Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Casa 2014 Strejnic

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
axabrt

axabrt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.06.2007
Doresc sa construiesc o casa aproximativ ca in pdf atasat
inainte de a merge la arhitect as dori sa imi spuneti ce ati imbunatati.

Ca si cerinte P+1, 100 mp amprenta
P - 1 dormitor, camera zi, baie, bucatarie, camera acces beci
Sub baie si bucatarie un subsol cu scurgeri si tevi de apa, masina de spalat si Centrala
Nu imi dau seama daca casa trebuie pusa cu beciul spre drum.

et 1 - nu m-am decis inca

Costul la rosu sper sa nu depaseasca 30000 de euro.

Attached Files


Edited by axabrt, 28 August 2014 - 21:40.


#2
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,490
  • Înscris: 04.05.2007
In mod clar la 100mp amprenta un arhitect poate "scoate" ceea ce ai precizat tu acolo. Recomandarea mea ar fi sa nu-i arati acest plan...living-ul ala nu este decat un hol mai mare. Incearca sa mobilezi cumva acel spatiu. Ai 5 usi si o scara, ai acces direct in baie din living (imagineaza-ti cum se simte un vizitator in aceste conditii...sau cum te-ai simti tu cand te duci acolo si mai vrei sa dai si o bashina in timp ce ...), ai acces in spatiul tehnic (ce poate fi mai frumos sa te duci dupa muraturi cand ai niste musafiri), nu ai un asa zis windfang (vestibul), etc.
Insa este adevarat ca suntem unici si subiectivi...daca tu iti doresti o astfel de casa, go for it. Doar ca inainte sa o faci, incearca si varianta propusa, sa vezi cu ce propunere iti vine un arhitect.

Edited by the_lion, 28 August 2014 - 22:00.


#3
Riper

Riper

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,939
  • Înscris: 14.01.2005
mergi la arhitect si lasa desenul tehnic. scrie pe o foaie ce vrei si nu te duce cu nici o schita. Daca nu iti place arhitectura schimbal si tot asa. Ce faci tu acasa o sa fie un dezastru pt ca nu ai studii si nici experienta. Iti pot spune sigur ca nu o sa ajungi sa construesti ce ai facut tu acolo...

Referitor la buget eu zic ca nu o sa te incadrezi in 30000 de euro la o amprenta de 100. Eu am amprenta de 91 si etajul de 80 si ma costa sigur mai mult de 30000. acum depinde si cat de bine vrei sa o faci ...

#4
lvasilr

lvasilr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 11.03.2007
Uite o alternativa care respecta conditiile tale.
Orientarea terenului fata de punctele cardinale nu am gasit-o pe nicaieri asa ca n-am tinut cont de asta.
Pentru beci poti folosi aceleasi scari si cred ca suprafata insumata a baii si camerei tehnice plus partea de sub holul din fata scarilor ar putea fi multumitoare pentru conserve si damigene.

Attached Files


Edited by lvasilr, 30 August 2014 - 22:37.


#5
axabrt

axabrt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.06.2007
Am autorizatia gata si proiectul de rezistenta. Asta este ce-a iesit in final.

Cam in 3-4 saptamani vor incepe lucrarile la fundatie, Am atasat 2 planuri mai reprezentative.
Intrebari neclare...

1)
In proiect de rezistenta : adancimea de fundare este 0.8m. constructorul spunea ca o sa se inalte cu casa vreo 20 cm, fiindca e nevoie de umplutura in curte.
E ok daca face asta ? sa sape groapa de fundatie doar de 0.6 ? sau ramane 0.8. si in cazul asta o sa am fundatie de 1m in pamant . Sper ca intelegeti ...

2)
Constructorul spune sa faca conducta de canalizare prin spatele casei  ( am 1 metru pana la limita proprietatii) ca sa iasa din baie direct in afara casei
El spune ca n-ar fi indicat sa duca teava pe sub placa din baie si bucatarie
In normativ am vazut o distanta intre fundatie si tv de canalizare de 3m. Cum ati proceda ? prin spatele casei mi se pare si mie corect ... Poate voi aveti mai multa experienta

3)
M-am gandit sa folosesc caramida Brikston BKS25. Casa e pe stalpisori si caramida portanta.
E mai bun briskton decat porotherm ? Ca pret sunt ~ egale, mi-a placut mie Briskton. Pot sa o schimb cu Porotherm ca inca nu i tarziu sa ma razgandesc. Ce ziceti ?


Multumesc tuturor pentru orice idee.

Attached Files


Edited by axabrt, 15 March 2015 - 12:14.


#6
axabrt

axabrt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.06.2007
Ca sa im raspund la intrebarea de la prima postare : costul la rosu a depasit cu putin 30.000,
Gandind retrospectiv puteam s-o scot in 30.000 daca stiam la ce sa fiu atent. Asta e, acm e prea tarziu

intrebare : se poate face gardul de la strada cu caramida portanta folosita la zidaria casei ?
As vrea fundatia sa o fac de 15 cm deasupra pamantuluii si pe ea sa vin cu 2 sau 3 randuri de caramida.

Edited by axabrt, 06 September 2015 - 09:44.


#7
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Se poate folosi caramida. Stalpi de beton nu faci la gard?

#8
axabrt

axabrt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 06.06.2007
ba da o sa fac si stalpi.
Am vazut prin vecini ca altii au folosit BCA, dar au facut panoul "plin" pana sus
Eu vreau vreo 3 randuri si o sa pun panouri de lemn

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate