Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Oare pot sa-mi obtin calciu furajer din natura?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
PF5

PF5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 04.02.2014
Stau in Tulcea si in zona am multe dealuri erodate, la baza carora e mult pietris si nisip alb, calcaros si uneori rosiatic. Are cineva idee despre compozitia acestor minerale care compun Podisul Dobrogei? Deseori gasesc in roci cochilii de scoici si melci.
Practic ar trebui doar cernut, nu concasat, fiindca-i din belsug. Intr-o ora as umple un sac de vreo 100kg, necernut si apoi, acasa, probabil as obtine vreo 35-50kg de praf, numai bun de amestecat in nutreturi.
Dar oare e doar Ca furajer ? Sa nu bag si alte substante nocive.
Acum, in magazine un kg de Ca neaditivat costa cca 2 lei.
Daca stie cineva si poate sa ma lamureasca, ii multumesc.
Mentionez ca am fost la Murfatlar, de unde impacheteaza o firma saci de Ca, si roca pare identica. Bine, n-am avut acces exact acolo, ci pe partea alaturata a dealului escavat si concasat.

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ehe, daca ar fi asa de simplu.

Ia omule din magazin si baga macar jumatate din cat se recomanda ca faci treaba mai buna decat cu ce ai tu de gand.

#3
PF5

PF5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 04.02.2014
Pai asta fac acum, cumpar. Bag mana in buzunar si scot lunar peste 150 lei si dau pe calciu pentru animale. Simplu, nu? Sa bag mana in buzunar si sa platesc zic, ca asa, sa produc banii...imi iese cu virgula si erori multe.
Stie cineva unde as putea trimite niste probe, sa-mi dea compozitia exacta? Cei care fac analize de sol nu cred ca pot, fiindca ei urmaresc alti parametri (continut N,P,K si inca ceva microelemente). De fapt asta mi-au spus-o chiar ei, cand i-am sunat. N-au reactivi pentru orice.
Oricum, am inceput sa experimentez pe un lot mic de gaini. In trei zile n-a murit niciuna, oua la fel, si sunt vesele :) ...inca.
Pe mamifere inca nu incep, astept sa-mi iau cativa iepuri, ca pe porci e cam scump sa esuez.
Ce ar putea oare sa coloreze roca in brun rosiatic? Acea roca rosiatica e mult mai moale decat cea alba, aproape ca o sfarami cu mana. Nu-i nici un speolog-geolog pe aici, sa ma ajute putin cu o parere calificata ?

#4
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Eu mai iau calciu furajer de la o fabrica din Macin...( acum nu stiu insa dc materia prima e " locala"...dar dc va e aproaoe, poate va pot ajuta cu o analiza la roca dvs)
Dar nu mi se pare foarte rentabil. Mai degraba cred ca iesiti cu galetile mari ambalate la Sovata, sau daca gasiti celebrul Delcamag ambalat undeva pe la M. Ciuc, am inteles ca ar ajunge la vreo 2 lei/kg, dar nu stiu conditiile de livrare...

Edited by delores, 28 September 2014 - 10:17.


#5
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 PF5, on 28 septembrie 2014 - 07:00, said:


Ce ar putea oare sa coloreze roca in brun rosiatic? Acea roca rosiatica e mult mai moale decat cea alba, aproape ca o sfarami cu mana.

Ala e fier, oxid de fier daca nu ma insel!

#6
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

 medelin992, on 28 septembrie 2014 - 11:09, said:



Ala e fier, oxid de fier daca nu ma insel!

La asta m-am gandit si io, dar nu eram sigura.

#7
PF5

PF5

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 04.02.2014

 medelin992, on 28 septembrie 2014 - 11:09, said:


Ala e fier, oxid de fier daca nu ma insel!
Adica as avea si un aport de fier, probabil, in caz ca ar fi intr-o formula asimilabila.  Multumesc.

Delores, e putin probabil ca acea firma sa doreasca sa faca analize si sa dea si un raspuns onest, in contextul in care obiectul activitatii sale este chiar comercializarea acelui produs. Ar intra la banuieli si v-ati putea strica relatiile comerciale.
Dar o adresa a laboratorului de analize la care apeleaza ar fi foarte utila. Multumesc mult.

#8
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Din cate stiu, sunt obligati sa-si verifice marfa la lab judetean de pe langa DSV, unde presupun ca puteti trimite si dvs spre analiza niste minereu propriu....asta daca nu va costa mai mult analizele decat achizitia de pe piata a produselor.
Ati observat cumva, de curiozitate, ca animalele libere ( oi, vite, etc), mearga singure sa linga in zona aceea? Sa nu fie, totusi, doar pamant...( desi animalele mai ling si doar pamant, argila, cand mananca ceva naspa)

Edited by delores, 30 September 2014 - 12:09.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate