Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!
 

Dog ( malamut) " down"!

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Sa vedeti rationament ( para)medical uimitor ce am intalnit!
" am un malamut de 3 ani la vreo 15-17 kg ( adica e greu), si cred ca a facut cadere de calciu, ca pana acum i-am dat numai boabe...ieri ghiorlaia, si azi nu se mai ridica de fund si nu se mai bucura cum facea cand ma vedea... io cred ca asta e, ca i-am dat o paine si a infulecat-o pe toata...ce sa chem medicul, ca l-am chemat pe ala din capul strazii si mi-a omorat un caine..."
Conlcuzii : consumul de boabe duce la caderi de calciu, iar painea ridica brusc nivelul calcemiei :)
2) " speranta mea e ca ca calciu am sa-l ridic" - deci, speranta moare ultima :)


#2
BlueSoon

BlueSoon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,526
  • Înscris: 10.06.2006
Eu sper totusi ca nu ti-ai hranit cainele 3 ani doar cu "boabe"  Da-i si tu din cand in cand si altfel de mancare, o bucata de carne niste lapte intr-un bol...diverse chestii care i-ar placea, trateaza-l ca pe cel mai bun prieten al tau...daca ti la el.
Apeleaza ca un cabinet veterinar despre care ai auzit referinte bune, sigur exista si la tine in oras cabinete.

Edited by BlueSoon, 25 September 2014 - 12:31.


#3
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,059
  • Înscris: 31.05.2010
Cred totusi ca mai potrivita era o postare aici: http://forum.softped.../122-pet-world/
Ca doar nu-l cresti pentru carne, lapte, oo...Posted Image

#4
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Postcristi0304, on 25 septembrie 2014 - 12:35, said:

Cred totusi ca mai potrivita era o postare aici: http://forum.softped.../122-pet-world/
Ca doar nu-l cresti pentru carne, lapte, oo...Posted Image

Nop. Am mai explicat undeva ca pe pet world veterinarii sunt dusmanul de clasa...
Din cate am inteles, aria este despre medicina veterinara si cresterea animalelor, nu neaparat a celor de productie....

View PostBlueSoon, on 25 septembrie 2014 - 12:30, said:

Eu sper totusi ca nu ti-ai hranit cainele 3 ani doar cu "boabe"  Da-i si tu din cand in cand si altfel de mancare, o bucata de carne niste lapte intr-un bol...diverse chestii care i-ar placea, trateaza-l ca pe cel mai bun prieten al tau...daca ti la el.
Apeleaza ca un cabinet veterinar despre care ai auzit referinte bune, sigur exista si la tine in oras cabinete.

Nuuuu, la mine-n oras nu e nici un cabinet de doamne-ajuta :)!
La noi in oras, cei care nu le dau de capat cainilor cu probleme ortopedice sunt nevoiti sa plece cu cainii la Budapesta/Viena pt diagnostic imagistic ( tc, rmn) si interventiile de electie ( protezare articulara)

Nu m-ati lasat sa termin ( editez) tot mesajul...

Voiam sa va arat ca situatiile in care un mascul adult face hipocalcemie ( crestere, lactatie, gestatie :) ) sunt mult mai rare ( hipoparatiroidism, insuf pancreatica, si alte conditii generalizate mai nasoale, o sa ne uitam in merck cand avem timp), decat ar fi o afectiune osteo-articulara, mai ales acum ca s-a racit vremea...
Nici nu s-ar fi pus problema sa incep un tratament fara un diagn diferential temenic
( ar fi ca si cum m'as atarna de speranta ca durerea mea de masele va trece cu calciu si nu ar mai trebui sa mergbla stomoatolog :))

Deci, cum e mai bine sa procedam dpdv medical ( veterinar), atunci cand clientul nu are timp, bani, chef, posibilitati de consult, investigatii etc care ar duce la un diagnostic corect : 1) mergem pe presupuneri si ce avem la indemana, sperand ca picam pe diagn/trat corect ( intr-o tara civilizata am putea-o pune de un malpraxis asa :)); desi exista si metoda " diagnosticului terapeutic "- adica ii dai ceva si vezi dc merge, dc nu incerci cu altceva -la noi in tara cel putin se practica cu succes
2)nu ne bagam, nu facem nimic pana nu suntem siguri pe diagnosticul corect - asta e mai safe pt noi, dar e pagabuoasa si pt noi si poate si pt pacient :( ....

Edited by delores, 25 September 2014 - 13:22.


#5
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,738
  • Înscris: 06.07.2005

View Postdelores, on 25 septembrie 2014 - 12:13, said:

am un malamut de 3 ani la vreo 15-17 kg ( adica e greu)

Cum dracu' e greu la kilogramele alea ?! Nici macar nu are jumatate din greutatea lui normala ! Sigur nu e ogar englez ?

#6
collina1976

collina1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 03.10.2013
cainele e subnutrit cronic

#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,130
  • Înscris: 18.12.2007
Nu va mai luati dupa delores. Cititi-i topicurile mai vechi, o sa vedeti ca are ceva probleme existentiale.

#8
77721

77721

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 07.02.2010
Pentru rasa lui si varsta, undeva la 20-25 de kg e normal.

#9
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,738
  • Înscris: 06.07.2005

View Post77721, on 25 septembrie 2014 - 15:21, said:

Pentru rasa lui si varsta, undeva la 20-25 de kg e normal.

Mai pune, mai pune, ca nu iese la cantar ! La 3 ani si-a atins de mult maturitatea fizica. E vorba de malamut, nu de husky.

Edited by vimann, 25 September 2014 - 15:42.


#10
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Mai oameni buni, delores va spune ce zice proprietarul, care a venit la ea pentru un tratament ce se vrea obtinut direct de la farmacia veterinara. Fara a se trece pe la un cabinet.....

#11
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Postvimann, on 25 septembrie 2014 - 13:29, said:



Cum dracu' e greu la kilogramele alea ?! Nici macar nu are jumatate din greutatea lui normala ! Sigur nu e ogar englez ?

Pai cam asta era si ideea...inexactitatea aprecierii greutatii animalului de catre proprietar...
( de fapt cand ne laudam, poate ajunge si la 150 kg; insa cand trebuie sa-i luam pastile...n-are mai mult de 1kg o pisica adulta sau 3-4 kg un caine " mare"...)

Edited by delores, 26 September 2014 - 16:03.


#12
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View Postdelores, on 26 septembrie 2014 - 15:59, said:

...insa cand trebuie sa-i luam pastile...n-are mai mult de 1kg o pisica adulta sau 3-4 kg un caine " mare"...)

D-alde d-astia chiar sunt trilulilu....

#13
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View PostAlexEn, on 25 septembrie 2014 - 14:29, said:

Nu va mai luati dupa delores. Cititi-i topicurile mai vechi, o sa vedeti ca are ceva probleme existentiale.

Pai chiar am, sa stiti. Unele chestii chiar imi depasesc puterea de intelegere :(....
Explicatiile parintilor si ale celor care nu-s de meserie, nu ma satisfac; pe profesori n-am de unde sa-i mai iau, colegi mai cu experienta nu am, iar cei pe care ii am ( colegi), imi dau impresia ca nici ei nu stiu mai multe, dar nu pae sa-i deranjeze acest aspect...

View Postcollina1976, on 25 septembrie 2014 - 13:34, said:

cainele e subnutrit cronic

Pai daca a infulecat o paine pe nerasuflate, ma gandesc ca nu o fi fost hranit 3 ani doarcu royal canin....

View Posthoria66, on 26 septembrie 2014 - 12:17, said:

Mai oameni buni, delores va spune ce zice proprietarul, care a venit la ea pentru un tratament ce se vrea obtinut direct de la farmacia veterinara. Fara a se trece pe la un cabinet.....

Mai grav e cand vin si spun ca au fost la doctor, dar...fie nu i-a rezolvat, fie le-a zis ca n-are ce sa-i mai faca..
Ceea ce se poate traduc si prin : mi-a dat un trarament prea costisitor/ mi-a recomandat rx, rmn, sau alta investigatie imposibila, fie direct operatie ...pe care nu sunt dispus sa le fac pt canu-s de acord cu ele, fireste, nu pt ca n-as avea bani sau mi-ar fi sila sa bag cainele in masina ...
Asa ca bateti-va dvs capul si gasiti-mi o solutie de compromis carecsa fie fezabila...

Se spune ca cei care refuza din start cazurile imposibile, au o rata mai mare de succesuri decat fraierii care ( sunt siliti sa) le accepte...

Edited by delores, 27 September 2014 - 07:44.


#14
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Posthoria66, on 26 septembrie 2014 - 16:33, said:



D-alde d-astia chiar sunt trilulilu....

Ori sunt prosti, ori mint..ori habar n-au ( m-a sunat mamica, sau o vecina, ca moare puii...cati are, ce greutate au? Dumnezeu stie...pui din aprilie, da' n-au nici juma de kil...doar vreo suta de grame, maxim 3-4...or fi de vrabie, naiba '...)
Alta cica si-a cumparat purcei tot prin aprilie, la 30-40 k, si " asa sunt si acum"... trebuia sa aiba macar la 60-70, zic eu..." pai cam asa au", recunoaste baba...da' parca ea tot ar vrea mai mult...( injectia aia de dezvolare, sa inceapa sa creasca)

Un alt client care are tot un fel de husky sau malamut ( o fi epidemie?), acum cateva zile a fost apatic si " i s-au tulburat ochii". Insa ulterior a edificat singur misterul : a fost deocheat! ( ptiu, drace! Si io ma speriasem de Rubard ( hepatita inf canina)...bine ca n-o fost aia!)

Edited by delores, 27 September 2014 - 18:37.


#15
shaolyn

shaolyn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 21.09.2014
Delores, unii sunt prosti, altii mint si, desigur, mai sunt si habarnistii ( aia care nu stiu ce au in straita). Si categoriile nu se exclud  si adesea o sa ii gasesti ca pliculetele de nes:3in1.
Problema pleaca totusi din alta parte: taranul roman nu are cultura cresterii animalelor, nu are notiuni economice decat la nivel primar ( daca intra bani e bine, daca ies e rau), nu inteleg concepte precum productivitate sau performanta.
Ai dat 3 exemple: cainele , puii si porcii. Pai...
Cainele nu are nici o valoare: consuma chestii pe care le-ar putea manca porcul sau gaina. In exemplul tau a dat bani pt gorgoaze la kaufland si acum, nerecunoscatorul nu mai face "servici". Cartusul e pe o sticla de bere. Rx, ct, consultatia , toate sunt pe bani. Daca il rezolva cu ce are pe langa casa ( un ou, niste prafuri ramase de acum 5 ani de cand i-a fatat scroafa si la pus veterinaru sa cumpere 1 kil de calciu, buline ramase de la pui, etc) bine, daca nu... ghinion: luam altulpana da zapada ca doar au puit destule catele in sat.
Gainile.... vorbeam cu parintii mei si alte persoane mai in varsta pentru a intelege cum se traia inainte de colectivizare. La capitolul gaini raspunsurile au fost: aveam 3-4 closti care ieseau de sub sira de paie cu 5-10 pui si aia era: aveam maxim 40-50 de pasari care isi gaseau singure mai toata mancarea. Si noi eram chiaburi: multi veneau sa cumpere o gaina daca li se imbolnavea careva si aveau nevoie de o zeama mai concentrata sa le dea sa manance.
Porcii la fel: il cumparau la must , manca te miri ce si la craciunul urmator il taiau la 100 de kg il suiau in pod si mancau din el pana la paste. Care depaseau greutatea asta erau exceptii.
Aceasta este "traditia". Asta e mostenirea culturala. Astia sunt oamenii. Modernizare? Cum? Mergea pe tvr 2 startreck. Cred ca erau anii 2000. Vaccinam antirabic si m-am oprit la o familie sa ma incalzesc. Dupa ce s-a terminat episodul, mosul, Dusin Constantin, baba, Dusin Marigache si fiul de cca 45 de ani, Dusin Stefan, atunci intors de la Brasov unde muncise 25 de ani la fabrica, m-au intrebat: ce tehnologie au americanii astia dom-le de au ajuns sa dispara si sa reapara unde vor ei ? :o
Cred ca nu mai e nevoie sa trag eu vreo concluzie.

#16
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013
Mai bin zis ce or fi baut americanii aia, din ce-or fi facut votca ??? Cred ca de la cereale modificate genetic li se trage!
Tot asa, ii mai povestea cineva sotului cat de puternic era Bruce Lee, te lovea in piept cu mana goala si iti scotea inima afara!...

Edited by delores, 28 September 2014 - 09:12.


#17
delores

delores

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,521
  • Înscris: 12.02.2013

View Postdelores, on 26 septembrie 2014 - 15:59, said:



Pai cam asta era si ideea...inexactitatea aprecierii greutatii animalului de catre proprietar...
( de fapt cand ne laudam, poate ajunge si la 150 kg; insa cand trebuie sa-i luam pastile...n-are mai mult de 1kg o pisica adulta sau 3-4 kg un caine " mare"...)

...si-n timp ce io-mi bat capu sa le calculez doza terapeutica indicata ( pt kilogramele precizatae de dansii) pe dansii ii preocupa primordial ( ar tb sa calculez mai intai) la cat se ridica costurile...fireste, daca ajung prea sus, mai ajustam din kg animalului ( lelor)... ( "defapt nu cred ca are puii mai mult de-un kil")

View Posthoria66, on 26 septembrie 2014 - 12:17, said:

Mai oameni buni, delores va spune ce zice proprietarul, care a venit la ea pentru un tratament ce se vrea obtinut direct de la farmacia veterinara. Fara a se trece pe la un cabinet.....
Initial ca sa-l descurajez ( adica sa-l incurajez sa cheme un dr) pe omul care presupunea ca are cadere de calciu ( desi nu era vaca fatata de curand) i-am spus ca pt a-l ridica are nevoie de ca injectabil ( perfuzie, eventual), dar ma intreaba cat costa injectia, ca i-o face el...( va dati seama cum arata urmatoarea " viziune " care am avut-o in cap: omul injectandu-i cainelui in vena niste ca, si acesta saracul dand ochii peste cap...)... asa ca lasa, mai bine cu petphos, ca de la alea barem nu pateste nimic rau...( au fost cazuri ( caini) care au mancat tot borcanul si n-au patit nimic )

Am mai avut un atare esec terapeutic acum cativa ani, dar abia acum mi-am amintit : iarna, frig, caine batran, mare, se clatina pe picioare, nu sta in Buc ci la mama dr, departe, etc...deci clar nu-l poate aduce...ii dau cele mai bune antiinflamatoare care le am ( onsior, parca), si suplimente de glucozamina ( aplazyl sau glycoflex); nu ieftine deloc, aveau oamenii bani. Dupa cateva zile vine si spune ca au fost prea tari pastilele si i-au facut rau, nu se mai scoala delov, nu mananca nu c..., nu p..., ....( acum dc il dor si nu il tin picioarele, dar sfincterele inca mai tin...normal ca-i vine greu; ajutati-l dvs, dc tot nu reuseste...poate faceti la un fel si veniti cu el.... pana la urma il aduc, in portbagaj, cainele zacea pe.o parte si gemea...zic asta a patit ceva nasol, chiar n-ati vazut,nu va amintiti? Pai a mancat niste antigel, o fi de la aia? Parea ca-i place mult :)...
Il trimit laniste colegi care faceau biochimia pe loc...eventual sa-i faca si prima tura de dializa, sa nu mai piarda timpul....dupa vreo ora doua,ma luasem cu treaba, sun sa vad dc au ajuns si care-i treaba...e eutanasiata deja, imi spun colegii..avea niste vaori impresionante, peste 10 creatinina si peste suta ( parca vreo 4 sute ) ureea...
( pt cine nu cunoaste, astea nu i se trag nici de la pastilele mele, nici de la durerea de piciare care a impiedicat-o sa se duca la wc, ci numai de la antigel...si clatinatul pe picioare tot de acolo...iar pastilele pt dureri artic ireste ca nu au ajutat la nimic, a fost doar cheltuiala inutila...)

Edited by delores, 29 September 2014 - 09:18.


#18
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

View Postdelores, on 29 septembrie 2014 - 09:14, said:

...nu sta in Buc ci la mama dr, ..

View Postdelores, on 29 septembrie 2014 - 09:14, said:

...adica sa-l incurajez sa cheme un dr)...

Educative istorioarele din farmacia veterinară, da' foloseşte şi tu abrevieri diferite.
Că altminteri înţelegem tot un drac...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate