Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Localitati prin care nu trebuie sa trecem

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 02.03.2003
Exista zone in Romania prin care este extrem de periculos de circulat.
In aceste zone locuiesc oameni dintr-o anumita etnie, indivizi uniti si axati pe infractiuni.

O distractie a etniei respective si totodata o afacere este provocarea de accidente auto. Toti stim de cazuri in care romanii au lovit copii nesupravegheati sau special aruncati catre masini de parinti.
Victimele au platit averi clanurilor care i-au terorizat.

Este necesar sa fie alcatuita o lista neoficiala a locurilor periculoase, astfel ca fiecare roman normal sa o poata accesa si sa se poate feri.
Oficial exista harti cu aceste zone periculoase, ele sunt si la dispozitia celor din vest dar nu ajung la dispozitia oamenilor de rand.
Voi incepe eu lista cu localitatea SACELE, cartierul GARCINI. Brasovenii sunt terorizati de locatarii din zona si se feresc de zona Cheia.
Chiar si angajatii MAI sunt precauti in zona. Unii folosesc pe timpul noptii luminile (albastre pentru cei care nu au inteles), pentru a descuraja aruncatorii de pietre.


1. Sacele, Garcini, Brasov
2. Strehaia, Mehedinti
3. Buzescu, Teleorman
4. Tandarei, Ialomita
5. Sintesti, Ilfov
6. Murgesti, Vaslui
7. Motca, Iasi
8. Movilita, Ialomita
9. Barbulesti, Ialomita
10. Glod, Dambovita

#2
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Prin Pungesti am incercat acum ceva timp si nu se putea. Sareau jandarmii pe tine de ziceai ca esti vreun criminal in serie..
Bine, acolo e vorba de abuzuri, nu de oameni neprimitori..

LE: Nu inteleg ce vrei sa spui aici: "Unii folosesc pe timpul noptii luminile, pentru a descuraja aruncatorii de pietre."
In mod normal nu foloseau luminile noaptea sau cum?

Edited by vlad29marko, 14 August 2014 - 21:31.


#3
Florin1335

Florin1335

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 23.07.2014
Foarte buna initiativa si de folos. Like Posted Image

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postterratec, on 14 august 2014 - 21:26, said:

Unii folosesc pe timpul noptii luminile, pentru a descuraja aruncatorii de pietre.

In mod normal ce folosesc pe timpul noptii ?

#5
Clipboard01

Clipboard01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 22.07.2014
Harghita si Covasna - se arunca cu pietre la masinile cu numar de Romania.

#6
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View PostClipboard01, on 14 august 2014 - 21:33, said:

Harghita si Covasna - se arunca cu pietre la masinile cu numar de Romania.

Am fost prin zona aia anul trecut, nu stia nimeni sa vorbeasca romaneste, nu reuseam sa ma inteleg cu nimeni, chiar eram speriat, e inacceptabil asa ceva, nici functionarii publici nu se puteau face intelesi. Ma gandeam c-oi fi trecut granita fara sa-mi dau seama...

Edited by vlad29marko, 14 August 2014 - 21:36.


#7
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009

View Postvlad29marko, on 14 august 2014 - 21:35, said:

Ma gandeam c-oi fi trecut granita fara sa-mi dau seama...
Te astepti sa nu-ti functioneze GPS-ul...

#8
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013
Ar trebui facuta o harta ceva de genul offline (aplicatie de telefon) cu tot felul de informatii d-astea. Sa stii macar unde e prima sectie ca doar n-o sa stai daca aia devin violenti in caz de accident ceva...

#9
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006

View Postvlad29marko, on 14 august 2014 - 21:35, said:

Am fost prin zona aia anul trecut, nu stia nimeni sa vorbeasca romaneste, nu reuseam sa ma inteleg cu nimeni, chiar eram speriat, e inacceptabil asa ceva, nici functionarii publici nu se puteau face intelesi. Ma gandeam c-oi fi trecut granita fara sa-mi dau seama...

Sa stii ca de fapt multi inteleg foarte bine ce spui, dar nu vor sa vorbeasca romaneste

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tare ciudat si in nesiguranta m-am simtit in Sfantu Gheorghe*, eram obosit, condusesem mult si m-a prins inserarea in acel oras. Dupa cateva incercari, nereusite, de a ma caza impreuna cu familia am ales sa plec din aceasta localitate.

* Covasna

Edited by MembruAnonim, 14 August 2014 - 21:52.


#11
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,050
  • Înscris: 02.03.2003

View Postpotae, on 14 august 2014 - 21:42, said:

Ar trebui facuta o harta ceva de genul offline (aplicatie de telefon) cu tot felul de informatii d-astea. Sa stii macar unde e prima sectie ca doar n-o sa stai daca aia devin violenti in caz de accident ceva...

Cei care se ocupa de aplicatii pentru telefoane mobile pot pune la punct o astfel de aplicatie. Aceasta ar putea transmite un SOS care sa apara tuturor utilizatorilor de pe o anumita raza.
Ar putea sa transmita automat un mail/sms catre anumite adrese sau numere de telefon cu anumiti parametri.
Ar fi utile coordonatele dar si date care sa indice felul accidentului.

Sunt foarte multi oameni care ar putea sa foloseasca aceste aplicatii si cred ca ar prefera sa plateasca pentru a avea acces la ele.

#12
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Orice drum este periculos, pana acum nu mi-era teama, aveam chef de scandal, bataie, muream cu ei de gat, asta fiind filozofia mea, de cand m-am insurat, parca mi-e mai frica, in sensul ca nu doar eu am de pierdut, iar cum in Romania sunt aparati infractorii, puscaria nu mai este un risc de ignorat!

Culmea e ca cel mai enervant si periculos incident mi l-a facut unu, pe care l-am aflat dupa numar, era un miliardar intre 40 si 50 de ani, conducea singur, i-am spart capul cu o cheie franceza drept razbunare dupa ce l-am asteptat ascuns in parcare.
M-a depasit, m-a blocat, m-a urmarit cu masina 100 si ceva de km, pe care i-am parcurs si cu 200 la ora prin localitate, mi-a lovit masina cu sabia, a tras asupra mea cu gloante de cauciuc (n-au trecut prin geam si n-am masina blindata)

Tot ce am facut eu, ca am mers cu 50 la ora in localitate, fiind radar. Nu stiu daca idiotul a vazut radarul, insa dupa radar era o curba, dupa curba m-a depasit si a inceput circul!

Edited by Hedonist, 14 August 2014 - 22:01.


#13
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View Postterratec, on 14 august 2014 - 21:58, said:


Cei care se ocupa de aplicatii pentru telefoane mobile pot pune la punct o astfel de aplicatie.
Stiu ca exista una (facuta de romani pentru romani) cu informatii din trafic, care functioneaza bine pe acelasi principiu, nu mai stiu cum se numea.
Deci, se poate!

#14
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Asta?

#15
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,490
  • Înscris: 10.03.2014
Pt ca am spus ca toate drumurile sunt periculoase...

Nu stiu daca mai tineti minte, poate soferii mai batrani sa exemplifice, in anii 90 erai oprit pe sosea si ti se cerea benzina... pe atunci insa brigazile de crima organizata nu erau formate, Politia inspira frica golanilor, era daca vreti cam ca haiducii de pe vremuri, acum treaba e mult mai serioasa, mai ales ca poti risca sa omori pe cate unu prin sondaj, cine stie cum ai noroc si gasesti multi bani, pe atunci masinile scumpe erau putine si inspirau teama.

Ce vreau sa zic, este format un trend, al navetei spre vest, si talharii au ce talharii, iar marfa mult prea valoroasa sa fie predata prin intimidare/amenintare.
Situatia drumurilor este una complexa, atat faptul ca a devenit nesigur sa mergi la drum lung cu familia, bagaje, cat si faptul ca drumurile atrag infractori, cunosc deja "grupari de case" sa le zic asa, care se lupta cu Primaria, sa poata sa inchida drumul care merge la ei datorita infractiunilor.

Cat de curand veti vedea ca in Africa, la fiecare pas bariere si oameni cu mitraliera intreband "Da pt mine n-ai nimic?"
Iar alte sate si localitati vor inchide noaptea drumurile, sau vor impune control pt acces.

View Postpotae, on 14 august 2014 - 21:42, said:

Ar trebui facuta o harta ceva de genul offline (aplicatie de telefon) cu tot felul de informatii d-astea. Sa stii macar unde e prima sectie ca doar n-o sa stai daca aia devin violenti in caz de accident ceva...

Eu cred ca cum e SMURDul ar trebui facuta o brigada de interventie rapida, si schimbat codul penal, condamnarea ferma a oricarei agresiuni si sicanari in trafic.

Edited by Hedonist, 14 August 2014 - 22:11.


#16
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View Postgumball3000, on 14 august 2014 - 22:06, said:


Era pentru android, titlul era un singur cuvant... nu mai stiu..

#17
idm_luci

idm_luci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2007
WAZE banuiesc ca e aplicatia de care vorbesti.

#18
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Padurea Sinesti - Ialomita - Stationarea poate fi periculoasa . Uneori ies indivizi din padure si vaneaza bunurile sau masinile lasate nesupravegheate.(au existat si cateva agresiuni fizice). De cele mai multe ori locatia este pazita de niste politisti aflati intr-un Logan.

Movilita - Ialomita . Nu opriti la cei care fac autostopul sau la cei care pretind ca au o probleme cu masina. In ultima perioada escrocii au aparut  mai rar.....

Edited by polizei, 15 August 2014 - 00:58.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate