Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Calibrare ISF level 1, 2 si 3 in Romania

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
2457 replies to this topic

#1351
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Totusi se pare ca nivelele s-au schimbat, raportat la aceeasi unitate de masura.

Profilele Expert1, Profesional, etc sunt doar la managementul de culoare, dar restul de setari, luminozitate, contrast, gama sunt in afara acelor profile.

Daca cititi pe forumurile de afara despre aceasta problema la Sony, pentru ca sunt multe modele care au trecut prin update-ul de ieri, va rog sa scrieti si aici.

#1352
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Acestea nu mai sunt valabile?

Attached Files



#1353
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Cred ca da, dar cu acestea se modifica profilurile de culoare; Expert1, Profesional, etc.

Cer foto la meniu si revin.

#1354
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,061
  • Înscris: 26.11.2001
Am primit foto.

Inteleg ca nu s-a modificat (utilizatorul n-a accesat meniul) nimic la meniul de setari avansate, nici inainte de up-date, nici dupa.
Insa se reclama faptul ca valorile de la controalele Culoare, Luminozitate, Nivel Negru, etc. nu mai corespund in raspunsul vizual cum o faceau inainte de update.

Practic, daca este asa, o eventuala calibrare ar fi fost anulata.

Attached File  101 (966x1024).jpg   515.84K   33 downloadsAttached File  102 (1024x785).jpg   424.02K   31 downloadsAttached File  103 (1024x774).jpg   458.98K   33 downloads
Attached File  104 (1024x736).jpg   454.92K   32 downloadsAttached File  105 (1024x737).jpg   468.81K   34 downloadsAttached File  106 (1024x767).jpg   477.6K   34 downloads
Attached File  107 (1024x726).jpg   418.83K   27 downloadsAttached File  108 (1024x747).jpg   429.02K   26 downloads

Edited by Speedo, 17 March 2017 - 11:27.


#1355
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007
Pun si eu o intrebare aici: calibrarea ati facut-o pe YCbCr sau si pe RGB?
Desi semnalul nativ bluray este codat YCbCr 4:2:0 unele opinii sunt ca nu e 100% sigur ca cea mai buna setare de iesire la un player (bluray, mediaplayer) e YCbCr, motivatia fiind fie ca playerul poate face procesare interna in RGB apoi trimitere YCbCr pe HDMI, fie TV (exemple erau plasmele Pioneer) face procesare interna RGB, prin urmare ar fi o conversie inutila.
Am vazut ca in special la unele proiectoare se recomanda RGB.

Stiu ca nu se poate da un raspuns general, depinde de player sau echipamente, eram curios care ar putea fi justificarile unei procesari interne in alt spatiu de culoare. Nu mai retin, parca Sony/Philips anuntau procesari interne pe 12 biti; daca la un TV care are panel RGB pot intelege eventuale beneficii (desi ar trebui sa fie si panelul corespunzator) la player nu pot sa inteleg rezultatul unor astfel de procesari (exemplele cele mai des intalnite ar fi procesoare gen Lumagen sau la HTPC procesarile speciale MadVR de chroma upscaling).

#1356
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Se calibrează în funcție de modul de funcționare ales. De exemplu, dacă avem o configurație player + televizor, depinde unde alegem să facem decodarea, respectiv care aparat este mai performant din acest punct de vedere. În cazul în care decodarea se face în player (și se iese pe RGB), se calibrează pe semnal RGB, dacă decodarea se face în televizor (și se intră cu YCbCr), se calibrează pe semnal YCbCr.

#1357
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
YCBCR e de obicei ales pentru calibrare. Corespunde și cu ce vine pe cablu și setarea se poate face tot YCBCR și în playerul BR.

Ideal nu sunt diferențe intre cele doua. În practica, la ST5O,VT60 erau diferențe de decodare iar la oled-urile pe care le-am avut/am sunt diferențe la punctul de negru.
Mare atenție la calibrarea oled ca ce vine pe aplicații are negrul un click mai jos și ce e pe cablu/br un click mai sus.

Eu am setat player ul BR pe YCBCR 422. (Nu am 420)

#1358
cristi_minea

cristi_minea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.04.2017
Buna seara.am dat si eu "din greseala" peste acest topic.In calitate de novice in acest domeniu,am si eu o intrebare. Detin un televizor Samsung UE55JU6450 si voiam sa stiu daca merita sa fac o calibrare la el ( nici nu stiam pana acum ca se poate face treaba asta).Ce-i drept e un televizor mai "low cost" dar sunt tare nemultumit de imagine.Multumesc anticipat de sfaturi.
P.S. Sunt din Arad,este cineva de pe aici care se ocupa de asa ceva?

#1359
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Merita" are un aer subiectiv, depinde ce asteptari are cineva de la display-ul lui. 3D fara ochelari nu "va deveni" imaginea dupa efectuarea calibrarii, dar cu siguranta va fi cea mai bun setup de imagine pe care il poti obtine, cea mai buna combinatie de setari de cromatica, raportat la lumina ambientala, integrare si multi alti factori specifici (chiar de natura subiectiva)
Daca merita ...poti ultetior sa vii cu o descriere a rezultatului obtinut prin prisma unui "pretentios" care actual nu e multumit de imaginea afisata de display-ul sau setat ochiometric.
Daca nu, poti sa infirmi cele descrise in acest topic, cu argumente pertinente, sau chiar subiective!
Sunt din Arad, ma poti contacta in privat pentru detalii.

Edited by Calin_fdx, 11 April 2017 - 00:38.


#1360
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
La mine, tot pe un tv low-cost (50J6282) a meritat. Depinde ce te nemultumeste la imagine, pt ca nu orice se amelioreaza la calibrare. Daca te nemultumeste coloritul, contrastul, gama, balansul de alb, astea se pot modifica. Daca te nemultumeste miscarea, asta nu se poate ameliora in urma calibrarii.

#1361
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014

View Postbatman, on 11 aprilie 2017 - 05:31, said:

Daca te nemultumeste miscarea, asta nu se poate ameliora in urma calibrarii.
Stai si tu nemiscat când privesti la tv 😎
Iar panelul de 120 hz de pe J6282 e mai mult mid range decât low cost!
Eu dupa calibrarea J5500 si CS520 nu ma mai interesat miscarea ci doar bucuria vizionarii unui alb tăios si a culorilor naturale aliniate Rec 709.


#1362
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Calibrarea nu iti rezolva un upscaling mai bun adica ridicarea fictiva a rezolutiei unui semnal prost, comparativ cu un semanal bun. Exemplu concludent in cazul semnalului Tv SD (standard definition)
Calibrarea nu iti rezolva un upscaling mai bun in cazul unui bitrate slab. Chiar daca fisierul sau semnalul video are o rezolutie mare, daca sufera de compresie barbara, se va vedea prost oricine si orice ii va face.
Cum a comentat colegul batman anterior, rezolutia in miscare tine de refresh-ul nativ al penelului si aici posibilitatile sunt limitate din cauza penelului pe 50Hz.
Tot conteaza intr-un lant video de calitate. Semanal/rezolutie 3840x2160, metadata HDR, bitrate mare (banalele bluray fhd au 38-45mb/s) encodarea de calitate h264/h265, player video performant, conectica buna, televizor cu panel de calitate (contrast nativ bun, dinamic range mare, gradare buna a trecerilor, procesare de top si nu in ultimul rand calibrarea video  http://www.flatpanel...l&id=1328263571
Intr-adevar in cazul televizorului in discutie exista niste limitari, dar ele pot fi substituite in contextul mentionat mai sus.

Edited by Calin_fdx, 11 April 2017 - 06:28.


#1363
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004

View Postbir75, on 11 aprilie 2017 - 06:16, said:

Stai si tu nemiscat când privesti la tv ��

Nu pot! Imi vine sa fug sa-mi iau un OLED!

#1364
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014

View Postbatman, on 11 aprilie 2017 - 09:46, said:



Nu pot! Imi vine sa fug sa-mi iau un OLED!
Ei nici chiar asa 😎
Lasa ca am văzut raportul de calibrare.Ai temperatura pe tot intervalul 10-100 Ire intre 6495 si 6510 kelvin
Impecabila operatiunea căpitanului.
Cred ca iti trebuie ochelari de soare când e o imagine pe alb😎

Edited by bir75, 11 April 2017 - 10:05.


#1365
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Contrastul maxim ca sa nu intre rosul in clipping e 86. Deci nu ma pot bronza.

#1366
cristi_minea

cristi_minea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.04.2017
Nu ma deranjeaza nimic din punct de vedere al miscarii,ce ma deranjeaza cel mai mult e contrastul,mi se pare ca se vede foarte in "ceata". Inainte de 55JU6450 (UHD) am avut un 48D8000 (doar full HD) si cel din urma se vedea net superior ca si contrast.Da,stiu ca e mult mai ok un televizor gama high end model mai vechi decat un model "naspa" dar mai nou. Ideea era ca voiam un televizor mai mare si atunci am zis hai sa intru si eu in randul celor cu UHD,si nu aveam de gand sa dau chiar 2000 de Euro pe un model mai de top. Nu ma plang de televizorul ce il am acum,imaginea e chiar ok,consider ca se simte vizual upscalingul spre 4k,problema e ca se vede oarecum spalacit, si daca se poate face ceva sa "mai storc" ceva din el,as vrea s-o fac.

Edited by cristi_minea, 11 April 2017 - 11:21.


#1367
batman

batman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 15.09.2004
Poti sa incerci o calibrare, mai ales din punctul de vedere al corectitudinii culorilor. Dar panelul actual este net inferior celui de la D8000. Nu te astepta la minuni in privinta contrastului. Chiar si un tv mai recent decat seria D, si anume 55H6670 este mult superior seriilor actuale entry si mid-level. Nu stiu de ce, tehnologia asta LCD merge inapoi, nu inainte cum e normal. Cel putin la Samsung.

Edited by batman, 11 April 2017 - 11:47.


#1368
bir75

bir75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 03.06.2014

View Postbatman, on 11 aprilie 2017 - 11:15, said:

Contrastul maxim ca sa nu intre rosul in clipping e 86. Deci nu ma pot bronza.
Când stai la soare(contrast cum vrei sa ii spui tu) la amiaza(contrast la 100) e normal sa te arzi(intra rosu in cliping)😎
Calibrarea are efectul cremei de protectie ,mergând mai departe cu analogia estivala.In cazul contrastului dupa calibrare vei vedea toate detaliile din alb.
La fel pt.detaliile din negru,duoa setarea corecta a luminozitatii.
Nu tie personal iti spun chestiile astea ci celor multi curiosi dar încă nehotarati sa apeleze la un calibrator.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate