Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

A stricat statul piata dand apartamente ieftine in anii '90?

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#55
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
In vremea "epocii de aur" casele (apartamentele) s-au dat spre cumparare pana prin 1980. (in jurul anului asta). In anii 80 apartamentele nu se mai puteau cumpara (cele noi) se repartizau cu chirie. Singurii care le puteau cumpara erau cei demolati care puteau opta pentru chirie sau cumparate. (cunosc pe ca am un astfel de apartament). Proprietatea privata era doar la cele cumparate. La cele cu chirie te putea practic da afara oricind ICRAL-ul. Tot asa te puteai trezi cu cineva in casa (repartizat de la ICRAL), daca aveai mai multe camere, chiar daca apartamentul era proprietate privata. Apartamentul , conform legilor comunista, nu se putea mosteni decat o singura data apoi intra in proprietatea statului. Adica mama lasa casa la copil dar copilul nu o mai putea lasa mostenire la copilul lui.

#56
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostClovis, on 15 octombrie 2014 - 18:36, said:

In vremea "epocii de aur" casele (apartamentele) s-au dat spre cumparare pana prin 1980. (in jurul anului asta). In anii 80 apartamentele nu se mai puteau cumpara (cele noi) se repartizau cu chirie. Singurii care le puteau cumpara erau cei demolati care puteau opta pentru chirie sau cumparate. (cunosc pe ca am un astfel de apartament). Proprietatea privata era doar la cele cumparate. La cele cu chirie te putea practic da afara oricind ICRAL-ul. Tot asa te puteai trezi cu cineva in casa (repartizat de la ICRAL), daca aveai mai multe camere, chiar daca apartamentul era proprietate privata. Apartamentul , conform legilor comunista, nu se putea mosteni decat o singura data apoi intra in proprietatea statului. Adica mama lasa casa la copil dar copilul nu o mai putea lasa mostenire la copilul lui.

Si eu cunosc pt ca ai mei au cumparat un apartament cu 3 camere inainte de revolutie pt ca tata era pe lista de nu stiu cand si le-a tot zis ca sta in apartamentul soacrei (ceea ce era real, bunica statea cu noi, apartam. fiind al ei) pana au cedat aia si i l-au repartizat. Rate si ... Revolutia, tin minte ca ultimii 125.000 i-am achitat din 500 marci.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate