Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Izolare && singur

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#1
erde_weint

erde_weint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 08.12.2012
De pe la sfarsitul lunii iulie, stau singur inchis intre patru pereti la mine in apartament. Ceea ce este si mai interesant este ca nu am nici o pofta sa ies cu nimeni, iar telefonul il tin inchis, pentru a nu fi sunat. Pur si simplu ies din casa la cumparaturi, sau imi aduc apa de la pompa, sau ma mai plimb singur mai inspre seara cand este racoare. Nu ma simt depresiv, si ma simt chiar confortabil, cu mine insami. Fie imi gasesc anumite activitati de facut, fie sa ma uit la filme, sau sa o frec la rece pe internet. Nu este pentru prima data in viata mea cand se intampla asta, am mai avut perioade de izolare destule anul asta, de exemplu undeva prin aprilie, si mai prin iarna in perioada sarbatorilor de iarna. Si revelionul l-am petrecut singur: aveam liber suficient in perioada respectiva si am preferat sa ma inchid in casa. Mi se intampla adeseori sa "ma inchid" in casa, si sa opresc comunicarea cu cei din jur.

Si atunci cand calatoresc, de cele mai multe ori imi place sa calatoresc singur: sa ma urc in avion sau in tren si sa ma duc singur acolo unde pofteste inima mea. Sau uneori duminica, imi fac bagajul si ma duc singur la pescuit. Cand eram prin facultate, în vacanțele de vară, îmi cumpăram bilete inerrail și călătoream singur prin mai toate capitalele europene.

Ma descurc singur, și îmi pot face aproape orice chestie prin casă, de la mâncare si spălat, până la a-mi zugravi si face mici reparații. Nu simt nevoia ca cineva să vină să ma ajute cu cineva, și imi pot face viața de unul singur fără nici o problemă. Cel mai frică îmi este de perioada în care voi ajunge la bătrânețe, si nu știu dacă mă voi mai descurca singur, pe cont propriu. Indepedența asta parcă are si ea limitele ei !?

Este oare ceva normal !? Ar trebui să umblu să schimb ceva ? Si daca, da, CE ?

#2
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Schimba-ti abonamentul de net, ia-ti Digi Net Fiberlink 1000

#3
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
http://en.wikipedia....wiki/Hikikomori

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Faci si sex singur?

#5
erde_weint

erde_weint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 08.12.2012

 don_dannielo, on 16 august 2014 - 20:54, said:

Faci si sex singur?

Nu, am avut si relatii la care am ajuns sa stam impreuna, perioade de cateva luni impreuna, insa la un moment am gasit motive, sau o ceartă pentru care sa-i fac bagajele și sa i le pun în fața ușii.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De ce sa schimbi ceva daca te simti bine?

#7
erde_weint

erde_weint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 08.12.2012

 MembruAnonim, on 16 august 2014 - 21:00, said:

De ce sa schimbi ceva daca te simti bine?

La ce anume te referi ?

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai intrebi daca e normal. E normal sa fii cum vrei. La batranete te poti duce intr un azil de fite.

#9
eyewhipz

eyewhipz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 22.06.2014
Psihoterapeutul te poate ajuta in aceasta privinta

#10
CelFaraNume

CelFaraNume

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2014
Societatea 2014 - Esti la o secunda distanta de toata lumea, dar la o lume departare de oricine.
Ce cautam sa zic: Sunt curios daca poti da cateva exemple cat costa biletele inerrail? Ce capitale? Cat este pauza pe tara? capitala? Mai multe info.

#11
criistake

criistake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 14.01.2009
Schimba-ti anturajul ! Daca nu te incanta cu nimic prezenta lor inseamna ca nu ai prietenii care trebuie.

#12
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Mi se pare super-tare sa te simti atat de confortabil sa mergi peste tot singur si sa fii impacat cu tine insuti.
Job nu ai? Dar iubita? Iti simteai ingradita "libertatea" cand erai intr-o relatie?

#13
erde_weint

erde_weint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 08.12.2012

 CelFaraNume, on 16 august 2014 - 21:09, said:

Societatea 2014 - Esti la o secunda distanta de toata lumea, dar la o lume departare de oricine.
Ce cautam sa zic: Sunt curios daca poti da cateva exemple cat costa biletele inerrail? Ce capitale? Cat este pauza pe tara? capitala? Mai multe info.
Acum sistemul de cost al biletelor interrail este un pic mai variat. Varianta full: undeva la 450 de euro, si pentru banii astia timp de 30 de zile te poti urca oricand, si oriunde in Europa, in aproape orice tren la clasa a 2-a. Se excepteaza de la aceasta regula Euroline-ul care merge de la Paris la Londra. Mai sunt trenuri care mai percep taxe suplimentare, dar in general controlorii te accepta si fara.

#14
Lupu24

Lupu24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 08.10.2010
daca te simti confortabil.. atunci continua...
si eu as vrea sa ma izolez(ca sa pot sa ma uit la seriale linistit :D ) dar nu am cum..
ma trezec cu rude/prieteni venind la mine neinvitati... si nici nu pot sa inchid usa.. ca stau cu parintii :((

#15
erde_weint

erde_weint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 08.12.2012

 crank_, on 16 august 2014 - 21:13, said:

Mi se pare super-tare sa te simti atat de confortabil sa mergi peste tot singur si sa fii impacat cu tine insuti.
Job nu ai? Dar iubita? Iti simteai ingradita "libertatea" cand erai intr-o relatie?
Chiar nu am nici o problema mentala pe tema asta. Uneori mai merg vara si stau la munte, in pustietate aproape, doar eu singur in cabana, iar in jur marea majoritate a cabanelor sunt goale. Dupa 2-3 saptamani de stat la cabana singur, atunci cand ma intorc in orasul care "duduie" ma simt al focului de ciudat. Uneori mai am scurte momente, in care, ma uit cu atentie la oamenii din jurul meu, si-i vad pe toti cate doi sau trei, sau in grupuri mai mari; atunci nu ma simt parca totusi confortabil ... dar asta nu mi se intampla in fiecare zi, ci mai rar.
Ba da, lucrez, altfel nu as avea cum sa traiesc :)
Momentan chiar sunt singur. Am mai avut scurte relatii, sentimental nu stiu dacă a fost ceva cu adevarat, poate mai mult euforia aia că ne futeam zilnic. Sincer, da, mă simt destul de ingradit intr-o relatie. Cel putin la momentul de fata am un apartament cu o camera. Daca as avea un apartament cu doua camere, parca as mai lua in considerare ideea de a ma cupla cu o tipa. Mi se pare horror, sa trebuiasca sa imparti aceeasi camera zilnic cu aceeasi persoana, si sa-ti lipseasca un anumit spatiu propriu, numai al tau.

 criistake, on 16 august 2014 - 21:11, said:

Schimba-ti anturajul ! Daca nu te incanta cu nimic prezenta lor inseamna ca nu ai prietenii care trebuie.

Ma simt bine in compania amicilor mei. Am si doi prieteni foarte buni, carora chiar le pasa de mine. Un amic bun, chiar mi-a trimis azi un SMS daca sunt in regula, caci de aproape 3 saptamani am telefonul inchis si nu ne-am vazut.

#16
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

 eyewhipz, on 16 august 2014 - 21:07, said:

Psihoterapeutul te poate ajuta in aceasta privinta

Cu ce sa-l ajute, daca el e multumit? Singuratatea e o problema doar daca te afecteaza. Daca nu, e perfect. Viata e muuuuuuult mai usoara daca nu depinzi de nimeni si nimeni nu depinde de tine. Faci ce vrei, cat vrei, cand vrei, cum vrei.

Dar eu nu cred ca nu te afecteaza. Daca era asa, nu deschideai topicul asta.

#17
CelFaraNume

CelFaraNume

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2014

 erde_weint, on 16 august 2014 - 21:16, said:

Acum sistemul de cost al biletelor interrail este un pic mai variat. Varianta full: undeva la 450 de euro, si pentru banii astia timp de 30 de zile te poti urca oricand, si oriunde in Europa, in aproape orice tren la clasa a 2-a. Se excepteaza de la aceasta regula Euroline-ul care merge de la Paris la Londra. Mai sunt trenuri care mai percep taxe suplimentare, dar in general controlorii te accepta si fara.
Multumesc, tot din categoria Vreau sa ma pierd prin viata sunt si eu.
Problema pe care o observ nitel si la tine... este greu cu revenirea la viata asta normala, normala in sensul in care majoritatea nu fac nimica, stau la calculator.

Poti sa traiesti sau poti sa astepti sa mori, cam asta vrea sa fie planeta

#18
erde_weint

erde_weint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 08.12.2012

 Bob493, on 16 august 2014 - 21:27, said:

Cu ce sa-l ajute, daca el e multumit? Singuratatea e o problema doar daca te afecteaza. Daca nu, e perfect. Viata e muuuuuuult mai usoara daca nu depinzi de nimeni si nimeni nu depinde de tine. Faci ce vrei, cat vrei, cand vrei, cum vrei.

Dar eu nu cred ca nu te afecteaza. Daca era asa, nu deschideai topicul asta.

Nu pot zice ca nu ma afecteaza chiar deloc. Chiar am postat la un moment dat pe softpedia un subiect legat de investigatiile psihologice. Adica, eu sunt de parere ca asa cum anual iti faci analize de sange sa vezi daca ai lipsa de minerale si vitamine, asa ar trebui sa iti faci si un control psihologic sa vezi daca nu ai vreo mica dereglare psihologica. Asa cum exista gripe, si guturai, si eu mai stiu ce boli marunte, asa exista si deformari de rationament, si alte boli psihologice de anvergura foarte mica. Nu trebuie sa fii nebun, ca sa ajungi la psiholog, right !? Problema psihologilor este ca mi se par cam piparati: dai un milion pe prima sedinta, doar ca sa te asculte, si sa nu iti puna nici o intrebare, si mai poti sa dai asa inca vreo 2-3, si ai cheltuit aproape o suta de euro. Eu chiar am patit chestia asta: m-am dus la unu, si i-am turuit pret de vreo 3 sedinte, si i-am tot zis la om, dar chestionare din alea cu multe intrebari nu aveti, sa vad ce si cum eu, cu ochii mei, si am insistat pe chestia asta de zeci de ori, si nimic. M-am enervat si am lasat-o balta, ca tipul pentru un milion nu stia decat sa ma aseze in fotoliu si sa stea ca tabloul sa ma asculte.


Si apoi ca sa continui, exista o presiune sociala imensa: parca si o aud pe mama mea ca-i zice nu stiu cine "vai, dar gigel al tau tot singur umbla" !  si chiar si colegi de la servici: "dar chiar singur tu stai!? precis ai ascunsa o fufă sub pat" .

Edited by erde_weint, 16 August 2014 - 21:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate