Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Cardul national de sanatate, o alta bataie de joc

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
245 replies to this topic

#235
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Una din cele mai simple lucruri de implementat si au dat-o in bara.

#236
stateadrian

stateadrian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 03.05.2004
Sa stii ca nu e neparat treaba de mokangeala. Multi sunt atehnici, nu-i intereseaza. Asa sunt obisnuiti de ani de zile. Stiu cabinete de medici de familie unde nu ai loc de teancurile de hartii si dosare

#237
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
N-are treaba cu userul final. E vorba de implementarea sistemului. Eu daca formam o echipa cu oamenii pe care-i stiu in IT scoteam ceva mai decent.
Sistemul e prost proiectat, prost intretinut:

In iulie 2016, intretinerea sistemului a fost predata firmei TEAMNET, care a castigat licitatia, primind in schimb 5 milioane de euro. Cei de la TEAMNET sustin ca mai au nevoie de timp ca sa repare toate problemele aparute.
Societatea comerciala este castigatoarea multor contracte, mai ales cu institutii ale statului roman. Printre ele, Ministerul de Externe, Ministerul de Interne, cel al Mediului, STS, Serviciul Roman de Informatii, spitale judetene si ANAF.

5 milioane numai intretinerea!!!! E jaf pe fata.

Normal o firma de genul asta ar primi penalizari, dar ma gandesc ca aici SLA-ul e ceva de genul ... sistemul are voie sa fie offline 120 zile din 365. Pana si IT-stii technocratilor faceau un lucru mai de calitate si pe gratis.

Edited by Bursul, 19 April 2018 - 12:35.


#238
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Exista soft , problema a fost la licitatia initiala ca firma nu era din Bucuresti...si nu se numea Siveco....si azi nu are patronul la mititica....!

#239
r-bruce

r-bruce

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,514
  • Înscris: 06.11.2005
nu mai functioneaza siui, nici retete, nici raportare lunara de la 1 mai. in alte dati, dupa 1-2 zile de "probleme" se mai difuza ceva prin mass media. acum, dupa o saptamana, tacere totala. oare de ce?

#240
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003
Am aflat pe surse urmatoarele : nu a fost prelungit contractul de mentenanta.
Cica nu vor sa ofere decat o suma derizorie.
Eu zic ca e atentat la sanatatea populatiei.

#241
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,918
  • Înscris: 31.03.2003
http://cursdeguverna...ea-datelor.html

Ne indreptam spre un dezastru in sanatate.

#242
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Cred ca tainul Basoiului a fost de cel puțin 20 de milioane de euro, îmi aduc și azi aminte ce propaganda mizera făcea pentru cardul de sănătate prin 2010-2011.

#243
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,119
  • Înscris: 03.07.2008

Quote

...in 2016 una dintre firmele controlate în trecut de Sebastian Ghiță a primit de la Casa Națională de Asigurări de Sănătate un contract de peste cinci milioane de euro pentru mentenanța și suportul tehnic al cardului de sănătate...


#244
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Economia duduie, sanatatea bubuie.

#245
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Pe mine cel mai mutl ma deranjeaza ca haiducii de la CASMB stiu sa jecmaneasca oamenii cu acele asigurari(eu platesc cam 500 lunar) dar cand vine vb.de o ecografie/radiografie totul se plateste....mortii mamii voastre de hoti Posted Image

#246
beavis03

beavis03

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,586
  • Înscris: 10.04.2009
[ https://images2.imgbox.com/d8/c0/0cBb4eJg_o.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

€4 milioane, bani publici, a plătit Casa Naţională de Asigurări de Sănătate la sfârşitul lui 2016 unei firme IT care ar fi trebuit să asigure mentenanța şi suportul tehnic.

S-au cheltuit €25 de milioane din fonduri europene pentru instruirea tehnică a mai multor angajati CNAS care să asigure întreţinerea platformei electronice a asigurărilor de sănătate. Însă o sigură persoana a avut în fişa postului această responsabilitate şi asta doar pentru câteva luni.

https://stirileprotv...nisterului.html

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate