Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Iphone6 & iphone6 + vs Sony XperiaZ3 si XperiaZ3Compact

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View Postd-rive, on 23 septembrie 2014 - 19:46, said:

E o greseala sa dai importanta unora care altceva nu au de facut decat sa comenteze oameni, in loc sa discute despre dispozitivul in sine.
Tu crezi că mă interesează așa mult ce zic alții? Nah.

Văd că deja au apărut jafuri de știri cu îndoirea lui iPhone 6 ca pe vremea lui 5. :) Nimic nou sub soare. Samsung e de vină.

Producția modelului de 4,7 inch văd că e ca de obicei: sub 200 $. Și-l vând cu 700. Deștepți.

#20
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Pai se indoaie si 6-le. Si orice telefon.
Orice obiect pe lumea asta are si el o limita pana la care rezista.
Dar astea nu sunt stiri. Sunt rahaturi servite retarzilor care atata stiu.
E valabil si cu alte teste care mai de care mai cretine. Bagat in cuptorul cu microunde, dat cu ciocanul, frecat cu cutitul, etc...

Singurul care mi se pare util e testul de cadere. Afli cat de usor se sparge... sau nu... :D

#21
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Eu unul luam în considerare un iPhone 6 dacă avea:
  • OIS,
  • 13 MPx
  • whireless charging,
  • cameră frontală de 2,
  • baterie de peste 2000 mAh,
  • nanocoating (splashproof),
  • infraroșu,
  • NFC multifuncțional nu așa de florile mărului (Apple Play),
  • 1,5 GB de RAM (mai future proof)
  • să-mi dea și 50 GB gratis în iCloud 2 ani.

Pentru astea dădeam 3500 lei banii jos. Dar așa...Ăsta nu merită mai mult de 2000 lei, versiunea de 16 GB.

Ideea de a da atâția bani pe iPhone e tot atât de rațională ca achiziționarea unui colier cu Schwarowski dacă prin absurd aș fi gagică.

#22
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008

View Postalin62, on 23 septembrie 2014 - 16:01, said:

Pai aia nu se pun, nici cei cu haifone dar fara credit pe el si cer imprumut un telefon sa sune si ei pe cineva... aia nu se pun pentru ei sunt cumparatori destepti ca au ales aifon.

Eu n-am intalnit niciodata pe cineva care sa aiba iphone si sa nu aiba credit, internet. Si crede-ma cunosc multi oameni care folosesc asa ceva. Deja devin obositoare cliseele astea cu "saracul lipit care isi vinde un rinichi sa isi ia iphone" sau "redusul mintal cu iphone". Daca acum vreo 7 ani or fi fost amuzante glumele astea, ei bine, acum sunt penibile.
Nu v-ati saturat sa va tot cacati pe voi cu inteligenta posesorilor de android si prostia celor "pacaliti" de apple?

#23
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Paranoir, le zici bine pana intr-un punct dar gresesti la fel de bine chiar la sfarsit.
Si de partea fanboylor apple exista clisee. Poate chiar mai multe.

Se pare insa ca foarte usor derapam si vorbim de utilizatori in loc sa vorbim de aparatele in sine.
Clisee, sunt cu duiumul si nu trebuie sa ne lasam influentati de ele.

Eu am intalnit multi cu ifon si nu au credit sau au o situatie financiara precare dar nicio clipa nu am stat sa-l judec sau sa-l analizez ca nu am niciun drept sa fac asta.

#24
Paranoir

Paranoir

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,877
  • Înscris: 01.05.2008
Eu nu am intalnit nici unul pana acum. De fapt nici nu stiu pe nimeni care sa aiba iphone si cartela prepay. Cat despre clisee, eu vad peste tot ca posesorii de iphone isi folosesc linistiti telefoanele si isi vad de treaba lor, in schimb posesorii de android nu fac altceva decat sa arunce cu rahat in apple si sa jubileze ca ei au octacore. Asta se poate vedea chiar si pe forumul softpedia. Posesorii de iphone stau si discuta pe aria lor, iar cei de android vin tot pe aria samsung sa faca pe desteptii. Ca tot vorbeam de cliseul cu inteligenta, statisticile cred ca ar putea demonstra fix contrariul avand in vedere mentalitatea de neam prost a majoritatii.

Decat sony mic, mai bine iphone mic. Depinde ce faci cu telefonul. Daca lucrezi foarte mult cu fisiere de diferite tipuri, atunci probabil ca iphone nu e solutia. Dar daca vrei mai putine batai de cap, iphone e mai ok. Cu exceptia itunes-ului care e o plictiseala de soft, in opinia mea.

#25
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Paranoir, hai sa nu mai exageram. Te stiu destul de echilibrat in afirmatii Posted Image
Unde ai vazut tu, posesor de android, ca sunt cacalau maria sa, cu mult mai multi decat cei cu ios, ca se dau mari cu telefoanele lor. Si nu, nu lua ca etalon comentariile de aici de pe forum unde multi intentionat ii zgandara pe cei cu apple si fac misto de ei Posted Image
Iti garantaz ca multi dintre cei cu android admira terminalele apple care sunt cele mai faine si bine ca nu au luat contact cu minunatul si arhaicul ios dpdv features.

Eu marturisesc sincer ca-mi place teribil de mult iphone-ul meu, cum functioneaza ca hardware si software dar il detest in egala masura din cauza sistemului de operare super aiurit unde nici macar nu poti schimba culoarea unei icoane sau eu stiu ce sa faci pe acolo.
Ori in android, nu exista inca vreo nebunie pe care sa ti-o doresti si sa nu o ai.
SI hai, lucrurile astea nu le-am constatat doar eu ci se vorbeste peste tot de ele, forumuri, bloguri, site-uri, etc.

Eu recunosc sincer ca mi-am luat teapa si am cumparat iphon mai ales din cauza faptului ca multi iubitori apple, iubesc apple dar nu sunt atat de obiectivi pe cat ar trebui sa fie.
Am laudat totdeauna apple pentru constructie, materiale, etc, dar dpdv software, sunt imaginea trecutului.
Btw, uita-te la cota de piata a telefoanelor cu ios si... e tristete mare. Cu putina atentie, win mobile, ii pot depasi fluierand.

L.E. Din pacate, unii mai melancolici asa, nu vor sa vada cu ochiul liber ca din 2009 incoace, android a crescut de a ajuns ca ios sa insemne mai nimic. Ios s-a pastrat oarecum constant, cu mici scaderi insa android a ajuns sa fie de 4-5 ori mai raspandit decat ios.
Si tehnic, atatia producatori au adoptat android, in ciuda incercarilor unora precum samsung sau altii cu propriul sistem de operare, au adoptat androidul din simplul motiv ca e cea mai buna alegere in acest moment iar ios sub nicio forma nu a tinut pasul.

Edited by d-rive, 24 September 2014 - 13:11.


#26
Orange09

Orange09

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 16.06.2014
Topicul asta, pentru mine, nu mai are rost. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8xmIBnOXo9E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] Asa ceva nu se cumpara, mai ales daca porti telefonul si prin buzunar.

#27
dingo25

dingo25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 20.10.2012
[ http://cdn.bgr.com/2014/09/iphone-6-nexus-4.jpg?w=624&h=424 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#28
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Sper ca unii fanboy apple sa nu inteleaga din posturile astea ca exista intentia de a denigra apple.
Dimpotriva, important e sa fim realisti.
Sunt foarte putini care cu adevarat ridica in slavi noile iphones, 6 si 6+ si restul, zic eu, sunt realisti si obiectivi.
E drept, totusi telefoanele se vand in cantitati destul de mari dar sa vedem dupa boom-ul de inceput daca isi mentin cadenta.

#29
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014
Și-au cam dat cu tesla-n cap cu aluminiul lui pește prăjit. Puteau pune ramă de oțel, păstrau designul din seria 4-5 (cu spate de sticlă) și gata bâlciul. Sony cum poate folosi așa ceva pe ecrane mari (seria Z și T)? Ar fi ieșit un telefon frumos. Așa aduce din față prea mult a Samsung cu colțurile alea prea rotunjite.

#30
Publius-Aurelius

Publius-Aurelius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 14.09.2014

View PostLeopardSurd, on 24 septembrie 2014 - 20:23, said:

Și-au cam dat cu tesla-n cap cu aluminiul lui pește prăjit. Puteau pune ramă de oțel, păstrau designul din seria 4-5 (cu spate de sticlă) și gata bâlciul. Sony cum poate folosi așa ceva pe ecrane mari (seria Z și T)? Ar fi ieșit un telefon frumos. Așa aduce din față prea mult a Samsung cu colțurile alea prea rotunjite.

Din fata ce e drept, aduce forma cu cea de S2.

#31
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Si din lateral cu Lumia 925...

#32
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014
Si din interior cu Nexus 4.

#33
Jm3k3ritza

Jm3k3ritza

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 02.11.2011
Chiar ar fi posibil sa se indoaie asa un telefon? :)))

Votul meu merge catre Z3/Z3 Compact. Fara dileme!
Daca era vorba de 5S si Z3/Z3C as fi zis ca pentru design ambele, pentru restul tot catre Z3 ar merge votul. Dar designul la Iphone 6 ma lasa rece. L-au stricat!

Am cativa prieteni cu Iphone si nu prea ma inteleg cu IOS, nu imi place, nu stiu de ce... Din acest motiv nu am luat niciodata Iphone si chiar am fost nevoita la primul smartphone sa aleg intre Samsung Galaxy S1 (o uratanie de telefon ca toate Samsungurile, dupa parerea mea) si Apple 4 care arata foarte frumos la design. Am luat S1, pentru Android. Dar mi-a parut mereu rau ca nu am mai asteptat... S2 a fost singurul Samsung frumos dupa parerea mea.

#34
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Asteptam cu interes testul de indoire pentru Z3 si X3 compact :D
Sa le comparam cu i6 si i6+ :D

#35
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu am butonat astazi asa in fuga un z3 compact si chiar mi-a placut. probabil ca voi opta pentru fratele mai mare deindata ce imi permite bugetul de achizitii.

#36
d-rive

d-rive

    zic tir

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,673
  • Înscris: 21.02.2009
Ca sa zic asa, de fapt, ce nu ti-a placut la el Posted Image  ?

Eu am ceva dubii cu privire la grosimea lui. Cel putin in poze, pare bulky.

Edited by d-rive, 01 October 2014 - 12:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate