Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Belgia: Marile magazine vor vinde, începând de vineri, produse alimentare din insecte

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007

View PostXORIAN_L, on 18 septembrie 2014 - 14:45, said:

Nu se manaca efectiv lacuste, banuiesc ca este vorba de proteine extrase si procesate. Acum daca sunt mai bune la gust decat carnea de vita sau de pasare, exceptand impactul psihologic, care ar fi problema?

Proteina extrasa nu are gust. Ii dai ce gust vrei tu (cacao, vanilie, fructe de padure etc).

Noi radem de chestia asta dpdv cultural (in sens larg), altfel proteina e proteina.
Mi se pare o tampenie/ fitza - de ce ? Daca intr-adevar e lipsa de resurse, se poate suplimenta cu alti nutrienti (carbohidrati) fara probleme. Foarte putini oameni isi controleaza procentul de proteina din alimentatie - dovada: dimineata de ex. 90% din popor haleste covrigi + alte chestii de la patiserie, aproape la fel la pranz.

#20
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Desi sunt scarboase insectele cresc foarte repede si ofera multe proteine. In tarile asiatice se consuma de multi ani. In conditiile in care populatia Terrei creste exponential, cu ce ne vom hrani peste 20 de ani? Cu gandaci! Din ei se va face o pasta plus coloranti plus arome plus conservanti plus stimulatori de gust si va rezulta un hamburger sau un mecpuisor...
Acum aveti idee ce ne pun astia in mancare? Macar gandacii nu sunt cancerigeni...

#21
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007

View PostV_i_c_t_o_r, on 18 septembrie 2014 - 15:59, said:

.... si va rezulta un hamburger sau un mecpuisor...

Îi putem spune McViermișor sau meniu Big Bug.

#22
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
In Romania exista mult teren nelucrat, unde pot creste vaci suficiente pentru fripturile noastre nationale.
Gandacii sa fie la ei.

#23
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Da' ce-are ba, va e scarba? Da' cand haliti porcariile sintetice de la mec nu ziceti nimica...Isectele sunt de o mie d eori mai curate si mai sanatoase decat cancerul creat in laborator cu care marile corporatii cauta sa decimeze prostimea in numele zeului ban!
Pai japonezii mananca numai orez si insecte (vegetarieni deci) si traiesc cate 120 de ani, cei mai longevivi de pe planeta, in timp ce europenii datorita otravei la kilogram servita zilnic abia mai depasesc 70-75...
Decat sa bag milioane in buzunarele americanilor, as lua oricand din piata o portie de greieri proaspeti sau lacuse prajite, miammm ce bune! Posted Image

#24
gicaru

gicaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,709
  • Înscris: 19.05.2014
Marile magazine vor vinde, începând de vineri, produse alimentare din insecte

...Ok, si care-i spilu' ?,ca noi in Romanica suntem deja trecuti prin astea ....ba c-o musca-n ciorba la restaurant, c-un viermisor  in carne la magazin sau rahati de toate felurile pe post de condimente pe dulciuri trecute bine de termenul de garantie si depozitate impropriu.

Edited by gicaru, 18 September 2014 - 16:44.


#25
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
Hai sictir!

#26
Xenon2006

Xenon2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 03.05.2007
Asa offtopic, imi spun si eu parerea desspre cum vad viitorul...Cresterea animalelor va fi interzisa, totul se va produs industrial, iar oamenii vor cumpara niste cartuse (proteine, arome, etc) pentru imprimantele 3D care vor sintetiza acasa mancarea...

#27
casablanca1000

casablanca1000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,157
  • Înscris: 25.08.2011

View PostV_i_c_t_o_r, on 18 septembrie 2014 - 15:59, said:

In conditiile in care populatia Terrei creste exponential, cu ce ne vom hrani peste 20 de ani? Cu gandaci!

Da' cu ce sunt eu din Romania vinovata ca aia din India sau din Africa se cotzaie prea mult si se inmultesc exponential? Daca sunt prosti si nu stiu/vor sa faca sex protejat atunci n-au decat sa se inmulteasca in continuare si sa se hraneasca ei cu omizi, carcalaci si alte scarbosenii cu mai mult de 4 picioare - sau sa se manance de vii intre ei. Problema lor!

Din cate stiu in Europa e declin demografic, deci noua europenilor o sa ne ajunga mancarea noastra normala (vaca, pui, porc) pe care o crestem local.
Fiecare cu aia a ma-sii lui.

#28
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,027
  • Înscris: 31.07.2007
"Hai la lacusta proaspata neamule, lacusta prospata culeasa de pe roua cum nici Dumnezo n-a dat plaga la egipteni! Ieftin neamule, ieftin!".

#29
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Că incep sa vinda nu-i nici o chestie, eu sunt curios daca vor avea si clienti care sa le cumpere, macar cat sa justifice toata investitia !

#30
SylexMM

SylexMM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 15.04.2010
Mă întreb câte kile de goange trebuie să halești ca să echivalezi proteinele din două ouă o fierte moi, o felie de pâine cu unt și cașcaval, plus o cană de lapte pentru micul dejun?
Vom reprofila agricultura pentru creșterea lăcustelor în mediu controlat ( bio ), carnea o vom ține la soare pentru muștele și larvele lor de la prânz, iar pentru cină, un castron de
coropișnițe cu garnitură de râme crocante va fi punctul pe Z. Punctul pe I se folosește doar în cazuri de bun simț.

Edited by SylexMM, 19 September 2014 - 07:42.


#31
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,205
  • Înscris: 01.10.2009

View PostXenon2006, on 18 septembrie 2014 - 17:54, said:

Asa offtopic, imi spun si eu parerea desspre cum vad viitorul...Cresterea animalelor va fi interzisa, totul se va produs industrial, iar oamenii vor cumpara niste cartuse (proteine, arome, etc) pentru imprimantele 3D care vor sintetiza acasa mancarea...
Prin inginerie genetica se pot programa algele si bacteriile sa fabrice orice substante organice. Miniaturizarea ar trebui aplicata si in industria alimentara. In era abundentei alimentele vor fi ultra-low-cost. Insectele sunt doar o etapa in procesul de miniaturizare.

Au viitor si alimentele din celule stem, chiar si in cazul legumelor si fructelor. Probabil se va ajunge intr-o zi la replicatoarele din Star Trek, si pentru hrana.

#32
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostXORIAN_L, on 18 septembrie 2014 - 14:45, said:

Nu se manaca efectiv lacuste, banuiesc ca este vorba de proteine extrase si procesate. Acum daca sunt mai bune la gust decat carnea de vita sau de pasare, exceptand impactul psihologic, care ar fi problema?
In mod sigur va fi mai bun datorita monoglutamatul de sodiu. Daca pui asa ceva in cacat juri ca mananci ciocolata.

#33
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Nu-i chiar asa panaceu universal al gustului bun nici monoglutamatul ala. El in sine nu confera nu stiu ce gust mancarii, in schimb amplifica foarte puternic alte gusturi.

#34
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Mah, insectele ca insectele, da' cica in ultima vreme in Belgia si Olanda s-au inmultit patrulele islamice si miscarile gen sharia4belgium cica aia te urmaresc pe strada si daca te prind ca manaci carne de porc o incurci sau daca ai fuste prea scurte! Si magazinele gen halal infloresc nenica, iar negustorii obisnuiti care aveau magazine in zona sunt alungati! Asta e viitorul Europei!

#35
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,875
  • Înscris: 27.06.2006
Inteleg, de la deschidrea subiectului, ca in Belgia exista magazine bio care vand produse cu viermi de/din faina.
Belgienii sunt renumiti si pentru produse din ciocolata...cand o sa apara si ciocolata bio cu viermi inglobati?

Out of topic: daca aveti mai multa faina de pastrat, la bloc, o puneti in borcan din sticla, (de muraturi de ex.). Apoi faceti un saculet din panza/tifon in care bagati sare de bucatarie (diametrul saculet cu sare: 3- 4 cm). Ingropati saculetul cu sare la suprafata fainii din borcan.
Nu o sa mai "apara" gargarite sau viermi de faina. Se poate folosi si la malai. Nu garantez reteta pentru produse infestate deja.

#36
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Mi se pare amuzant si foarte ipocritic ca omului sa i se para ingerarea unei insecte mai dezgustatoare decat ingerarea unui mamifer.
Vad multi oameni care sustin ca animalele au suflete, dar inca n-am vazut niciunul care sa sustina ca insectele au suflet. Asta e, desigur, datorita lipsei de expresii faciale si corporale ale insectelor (gresit interpretate in cazul cainilor, pisicilor, si altor animale). Oricum, daca mancam vaci, de ce ni se pare scarbos sa mancam libelule?
Nu mi-as putea explica.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate