Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Mac mini (late 2012)

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/EXobWk3xSS4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

M-am gandit ca a sosit vremea sa inlocuiesc vechiul calculator de birou chiar daca nu demult am cumparat un SSD pentru el, iar acum cateva zile chiar am achizitionat si RAM suplimentar.
Datorita faptului ca este un model mai vechi cu SATA 2 nu beneficiez de performantele reale ale SSD-ului si datorita unui bug nu permite accesarea a mai mult de 3GB RAM (am si deschis un topic pe aceasta tema).
Nu vreau sa renunt definitiv la el, dar nici sa imi umplu spatiul cu o unitate centrala mare. Asa ca m-am gandit ca ar fi mai adecvat un mini PC, desi pana acum am refuzat total ideea de a ma complica cu astfel de 'gadgeturi'.

Avand in vedere si experienta pe care mi-a oferit-o MacBook Pro-ul achizitionat in luna ianuarie, desi sunt in principal utilizator de Windows, parca mi-as dori mai curand un calculator Apple care sa ruleze OS X in mod nativ.
Nu ma indur sa utilizez MacBook-ul pe post de Desktop (mai ales ca nu doresc sa instalez si Windows pe el), dar nici laptopul Windows cu procesor i7 si display cu diagonala de 18", deoarece m-am obisnuit sa lucrez pe monitorul meu Fujitsu Siemens de 26.5", format 16:10 si rezolutie 1920x1200. Mai am si un monitor-TV 3D LG de 27" + proiector care ar insemna sa ramana mai mult neutilizate daca nu as opta pentru un calculator de birou.

Pentru MacBook cumparasem Magic mouse (care s-a dovedit a fi inferior trackpad-ului integrat) si o tastatura completa Apple (MB110Z/B) cu fir, dar pe care le-am utilizat extrem de rar.
Recent am achizitionat o tastaura Apple wireless (MC184Z/B) pe langa Apple Magic Trackpad (MC380ZM/B) pe care il achizitionasem anterior (ambele cu conectare prin BlueTooth) pentru a putea utiliza mai usor MacBook-ul cand il conectez la un display extern.
Am si Mini Display Port to VGA Adapter Apple care imi permite conectarea MacBook-ului la proiector/ monitor cu cablu VGA.

Toate aceste accesorii presupun s-ar potrivi si mai bine pe langa un Mac mini.
Ce parere aveti? As putea avea probleme de compatibilitate cu accesoriile Apple enumerate sau cu monitorul care are rezolutie nativa 1920x1200 conectat la Mac mini prin adaptorul de la Mini Display Port la VGA? Dar prin  HDMI?

Un avantaj al lui Mac mini fata de MacBook ar fi acela ca HDD-ul de 500 GB mi-ar lasa spatiu suficient si pentru instalarea lui Windows 8.1 prin BootCamp. Stiu ca este extrem de usor de instalat, dar n-am avut inca o asa de mare curiozitate ca sa testez pe MacBook. Nu prea m-am documentat in materie. Oare prin Boot Camp se poate instala si Linux pe langa Windows? Ar beneficia amandoua de backup-urile facute de Time Machine?

Stiu. HDD-ul din Mac mini este foarte lent (5200 RPM), dar ma gandesc ca as putea sa adaug unul din SSD-urile din Desktop pe langa HDD.
Aveti idee pe unde s-ar putea gasi kit-ul OWC Data Doubler Mounting Kit and Tools for Mac mini 2011, 2012 & Later Models?

Attached File  OWC DIY Installation Kit.PNG   241.02K   41 downloads

Sau cel putin cablul pentru conectarea celui de-al doilea HDD/ SSD care lipseste din Mac mini: "Bottom Hard Drive Flex Cable" (Apple Part Number 922-9560)?

Oricum. Ce o fi o fi! Deja l-am comandat de la evoMAG. Am si achitat in avans cu cardul. Este vorba de modelul MD387RO/A care in urma aplicarii unui voucher de 3% a ajuns la pretul de 2.687,54 Lei.

Attached File  MD387RO__A.PNG   104.58K   41 downloads

Attached File  MacMiniROvoucher.PNG   6.27K   29 downloads  Attached File  Confirmare comanda.PNG   5.66K   23 downloads

Datorita faptului ca nu se gaseste la furnizorul din Europa va dura cca. 7-10 zile pana cand va ajunge in Romania.

Conform articolului How to identify Mac mini models, MD387xx/A este ultimul model de Mac mini. Nu se stie daca Apple va lansa un model nou de Mac mini dupa ce a facut o pauza atat de lunga. Stiu ca nu aveau in plan sa mai lanseze un nou model, dar existau si anumite zvonuri cum ca ar putea totusi sa lanseze un nou model cu OS X Mavericks si cu SSD. Cum n-au lansat inca unul pana acum, daca va fi lansat, atunci va fi lansat probabil cu OS X 10.10 Yosemite preinstalat.
In anumite oferte am observat ca Mac mini, mai exact atat modelul RO (MD387RO/A) cat si modelul international (MD 387 Z/A) ar avea instalat OS X Mavericks, ceea ce mi se pare ciudat, deoarece eu stiam ca ultimul Mac mini lansat era cu Mac OS X Mountain Lion preinstalat, upgradabil gratuit la OS X Mavericks.
Legat de aceasta problema: este realmente upgrade-ul gratuit la OS X Mavericks, dar la OS X Yosemite?
In ceea ce priveste suitele iWork (Pages, Keynote, Numbers) si iLife (iMovie, iPhoto, Garageband) acestea se vor putea descarca/ instala gratuit sau nu? Stiu ca exista o restrictie pentru utilizatorii de dispozitive lansate inaintea unei anumite date sau achizitionate/ inregistrate inainte de o anumita data (nu mai stiu exact). Poate isi reaminteste cineva detaliile si imi ofera un raspuns ca sa nu mai caut eu.

Mai exista printre voi detinatori ai unuia din modelele de Mac mini - Late 2012 cu 4GB RAM / Video Intel HD 4000/ Thunderbolt / 4 x USB 3.0 / WiFi 3/802.11n + Bluetooth 4.0m etc.? Mai exact una dintre versiunile:
- MD387xx/A cu procesor de 2.5GHz dual-core Intel Core i5/ HDD 500 GB;
- MD388xx/A cu procesor de 2.3GHz quad-core Intel Core i7/ HDD 1 TB;
- MD389xx/A cu procesor de 2.3GHz quad-core Intel Core i7/ 2 HDD x 1 TB.
Abia acum am realizat ca are boxe, dar nu are microfon integrat. In schimb sta impresionant de bine la capitolul "conectica". Aparent include si FireWire, dar portul Thunderbolt este prima versiune.
Oare as putea utiliza la el sistemul audio 5.1 Logitech X-530?

Manuale Mac mini: Apple - Support - Manuals (engleza) si Manuale in limba romana.
Mac mini (Late 2012) - Watch on YouTube!

#2
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010
Pe scurt, am un Mini late 2012, i5. Monitorul este un HP Pavillion 23xi, merge fara nicio problema. Am Magic Mouse si Apple Wireless keyboard, merg fara cusur, la fel si boxele Altec Lansing.
Este, ce-i drept, limitat de HDD si de ram, l-am luat pe cel cu 4GB ram. Am pus 8GB de ram pe el si un SSD Samsung 840 Evo de 250GB in paralel cu HDD iar acum zbarnaie mai ceva ca Pro-ul 2012 cu 4GB de ram si HDD clasic al unui prieten.
SSD in paralel cu HDD mi-au montat la Noumax in circa 1 ora, m-a costat aproximativ 100 si un pic de lei (manopera), nu mai stiu exact. Cablul mi l-au facut ei cadou, cablu care in mod normal costa vreo 50E daca tin minte bine.
Update-ul la Mavericks/Yosemite este gratuit, se descarca din Appstore ca orice aplicatie, click pe el si isi face singur treaba. iLife este gratuit, iWork il aveam cumparat, deci nu stiu sigur, dar din cate am inteles, este si acela gratis, mai ales ca spui ca vine cu Mavericks preinstalat.

#3
tybanu

tybanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,586
  • Înscris: 15.01.2007
Sa-l folosesti cu placere, dar de ce nu te-ai orientat spre un setup mITX ? Aveai mai mult loc de manevra, si puteai sa incerci si un hackintosh pe el.

#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postxxz, on 10 septembrie 2014 - 14:10, said:

SSD in paralel cu HDD mi-au montat la Noumax in circa 1 ora, m-a costat aproximativ 100 si un pic de lei (manopera), nu mai stiu exact. Cablul mi l-au facut ei cadou, cablu care in mod normal costa vreo 50E daca tin minte bine.

Eu as prefera sa il desfac singur pentru ca este destul de complicat de desfacut si stiu ca as opera cu cea mai mare atentie. Altfel nu stiu pe mainile cui ar ajunge...

View Postxxz, on 10 septembrie 2014 - 14:10, said:

[...] mai ales ca spui ca vine cu Mavericks preinstalat

Nu, al meu vine cu Mountain Lion. Am spus ca am vazut in alte oferte acelasi model (late 2012) dar cu Mavericks.

View Posttybanu, on 10 septembrie 2014 - 14:11, said:

Sa-l folosesti cu placere, dar de ce nu te-ai orientat spre un setup mITX ? Aveai mai mult loc de manevra, si puteai sa incerci si un hackintosh pe el.

Multumesc.
Nu mai vreau sa aud de Hackintosh. Am avut destule probleme cu el. De altfel am si pe Desktop instalat Snow Leopard cu iATKOS pe care de-abia l-am facut sa-mi recunoasca tot hardware-ul, iar de updatat, tot nu pot sa-l updatez. Nu se compara cu un computer Apple.
In plus am certitudinea ca pe Mac Mini - late 2012 pot instala Windows 8.1 si ca functioneaza foarte bine. Pe deasupra instalarea lui Windows prin Boot Camp ofera si anumite avantaje suplimentare...

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Hackintosh nu se merita decat daca faci o alegere constienta de la bun inceput - alegi cel mai compatibil hardware. Chiar si asa pierzi destul de mult timp pana sa nimeresti configuratia si kext-urile perfecte, cu riscul ca un update ulterior sa creeze totusi ceva probleme.

In mod normal accesoriile de mac nu au probleme de compatibilitate pe alt Mac, iar accesoriile de PC merg de obicei fara probleme pe Mac - daca sunt de la o marca de top.  In mod normal pe ele ar trebui sa se afle si sigla mac - se poate verifica compatibilitatea si pe site-ul producatorului. De principiu intotdeauna mi-am cumparat hardware si periferice care merg si/si. Nu de alta, dar daca mai imi trece prin cap sa-mi fac vre-un hackintosh...

Softurile de care ai pomenit sunt gratis acum.

La cat de mic e Mac pro-ul ala cilindric, e posibil ca sa nu se mai faca mini. Cel putin sub actualul design.

#6
Ruben56

Ruben56

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 05.12.2013

View Post_-_, on 10 septembrie 2014 - 14:39, said:

In plus am certitudinea ca pe Mac Mini - late 2012 pot instala Windows 8.1 si ca functioneaza foarte bine. Pe deasupra instalarea lui Windows prin Boot Camp ofera si anumite avantaje suplimentare...
Ok.. dar daca ai hardware compatibil ai putea sa faci si hackintosh. De exemplu eu am Mavericks pe comp(i5, 8gb ram) fara stres.

Adevarat ca nu se compara cu unul autentic(poate crapa dupa un update), dar eu sunt multumit.

Edited by Ruben56, 10 September 2014 - 15:17.


#7
v_andrei

v_andrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 585
  • Înscris: 05.08.2014
Salut, sa inteleg ca pe smecheria asta poti sa pui (inca) 8 GB ram si sa-l conectezi la un SSD? Pai atunci e best deal pentru un mac ma gandesc. Din cate am vazut pe net se misca super si cu ce am mentionat anterior (ramul si ssd-ul) eu zic ca e best buy in banii astia pentru un mac.

Daca-l primesti revi cu 2-3 cuvinte despre el, te rog?

#8
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Suporta 8 GB RAM cu siguranta. Mai mult nu stiu daca suporta. RAM-ul se pune usor.
Suporta si doua HDD-uri sau HDD + SSD sau doua SSD-uri. Problema este ca nu are inclus un cablu necesar pentru conectarea celui de-al doilea HDD/ SSD si nu prea se gaseste. Pe piata noastra nu se gaseste deloc si nici pe la magazine mari din EU nu am gasit. In service-urile dedicate din Romania il au, dar costa mult adaugarea unui al doilea HDD/ SSD...

Instructiuni pentru instalarea unui al doilea HDD/ SSD:
http://www.everymac....y-mac-mini.html
https://www.ifixit.c...Drive Kit/11713
http://forums.macrum...d.php?t=1201731

Un videoclip instructiv:
2012 Mac Mini Ram and SSD Upgrade:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Nkbekb8yKhc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si se mai gasesc videoclipuri. De exemplu acesta: 2012 Mac Mini Second Hard Drive or SSD Upgrade.

#9
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
M-am lamurit intre timp ca nu ar putea functiona cu sistemul meu audio 5.1 (decat impreuna cu o placa de sunet pe USB compatibila Mac).
De asemenea, pe portul "Audio in" din cate imi dau seama nu se poate conecta un microfon obisnuit (fara adaptoare speciale).
Am gasit o discutie aici: http://apple.stackex...icrophone-input

Conform paginii de suport de la Apple dedicata modelului din titlul topicului situatia conectorilor se prezinta asa:

Video Support
Thunderbolt digital video output
- Native Mini DisplayPort output
- DVI output using Mini DisplayPort to DVI Adapter (sold separately)
- VGA output using Mini DisplayPort to VGA Adapter (sold separately)
- Dual-link DVI output using Mini DisplayPort to Dual-Link DVI Adapter (sold separately)
Audio
- Audio line in minijack (digital/analog)
- Audio line out/headphone minijack (digital/analog)
- HDMI port supports multichannel audio output
- Support for Apple iPhone headset with microphone
- Built-in speaker

Connections and Expansion
- Thunderbolt port (up to 10 Gbps)
- FireWire 800 port (up to 800 Mbps)
- Four USB 3 ports (up to 5 Gbps)
- HDMI port
- SDXC card slot
- Gigabit Ethernet port
- Audio in/out
- IR receiver

Communications
Wi-Fi
- 802.11n Wi-Fi wireless networking;3 IEEE 802.11a/b/g compatible

Bluetooth
Bluetooth 4.0 wireless technology

Ethernet
10/100/1000BASE-T Ethernet (RJ-45 connector)

Attached File  Apple_Mac_Mini_interfata_atec_880x718pixeli.png   180.6K   14 downloads

#10
xxz

xxz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 21.01.2010
Legat de ram, suporta 16GB.

#11
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Cu atat mai bine. Dar eu deocamdata ma multumesc si cu 4 GB. Pana cum cateva zile am utilizat pe Desktop doar 2 GB Posted Image
Legat de partea audio detaliile sunt urmatoarele:

Audio in/optical audio in port
The Audio In port accommodates both digital optical input and analog audio input.
Analog audio line input is accepted through a 3.5mm mini phone jack. The sound input port accepts line-level stereo signals up to 24-bit stereo 44.1-192kHz sampling rate. It also accepts a stereo miniplug-to-RCA cable adapter for connecting stereo equipment to the computer.
Optical audio input is SPDIF format and uses a standard TOSLINK cable with a TOSLINK mini-plug adapter, accepting up to 24-bit stereo and 44.1-96kHz sampling rate.

Headphone out/optical audio out port
The headphone/line out port accommodates digital optical audio output, analog audio output with a 24-bit, 44.1-192 kHz D/A converter, digital audio output up to 24-bit stereo and 44.1-192 kHz sampling rate and supporting encoded digital audio output (AC3 and DTS). For analog headphone / line output, use a standard audio cable with 3.5mm metal plug. For digital audio, you can use Apple iPhone headset with microphone or a standard TOSLINK cable with a TOSLINK mini-plug adapter.

Sursa: Mac mini (Late 2012): External ports and connectors

Unde naiba gasesc eu un microfon compatibil? Parca nu-mi vine sa sacrific un USB pentru un microfon pe USB cand are port audio in...

Sau sa cumpar o placa de sunet de genul acesteia ca sa pot utiliza si sistemul meu audio: Creative Omni 5.1 (cod: 70SB156000002)?
Ca alta placa Creative pe USB 5.1/ 7.1 ori nu are drivere pentru Mac ori este prea scumpa, iar cu altceva decat Creative Sound Blaster nu m-as risca...

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Pai din cate inteleg are doar Audio In, nu Mic In - asta inseamna alte nivele de semnal. Ptr Mic necesita un preamplif....

#13
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da. Din pacate...
In schimb "Audio line out" este si pentru microfon. Functia este similara celei intalnite pe smartphone-uri si tablete. Conectorul este acelasi. Suporta acel conector de 3.5mm care are 4 inele pe mufa de contact.
Se rezolva cu ajutorul unui adaptor de acest gen:

Attached File  65344.jpg   28.39K   5 downloads

Exemplu: Delock 65344 (in oferta cea mai avantajoasa de pe la noi pe care am gasit-o costa aprox. 10 RON - link-ul catre magazin nu este acceptat pe forum).
sau
PC Computer Headset to 3.5mm Smartphone Adapter (dar nu l-am gasit pe piata noastra).

Primul adaptor mentionat apare sub diverse denumiri:
ADAPTOR JACK MALE 3.5 MM > 2X JACK FEMALE 3.5MM
Cablu audio stereo jack 3.5 4 pini la 2 x jack 3.5 3 pini T - M
Cablu stereo jack male 3.5 mm > 2 x Stereo jack female adaptor, 3.5 mm
etc.

Ar fi mai util un adaptor care sa formeze un corp compact (fara fir).

Mai mult ma necajeste faptul ca nu pot conecta sistemul audio 5.1.

#14
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am comandat acest cablu: "Adaptoare audio video Delock DL-65447" (link-ul catre acest magazin nu este acceptat pe forum).
Detalii despre produs la: http://www.delock.de...?setLanguage=en

L-am primit si pare in regula dar din pacate nu am oportunitatea de a-l testa pe Mac mini, deoarece nu mi-a fost inca livrat si am anulat comanda.
Termenul de livrare care mi se comunicase era de 7-10 zile maxim, desi pe site informatia este fluctuanta de la o zi la alta si este trecut ca termen de livrare un termen de 3-5 zile, adica mult mai putin: http://www.evomag.ro...n-RO-93114.html

Attached File  Livrare evoMAG 1.PNG   111.97K   14 downloads  Attached File  Livrare evoMAG 2.PNG   103.92K   17 downloads

Cum maine s-ar face 10 zile iar produsul nu a fost livrat azi ca sa ajunga maine la mine am solicitat anularea comenzii pentru nerespectarea termenului maxim de livrare si urmeaza a-mi fi restituiti banii achitati in avans cu cardul.
Mi-am dat seama ca mai bine platesc cativa zeci de lei in plus la un magazin mai serios, decat sa ma mai incurc cu evoMAG. Eventual astept o noua promotie in alta parte.
Ceea ce m-a deranjat foarte tare este ca nu am putut/ nu s-a putut lua legatura cu operatorul care a preluat comanda. Pur si simplu refuza sa raspunda.
Dupa ce in cele din urma a putut fi contactat, nu a putut oferi detalii despre ce se intampla cu livrarea. Suspectez faptul ca a fost livrat unei alte persoane, deoarece eu deja achitasem si 'ma aveau la mana' (s-au operat niste modificari alataieri ca si cum as fi comandat din nou)... Interesant este ca in ziua efectuarii comenzii mi s-a comunicat ca 'va ajunge cel tarziu joi' (adica ieri).

Attached File  Comanda anulata.PNG   13.62K   12 downloads

Scuze de offtopic (daca aveti cunostinta despre vreo oferta buna pentru Mac mini la un magazin online serios - exclus second hand...)

#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In urma surprizelor neplacute pe care le-am avut cu evoMag am comandat Mac mini de la Noumax. Mi-au oferit si un discount special.
Modelul este MD388Z/A (Mac mini i7 2.3GHz, 4GB RAM, 1TB HDD, Intel HD Graphics 4000): http://www.noumax.ro/order/cto/mini/15
Procesorul ar trebui sa fie I7-3615QM (Ivy Bridge - quad core @ 22 nm, 2.3 GHz, Turbo Boost 3.3 GHz etc.) conform http://www.everymac....2012-specs.html

Pretul a fost de 3522.84 RON la care s-a mai adaugat un comision de 4 RON pentru plata cu ordin de plata a facturii proforma (desi transferul a fost intrabancar). Nici nu stiam ca banca percepe comisioane ca sa transferi o suma de bani dintr-un cont intr-un alt cont de la aceeasi banca...
Deci costul total ar fi de 3526.84 RON ceea ce nu este chiar au. Maine ar trebui sa imi fie livrat.

Attached File  Mac_mini_md388z_aa.PNG   52.31K   13 downloads  Attached File  Ordin plata.PNG   13.38K   13 downloads

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Pai nu conteaza ca e aceeasi banca. E comisionul ptr operatiune. Ai transferat bani intr-un cont care era al altcuiva.

Sa-l stapanesti sanatos.

#17
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Multumesc.
Am primit sms de la Fan Courier ca imi va fi livrat azi intre 9-17. Abia astept sa ma sune curierul si sa il ridic.
Deja am pregatit un HDD extern de 1TB pt. Time Machine. Diseara cand o sa il pornesc ii fac un backup, apoi ma pun pe update-uri/ upgrade-uri/ instalari etc.
Zilele astea o sa cam am de munca...
Voi cumunica ulterior si cateva impresii.

#18
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Am incercat sa instalez Windows 8.1 pe Mac mini, dar am intampinat anumite probleme:

Attached File  2014-09-25 20.23.28.jpg   80.82K   40 downloads  Attached File  2014-09-25 20.25.26.jpg   89.79K   38 downloads  Attached File  2014-09-25 20.26.16.jpg   100.74K   38 downloads

(Partitiile suplimentare care se vad in imaginile atasate sunte de la HDD-ul extern pe care il folosesc pentru Time Machine.)

Deoarece instalarea a esuat, dupa ce am repornit computerul m-am trezit cu mesajul:
Attached File  2014-09-25 20.44.52.jpg   127.04K   38 downloads

Nerealizand ca sistemul era configurat sa booteze in mod implicit in Windows, am crezut ca au fost afectate si informatiile de pe celelalte partitii/ boot loaderul, asa ca am facut un restore din Time Machine.
Daca imi dadeam seama sa apas tasta Option (Alt) la pornire, sa aleg partitia OS X, apoi din System Preferences sa o aleg si la Startup Disk, atunci as fi economisit timp, dar am realizat aceasta abia dupa ce pornise Time Machine...

Dupa ce am repornit in OS X, am deschis Boot Camp Assistant si am incercat sa elimin partitia creata pentru Windows, dar nu s-a putut, asa ca am fost nevoit sa o sterg manual din Disk Utility, dupa care sa extind partitia cu OS X.

La urmatoarea incercare de a instala Windows mi-am adus aminte sa scot HDD-ul extern, in schimb am primit eroarea "Your Mac only supports Windows 7" ceea ce contrazice informatiile furnizate de Apple in Boot Camp: System requirements for Microsoft Windows operating systems.
Asa ca am descarcat manual Boot Camp Support Software 5.1.5621 si am repornit asistentul fara sa mai bifez optiunea "Download the latest Window support software from Apple".
Dupa ce asistentul a copiat informatia din imaginea .iso pentru Windows pe stick-ul conectat pe USB si mi-a aparut meniul de alegere a dimensiunii partitiei pentru Boot Camp, am copiat cele 3 foldere/ fisiere ("$WinPEDriver$", "BootCamp" si "AutoUnattend.xml") din arhiva descarcata mai sus in radacina stick-ului si am continuat procedura.
De aceasta data am reusit sa instalez Windows.
Singurul aspect mai putin placut a fost ca nu am mai putut utiliza un mouse (Magic mouse si Magic trackpad nu sunt detectate in momentul instalarii lui Windows, doar tastatura BlueTooth de la Apple este detectata). Nu am mai conectat un mouse, deoarece presupun ca eroarea initiala a fost cauzata de prezenta adaptorului pentru mouse. Apple recomanda in cazul acestei erori sa fie eliberate cat mai multe porturi (Thunderbolt, Firewire, HDMI si USB).
O alta parte mai putin placuta a fost ca mi s-a stins si aprins ecranul de zeci de ori in cursul instalarii. Monitorul este conectat prin HDMI.
Dupa ultima repornire a lui Windows a pornit in mod automat aplicatia de la Apple adaugata de mine pe stick si au inceput sa se instaleze driverele, apoi am putut utiliza in Windows 8.1 atat Magic mouse cat si Magic trackpad (le detecteaza insa mai greu dupa incarcarea lui Windows).

Voi reveni si cu impresiile promise.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate