Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Despre actiuni TESLA (TSLA)

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
r3ticul

r3ticul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 28.02.2006

 ocj11, on 15 aprilie 2016 - 23:29, said:

din cate stiu eu, Tesla e in mare rahat; De asta au si lansat campania asta de strangere de fonduri, numita masina "saracului";
Nu cred ca va merge;

De unde stii? Apreciem niste surse mentionate!

@figo1988 In mare sunt de acord cu tine. Ce tine de avansul tehnologic, acum 2 ani parca, citisem ca cei de la tesla au oferit cu titlu gratuit multe dintre patentele lor pentru a fi folosite si de competitori in vederea imbunatatirii masinilor electrice per total. Cu alte cuvinte, tesla nu cred ca sunt prea in fata insa au alura aceea de o are Apple prin faptul ca produsele lor sunt ceva mai stilate si posibil inovatoare prin modul in care sunt combinate diferite tehnologii.

In ansamblu raman interesat de cumpararea unor actiuni, insa astept sa vad un mic trend ascendent pe graficul pretului la actiuni. Am observat ca numarul precomenzilor a ajuns pe la 500k.

#20
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Până la bumul de 240$, lumea trebuie să se împace cu ideea asta dubioasă a lui Musk de a cumpăra Solar City, controlată de el, cu banii lui Tesla, controlată tot de el.

#21
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Sfatul meu, dupa o experienta de 12 ani de investitii pe bursele locale si internationale: nu cumparati actiuni in companii care pierd bani. Lasati-i pe alti sa-si asume riscul si cumparati cand devine compania profitabila si pretul este rezonabil.

Eu as cumpara actiuni la SpaceX care este profitabila, dar Elon Musk nu le vinde :)

#22
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Pe termen mediu și scurt, companiile care pierd bani pot fi extrem de profitabile, vezi Tesla crescută de la 35$ la 280$ într-un an jumate, sau scăzută de la 280$ la 150$ în 6 luni.
SpaceX atâta timp cât nu este companie publică, nu poți avea certitudini de profitabilitate.

#23
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

 razor_titann, on 23 septembrie 2014 - 22:59, said:

Am decis sa deschid un nou thread legat de actiunile TESLA . Urmaresc de luni bune evolutia acestora, de cand erau cam 200$, au tot urcat pana la 290$ iar acum sunt la 250$.
Iar acum intrebarile:

1. A cumparat cineva de pe aici actiuni ?
2. Daca da, cum si in ce conditii ?

Nu ma pricep foarte bine, dar as vrea sa invat cate ceva si sa aflu pareri. Eu urmaresc cam orice stire despre Tesla si imi pare ca vor urca mult mai mult actiunile. Din ce am inteles odata cu inceperea livrarilor modelului X si prezentare noului model la un salon auto in primavara, pe langa acea giga fabrica ce va fi construita.



Scuze ca reînvii un topic cam vechi, o fac în speranța că te pot ajuta.
Din propria experienta iti pot spune ca brokerul olandez DeGiro e foarte competitiv dpdv al comisioanelor, era cel mai competitiv din Europa când am început eu sa investesc.
Dacă vrei sa faci day-trading, Suretrader iti oferă tarife de 4,95USD pe operațiune plus alte comisioane ff mici în funcție de numărul de acțiuni cumpărat. În cazul meu acestea niciodată nu au depășit 3-4USD și chiar am cumpărat și vândut zeci de mii de acțiuni penny-stock odată.
SureTrader are și o platforma profesionala foarte rapida și customizabia.  Practic cu 2 click-uri intri și ieși.  Ce-a mai rapida operațiune pe care am făcut-o au fost 4 secunde(cumpărare +vanzare). Asta e super în cazul în care faci Day trading și scalping.
Dacă însă vrei sa investești, nu ai nevoie de platforme profi, nici de viteza instant. Și te poți orienta spre un broker ieftin.

Cat despre Tesla am o rezerva pt. Model 3 încă dintr-a 6 zi de la lansare și abia aștept sa o primesc. Cunosc destul de bine compania, știrile, investițiile și finanțele. Momentan nu investesc în Tesla pt ca pot face mai multi bani făcând swing cu acțiunile altor companii mult mai volatile. Însă depinzând de rezultatele semestrului 4 cred ca o sa "blochez" niște bani și în TSLA. Preconizez o creștere  iminentă, chiar dacă lenta. Odată cu lansarea Modelului 3 și deschiderea altor fabrici în Europa si/sau China, "short-sellers will be squeezed hard" ca sa spun asa. Scuze ca nu sunt familiarizat cu termenii în lb romana.
Cand investesti e foarte important e sa iti faci singur temele, nu sa crezi ce zic alții (chiar dacă sunt site-uri de știri consacrate sau analiști renumiti). Cea mai buna sursa sunt informatiile Tesla către SEC și operațiunile oamenilor din interiorul Tesla.
Sper ca ți-am fost de ajutor.
Succes.


 retele, on 05 februarie 2016 - 18:01, said:

Interesant de văzut Ă®n timp ce s-a mai Ă®ntâmplat.
Am intrat "Ă®n scurt" Ă®n TSLA la 205 anul trecut prin aprilie, mare greșeală, s-a apreciat cu 40% până la 287.
Doar de anul ăsta a reintrat sub 205, acum e la 165. Tot mai cred că e și mai mult loc de scădere.


Acum înțeleg eu motivul din care urăști Tesla și mașinile electrice atât de tare.
Sfat: treci peste, accepta ca ai pierdut 40% și învață din greseala asta ca sa recuperezi 40% sau mai mult.

#24
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Mă confunzi, eu nu urăsc nici Tesla, nici mașinile electrice.
Am învățat mai demult că sunt 3 lucruri diferite, de multe ori cu traiectorii complet neparalele: produsul, compania și acțiunea.
În plus, dacă aveam o abordare atât de pasională a chestiunii, probabil m-aș fi sinucis la câți bani am pierdut doar cu Tesla.
Până la urmă, e doar un joc, cu cifre care se rostogolesc pe un ecran.

Eu te-aș sfătui să rămâi la "legănatul" acțiunilor pe termen scurt, dacă tot zici că te pricepi și câștigi bani din asta.
Chiar crezi că e un argument solid să te lansezi în cumpărare pe termen lung luând în considerare în special "înghesuiala negativilor"? Asta funcționează bine doar ca speculație pe termen scurt, în rest fundamentele rămân.

#25
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

 retele, on 10 decembrie 2016 - 14:08, said:

Mă confunzi, eu nu urăsc nici Tesla, nici mașinile electrice.
Am Ă®nvățat mai demult că sunt 3 lucruri diferite, de multe ori cu traiectorii complet neparalele: produsul, compania și acțiunea.
ĂŽn plus, dacă aveam o abordare atât de pasională a chestiunii, probabil m-aș fi sinucis la câți bani am pierdut doar cu Tesla.
Până la urmă, e doar un joc, cu cifre care se rostogolesc pe un ecran.

Eu te-aș sfătui să rămâi la "legănatul" acțiunilor pe termen scurt, dacă tot zici că te pricepi și câștigi bani din asta.
Chiar crezi că e un argument solid să te lansezi Ă®n cumpărare pe termen lung luând Ă®n considerare Ă®n special "Ă®nghesuiala negativilor"? Asta funcționează bine doar ca speculație pe termen scurt, Ă®n rest fundamentele rămân.

Știam eu ca ai menționat ceva despre profitabilitatea TSLA. Păcat ca e intr-un topic blocat:
"De fapt asta e principala problemă a lui Tesla, profitabilitatea.
Zice-se că la fiecare model S de 100 de mii firma pierde cam 4 mii.
Rămâne de văzut dacă pentru modelul cel ieftin vor reuși s-o scoată la liman."
Asta ziceai în topicul despre Model 3 pe 2 aprilie.
Intre timp Tesla a avut un trimestru profitabil, se estimează vreo 600.000 rezerve pt Model 3.

Și faza ca Tesla pierde la fiecare masina vândută e complet falsa, și cred ca știi și tu dacă citești documentele SEC. De fapt Tesla are 24% profit pe fiecare Model S vândut, procentaj nemaivăzut în industria automobilistica.
Nu am nimic cu tine dar sa răspândești informații false nu e deloc etic, chiar și pe un forum.
Și nu ma deranjează dacă ma numești fan-boy tesla, de fapt dacă ai proba și tu orice masina tesla ai înțelege de ce.
Pace

#26
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
La data respectivă, nu era nicidecum o știre falsă, sunt cifre publice, găsești destule date în sprijinul ideii.
Doar un exemplu: http://www.investope...-peers-tsla.asp
Tu te agăți doar de ultimul trimestru care a fost profitabil (informație de sfârșit de octombrie 2016), după ani întregi de pierderi puternice. Ce spun eu pe forumul ăsta n-are nicio relevanță în totalul celor 30% care sunt short pe TSLA.
Și cu toată profitabilitatea ultimului trimestru,. de la acea raportare prețul acțiunii a mai scăzut, în condițiile în care piața generală a crescut. Prea târziu pentru mine, după ce-mi crescuse dobânda de împrumut la 100%/an, am pus stop pierderilor.
Iar cât despre probatul mașinii, presupun că n-ai înțeles cum trebuie chestiunea cu cele 3: produsul, compania și acțiunea.

#27
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

 andoseg2, on 13 iunie 2016 - 19:34, said:

Actiunile TESLA au crescut , intr-adevar, tehnic , investitorii au inceput sa cumpere la pretul de $205 . Un boom crescator ar fi de asteptat incepand cu $240 .

ts.png
Pe ce te bazezi cand spui ca la 240$ este de asteptat un boom? Vreau sa invat si sunt curios.

#28
Blancone

Blancone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 23.11.2012
Pe termen lung, nu mai sunt neaparat un "bull", cand vine vorba de stock-ul Tesla, pentru simplul motiv ca in continuare nu am vazut un model cu adevarat functional 100% si durabil din partea companiei, la un pret accesibil pentru omul de rand. Daca ca si pana acum va fi doar jucaria de lux a oamenilor cu venituri mari, atunci viitorul companiei pentru un investitor, nu este neaparat fantastic.

#29
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

 Blancone, on 10 ianuarie 2017 - 01:40, said:

Pe termen lung, nu mai sunt neaparat un "bull", cand vine vorba de stock-ul Tesla, pentru simplul motiv ca in continuare nu am vazut un model cu adevarat functional 100% si durabil din partea companiei, la un pret accesibil pentru omul de rand. Daca ca si pana acum va fi doar jucaria de lux a oamenilor cu venituri mari, atunci viitorul companiei pentru un investitor, nu este neaparat fantastic.
Pana una alta, bănuielile mele despre o creștere iminentă a prețului acțiunilor s-au adeverit. Deja am peste 30$/acțiune profit. Îmi pare rău doar ca nu am avut bani disponibili ca sa cumpăr mai multe.
Bănuiesc ca va mai urca pana pe la 250$/acțiune pana înainte de a prezenta următoarele rezultate trimestriale.

#30
MrSilviu

MrSilviu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 29.10.2012
Tehnic, pe graficul 1D, la prima vedere se asteapta o scadere NECONFIRMATA a pretului. Am deschis graficul doar din curiozitate si asta mi-a sarit in ochi. Ca o confirmare, ar trebui sa asteptam ca pretul sa ajunga pe la un 255$, apoi se poate instala un ordin de asteptare, Sell Stop, undeva la 244$, pretul actual, dar nu mai tarziu de data de 20.02.17, maxim 25.02.17, cu inchidere (Take Profit) undeva la 210$ Posted Image

Mai pe scurt ... parerea mea este ca ar trebui sa vinzi actiunile si sa cumperi altele prin aprilie, mai ... sau cand o sa-ti convina pretul. In curand asta vor face multi, iar cand exista oferta, din cate stiu, pretul se duce la vale :D

Parere personala! N-o luati ca sfat de investitie!

Attached Files


Edited by MrSilviu, 22 January 2017 - 14:29.


#31
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

 retele, on 22 iunie 2016 - 15:38, said:

Până la bumul de 240$, lumea trebuie să se împace cu ideea asta dubioasă a lui Musk de a cumpăra Solar City, controlată de el, cu banii lui Tesla, controlată tot de el.
TSLA a atins 275 USD acum cateva minute. inca ai dubii?

Se pare ca decizia de a investi cam jumatate din valoarea portofoliului in TSLA la 200USD/actiune a dat rezultate foarte bune pt mine. Am cumparat la 200 si vandut la 245. Apoi am recumparat  la 252 insa de 2 ori mai multe actiuni decat prima data, si acum cateva minute au atins 275USD/actiune. Trendul e clar ascendent, cu tendinta de a sugruma short-sellers si cu catalizatori destul de buni in urmatoarele zile/luni. Cred ca o sa mentin investitia sau poate chiar o sa adaug actiuni.
Astept haterii Posted Image

#32
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Dacă mă uit pe graficul ultimilor 3 ani, TSLA s-a  bălăngănit pe un trend relativ neutru între 180 și 280.
Doar când o să treacă serios de 280 mai stăm de vorbă.
N-am mai urmărit în ultimul timp evoluția ei, dar nu cred că s-a schimbat ceva fundamental în ceea ce privește rentabilitatea. Rămân la părerea că e o acțiune pur speculativă, ce n-are nicio legătură cu bazele economice.
Până una alta, la momentul ăsta nu-s acțiuni pentru vânzarea în lipsă, asta deși dobânda e de doar 2% (pe "vremea mea" ajunsese la 100%), iar acțiunile short sunt în continuare cam o treime din total.

#33
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

 retele, on 09 februarie 2017 - 15:00, said:

Dacă mă uit pe graficul ultimilor 3 ani, TSLA s-a  bălăngănit pe un trend relativ neutru Ă®ntre 180 și 280.
Doar când o să treacă serios de 280 mai stăm de vorbă.
N-am mai urmărit Ă®n ultimul timp evoluția ei, dar nu cred că s-a schimbat ceva fundamental Ă®n ceea ce privește rentabilitatea. Rămân la părerea că e o acțiune pur speculativă, ce n-are nicio legătură cu bazele economice.
Până una alta, la momentul ăsta nu-s acțiuni pentru vânzarea Ă®n lipsă, asta deși dobânda e de doar 2% (pe "vremea mea" ajunsese la 100%), iar acțiunile short sunt Ă®n continuare cam o treime din total.
Actiune speculativa sa nu, eu stiu ca am facut banuti frumosi. Daca vrei sa vinzi in lipsa sunt brokeri care iti pot imprumuta, de exemplu SureTrader. Te risti?
Vorbim peste cateva zile, cand va depasi serios 280.

#34
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Par cam dubioși ăștia de la SureTrader, înregistrați în Bahamas.
Dacă Interactive Brokers n-are TSLA de împrumutat, mă mir să aibe ST.
Și chiar dac-ar avea, văd niște condiții scandaloase: taxă de 0.5%/zi, plus dobândă de 7.5%/an, plus taxe de lichidare de 55$/tranzacție.
Jaf la drumu' mare.

#35
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007

 retele, on 09 februarie 2017 - 16:07, said:

Par cam dubioși ăștia de la SureTrader, înregistrați în Bahamas.
Dacă Interactive Brokers n-are TSLA de împrumutat, mă mir să aibe ST.
Și chiar dac-ar avea, văd niște condiții scandaloase: taxă de 0.5%/zi, plus dobândă de 7.5%/an, plus taxe de lichidare de 55$/tranzacție.
Jaf la drumu' mare.

Taxa aia de lichidare o platesti in cazul in care depasesti de 2 ori  valoarea cash pe care o ai in cont. De ex ei te lasa sa operezi cu pana la 6 ori banii pe care ii ai (6:1 leverage) . Asta doar in timpul programului, peste noapte doar cu 2x. daca depasesti 2x iti vand ei o parte din actiuni ca sa ajungi sub 2x si iti iau aia 55usd. Cam dezinformezi.

De PDT rule (patern day trading) ai auzit? Cred ca nu, ca altfel intelegeai de ce opereaza in Bahamas.
Hai sa iti explic: In SUA la bursa, nu poti face day-trading decat daca ai peste 25.000usd in contul de investitii. Sau operezi cu un broker offshore. Cum majoritatea micilor investitori nu au 25.000usd in cont, aleg sa opereze cu brokeri din astia pt a evita PDT rule.
Ai probat acest broker si  platforma sa? te asigur ca e fff buna si rapida.
Conditiile alea scandaloase care zici tu, mie imi convin, nu sunt mai scandaloase decat la alti brokeri.
Nu fac reclama, doar incerc sa explic din propria experienta.

Edited by inuendo0, 13 February 2017 - 15:43.


#36
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
TSLA 280$/actiune Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate