Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

ITP, 28 august 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
geomanblack2

geomanblack2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 13.05.2008
si eu am o curiozitate (de fapt mai multe), cum de ti-au validat itp-ul cu folia pe fata, ce firma ti-a dat tie omologare rar pentru folia dupa fata....dar in fine zi sarumana si nu te mai vaita ca "te aveau la mana si nu cred ca i-ai speriat tu cu presa"

#20
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
look....trolls everywhere :)

#21
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postmanic_user, on 28 august 2014 - 14:19, said:

Tocmai ce m-am întors de la un ITP efectuat în Bucureşti, cu o Dacia Sandero 1.6 MPI, produsă în 2008 (38000 KM parcurşi). Totul a fost OK, autoturismul meu a trecut verificarea!
Validarea ITP-ului a fost însă blocată, RAR hotărând reverificarea maşinii mele (aleatorie, conform legii).
OK, sunt de acord cu astfel de verificări prin sondaj, nu au ce căuta maşini periculoase pe drumurile publice.
Dar a apărut coşmarul, a trebuit să aştept în sevice (ca un vinovat, dar fără vină) cca 90 de minute, ca să vină ăia de la RAR.
Au reluat procesul de inspecţie. Totul a ieşit din nou OK.
S-au comportat mizerabil, parcă erau buricul pământului. Am folii auto pe spate şi pe faţă, toate omologate RAR, cu timbre de omologare RAR aplicate pe fiecare geam. Nu a fost suficient, voiau şi omologarea scrisă. Le-am dat peste bot şi cu asta. Apoi s-au luat de valabilitatea instinctorului de incendiu, nu se vedea foarte clar luna, dar anul era foarte clar: 2015. Le-am spus că dacă nu încetează cu hărţuirea, maşina rămâne aici, în staţia ITP, dar voi chema toată presa. Atunci s-au potolit şi au plecat.

Din ce-ai relatat inteleg faptul ca daca-si fac treaba prost nu e bine .....daca-si fac treaba bine tot nu e bine .

Este normal sa ceara toate actele care sa ateste autencitatea produselor. Sunt foarte multi care falsifica acte (mai ales la folii) sau care schimba etichete(inscriptii) de valabilitate la stingatoare/truse medicale. Stingatorul tau daca avea luna stearsa = prezenta un element de posibilitate falsificare.

Daca eram in locul lor si ma amenintai cu presa iti ziceam ca treci ITP-ul in momentul in care  imi aduci acte care sa-mi demonstreze ca data de pe stingator este reala si nu a fost modificata.Posted Image

Edited by polizei, 29 August 2014 - 12:15.


#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Art.8. – Pentru a fi conduse pe drumurile publice, fiecare autovehicul şi tramvai trebuie sa fie dotat cu trusă medicală de prim ajutor, două triunghiuri reflectorizante şi un stingător de incendiu, omologate.

Nu cred ca se refuza ITP-ul daca nu e in termen.
Se mentioneaza doar in anexa si ai voie sa circuli.

Stingatorul nu e legat de masina si poti imprumuta unul.

#23
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Omul nu conducea autoturismul ci se afla la o Inspectie Tehnica Periodica.  Conform RNTR(plan operatiuni)  cei de la ITP/RAR sunt obligati sa verifice termenul de valabilitate

Alte echipamente:
7.2. Stingator de incendiu -Inspectie vizuala
a) Cu termen de valabilitate expirat sau lipseste -
b ) Nu corespunde reglementarilor -

Ambele puncte sunt notate cu X in dreptul casutei DMa ( Defect Major)

http://www.rarom.ro/...oads/RNTR 1.pdf

Edited by polizei, 29 August 2014 - 13:22.


#24
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 16.01.2007
Aşa după cum am precizat în primul meu post, mă citez:

Quote

OK, sunt de acord cu astfel de verificări prin sondaj, nu au ce căuta maşini periculoase pe drumurile publice.
Am fost deranjat doar de timpul mare de aşteptare şi de atitudinea arogantă şi nesimţită a celor de la RAR (şi da, cred că îşi doreau o mică şpagă).

Celor sceptici, cei care cred că, dacă nu au văzut, nu au auzit sau nu ştiu despre un anumit lucru, acel lucru nu există, le spun că asta nu însemnă că acel lucru nu există: poţi avea folii legale pe lateral faţă Posted Image

Attached Files


Edited by manic_user, 29 August 2014 - 14:03.


#25
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010

View Postpolizei, on 29 august 2014 - 13:05, said:

Omul nu conducea autoturismul ci se afla la o Inspectie Tehnica Periodica.  Conform RNTR(plan operatiuni)  cei de la ITP/RAR sunt obligati sa verifice termenul de valabilitate

Alte echipamente:
7.2. Stingator de incendiu -Inspectie vizuala
a) Cu termen de valabilitate expirat sau lipseste -
b ) Nu corespunde reglementarilor -

Ambele puncte sunt notate cu X in dreptul casutei DMa ( Defect Major)

http://www.rarom.ro/...oads/RNTR 1.pdf

Si daca e vreun defect minor nu-ti da ITP-ul ? Sau ti-l da dar trebuie sa vii inapoi in 30 zile ca n-am inteles.

Edited by Handicarpati, 29 August 2014 - 15:18.


#26
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Am avut eu DMi pt triunghi neomologat trecut in fisa. Pot circula si mi-a dat ITP-ul fara problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate