Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Windows, Windows RT, Windows Phone vs ALL

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

Poll: Windows - Windows RT - Windows Phone - ... (35 member(s) have cast votes)

Care este cel mai bun sistem de operare pentru calculatorul de birou/ laptop?

  1. Microsoft Windows 8 sau superior (28 votes [58.33%] - View)

    Percentage of vote: 58.33%

  2. Microsoft Windows 7 / Vista (10 votes [20.83%] - View)

    Percentage of vote: 20.83%

  3. Microsoft Windows XP / Windows 98 (4 votes [8.33%] - View)

    Percentage of vote: 8.33%

  4. Alta versiune de Microsoft Windows (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  5. Apple (MAC) OS X (2 votes [4.17%] - View)

    Percentage of vote: 4.17%

  6. Ubuntu sau Ubuntu-based (2 votes [4.17%] - View)

    Percentage of vote: 4.17%

  7. Alta versiune de Linux (2 votes [4.17%] - View)

    Percentage of vote: 4.17%

  8. Chromium OS / Google Chrome OS (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  9. Android x86 (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  10. Altul/ Altele (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Care este cel mai bun sistem de operare pentru tableta/ sistem hibrid?

  1. Microsoft Windows XP Tablet-PC Edition (1 votes [2.17%] - View)

    Percentage of vote: 2.17%

  2. Microsoft Windows 7 (3 votes [6.52%] - View)

    Percentage of vote: 6.52%

  3. Microsoft Windows 8 sau superior (20 votes [43.48%] - View)

    Percentage of vote: 43.48%

  4. Microsoft Windows RT/ RT 8.1 sau superior (4 votes [8.70%] - View)

    Percentage of vote: 8.70%

  5. Alta versiune de Microsoft Windows (3 votes [6.52%] - View)

    Percentage of vote: 6.52%

  6. Ubuntu, Ubuntu Touch sau derivate (9 votes [19.57%] - View)

    Percentage of vote: 19.57%

  7. Alta versiune de Linux (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. iOS (3 votes [6.52%] - View)

    Percentage of vote: 6.52%

  9. Android (3 votes [6.52%] - View)

    Percentage of vote: 6.52%

  10. Altul / Altele (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Care este cel mai bun sistem de operare pentru smartphone-uri/ phablet-uri?

  1. Microsoft Windows 8 sau superior (5 votes [10.87%] - View)

    Percentage of vote: 10.87%

  2. Microsoft Windows RT / RT 8.1 sau superior (1 votes [2.17%] - View)

    Percentage of vote: 2.17%

  3. Windows Phone 8 sau superior (12 votes [26.09%] - View)

    Percentage of vote: 26.09%

  4. Windows Phone 7 / Windows CE / Windows Mobile etc. / Alta versiune de Windows (4 votes [8.70%] - View)

    Percentage of vote: 8.70%

  5. Ubuntu Touch / Ubuntu for Phones / Ubuntu for Android sau derivate (9 votes [19.57%] - View)

    Percentage of vote: 19.57%

  6. Alta versiune de Linux (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  7. iOS (4 votes [8.70%] - View)

    Percentage of vote: 8.70%

  8. Android (11 votes [23.91%] - View)

    Percentage of vote: 23.91%

  9. BlackBerry (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  10. Altul/ Altele (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

Vote Guests cannot vote

#19
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014
Intotdeauna am vazut Windows 8 ca o contopire a sistemelor de operare pentru dispozitivele mobile cu cele pentru desktop.Nu mi-a placut. Era o limitare.De ce sa ma restrang la interfata "Metro" si sa nu am posibilitatea sa aleg intre cea veche si cea "noua" si sa am nevoie de 3rd party-uri pentru Start Menu si alte chestii ce pentru mine definesc Windows. Asa ca am ramas cu Windows 7. Si asa m-am chinuit destul sa aduc Windows 7 pe PC-ul meu ce e antic... nici nu vad sa mai fie posibil pe Windows 8 acest siretlic folost de mine pentru a face placa audio integrata sa mearga. Meh.. Posted Image

Cat despre Windows Phone si ala a fost un esec... De ce sa aleg un telefon cu Windows Phone cand nu ma lasa sa fac nimic din ce fac alte sisteme de operare???

BlackBerry degeaba l-ai trecut acolo... E pe moarte...

#20
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Deci dupa tine reprezinta "o limitare" sa poti rula pe Desktop aplicatii pentru dispozitive mobile si pe dispozitive mobile aplicatii pentru desktop in mod nativ, fara virtualizare sau emulare?
De fapt este orice altceva (daca vrei) dar nu o limitare. Lucrurile stau exact pe dos.
Faptul ca tie nu ti-a placut acesta eliminare a limitarilor este altceva...

Ecranul Start din interfata moderna care a eliminat vechiul Start Menu din interfata clasica este si el un castig, deoarece este foarte usor de aranjat/ rearanjat si configurat, tile-urile pot contine informatii despre starea fiecarei aplicatii, navigarea in el este usoara, iti permite sa pastrezi in el doar tile-urile aplicatiilor pe care le folosesti des, ecranul All Apps permite ordonarea aplicatiilor dupa diverse criterii (categorie, nume, data instalarii, utilizarea cea mai frecventa), functia de cautare este rapida s.a.m.d. Practic noul ecran Start a eliminat multe din limitarile vechiului Start Menu.
Din nou, faptul ca tie iti place cum arata vechiul Start Menu ignorand dezavantajele pe care le are (contine in mod implicit link-uri catre toate aplicatiile, are lag, provoaca inchiderea fortata a lui explorer.exe, rearanjarea elementelor din meniu este mai greoaie, sortarea rapida a elementelor dupa diverse criterii este imposibila, eliminarea si adaugarea de elemente in el printr-un singur click nu este posibila s.a.m.d.) tine de propriile tale preferinte si nu este firesc sa generalizezi preferintele tale personale.
Avand in vedere avantajele si mai ales dezavantaje pe care le are, nu toti instalam un Start Menu clasic. Tinem tile-urile utile in Ecranul Start, pe Desktop, in Taskbar, eventual si in Quick Launch, iar restul le accesam din 'All Apps' sau prin functia Search.

Windows Phone nu este deloc un esec: functioneaza mai bine pe un hardware mai slab, are mai putine bug-uri, nu consuma bateria la fel de rapid, interfata este mai prietenoasa s.a.m.d. Eu folosesc Android pentru ca exista mai multe aplicatii care ma intereseaza, iar aplicatiile care ma intereseaza sunt mai elaborate decat cele pentru Windows Phone. Dar imi place mai mult interfata lui WP (din nou, chestie de preferinte pe care nu incerc sa le generalizez).

BlackBerry are si el (inca) fanii lui. Am eliminat, in schimb, din chestionar Symbian care este deja mort...

Iar legat strict de comparatii intre Windows 8 si Windows 7 exista topic dedicat (la subiecte importante). Aici discutam in general si ne preocupa in principal diferentele dintre Windows, Windows RT si Windows Phone (eventual) prin comparatie cu alte sisteme de operare la nivelul avantajelor si dezavantajelor.

#21
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014
Si acum ce ar trebui sa ma holbez la ecranul Start din Windows 8 sa vad ce face fiecare aplicatie? No, thanks.

#22
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Apple iMacs and MacBooks are set to get a big upgrade in the coming months in the form of a new operating system. OS X Yosemite, the follow-up to OS X Mavericks, is a massive update to Apple’s operating system that not only gives the software a new, more attractive design, but also adds a boatload of features.

The update, which will be available for free when it launches later this fall, also blurs some of the lines between Apple’s desktop OS and its iOS mobile operating system — though not nearly as much as Microsoft’s Windows 8, which can switch from a desktop-based to a tablet-friendly interface on the same computer.

https://www.yahoo.co...5944699969.html

Ce bine ar fi ca Microsoft sa urmeze politica de la Apple privind upgrade-urile gratuite (initiata odata cu lansarea lui OS X Mavericks)!
Microsoft sunt cu un pas inainte in ceea ce priveste integrarea sistemelor de operare, dar si Apple se apropie de acest deziderat cu pasi vertiginosi.

#23
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014
Windows cu Upgrade gratuit pe viata vrei? Si ei de unde sa-si mai scoata banii incat ca majoritatea lumii are deja calculator... Castigul va fi cand toti saracii din Africa isi vor lua PC si cam atat. Estimez ca asta sa fie cam prin...2140 cu indulgenta.

Lasand gluma la o parte 1 update ar fi binevenit insa mai multe deja nu e rentabil...

Mai bine decat sa ne dea update, ne lasa sa folosim cheile de la sisteme de operare vechi pe viitorul Windows 9

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Post_-_, on 30 august 2014 - 05:06, said:

Ce bine ar fi ca Microsoft sa urmeze politica de la Apple privind upgrade-urile gratuite (initiata odata cu lansarea lui OS X Mavericks)!
Pai Apple isi scoate banii din hardware, MS are alt business.

#25
Claron

Claron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 11.08.2014

View Post_-_, on 28 august 2014 - 11:12, said:

Windows Phone nu este deloc un esec: functioneaza mai bine pe un hardware mai slab, are mai putine bug-uri, nu consuma bateria la fel de rapid, interfata este mai prietenoasa s.a.m.d. Eu folosesc Android pentru ca exista mai multe aplicatii care ma intereseaza, iar aplicatiile care ma intereseaza sunt mai elaborate decat cele pentru Windows Phone. Dar imi place mai mult interfata lui WP (din nou, chestie de preferinte pe care nu incerc sa le generalizez).
Perfect de acord.WP este un OS stabil și cu puține buguri.

In schimb este un eșec comercial.Nu a reușit să prindă decât în foarte mică măsură.(Sub 3 % din piața mondială)

Din acest motiv WindowsPhone 9 este decisiv pentru Microsoft în lupta pentru supraviețuire pe piața SO mobile.Își joacă ultima carte pe partea aceasta.Succesul WP9 zic eu că este chiar mai împortant decât succesul W9 pentru desktop.

#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostCozzmy13, on 30 august 2014 - 06:12, said:

Windows cu Upgrade gratuit pe viata vrei? Si ei de unde sa-si mai scoata banii incat ca majoritatea lumii are deja calculator...

As vrea eu, dar daca nu fac bani, atunci nici nu isi vor mai permite sa dezvolte sistemul de operare. Daca nu fac suficient de multi bani, atunci nu vor fi motivati sa lanseze sisteme de operare de calitate. Deci iti dau perfecta dreptate.
Eu m-am referit strict la upgrade-ul catre Windows 9, motivat find de faptul ca deja multe persoane de-abia au cumparat sisteme cu Windows 8/ Windows 8.1 sau licente de upgrade de la Windows 7.
Inteleg sa fie vandut celor care vor sa faca migrarea de la Windows XP sau de la Windows 7 spre Windows 9, dar nu si detinatorilor de licente pentru Windows 8.
Multi de-abia si-au cumparat tablete cu Windows 8.1. S-ar simti dezavantajati daca nu li s-ar oferi posibilitatea unui upgrade gratuit.

#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Faci discriminare.

#28
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014
Si acum ce sa o mai lungim?? E oficial, Windows 9 gratuit pentru toata lumea !!! Yey! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by Cozzmy13, 30 August 2014 - 09:44.


#29
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
De unde ai informatia?

Eu am gasit doar rumori de genul acesta:

According to Russian leaker WZOR (via Myce) Microsoft is planning some nice incentives to get folks to upgrade to Windows 9.
For Windows 8.1 users who want to make the jump, WZOR reports Windows 9 will either come free or be available through a special offer. We'd put our money on it going the free route since Windows 8.1 arrived at no charge for Windows 8 users.
If you bought a retail or OEM flavor of the Windows 8, Microsoft will apparently throw you a Windows 9 upgrade for around $20 (about £12, AU$21).

http://www.techradar...upgrade-1262864

#30
Claron

Claron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 11.08.2014

View PostCozzmy13, on 30 august 2014 - 09:43, said:

Si acum ce sa o mai lungim?? E oficial, Windows 9 gratuit pentru toata lumea !!! Yey! Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Cozzmy, WP9 când se lansează,ai informații?

#31
Cozzmy13

Cozzmy13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,464
  • Înscris: 15.04.2014

View PostClaron, on 30 august 2014 - 12:12, said:

Cozzmy, WP9 când se lansează,ai informații?
Estimez ca prin Martie-Aprilie 2015 Posted Image

Edited by Cozzmy13, 30 August 2014 - 16:43.


#32
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View PostClaron, on 30 august 2014 - 07:50, said:

Perfect de acord.WP este un OS stabil și cu puține buguri.

In schimb este un eșec comercial.Nu a reușit să prindă decât în foarte mică măsură.(Sub 3 % din piața mondială)

Din acest motiv WindowsPhone 9 este decisiv pentru Microsoft în lupta pentru supraviețuire pe piața SO mobile.Își joacă ultima carte pe partea aceasta.Succesul WP9 zic eu că este chiar mai împortant decât succesul W9 pentru desktop.

Pe partea de desktop Microsoft nu are competitor asa ca asa zisele esecuri ale Windows-urilor pe aceasta piata nu afecteaza prea mult compania pentru ca datorita ecosistemului din jurul plaftformei Windows lumea va folosi tot aceste sisteme si nu va trece la Linux sau Apple doar ca nu le place nu stiu ce butoane.

Pe partea mobila Microsoft cred ca a cam pierdut startul si acum este foarte greu sa mai recupereze. Eu perfer Windows Phone-ul pentru ca mi se pare ca se misca mai bine pe hardware mai slab comparativ cu un sistem Android care ruleaza pe acelasi hardware. Cand aveam Android nu ma omoram prea mult cu instalatul aplicatiilor asa ca nu ma afecteaza prea mult faptul ca pe platforma Windows Phone exista mai putine aplicatii disponibile. In schimb mi se par extraordinare Here Maps si Here Drive pe care le folosesc pe telefonul meu.

#33
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,117
  • Înscris: 03.12.2005
ca o mica paranteza.

vreti sa vedeti cum arata viitorul pentru un average joe?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Cwk7pbas5xw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sistem de operare moka, pret sub 250 de dolari, foarte simplu de instalat/intretinut.

http://www.zdnet.com...-by-67-percent/

Mutat de la topicul: Windows 10 vs Windows < 10.

Edited by _-_, 17 December 2014 - 14:39.
comentariu mutat de la alt topic


#34
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Posttakillya, on 16 decembrie 2014 - 16:47, said:

vreti sa vedeti cum arata viitorul pentru un average joe?

[Chromebooks are great]

sistem de operare moka, pret sub 250 de dolari, foarte simplu de instalat/intretinut.

http://www.zdnet.com...-by-67-percent/

Uite aici un exemplu de replica Microsoft la Chromebook: Attached File  X551MAV-SX364B.JPG   129.9K   27 downloads

Si la tablete cu Android (tableta Windows la 300 RON): http://forum.softped.../#entry16365629

#35
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,117
  • Înscris: 03.12.2005

View Post_-_, on 16 decembrie 2014 - 17:13, said:

Uite aici un exemplu de replica Microsoft la Chromebook: Attachment X551MAV-SX364B.JPG

Si la tablete cu Android (tableta Windows la 300 RON): http://forum.softped.../#entry16365629

foarte frumos, poate ca in sfarsit s-au trezit si dansii ca vechiul model de business nu mai functioneaza.

#36
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,004
  • Înscris: 15.04.2011
Slabe sanse, uita-te la topul vanzarilor de tablete la emag, e doar un Toshiba... Nu prezinta interes windows-ul...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate