Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

De ce numai apar jocuri de strategie noi?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Salutare Softpedia!
Am o intrebare, de ce producatorii de jocuri video nu dezvolta atat de multe jocuri de strategie precum FPS, RPG, etc...? Care este cauza? jucatorilor nu le mai place sa gandeasca strategic? le place numai sa traga in stanga si in dreapta cu arma fara scop? Voi ce parere aveti?

Chiar as vrea sa joc o strategie noua, dar nu prea am variante, decat sa joc cele vechi.

#2
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Fiindca au aparut jocuri ca World Of Tanks online, si din astea le ies mai multi bani.
Si eu duc dorul jocurilor de strategie cum ar fi Command and Conquer. Nu se stie nimic despre vreo lansare.

Edited by 10nut, 16 August 2014 - 19:15.


#3
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Strategiile nu merg pe conserve => no money.

#4
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Totul se invarte in jurul banilor. Imi aduc aminte cand am cumparat Starcraft (1) avea urmatoarele: Editor de harti, skirmish, LAN support pentru meciurile offline, si toate cele trei campanii incluse intr-un singur joc.

In ziua de azi, (exemplu Starcraft 2). Platesti de 3x jocul pentru a juca toate cele 3 campanii, pe langa asta, numai beneficiezi de skirmish, de lan suport, si nici macar de editor de harti din cate imi aduc aminte cu Wings of Liberty.

Cat despre World Of Tanks este o mare porcarie, nu l-am jucat, insa am inteles ca este F2P, ceea ce strica si mai mult jocul respectiv. Iar legat de conserve...nu-mi pasa.

#5
Sempiternal

Sempiternal

    // Mastermind \\

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,646
  • Înscris: 05.05.2013
Ba da, se gandesc strategic:
League Of Legends si DoTA2.

Eu am jucat Starcraft BW si nu am putut sa ma obisnuiesc cu troop managementul.

#6
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
Planetary Annihilation pare interesant http://store.steampo...com/app/233250/

#7
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
merci BMW de link, nu stiam de acesta, si intr-adevar pare interesant. Nu se gaseste oare un DEMO? ca n-as vrea sa dau 20E pe un joc inainte sa-l testez...
Uite si asta e o alta mare "buba" a dezvoltatorilor de jocuri, foarte putine jocuri au o versiune DEMO...

Alte jocuri similare cu spatiu, planete, universul mai stii @BMW?

#8
BMW

BMW

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 25.09.2005
Planetary Annihilation e in faza Early Access, inca se lucreaza la el si nu exista demo.

Eu tot asteptam sa apara asta http://en.wikipedia....quer_Generals_2 dar se pare ca a fost anulat Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w6bg6yhyTK4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
eu am in calculator starcraft brood war si la el raman....starcraft 2 poate altadata cand mi-oi permite. pana atunci ....starcraft za best , red alert 2 , command and conquer generals +zero hour, homeworld , si altele

#10
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008
Si eu am asteptat C&C Generals 2. Si la fel de dezamagit am fost cand am aflat ca a fost anulat, insa pe o parte m-am bucurat, ca cica vroiau sa-l faca F2P. Ceea ce strica tot farmecul jocului.

Cat despre Planetary Annihilation arata foarte promitator, jocuri similar aceasta care exista deja nu sunt? Exceptand Spore.

#11
Stiudelae

Stiudelae

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 424
  • Înscris: 12.03.2013
Jucati seria de jocuri Empire Earth sau Rise of Nations: Rise of Legends. Mai este si League of Legends, altele nu prea stiu.

#12
rohen17

rohen17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 31.01.2010
Poti gasi Planetary Anihilation la 12usd pe steamtrades.com

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostJaJe, on 16 august 2014 - 19:12, said:

De ce numai apar jocuri de strategie noi?

Salutare Softpedia!
Am o intrebare, de ce producatorii de jocuri video nu dezvolta atat de multe jocuri de strategie precum FPS, RPG, etc...? Care este cauza? jucatorilor nu le mai place sa gandeasca strategic? le place numai sa traga in stanga si in dreapta cu arma fara scop? Voi ce parere aveti?

Chiar as vrea sa joc o strategie noua, dar nu prea am variante, decat sa joc cele vechi.

Mai bine citesti o carte.

#14
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Rome 2 e ok din ce vad,inca e buggy si plin de probleme dar e ok...

#15
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Poti incerca si 0 A.D, este rts. Are si multiplayer.

#16
tenie2k

tenie2k

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.09.2008
Dupa mintea mea, este probabil pentru ca s-au plafonat in materie de idei producatorii. Au fost unele compani ce au scos game remake HD, dar nu au facut profit si nimeni nu prea a auzit de ei, din cate se poate vedea.



Si peste toate, acum grafica conteaza cel mai mult, dar inainte era gameplay-ul pus pe primul plan , iar apoi grafica. Si asta nu neaparat ca erau limitati de tehnologie, dar pentru ca ei trebuia sa tina cont de specificatiile medii ale computerelor vremii + faptul ca preturile erau uriase in materie de upgrade s.a.m.d



Eu sa fiu sincer as vrea sa vad toata trilogia Warcraft in HD, sa ma pot bucura de aceeasi poveste epica dar cu grafica de 2014. In rest, considera ca era jocurilor single-player in offline mode a cam murit, iar jocurile de genul DOTA 2 (competitive) sunt de moment.

Edited by tenie2k, 17 August 2014 - 16:46.


#17
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,337
  • Înscris: 24.05.2010

View PostZinus, on 16 august 2014 - 20:53, said:

Poti incerca si 0 A.D, este rts. Are si multiplayer.


pare interesant..... nu stiu ce multiplayer rts va iesi ... dar oricum pare interesant single player... de mult nu am mai vazut asa ceva

#18
ConDemneD

ConDemneD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 493
  • Înscris: 31.08.2009
world in conflict, mie mi s-a parut chiar smecher.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate