said:

Daca vorbim despre alegeri proprii, rationale, mai degraba intalnesti o gramada de habarnisti care si-au instalat W10 pentru ca asta se ofera si asta suporta anumite componente hardware, asta e la moda si asta "scrie" peste tot.
In cazul W7, daca cineva alege sa si-l instaleze astazi mai degraba o face in perfecta cunostinta de cauza.

Adica "prostii instaleaza Windows 10 si desteptii instaleaza Windows 7". M-ai lamurit cum "rationezi"... Nu mai am ce sa adaug la ce a postat succint @breitner mai sus. Posted Image

#1524
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005
Rationez exact ca tine, doar ca pe invers, iti intorc "argumentele" si ti le servesc frumos ambalate. Nu e prima oara cand din mesajele tale reiese ca aia care folosesc W7 sunt cam...necunoscatori, asta ca sa folosesc un limbaj bland.
Piata e cam proasta in general, nu stie, nu cunoaste, habar n-are.
Profesionistii insa, cunoscatorii....aia instaleaza doar W10. Posted Image
De ce ? Fiindca are o interfata ne "limitata" fata de a lui W7 si faci back-up automat in cloud via contul Microsoft...exact de asta "expertii" apreciaza W10. Posted Image
Pfff...

 _-_, on 01 septembrie 2018 - 10:25, said:

Mare parte din "piata" despre care vorbesti tu habar n-are ce versiune de Windows utilizeaza. Ba am intalnit chiar si persoane care cumpara PC-uri noi ce pot fi utilizate la potentialul real doar cu versiuni actuale de Windows, dar ei nu stiu aceasta si pierd din performante sau raman cu anumite caracterisitici hardware neutilizate fara sa stie, deoarece au instalat imediat Windows 7 (care a fost proiectat pentru un hardware de acum 10 ani).
De asemenea, cea mai mare parte din "cota de piata" habar n-are ca Windows 7 are suportul mainstream expirat de ani buni si ca este aproape expirat inclusiv suportul extins.


#1525
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Argumentele mele principale (repetate chiar in aceasta pagina de mai multe ori) sunt:
1) Suportul pe terminate pentru Ferestre 7.
2) Ferestre 7 este o vechitura din deceniul trecut, ramasa enorm in urma fata de orice sistem de operare actual.
3) Tot mai multe aplicatii actuale si hardware actual cer versiuni de Windows actuale si nu mai merg cu "Ferestre".

Iar pana acum nu am vazut "intors" niciunul dintre aceste argumente, ci te-ai limitat la singurul tau mod de a vedea lucrurile: impartirea lumii in "prosti care nu folosesc ferestre 7 si destepti care folosesc ferestre 7". Iar argumentele tale sunt: "ferestre 7 are cota de piata", "Intel se gandeste la ferestre 7"...

In schimb, iti voi aduce eu contraargumente la opinia ta ca "desteptii folosesc ferestre 7 si prostii Windows 8/ 8.1/10".

La ora actuala exista extrem de putine justificari pentru  a mai folosi Windows 7:
1) Am un hardware nesuportat de versiuni actuale de WIndows
2) Am o aplicatie foarte importanta pentru mine care nu functioneaza in mod de compatibilitate pe versiuni actuale de Windows
3) Nu am bani ca sa cumpar o licenta pentru o versiune actuala de Windows

Evident ca extrem de putine persoane sunt in aceasta situatie.

Acum sa revenim la "cota de piata", multime, prostime sau cum iti place s-o numesti mai bland sau mai putin bland:

1) Din inertie prosteasca: m-am obisnuit cu vechitura, imi place nemaipomenit si n-o dau pe nimic...
2) Din convingeri care tin de teoria conspiratiei si motivatii stupide: tot ce-i nou este prost, tot ce nu arata ca in secolul trecut este urat, OS-urile noi sunt facute ca sa iti fure datele personale Google, Apple si Microsoft, pe PC-ul meu cel mai bine se misca ferestre 7 si n-am nevoie sa incerc Windows, jocurile cele mai bune merg doar pe ferestre xp sau 7 ferestre, aplicatiile noi care nu merg pe ferstre nu ma intereseaza, deoarece sunt suficiente alea vechi cu care m-am obisnuit etc. etc. (alte "argumente" sunt similare)
3) Urmand argumentul "cotei de piata": sunt multi gigei care folosesc ferestre, deci inseamna ca gigeii e destepti si eu trebuie sa ma iau dupa ei, daca sunt destept (si sunt destept)
4) Urmand argumentul "ii place lu ala": Gigel al mare foloseste Ferestre si probabil ca o fi avand motive. Chiar daca nu stiu care sunt (si nici nu ma intereseaza care sunt) eu sunt destept si fac ce face Gigi al mare.

O discutie cu tine poate fi purtata doar la acest nivel, se pare...

Edited by _-_, 02 September 2018 - 08:23.


#1526
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,269
  • Înscris: 24.02.2007

 _-_, on 02 septembrie 2018 - 08:19, said:

1) Suportul pe terminate pentru Ferestre 7.

Destui inca isi fac treaba cu XP. Creste riscul de securitate odata cu incetarea suportului, dar nu e ca si cum brusc s-ar deschide toate usile/ferestrele de la acea data.

 _-_, on 02 septembrie 2018 - 08:19, said:

2) Ferestre 7 este o vechitura din deceniul trecut, ramasa enorm in urma fata de orice sistem de operare actual.

Nu e nici pe departe "ramasa enorm in urma", iar asta vad cand testez aplicatii la care lucrez si constat ca merg bine si sub Windows 7.

 _-_, on 02 septembrie 2018 - 08:19, said:

3) Tot mai multe aplicatii actuale si hardware actual cer versiuni de Windows actuale si nu mai merg cu "Ferestre".

Inca n-am intalnit o aplicatie de care sa am nevoie profesional si care sa ceara doar Windows 10. Cele "moderne" nu ma ajuta.

Cu hardwareul poate fi problematic, dar nu e o dovada a "vechiturii" tehnice, ci o decizie a celor ce scriu drivere de a investi timp/bani doar in anumite sisteme.

#1527
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,643
  • Înscris: 30.07.2003

 dani.user, on 02 septembrie 2018 - 10:38, said:

Inca n-am intalnit o aplicatie de care sa am nevoie profesional si care sa ceara doar Windows 10.
SQL Server 2016 nu mai vrea W7. Si mai instalezi local pt. testare.

#1528
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 16.02.2005

 _-_, on 02 septembrie 2018 - 08:19, said:

O discutie cu tine poate fi purtata doar la acest nivel, se pare...

Nu, nu...mie altceva mi se pare culmea; sa ma acuzi pe mine ca fac apel la prostime cand tu, nu doar pe aceasta pagina, faci acelasi lucru. Si nu sunt singurul care ti-a atras atentia atentia asupra acestui fapt dar ma rog...tu glumesti sau nu esti bine inteles.
Cat despre tonul si argumentele folosite...chiar nu are rost sa le combat, foloseste foarte senin Zece Ferestre si spune-le si altora ca e foarte bun (fata de predecesorii lui). Apropo, in lumea ta probabil ca sunt "extrem de putine persoane" care nu-si permit sa dea 4-5-600 de lei pe o licenta de Zece Ferestre care sa-i faca back-up automat in contul lui MIcrosoft. Sunt bucuros, fericit de-a dreptul, c-o sa gasesc un back-up in contul meu Microsoft, eheee...Posted Image Cat despre restul.. exact cum am spus mai sus, chiar nu are rost, mai ales c-ai trecut fara sa raspunzi la problemele ridicate in primul mesaj.

Edited by worldwide, 03 September 2018 - 12:11.


#1529
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Esti cam singurul pe aici care inca mai face apologia unei versiuni de Windows muribunde.
O sa iti treaca...
(Vorba vine "apologie", ca la capitolul argumente si contraargumente ai luat-o complet pe aratura.)

#1530
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,821
  • Înscris: 09.12.2012
Sincer de cand Microsoft in mana cu producatori de hardware au decis sa traga pe linie moarta Windows 7,am renuntat si eu la Windows 7 odata cu noul sistem kabylake,pe care nu mai poti face actualizari la Windows 7,in schimb Windows 10  nu are nici o hiba,ruleaza smooth pe PC-ul meu,interfata e ok-ish,odata cu 1810 se adauga dark mode in Windows Explorer,lucru imposibil in 7 fara third-party apps.
Windows 10 e viitorul in orice caz,toti vor trece la 10 odata ce isi schimba hardware-ul vechi cu unul nou.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate