Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...
 Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 

Izolare && singur

- - - - -
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#19
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008

View Posterde_weint, on 16 august 2014 - 21:26, said:


Asta este modul tau de a te relaxa, nu cred ca e nimic in neregula cu vacantele in care mergi singur. Mai mult, probabil ca ai timp sa te bucuri si mai intens de munte/mare, sa meditezi si sa scapi de stress-ul acumulat in oras. Fiecare face cum simte.
Teoretic, in momentul in care vei gasi o tipa care sa te dea peste cap vei simti tu nevoia de a imparti cu ea momente/obiecte/patul etc si sa faci si niste compromisuri; iar daca va fi deschisa la minte te va lasa sa ai momentele tale de singuratate fara sa o ia ca pe un afront. Prietenii tine-i aproape, asta este foarte important...

View PostBob493, on 16 august 2014 - 21:27, said:

Dar eu nu cred ca nu te afecteaza. Daca era asa, nu deschideai topicul asta.
Sau poate i-au bagat unii in cap ideea ca are o problema, mai stii? :)

#20
CelFaraNume

CelFaraNume

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2014

View Postcrank_, on 16 august 2014 - 21:38, said:


Sau poate i-au bagat unii in cap ideea ca are o problema, mai stii? Posted Image
Fata desteapta!
Ca baiat este de cacat ca esti in gasca celor care nu fac altceva inafara sa bea si sa stea, orice ai face pe langa asta... este tabu.
Si eu obisnuiesc sa ma plimb singur prin zone necunoscute, noi, este o aventura, dar trebuie ascunsa de toata lumea ca da ciudat sa faci asta singur.

#21
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Posterde_weint, on 16 august 2014 - 21:36, said:

Nu pot zice ca nu ma afecteaza chiar deloc. Chiar am postat la un moment dat pe softpedia un subiect legat de investigatiile psihologice. Adica, eu sunt de parere ca asa cum anual iti faci analize de sange sa vezi daca ai lipsa de minerale si vitamine, asa ar trebui sa iti faci si un control psihologic sa vezi daca nu ai vreo mica dereglare psihologica. Asa cum exista gripe, si guturai, si eu mai stiu ce boli marunte, asa exista si deformari de rationament, si alte boli psihologice de anvergura foarte mica. Nu trebuie sa fii nebun, ca sa ajungi la psiholog, right !? Problema psihologilor este ca mi se par cam piparati: dai un milion pe prima sedinta, doar ca sa te asculte, si sa nu iti puna nici o intrebare, si mai poti sa dai asa inca vreo 2-3, si ai cheltuit aproape o suta de euro. Eu chiar am patit chestia asta: m-am dus la unu, si i-am turuit pret de vreo 3 sedinte, si i-am tot zis la om, dar chestionare din alea cu multe intrebari nu aveti, sa vad ce si cum eu, cu ochii mei, si am insistat pe chestia asta de zeci de ori, si nimic. M-am enervat si am lasat-o balta, ca tipul pentru un milion nu stia decat sa ma aseze in fotoliu si sa stea ca tabloul sa ma asculte.


Si apoi ca sa continui, exista o presiune sociala imensa: parca si o aud pe mama mea ca-i zice nu stiu cine "vai, dar gigel al tau tot singur umbla" !  si chiar si colegi de la servici: "dar chiar singur tu stai!? precis ai ascunsa o fufă sub pat" .

Daca s-ar face asa teste, am umbla toti cu dunga rosie in buletin. Absolut toti oamenii au dereglari psihologice, mai mari sau mai mici. Important e cat de mult iti afecteaza viata ta si a celor din jur. Repet - daca tu esti multumit, cu adevarat multumit, si nu simti catusi de putin nevoia sa socializezi, sa vorbesti cu cineva, indiferent cat de mult ai sta izolat, eu zic ca s-a strigat Bingo! Esti liber sa faci ce vrei. Enjoy it!

Bine, daca tu vrei doar sa stai inchis in camera si sa te joci pe calculator, e de cacat.

#22
erde_weint

erde_weint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 08.12.2012

View PostCelFaraNume, on 16 august 2014 - 21:41, said:

Fata desteapta!
Ca baiat este de cacat ca esti in gasca celor care nu fac altceva inafara sa bea si sa stea, orice ai face pe langa asta... este tabu.
Si eu obisnuiesc sa ma plimb singur prin zone necunoscute, noi, este o aventura, dar trebuie ascunsa de toata lumea ca da ciudat sa faci asta singur.

Nu stiu acum exact ce era cu acel cioban, dar cu ani in urma am urcat pe munte, pana sus pe varf, peste 2300-2400 metri altitudine. La coborare am dat de un cioban cu care am discutat, am povestit, am luat branza de la el, dupa care intrebarea de baraj: "dar cum de esti singur?" " nu ai prieteni cu care sa urci?" " nu ai prietena?" si ..... "esti homosexual ?" ... l-am bagat pe ignore si am plecat.

View Postcrank_, on 16 august 2014 - 21:38, said:

Asta este modul tau de a te relaxa, nu cred ca e nimic in neregula cu vacantele in care mergi singur. Mai mult, probabil ca ai timp sa te bucuri si mai intens de munte/mare, sa meditezi si sa scapi de stress-ul acumulat in oras. Fiecare face cum simte.
Teoretic, in momentul in care vei gasi o tipa care sa te dea peste cap vei simti tu nevoia de a imparti cu ea momente/obiecte/patul etc si sa faci si niste compromisuri; iar daca va fi deschisa la minte te va lasa sa ai momentele tale de singuratate fara sa o ia ca pe un afront. Prietenii tine-i aproape, asta este foarte important...
Sau poate i-au bagat unii in cap ideea ca are o problema, mai stii? Posted Image

Lumea este prea stereotipata pe traitul impreuna parca. Pentru ceea ce spui tu, trebuie ca femeia respectiva sa aibe capacitatea emotionala sa ma inteleeag, sa fie putin empatica.

#23
CelFaraNume

CelFaraNume

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 13.08.2014
Ai fost prea deschis cu el, el cauta clar sa te jigneasca.
Regula este sa cauti educatia si lumea civilizata

#24
erde_weint

erde_weint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 08.12.2012
WTF .... ce-i cu topicul acesta mutat la sectiunea "Decorul domestic" din suboforumul "Girls at play" ? Nici macar nu sunt femeie .... brrrrr

#25
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Aceeasi intrebare mi-am pus-o si eu, parca era deschis pe Dezbateri...

#26
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
S-o fi gandit moderatorul ca ai nevoie de niste fete jucause in viata.

Anyway, cand mai mergi la munte da-mi un telefon, e periculos singur.

#27
erde_weint

erde_weint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 08.12.2012
Rog moderatorii sa-l mute inapoi, nu are nici o legatura cu "decorul domestic" !!!

Am si postat aici pe softpedia, la forumul emigrare, cateva intrebari legate despre procesul de emigrare. Sincer, chiar vreau sa-mi resetez viata, intr-o altfel de comunitate mai civilizata și în care să mă pot dezvolta singur.

#28
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Dar tie iti place sa stai inchis in casa, ce conteaza tara in care faci asta? Vezi ca Romania are internet mai bun ca restul tarilor europene.

#29
erde_weint

erde_weint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 08.12.2012

View PostSfPetru, on 16 august 2014 - 22:28, said:

Dar tie iti place sa stai inchis in casa, ce conteaza tara in care faci asta? Vezi ca Romania are internet mai bun ca restul tarilor europene.

Cred ca ar trebui sa reformulez un pic: in comparatie cu altii mi se pare placut sa stau de unul singur, in casa, la munte, la mare, in sala de lectura a unei biblioteci sa urmaresc hartile ce descriu atacurile din al doilea razboi mondial.
Legat de schimbarea tarii, mi se pare un proiect, care m-ar scoate foarte mult din actuala monotonie, adica o tasnire, un imbold care sa imi dea pofta de viata pentru o perioada considerabila de timp (7-8-10 ani).
Momentan, de fapt aceasta stare de izolare si singuratate, este combinata cu o stare de monotonie, in care simt ca nu stiu ce as mai putea face sa-mi traiesc viata. It's so boring now :(
Un proces de emigrare in Brazilia sau Australia, mi-ar da o ocupatie destul de puternica, m-ar implica mult, si ar fi o oportunitate excelenta de face schimbari.

#30
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

View Posterde_weint, on 16 august 2014 - 20:38, said:

Este oare ceva normal !? Ar trebui să umblu să schimb ceva ? Si daca, da, CE ?
Asa esti tu. Ce ai putea sa schimbi? Sa stai in locuri unde e agitatie sau sa petreci timpul inconjurat de prieteni? Nu te-ai simti nervos?
Asa cum e tipul sociabil, ii place agitatia si sa fie inconjurat de prieteni, asa este si tipul singuratic, care pretuieste solitudinea. Iti place mai mult sa petreci timpul in singuratate decat sa il petreci cu altii. Un "loner" autentic. Nu e ceva neobisnuit.

Edited by DiaboliKa, 16 August 2014 - 22:54.


#31
erde_weint

erde_weint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 08.12.2012

View PostDiaboliKa, on 16 august 2014 - 22:39, said:

Asa esti tu. Ce ai putea sa schimbi? Sa stai in locuri unde e agitatie sau sa petreci timpul inconjurat de prieteni? Nu te-ai simti nervos?
Asa cum e tipul sociabil, ii place agitatia si sa fie inconjurat de prieteni, asa este si tipul singuratic, care pretuieste solitudinea. Ai momente in care iti place sa petreci timpul in singuratate decat sa il petreci cu altii. Nu e ceva neobisnuit.

A nu se intelege ca sunt antisocial. Comunic cu cei din jur, am cu cine sa ies in oras, cu cine sa schimb diferite pareri. Rezist fara sa ma enervez, cam oriunde. Orasele pana la 1-2 milioane de locuitori, de gen Budapesta, Munchen, mi se par rezonabile. Orasele imense de genul Istanbul, New York, Shanghai, de 18-20 milioane de locuitori ma obossesc, si as dori imediat sa parassesc un asemenea oras.

#32
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

View Posterde_weint, on 16 august 2014 - 22:52, said:

A nu se intelege ca sunt antisocial. Comunic cu cei din jur, am cu cine sa ies in oras, cu cine sa schimb diferite pareri. Rezist fara sa ma enervez, cam oriunde. Orasele pana la 1-2 milioane de locuitori, de gen Budapesta, Munchen, mi se par rezonabile. Orasele imense de genul Istanbul, New York, Shanghai, de 18-20 milioane de locuitori ma obossesc, si as dori imediat sa parassesc un asemenea oras.
Din ce ai scris nu am considerat ca ai fi antisocial, doar ca poti rezista sa nu socializezi, o anumita perioada de timp, fata de o persoana... extroverta.

Edited by DiaboliKa, 16 August 2014 - 23:06.


#33
erde_weint

erde_weint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 08.12.2012

View PostDiaboliKa, on 16 august 2014 - 22:58, said:

Din ce ai scris nu am considerat ca ai fi antisocial, doar ca poti rezista sa nu socializezi, o anumita perioada de timp, fata de o persoana... extroverta.

Bine, nici un tip foarte sociabil nu sunt, care sa preiau initiativa socializarii imediat. De exemplu am avut o prietena care a stat la mine o perioada de timp: se stia cu tot blocul, o cunostea deja pe administratoare, statea la ea la cafea, ii cunostea pe vecinii de pe etaj, pe copii lor, in timp ce eu eram doar la stadiul de "buna ziua" cu toti vecinii mei.

Un alt aspect este ca nici nu ma intereseaza de viata sociala din jurul meu: nu ma intereseaza de vecini, de rude, de ce se intampla in Romania cu sistemul de sanatate, de Basescu, Putin sau Obama. Cat timp am locuinta mea, am ce pune pe masa, si am bani pentru diferite chestii personale, nu ma intereseaza de nimic si de nimica.

#34
DiaboliKa

DiaboliKa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 02.02.2011

View Posterde_weint, on 16 august 2014 - 23:05, said:

Bine, nici un tip foarte sociabil nu sunt, care sa preiau initiativa socializarii imediat. De exemplu am avut o prietena care a stat la mine o perioada de timp: se stia cu tot blocul, o cunostea deja pe administratoare, statea la ea la cafea, ii cunostea pe vecinii de pe etaj, pe copii lor, in timp ce eu eram doar la stadiul de "buna ziua" cu toti vecinii mei.

Un alt aspect este ca nici nu ma intereseaza de viata sociala din jurul meu: nu ma intereseaza de vecini, de rude, de ce se intampla in Romania cu sistemul de sanatate, de Basescu, Putin sau Obama. Cat timp am locuinta mea, am ce pune pe masa, si am bani pentru diferite chestii personale, nu ma intereseaza de nimic si de nimica.
Daca erai foarte sociabil nu-ti mai placea singuratatea. Erai in centrul atentiei. Posted Image Din ce ai scris despre tine, astea sunt caracteristicile unei persoane introverte. Cat despre prietena ta, e o persoana extroverta.

Edited by DiaboliKa, 16 August 2014 - 23:22.


#35
erde_weint

erde_weint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 08.12.2012

View PostDiaboliKa, on 16 august 2014 - 23:19, said:

Din ce ai scris despre tine, astea sunt caracteristicile unei persoane introverte. Cat despre prietena ta, e o persoana extroverta.

Introvertit nu inseamna ca tine totul in el, nu isi impartaseste sentimente, idei, atitudini cu ceilalti ?

#36
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Introvertit inseamna ca decat sa intrebi un tigan pe strada cu cat da kilu de pepene, mai bine intri pe google si cauti, introvertit sau rasist, nu mai retin exact.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate