Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 

Mai creste dolarul?

- - - - -
  • Please log in to reply
260 replies to this topic

#55
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
uite ca astazi este 3,8 :)  eu zic sa mai astepti putin, si eu vreau sa schimb putin mai mult de cateva zeci si cred ca o sa astept pana la inceputul lui Feb.

#56
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

View PostY0samiteSam, on 07 ianuarie 2015 - 18:05, said:

uite ca astazi este 3,8 :)  eu zic sa mai astepti putin, si eu vreau sa schimb putin mai mult de cateva zeci si cred ca o sa astept pana la inceputul lui Feb.

Da, tot creste, asta ii bine pentru noi.
Inca nu i-am schimbat dar stau la panda si cand vad ca incepe sa o ia la vale o sa ii schimb.
Ce nu intaleg ii de ce tot creste, ii economia Americana in crestere sau leul o ia pe ulei, da in cazul asta ma intreb de ce nu creste si euro mai mult fata de leu, nu le prea am eu cu astea :)

#57
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,086
  • Înscris: 26.01.2009
In zona euro cateva tari au inregistrat vanzari mai mici in ultimele luni, decembrie inclusiv!

#58
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
cred ca este si o chestie legata de Grecia - foarte multe banci din Europa sunt grecesti (alpha, pireus, emporiki, etc...) Daca cei din parlamentul lor decid sa iasa din zona euro nu stiu care sunt urmarile dar ma intreb cum poate banca central europeana sa sustina toata chestia asta. Chiar nu ma pricep la chestiile astea si sunt ferm convins ca vorbesc aiurea dar asta este parerea mea. Poate cineva isi face mile de noi si o sa ne explice pe intelesul nostru :)

#59
ImDrunk

ImDrunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,281
  • Înscris: 04.08.2006

View PostY0samiteSam, on 08 ianuarie 2015 - 23:10, said:

cred ca este si o chestie legata de Grecia - foarte multe banci din Europa sunt grecesti (alpha, pireus, emporiki, etc...) Daca cei din parlamentul lor decid sa iasa din zona euro nu stiu care sunt urmarile dar ma intreb cum poate banca central europeana sa sustina toata chestia asta. Chiar nu ma pricep la chestiile astea si sunt ferm convins ca vorbesc aiurea dar asta este parerea mea. Poate cineva isi face mile de noi si o sa ne explice pe intelesul nostru :)

Bun dar chestia cu Grecia ar afecta mai mult euro, ce nu intaleg eu ii pe baza a ce tot creste asa dolarul fata de leu, sincer Nu am urmarit daca dolarul a crescut fata Si de alte monezi, in caz ca da atunci Ii clar ca economia americii ii pe val. Eu unu asa vad lucrurile, pana una alta sa tot creasca dolarul :)

#60
GB1337

GB1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 13.04.2007
http://www.theguardi...s-deflation-oil

Euro a ramas aproape la fel in raport cu leul. Nu are cum sa "intervina Isarescu".

#61
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,086
  • Înscris: 26.01.2009
Ba are, vinde euro la "pret de dumping"! In felul asya contrabalanseaza dolarul.

#62
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Cu leul nu poti influenta cotatia euro fata de usd, doar prin vanzari sau cumparari de aur, petrol, minereurii .
Cotatia eur/usd acum se va intoarce putin catre 1.2200, dar dupa 22.01.2015 isi va continua caderea catre 1.1500,
La urmatoarea sedinta BCE de pe 22.01.2015 Mario este mai mult ca sigur ca o sa ia hotararea de a tiparii euro, si aproape este si data de 25.01.2015 cand sunt alegeri la Greci unde sunt posibili castigatori Syriza (extremisti care nu vor sa se supuna propunerii UE de austeritate)
Acestea vor duce la scaderea euro fata de usd , iar pe la 18.03.2015 FOMC va anunta ridicarea dobanzi la 1% incepand de la 01.06.2015 motiv care va amplifica cresterea usd fata de euro !
Mai vedem !!!!!

Edited by focuscsv, 11 January 2015 - 21:52.


#63
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008

View Postfocuscsv, on 11 ianuarie 2015 - 21:52, said:

Cu leul nu poti influenta cotatia euro fata de usd, doar prin vanzari sau cumparari de aur, petrol, minereurii .
Cotatia eur/usd acum se va intoarce putin catre 1.2200, dar dupa 22.01.2015 isi va continua caderea catre 1.1500,
La urmatoarea sedinta BCE de pe 22.01.2015 Mario este mai mult ca sigur ca o sa ia hotararea de a tiparii euro, si aproape este si data de 25.01.2015 cand sunt alegeri la Greci unde sunt posibili castigatori Syriza (extremisti care nu vor sa se supuna propunerii UE de austeritate)
Acestea vor duce la scaderea euro fata de usd , iar pe la 18.03.2015 FOMC va anunta ridicarea dobanzi la 1% incepand de la 01.06.2015 motiv care va amplifica cresterea usd fata de euro !
Mai vedem !!!!!
Serios... chiar asa vorbesti ?

#64
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Offtopic:

View PostWittmann2, on 11 ianuarie 2015 - 22:54, said:

Serios... chiar asa vorbesti ?
Nu, stim amandoi ca in acele expresii nu se pot exprima verbal, "ii" - poate fi o greseala de tastatura !?

Ps: Daca nu ma intrebai, sigur nu comentam ironia!

Edited by focuscsv, 13 January 2015 - 19:35.


#65
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Mai a naibii, toti faceti aceiasi greseala. Dublu N sau Dublu A nu am vazut niciodata, toate tastaturile tasteaza i de doua ori.

#66
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,086
  • Înscris: 26.01.2009

View Postfocuscsv, on 11 ianuarie 2015 - 21:52, said:

Cu leul nu poti influenta cotatia euro fata de usd, doar prin vanzari sau cumparari de aur, petrol, minereurii .
Cotatia eur/usd acum se va intoarce putin catre 1.2200, dar dupa 22.01.2015 isi va continua caderea catre 1.1500,
La urmatoarea sedinta BCE de pe 22.01.2015 Mario este mai mult ca sigur ca o sa ia hotararea de a tiparii euro, si aproape este si data de 25.01.2015 cand sunt alegeri la Greci unde sunt posibili castigatori Syriza (extremisti care nu vor sa se supuna propunerii UE de austeritate)
Acestea vor duce la scaderea euro fata de usd , iar pe la 18.03.2015 FOMC va anunta ridicarea dobanzi la 1% incepand de la 01.06.2015 motiv care va amplifica cresterea usd fata de euro !
Mai vedem !!!!!

Tu esti mare analist financiar si habar n-ai de matematica elementara!  In plus nici nu esti atent la subiect.
Probabil esti milionar ca si tipu cu jurnalul de tranzactii cu optiuni demo...

Ideea pe care nu o pricep multi, de ce se apreciaza merele chiar daca perele nu si-au schimbat pretul , e ca fructele astfea stau in cutii/ladite.

#67
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Am intrat pe teritoriu minat!

Edited by focuscsv, 13 January 2015 - 22:04.


#68
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

View Postimnotsmith, on 13 ianuarie 2015 - 21:22, said:


Tu esti mare analist financiar si habar n-ai de matematica elementara!  In plus nici nu esti atent la subiect.
Probabil esti milionar ca si tipu cu jurnalul de tranzactii cu optiuni demo...

Ideea pe care nu o pricep multi, de ce se apreciaza merele chiar daca perele nu si-au schimbat pretul , e ca fructele astfea stau in cutii/ladite.
E foarte bine pentru mine si pentru cei ce citesc acest subiect, sa explici ce ai afirmat mai sus.

#69
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,086
  • Înscris: 26.01.2009
Ar fi bine daca ai fi atent la subiectul discutiei si dupa aia poate ai intelege ceea ce am spus anterior, dupa ce mai studiezi poate intelegi si ceea ce am spus in mesajul anterior. Succes!

#70
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Offtopic:

View Postimnotsmith, on 13 ianuarie 2015 - 21:22, said:

Tu esti mare analist financiar si habar n-ai de matematica elementara!  In plus nici nu esti atent la subiect.
Probabil esti milionar ca si tipu cu jurnalul de tranzactii cu optiuni demo...
Ideea pe care nu o pricep multi, de ce se apreciaza merele chiar daca perele nu si-au schimbat pretul , e ca fructele astfea stau in cutii/ladite.

View Postimnotsmith, on 14 ianuarie 2015 - 16:45, said:

Ar fi bine daca ai fi atent la subiectul discutiei si dupa aia poate ai intelege ceea ce am spus anterior, dupa ce mai studiezi poate intelegi si ceea ce am spus in mesajul anterior. Succes!

Nu este corect sa ma faci teica de porci si sa nu ai putere si cunostinte sa poti scrie cateva randuri care sa prezinte clar ce nu stiu eu si doar tu stii.
Dai in continuare impresia ca ai dreptate, facand trimitere la expresiile anterioare scrise de tine ca eu sa fac jocuri de cuvinte pana iese o expresie pertinenta.
Sunt "surprins" de cuvitele folosite de tine intr-un subiect legat de piata valutara si anume:
-Pret de dumping,(exprima vanzarea unui produs pe piata externa sub pretul de piata interna, mondiala)
-Contrabalansare,(exprima aducerea intr-o stare de echilibru)
Din expresia ta inteleg ca BNR a vandut sub pret euro pe piata externa conta lei sa aduca la starea initiala pretul dolarului!?
Insist sa faci dovada celor spuse de tine la adresa mea, in caz contrar le consider jigniri, motiv pentru care te rog sa-ti ceri scuze!
Educatia si bunul simt care ma caracterizeaza ma obliga sa nu mai continui discutia .

#71
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,086
  • Înscris: 26.01.2009
Bun simt? Tu nu citesti cu atentie prima oara, dar nici a doua oara, dar nici a n-a oara, acum interpretezi complet aiurea alte idei.

Stai bine cu logica si cunostintele elementare de fx, dar prost cu atentia? Cum poate BNR-ul sa deprecieze dolarul in raport cu leul?

#72
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Dolarul ca dolarul, dar uitaţi-vă la francul elveţian, a crescut cu 40% în dimineaţa asta faţă de leu.
Sânge, sânge peste tot.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate