Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Trusa micului exterminator de gijganii

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Multumesc :)

#20
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Buna, Gomez mai esti pe aici? Am stropit acum o saptamana, 3 trandafiri, un palmier si o cambrie, cu Topsin si toate au inceput sa aiba frunzele un verde inchis. Cel mai mult imi fac griji pt cambrie, inainte avea frunzele verde deschis, acum s-au inchis la culoare, sunt mai rigide si parca sunt deshidratate. Sta in acelasi loc ca inainte si primeste apa la fel. Le-am stropit o data. Nu au pete galbene sau maro pe frunze.
Trandafirul mai prezinta urme de fainare pe boboci si frunzele de sus, cred ca nu ajuns solutie pe ele, ma gandesc sa-l mai stropesc o data. Pe celelalte plante le-am stropit preventiv.

#21
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
nu stiu ce sa zic, nu mi s-a intimplat niciodata. n-ai facut concentratia prea mare? ai omogenizat bine solutia inainte de pulverizare? ai udat planta inainte de stropire? se mai intimpla citeodata cind plata e mai "setoasa" sa se resimta de la stropiri.

#22
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
pai am facut 8 gramajoare (plus sau minus acolo cateva grame), o gramajoara amestecata cu 1,25 apa si am agitat-o cat am putut, de udat cred ca nu...Posted Image
dar nu par afectate... doar coloritul la frunze, dar par sa-si revina..

milbeknock merge pastrat in solutie? vreau sa starpest si niste acarieni... :)

#23
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
1-2 zile la rece, mai mult nu, dar nu mai e asa de eficient, probabil ca apar niste reactii cu apa.

#24
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Multumesc pt raspuns. In concluzie tb sa folosesc toata solutia.

#25
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Ce pot face pentru a salva trandafirul de fainare? L-am stropit cu topsin de 2 ori la 7 zile, dar tot mai face fainare...mai putin dar tot face..

#26
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
schimba substanta, mareste concentratia, vezi daca nu mai ai alta sursa de spori prin preajma, eventual stropeste toate din jur.

#27
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
Am descoperit un fungicid pe nume SCORE 250EC. Sistemic foarte eficace in tratarea mai tuturor bolilor, cu remanenta peste 30 zile, bun si in preventie. anul asta nu am avut decit un foarte slab atac de patare neagra si deloc fainare la trandafiri.

#28
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
ce substanta sa folosesc impotriva tripsilor?

#29
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
actara sau decis (ultimul nu stiu daca se mai fabrica)

#30
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
La actara ma gândeam și eu. Pot sa amestec un plic de 1,5 la 5 litri? Sau omor planta, este prea concentrata.

#31
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
nu omori planta, chiar daca e afectata isi revine, da poti sa iei putin din plicul ala, asa la ochi
sau tot la ochi, fa amestecul intr-un pahar si pune din pahar cam jumatate si ceva in plus in bidonul de 5 L.
tot paharul ar merge la 7-8L, asa ca te orientezi

Edited by gomez99, 15 November 2015 - 19:40.


#32
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Acum mi s-a umplut balconul de musculita alba de sera, de unde or mai fi venit si astea, nu stiu...ca izolez plantele noi si le verific periodic... :(

#33
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
a fost un ousor pe undeva...
mareste umiditatea, eventual in perioada asta cind e mai cald, daca bate si soarele in balcon, fa-la pe la prinz un dus bun, insista pe sub frunze.
dupa care stropeste tot, inclusiv peretii, chiar daca sunt lavabili!!! daca balconul e inchis, nu aerisi 24 de ore dupa stropire. ideea e sa nu ii prinzi umezi cind temperatura scade sub 10C in balcon, ca nu bine.

#34
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Ce as putea folosi impotriva lor?
Tu folosesti masca si manusi special concepute pt substantele astea? Dc da de unde ai cumparat echipamentele de protectie? Cand am folosit mibelcnock, nu m-am simtit prea bine...desi am folosit manusi chirurgicale si masca cred ca un fel de hartie...

#35
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
cind stropesc in veranda folosesc mastile pentru vopsit
http://www.gica.ro/m...mages/H1105.JPG
si intotdeauna manusi de unica folosinta
masca de la brico, manusile de la cora
cind stropesc afara nu folosesc masca, dar stau in vint, sau mai folosesc asta
http://www.nordexsaf...ndere-casca.jpg
dar mai mult ca sa imi protejez ochelarii, pentru ca au lentile de plastic si unele substante ar putea sa le matuiasca
confidor oil, calypso, actara, alternate cu admiral 10ec.
dat bine pe sub frunze. confidorul va cam strica bobocii de flori si mugurii de frunze, dar mi se pare de departe cel mai eficient.
mai merge bine si cu ulei de neem, dar e scump.
poti pune prin balcon si capcane cu lipici, in caz de invazie au efect imediat.

Edited by gomez99, 26 January 2016 - 20:41.


#36
Rata11

Rata11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 29.03.2014
Eu credeam ca folosesti echipamente de protectie special concepute, dar vad ca ai folosit ce folosesc si eu. Nu ti-e rau dupa ce umblii cu chimicalele astea?
Am aruncat o planta infestata masiv, si acum m-am apucat sa le omor manual. :D sunt destul de previzibile indiferent unde s-ar duce, intotdeauna se intorc pe Poinsettia, fructul pasiunii si hibiscus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate