Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Localitati prin care nu trebuie sa trecem

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Am trecut prin Sacele chiar in weekend, e sat de tigani, intr-adevar, dar nu inteleg de ce sa evitam Cheia?

Edited by emil_sv, 15 August 2014 - 00:59.


#20
crull

crull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 10.01.2010
Barbulesti, Ialomita

#21
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View Postpolizei, on 15 august 2014 - 00:57, said:

In ultima perioada escrocii au aparut  mai rar.....

Pai asta e un lucru bun.

#22
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009

View Postterratec, on 14 august 2014 - 21:26, said:

Chiar si angajatii MAI sunt precauti in zona. Unii folosesc pe timpul noptii luminile (albastre pentru cei care nu au inteles), pentru a descuraja aruncatorii de pietre.

Eu cred ca folosesc luminile albastre doar pentru a nu-si lua niste pietre in parbriz... pe varianta : "stati ba, ca suntem noi...prietenii!"

...pentru ca, stiu un caz in care soferul a fost spre Dragasani si si-a luat niste pietre in parbriz, apoi s-a dus la politie si militienii de acolo au negat ca sunt infractorii pe care soferul i-a indicat...ca domne' aia sunt de familie buna, ii cunosc, etc
.
Chiar si cu scrisori, petitii, etc. trimise pe la IPJ si alte institutii. nu a rezolvat nimic. El a fost vinovat... ca a trecut prin zona.

View Postizometric, on 15 august 2014 - 08:10, said:

Pai asta e un lucru bun.

Nu prea, ca merg pe varianta accidentu' ...lucreaza de la birou acum Posted Image

View Postpotae, on 14 august 2014 - 21:42, said:

Ar trebui facuta o harta ceva de genul offline (aplicatie de telefon) cu tot felul de informatii d-astea. Sa stii macar unde e prima sectie ca doar n-o sa stai daca aia devin violenti in caz de accident ceva...

Mai bine ne facem noi niste permise de port arma (sau nu) si aia e...fie ce-o fi.
...pentru ca harta aia va fi full de informatii incat nici n-o sa mai ai cum sa ajungi la destinatie.
...cat despre partea cu "prima sectie" ...ai fost vreodata la sectie sa vezi cum incearca militianul sa fie de partea ta, sa te incurajeze sa depui plangeri, sa faci aia, aia...ca se va ocupa, ca va cerceta, iar la final sa pleci cu sentimentul ca "uite domne' politist adevarat" si apoi sa nu se intample fix nimic?

Infractorii au fost, sunt si vor ramane o sursa de venit pentru politisti si politicieni. Nu ne mai salveaza nimic.

...iar daca mi se atrage atentia ca generalizez, da... am tot dreptul sa fac lucrul asta! Niciun politist sau politician "bun" nu se ocupa de militienii sau burtosii "rai"... Sunt toti in aceeasi mocirla si dauneaza.

Edited by veman, 15 August 2014 - 09:57.


#23
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Motca,  jud iasi.  
Diverse catune din harghita si covasna, sf gheorghe

#24
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View Postpaul_kelso, on 15 august 2014 - 15:17, said:

Motca,  jud iasi.  
Diverse catune din harghita si covasna, sf gheorghe

Ce e la Motca?

#25
Moldoveanul

Moldoveanul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 01.02.2005
Nu e nimic la Motca...trec des ca fac naveta Suceava-Iasi si sunt linistiti oamenii acolo.

#26
paul_kelso

paul_kelso

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,983
  • Înscris: 08.08.2005
Motca are 2 parti, partea din deal cum vii din Pascani care e plina de minoritati si nu e indicat sa opresti deloc acolo.

Partea din vale e cu romani e ok, e linistita.

#27
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostClipboard01, on 14 august 2014 - 21:33, said:

Harghita si Covasna - se arunca cu pietre la masinile cu numar de Romania.
Poftim ? Sa inteleg ca dupa parerea ta, toti cei din HR si CV au masini cu numere straine ?
Inseamna ca eu sunt o extraordinara exceptie, ca circul destul de des prin Secuime cu masina de Bucuresti, si n-a aruncat nimeni cu vreo piatra dupa mine....

#28
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006

View PostMembruAnonim, on 14 august 2014 - 21:48, said:

Tare ciudat si in nesiguranta m-am simtit in Sfantu Gheorghe*, eram obosit, condusesem mult si m-a prins inserarea in acel oras. Dupa cateva incercari, nereusite, de a ma caza impreuna cu familia am ales sa plec din aceasta localitate.

* Covasna

Tare ciudat, fiind unul din cele mai sigure orase din Romania, iar judetul avand o criminalitate foarte redusa. Numarul locurile de cazare insa nu e prea mare, din pacate. Nu stiu unde ai cautat, sunt numai 2 (sau 3 dac mai functioneaza cel de al treilea) hotele mai mici si cateva pensiuni.

Apropo de Sacele, n-am avut nici acolo problema, niciodata cand am mers spre Cheia. Nu locuiesc acolo, eram in tranzit, nu am oprit (nu ai de ce sa opresti in cartierul respectiv), dar nu am fost atacat/aruncat cu pietre.

Edited by amandigi, 15 August 2014 - 22:20.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postamandigi, on 15 august 2014 - 22:20, said:

Tare ciudat, fiind unul din cele mai sigure orase din Romania, iar judetul avand o criminalitate foarte redusa. Numarul locurile de cazare insa nu e prea mare, din pacate. Nu stiu unde ai cautat, sunt numai 2 (sau 3 dac mai functioneaza cel de al treilea) hotele mai mici si cateva pensiuni.



Eu poate m-am inselat, si poate am gresit. Uite, ai ocazia sa ne povestesti mai multe despre orasul ala, sunt primitori? La ce ora nu mai e nimeni pe strazi...au magazine..restaurante? La ce ora inchid ( nu zic ca nu au, cateva vorbe despre ele)  Multumesc, anticipat.

Am incercat in trei locuri sa ma cazez...nu le-am retinut numele , nu avea niciunul camere libere...dar nu era inghesuiala de masini in fata...or fi venit cu trenul poate. Nu am aspect sau culoare respingatoare sa par dubios, dar chiar mi s-au parut neprimitori....chiar ma intreb de ce si-au facut pensiuni daca nu primesc turisti.

Edited by MembruAnonim, 15 August 2014 - 22:33.


#30
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
E greu sa spun cat de primitori sunt oamenii, fiindca eu locuiesc aici (momentan langa oras, dar am locuit acolo multi ani). Eu cred ca sunt primitori. :) Intr-adevar unii nu vorbesc fluent romana, si poate fac chipuri ciudate, dar inclin sa cred ca majoritatea totusi nu sunt asa (cel putin prietenii mei romani n-am auzit sa se planga). Noaptea nu prea se gaseste nimic deschis, numai cateva baruri si localuri. Dupa ora 23-24 nu prea sunt oameni pe strazi, cu exceptia sfarsitului de saptamana, cand tinerii merg acasa pe la 2-3. Cu toate ca pare pustiu, e ok sa mergi singur prin oras la ore tarzii. Poate *unele* locuri sunt mai putin sigure, avand faima mai proasta in oras, dar in acele locuri nu ajungi usor. Si nici acolo nu e o problema foarte mare. De evitat sunt localurile mici cu alcoolici.
Magazinele de obicei se inchid pe la 20, dupa aceea fiind deschise numai cateva "alimentare". Restaurantele nu stiu exact la ce ora se inchid, nu prea merg la ele, dar 99% sunt sigur ca inainte de miezul noptii, altfel sunt incadrate ca bar de noapte. Exceptia e cand sunt petreceri de nunta/botez/etc.
In caz ca treci prin zona, cele doua hoteluri sunt http://www.sugaskert.ro/ si http://www.hotelrestaurantpark.ro/, ambele cu restaurante. Adevarat, cu toate ca ei sunt in centru, nu e exact usor sa observi unde sunt situate, unul fiind intr-o curte langa restaurant, celalalt fiind intr-un parc, nu langa un drum principal.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ok, multumesc. Cred ca eram eu obosit de la condus prea mult si mi s-a parut. Posted Image


L.E. Dar nu mai trec pe acolo sa vad daca m-am inselat, prefer sa nu aflu. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 15 August 2014 - 22:52.


#32
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
Si eu am patit-o in Miercurea Ciuc acu 2 ani, in noiembrie. Am parcat masina in fata garii la ora 23, am intrat in gara vreo 30 de minute, cand ma intorc la masina (cu numar de Bucuresti) o gasesc fara oglinda de la sofer (nu geamul, tot corpul). Cand am parcat erau vreo 3 taximetristi acolo, cand am plecat...evident nu era nimeni.

#33
m0rpheus

m0rpheus

    Ză uan!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,844
  • Înscris: 26.02.2008

View Postterratec, on 14 august 2014 - 21:26, said:

Exista zone in Romania prin care este extrem de periculos de circulat.
In aceste zone locuiesc oameni dintr-o anumita etnie, indivizi uniti si axati pe infractiuni.

6. Murgesti, Vaslui
O greşeală am de semnalat, numele comunei este Murgeni, nu Murgeşti. Şi da, e plină de ţigani, dar având bunicii într-un sat de după Murgeni, mergeam de câteva ori pe an acolo şi nu mi s-a aruncat nimeni în faţă, nici pietre în parbriz n-am primit.

#34
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Odorheiul Secuiesc. Nu puteam sa ma inteleg cu nimeni pe strada, cum te auzeau vorbind in romana se faceau ca nu inteleg (inclusiv tinerii). Cand am fost cu cineva din zona nu am mai avut probleme. Trist, din pacate! Ca aspect pozitiv: mancarea e foarte buna. :)

#35
ettyus

ettyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 602
  • Înscris: 12.11.2006
Manasturel, Jud. Cluj (langa Dej inspre Bistrita). Multi indieni care au mania sa sara in drum(plozii) pentru a provoca accidente! Daca cumva le-ai lovit progeniturile ai multe sanse sa fi linsat de ei!

#36
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013

View PostHedonist, on 14 august 2014 - 21:59, said:

Orice drum este periculos, pana acum nu mi-era teama, aveam chef de scandal, bataie, muream cu ei de gat, asta fiind filozofia mea, de cand m-am insurat, parca mi-e mai frica, in sensul ca nu doar eu am de pierdut, iar cum in Romania sunt aparati infractorii, puscaria nu mai este un risc de ignorat!

Culmea e ca cel mai enervant si periculos incident mi l-a facut unu, pe care l-am aflat dupa numar, era un miliardar intre 40 si 50 de ani, conducea singur, i-am spart capul cu o cheie franceza drept razbunare dupa ce l-am asteptat ascuns in parcare.
M-a depasit, m-a blocat, m-a urmarit cu masina 100 si ceva de km, pe care i-am parcurs si cu 200 la ora prin localitate, mi-a lovit masina cu sabia, a tras asupra mea cu gloante de cauciuc (n-au trecut prin geam si n-am masina blindata)

Tot ce am facut eu, ca am mers cu 50 la ora in localitate, fiind radar. Nu stiu daca idiotul a vazut radarul, insa dupa radar era o curba, dupa curba m-a depasit si a inceput circul!

Si uite asa se intampla de moare lumea nevinovata pe sosele. Daca nu i-o dadeai cu 700 la ora, iti murea micropenisul, sau ce?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate