Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Windows, Windows RT, Windows Phone vs ALL

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

Poll: Windows - Windows RT - Windows Phone - ... (35 member(s) have cast votes)

Care este cel mai bun sistem de operare pentru calculatorul de birou/ laptop?

  1. Microsoft Windows 8 sau superior (28 votes [58.33%] - View)

    Percentage of vote: 58.33%

  2. Microsoft Windows 7 / Vista (10 votes [20.83%] - View)

    Percentage of vote: 20.83%

  3. Microsoft Windows XP / Windows 98 (4 votes [8.33%] - View)

    Percentage of vote: 8.33%

  4. Alta versiune de Microsoft Windows (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Apple (MAC) OS X (2 votes [4.17%] - View)

    Percentage of vote: 4.17%

  6. Ubuntu sau Ubuntu-based (2 votes [4.17%] - View)

    Percentage of vote: 4.17%

  7. Alta versiune de Linux (2 votes [4.17%] - View)

    Percentage of vote: 4.17%

  8. Chromium OS / Google Chrome OS (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  9. Android x86 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  10. Altul/ Altele (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Care este cel mai bun sistem de operare pentru tableta/ sistem hibrid?

  1. Microsoft Windows XP Tablet-PC Edition (1 votes [2.17%] - View)

    Percentage of vote: 2.17%

  2. Microsoft Windows 7 (3 votes [6.52%] - View)

    Percentage of vote: 6.52%

  3. Microsoft Windows 8 sau superior (20 votes [43.48%] - View)

    Percentage of vote: 43.48%

  4. Microsoft Windows RT/ RT 8.1 sau superior (4 votes [8.70%] - View)

    Percentage of vote: 8.70%

  5. Alta versiune de Microsoft Windows (3 votes [6.52%] - View)

    Percentage of vote: 6.52%

  6. Ubuntu, Ubuntu Touch sau derivate (9 votes [19.57%] - View)

    Percentage of vote: 19.57%

  7. Alta versiune de Linux (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. iOS (3 votes [6.52%] - View)

    Percentage of vote: 6.52%

  9. Android (3 votes [6.52%] - View)

    Percentage of vote: 6.52%

  10. Altul / Altele (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Care este cel mai bun sistem de operare pentru smartphone-uri/ phablet-uri?

  1. Microsoft Windows 8 sau superior (5 votes [10.87%] - View)

    Percentage of vote: 10.87%

  2. Microsoft Windows RT / RT 8.1 sau superior (1 votes [2.17%] - View)

    Percentage of vote: 2.17%

  3. Windows Phone 8 sau superior (12 votes [26.09%] - View)

    Percentage of vote: 26.09%

  4. Windows Phone 7 / Windows CE / Windows Mobile etc. / Alta versiune de Windows (4 votes [8.70%] - View)

    Percentage of vote: 8.70%

  5. Ubuntu Touch / Ubuntu for Phones / Ubuntu for Android sau derivate (9 votes [19.57%] - View)

    Percentage of vote: 19.57%

  6. Alta versiune de Linux (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  7. iOS (4 votes [8.70%] - View)

    Percentage of vote: 8.70%

  8. Android (11 votes [23.91%] - View)

    Percentage of vote: 23.91%

  9. BlackBerry (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  10. Altul/ Altele (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#55
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

 takillya, on 21 decembrie 2014 - 13:44, said:

felia Mac pentru mediul corporate e insignificativa fiindca macurile sunt scumpe iar Office in wine in mediu corporate? just LOL. Ca si intreg office nu funtioneaza bine in wine, chiar daca luat pe bucatele sa zicem ca merge decent. Merge sharepointul in wine? dar lync integrat in Internet Explorer pentru conferinte online? iar cand nu merge multifunctionala cum e? stii ce o sa-ti spuna  suportul tehnic MS cand vede ca il rulezi in WINE?  Posted Image



singurul revenue MS (pe partea de SO) este compus din vanzarile + support de W8 si support (care se incheie din ianuarie) a lui W7. sa zicem ca or sa mai scoata ceva-ceva si din contractele de bonus support facut cu unele companii pt w7.
adica undeva pe la 30% din toata felia aia de 95% cat ziceai tu ca are MS pe partea de SO.

zici sa vorbim de cifre reale si de documentare? pai ia uite
http://www.netmarket...=10&qpcustomd=0
vezi toata bucata aia de 57% w7? de e la 1 ianuarie incepe sa sece, n-o sa mai produca bani. de fapt ea a inceput sa sece de mult, de cand nu mai gaseai w7 pe raft.

in curand nici w8 si nici w8.1 nu or sa mai produca bani ceea ce inseamna ca lansarea lui w10 TREBUIE sa aiba succes si sa determine cat mai multi useri din felia aia de 57% w7 sa migreze la w10.
ar fi chiar ironic ca acel cui proverbial din sicriul lui MS sa fie chiar W7 Posted Image

iar acele companii care cumpara cu w8 pt ca mai apoi sa faca downgrade la w7 or sa-si schimbe practica fiindca supportul lui w7 dispare, remember? asta inseamna ca atunci cand ceva n-o sa mearga si o sa suni la customer support o sa ti se raspunda sec: "nu mai asiguram support pt w7. vreti sa cumparati support premium?" asta inseamna alti bani, alta katerinca.

oricum, or sa fie interesante vremurile ce or sa vina (mai ales pt MS)


iar de partea a doua a citatului tau nu ma mai leg ca oricum vad ca dumneata te orientezi dupa preferintele personale si ai impresia ca asa e toata piata Posted Image
Crezi tu ca incepe sa sece.
Eu ti-am spus ca multe firme cumpara licente Win 8 cu drept de downgrade. Atat timp cat Microsoft face bani din Windows nu vad care este problema.
La sfarsitul lui 2015 pe cand va fi lansat Windows 10, Windows 7 va avea deja 6 ani. Oricum pana atunci Win 8.1 probabil va ajunge la 25%, poate si mai mult.

#56
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Suita Microsoft Office este un punct important in ceea ce priveste alegerea sistemului de operare. La fel este suportul flash de la Adobe, ActiveX de la Microsoft s.a.m.d. Iar acestea sunt valabile inclusiv pentru utilizatorul obisnuit (home user). Granitele dintre OS-uri s-au mai estompat odata cu migrarea catre aplicatii web: Microsoft Office 365, Microsoft Office Online, Google Docs (Google Drive), Zoho Office Suite etc. in domeniul aplicatiilor de birotica, web-based e-mail clients, IM clients etc. in domeniul comunicarii, salvarea si utilizarea datelor salvate in cloud s.a.m.d.
Diferente mai mari intre OS-uri apar la nivelul gamingului si al aplicatiilor multimedia.

#57
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014

 danmerezeanu, on 20 mai 2015 - 15:25, said:

laptop-ul de test Posted Image
Eu am pus Win10 si pe laptop si pe Desktop + Windows Phone. Celor cu folosesc PC-ul doar la browsing, muzica, filme, socializare  si nu folosesc echipamente exotice le recomand cu caldura alte sisteme de operare gen Linux Mint.  Detinerea unui PC/Laptop este din ce in ce mai putin necesara; am intalnit persoane cu posibilitati materiale peste medie ce au in casa doar o tableta de 7 inch si un router Wi-Fi.
L.E
Probabil a observat asta si Microsoft de isi schimba strategia. Nici macar de Microsoft Office nu mai ai nevoie ca sa scrii si sa modifici un document.

Edited by sirius208, 20 May 2015 - 16:12.


#58
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Comentariul de mai sus a fost mutat de la topicul: http://forum.softped...6#entry17223406

#59
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014
Pentru mine PC/Laptop cel mai util  sistem de operare este de departe Microsoft Windows iar cea mai buna suita office este Microsoft Office. NU ma pot lipsi 100% de Microsoft Windows dar 90% din lucruri le pot face si pe alte sisteme de operare si pe alte device-uri ce se pot conecta la net. Am un PC si un laptop si daca de maine as fi obligat sa platesc pentru tot ce folosesc m-as refugia catre Linux Mint/Ubuntu as mai pastra o versiune de Windows legala pe un HDD separat pentru situatii speciale care sunt din ce in ce mai rare.

#60
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Mi se pare ca a devenit o moda recomandarea de a utiliza linux. L-am avut si  eu instalat o perioada dar nu-mi place. Nu am programele pe care le folosessc eu pe windows, nu am jocurile, nu se gaseste atat de usor soft si rezolvare oricarei probleme e mult mai grea. Da, inteleg de ce e recomandat. E gratuit si e mai sigur. Si eu l-as recomanda, intr-un magazin, sa pui muzica de pe el si sa tii o evidenta. Dar nu poti sa-l tii acasa pe calculatorul pe care joci fifa sau C.O.D. sau lucrezi in office sau editezi filme. Dar ce sa fac cu el daca nu are ce imi trebuie mie? E ca si cum mi-ai zice ca sa renunt la telefonul cu android sau cu windows si sa iau unul cu meego os ca se misca mai bine are meniul mai .. nu stiu, e mai "albastru".
Asa ca sper ca o sa fie ieftin acest 10 pro care mie imi place pana acum.

Edited by Petrecristi, 11 June 2015 - 00:09.


#61
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sa revenim, totusi, la tema subiectului de fata!

#62
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014

 Petrecristi, on 11 iunie 2015 - 00:08, said:

Mi se pare ca a devenit o moda recomandarea de a utiliza linux. L-am avut si  eu instalat o perioada dar nu-mi place.
Off topic Cand in cutiile tuturor perifericelor vom gasi si cd-ul cu drivere pt Linux atunci va fi utilizabil. Asta e problema principala. Pentru restul mai exista rezolvare.

Edited by sirius208, 11 June 2015 - 00:15.


#63
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009

 sirius208, on 11 iunie 2015 - 00:14, said:

Off topic Cand in cutiile tuturor perifericelor vom gasi si cd-ul cu drivere pt Linux atunci va fi utilizabil. Asta e problema principala. Pentru restul mai exista rezolvare.
ok ai dreptate. dar pana atunci pentru ce l-ar recomnada cineva?

Inca ceva. Am o problema la 10. Se aude cateodata sunetul de notificare. Intru la notificari si este ceva de feedback insider. dau clik pe notificare, se deschide o fereastra albastra si se inchide imediat si dispare si notificarea. Despre ce e vorba? Se dechide la cineva?

Edited by Petrecristi, 11 June 2015 - 00:20.


#64
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005

 Petrecristi, on 11 iunie 2015 - 00:08, said:

Mi se pare ca a devenit o moda recomandarea de a utiliza linux. L-am avut si  eu instalat o perioada dar nu-mi place. Nu am programele pe care le folosessc eu pe windows, nu am jocurile, nu se gaseste atat de usor soft si rezolvare oricarei probleme e mult mai grea. Da, inteleg de ce e recomandat. E gratuit si e mai sigur. Si eu l-as recomanda, intr-un magazin, sa pui muzica de pe el si sa tii o evidenta. Dar nu poti sa-l tii acasa pe calculatorul pe care joci fifa sau C.O.D. sau lucrezi in office sau editezi filme. Dar ce sa fac cu el daca nu are ce imi trebuie mie? E ca si cum mi-ai zice ca sa renunt la telefonul cu android sau cu windows si sa iau unul cu meego os ca se misca mai bine are meniul mai .. nu stiu, e mai "albastru".
Asa ca sper ca o sa fie ieftin acest 10 pro care mie imi place pana acum.

Scuze de offtopi(nu se va repeta) vezi ca exista Steam pe linux si lucrurile merge inspre bine cel putin pentru jocuri pe linux exista un viitor, exista office decent pentru linux iar restu programelor se gasesc intro oarecare masura alternative decente. E adevarat insa ca trecerea de la un sistem de operare ca windows care e super super usor de utilizat/depanat la un sistem unde aproape orice rezolvare a unei probleme implica comenzi din consola nu este usor deloc si unii practic nu se pot adapta unei schimbari radicale.

Si ca sa nu fiu total offtopic, ce spuneti oare in RTM vor scoate acel keylogger? sau vor uita de el??? Da oare noi o sa avem cum verifica asta sau trebuie sa avem incredere?

#65
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Toate comentariile de mai sus incepand de aici au fost mutate de la topicul Windows Threshold - Windows 10.

La intrebarea:

 Petrecristi, on 11 iunie 2015 - 00:19, said:

Inca ceva. Am o problema la 10. Se aude cateodata sunetul de notificare. Intru la notificari si este ceva de feedback insider. dau clik pe notificare, se deschide o fereastra albastra si se inchide imediat si dispare si notificarea. Despre ce e vorba? Se dechide la cineva?
se va raspunde in cadrul topicului dedicat. Am repostat aceasta parte (quote in link).

#66
sirius208

sirius208

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 17.06.2014

 _-_, on 07 iunie 2014 - 10:39, said:

Apropo de concurenta:

Desigur, nu cred ca exista riscul ca Ubuntu sa depaseasca Windows, totusi, sa nu uitam ca deja Ubuntu a luat locul lui Windows in multe institutii publice...
Daca dezideratul celor de la Canonical de a realiza cu adevarat convergenta plarformelor (OS-ului), inclusiv in sectorul multimedia si pe smartphone-uri, se va implini in fapt, atunci, cu siguranta, popularitatea lui Windows va avea un pic de suferit.
Altii sunt concurentii Microsoft cand vine vorba de profit; Apple si Google. Interesul pentru Ubuntu a scazut in ultimul timp, nu mai vad efervescenta de acum cativa ani. Unii i-au cantat prohodul chiar.

#67
cornel14

cornel14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 23.03.2012
Citeam acum cateva luni ca guvernul Bavariei a decis sa treaca inapoi de la Linux la Windows din cauza lipsei suportului pe termen lung.

#68
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@cornel14 ce inteleg ei prin suport pe termen lung? Ce distributie vor folosi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate