Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Allview TX2 Twin

- - - - -
  • Please log in to reply
163 replies to this topic

#1
adytzoi

adytzoi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 28.06.2010
Allview a lansat un nou telefon din gama X2, acesta purtand denumirea TX2 Twin. Fratele mai mic al lui X2 Soul vine cu ultima versiune de Android, elemente din metal si procesor octa core, toate la un pret accesibil.
[ http://www.arenait.net/files/2014/08/X2-TWIN-550x584.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
X2 Twin masoara 7.92 mm in grosime, are un ecran de 5 inch IPS cu rezolutie HD si este protejat de Gorilla Glass 3. Sub capota se ascunde un procesor octa-core Cortex A7 de la Mediatek la o frecventa de 1.4 GHz si GPU Mali 450. Vine cu 1 GB de RAM, 8 GB flash si suport de card microSD pana la 32 de GB.

Camera principala are 8 MP si dispune de senzor Sony IMX179, pe cand cea frontala are doar 2 MP. Camera filmeaza Full HD, are HDR, mod panoramic, deschidere f/2.0.
Telefonul mai dispune de ultima versiune de Android 4.4 KitKat si suporta tehnologia Miracast.
Printre dotari mai gasim 3G, GPS, AGPS, Wi-Fi, un blit LED, vine cu Bitdefender preinstalat si este dual-SIM.
Il puteti gasi in magazine la un pret de 999 de lei.

<Sursa: arenait.net>

Mi se pare ca 1 GB RAM este cam putin pentru Android 4.4  si nici bateria de 1920 mAh nu cred ca o sa scoata o zi de utilizare medie spre intensa.
De asemenea, camera frontala nu cred ca are suficienta calitate pentru videochat.

Edited by adytzoi, 12 August 2014 - 14:23.


#2
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Mi3 sterge pe jos cu ele.Nu merita 10 milioane.

#3
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
Inca mai sunt oameni care cumpara Allview?

@edy12345 : ai dreptate, am cumparat zilele trecute un MI3 si ...jos palaria! ...cu toate ca nu am fost fan MIUI (pe alte telefoane - HTC), dar MI3 este peste asteptari. Cu toate astea, raman la Lenovo :D, MI3-ul fiind un cadou pentru cineva din familie de care nu-mi puteam bate joc cu Allview, Ebodla, Utok, Goclever si alte tepe d'astea...

#4
voninoroot

voninoroot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 14.12.2013
cel mai prost telefon un dual core cu 1 gb de 1.2 ghz de la qualcome sterge pe jos cu prostia asta degeaba e octa coere.o sa ajunga penta core hexa core dar nimic bun nu o sa fie

#5
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Mor de ciuda ca mi-am luat un Philips W6500 la 650 lei.Acum vad ca a aparut Redmi 1s cu 650 lei, dar asta-i viata :D .

#6
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
Redmi 1S am vrut si eu sa cumpar, dar... m-a ispitit MI3-ul :) am zis ca nu-i cumpar in fiecare luna telefon... :D

#7
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
1000 de lei???? HA! Probabil că mai sunt, încă, inocenți care dau banii pe produsele producătorilor români în necunoștință de cauză.

#8
Lesbianu

Lesbianu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,088
  • Înscris: 07.01.2006
Cine are in plan sa il cumpere poate sa foloseasca voucher-ul pentru reducere:

Attached File  noname.jpg   106.04K   51 downloads

Valabil pana la 30 Sept 2014.

#9
marius_megane

marius_megane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 10.07.2007
Pot oferi și eu un voucher de 150.

#10
mihai_buc

mihai_buc

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 398
  • Înscris: 25.07.2009
[ http://www.allview.ro/uploads/pics/Voucher-x2-twin.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
marius_megane

marius_megane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 10.07.2007
Hahah  toată lumea e fericita  are același  cod de  reducere

#12
manacata

manacata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 06.04.2010
As dori sa cumpar acest tel si as dori ceva pareri de la cei care au acest tel (nu presupuneri) ma refer la daca are lag-uri, bug-uri in meniu , la semnal, la camera , la difuzoare , cum auzi si cum te aude interlocutorul in timp ce vorbesti , la gps, daca este stabila conexiunea wifi, si ce alte probleme hardware sau software are va rog sa le postati , nu gen NU SE COMPARA CU MODELUL X SAU MODELUL Y SPALA CU EL PE JOS spuneti ceva plauzibil nu aberatii si apropo modelu se numeste ALLVIEW X2 TWIN sau copia lui XOLO HIVE X8-1000(tel indian)

Edited by manacata, 06 October 2014 - 05:14.


#13
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Aveam in plan sa cumpar un allview (dualsim?) cu buget 999,99 lei. Dupa cateva saptamani am vazut ca a aparut X2 twin si se incadreaza in buget.
Am cumparat de pe site Allview pe 29 sept (luni) ca sa pot folosi si sa nu expire codul de reducere.
Comanda #100021*** creata la 29.09.2014
02 Oct 2014 13:31
Status actual: Finalizata
X2 Twin 999,00 RON
Garantia All Inclusive X2 Twin 119,88 RON
Husa tip carte neagra X2 Twin 49,00 RON
Subtotal 1.167,88 RON
Transport si manipulare 20,00 RON
Reducere (xz3btvl) -150,00 RON
Total: 1.037,88 RON

Am verificat status prin RSS din contul de allview. Nu am primit nici o confirmare inafara de status schimbat joi.
Vineri, 03.10 a ajuns prin curier.

Cum aveam buget 999,99 lei, din reducere am luat Garantia All Inclusive, un fel de asigurare, poate ma ajuta mai mult decat garantia simpla. Am vazut pe forum ca la x2 soul is ceva probleme cu garantia.
Inainte am folosit timp de un an  Sony Xperia L si avea o forma mai lunga diferita de HTC HD2 de 4.3" dinaintea lui. XperiaL era cam mare pentru buzunar pantalon.
Comparativ cu Xperia L , x2 twin nu il vad mult diferit, e putin mai mare decat sony si mai lung decat imi imaginam. Ma asteptam la un format mai lat cum am vazut la restul telefoanelor de peste 4.3".

Folia pentru ecran cu care vine telefonul am stricat-o pentru ca pana sa ma scarpin si sa o asez au venit din aer 2 scame si s-au asezat una pe ecran si una pe folie pe partea lipicioasa.
O sa-l tin fara folie pentru ca husa il protejeaza destul de bine cat il car sau nu il folosesc. Nici pe cele dinainte nu aveam folie si nu le-am zgariat, folosite ani fara husa.
Husa tip carte se lipseste pe spate pe jumatea telefonului. Am lipit-o si pe ea putin stramb (1/2mm), dar nu se vede si nu afecteaza cu nimic folosirea.
Cu husa tip carte il poti tine pe birou inclinat la 45 grade si sa-i vad ecranul.

Singura problema e ca inca nu m-am obisnuit cu dimensiunea si cum o sa-l transport, nu il pot tine in buzunare la pantaloni.

Nu pot zice nimic despre utilizare si cum se comporta inca. Nu am gasit ceva ce sa nu mearga sau sa se blocheze, fac pe el ce faceam si pe xperiaL si se misca mai repede aplicatiile.
Bateria a tinut 4 zile dupa prima incarcare, cu 2 cartele si ceas Pebble conectat pe bluetooth, dar a stat mai mult in standby (cateva convorbiri, verificat si instalat aplicatiile de pe celalalt telefon).

Concluzie: eu sunt multumit, mi se pare foarte bun.
Poate revin cu detalii dupa ce il folosesc mai mult.

#14
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
de banii aia iti luai ceva bun.

#15
manacata

manacata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 06.04.2010
Ai facut cumva comparatie intre x2 twin(xolo x8-1000) si "ceva mai bun" ? de zici asa ceva ,nu mai da cu presupusu',caci sunt destui dinastia ca tine pe forum ,care spun tot felu de aberatii.

#16
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
Poti sa-ti iei ceva cu dotarile astuia la ~130$  din China
La 1000 lei cat a dat pe el in Romania putea sa-si ia:

http://www.emag.ro/t...4/pd/DWY7QBBBM/

#17
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Nu am vrut Xiaomi Redmi. Am vazut la cineva redmi 1s care era foarte frumos si bun pana sa descopere ca avea probleme cu androidul MIUI, softul cu care venea avea expoituri si trimitea sms in china. Nu vreau sa ma chiniu sa resoftez cu tot felul de ROM oficiale sau nu care pot duce eventual la o pierdere de garantie.

Am luat x2twin tocmai pentru ca avea reducerea si am pus si garantia all inclusive de banii aia. Azi nu as da 999lei doar pe el.

#18
edy12345

edy12345

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,782
  • Înscris: 01.08.2012
a mai aparut si moto g 2014 pe la 850 lei cam.
la cat folosesc eu telefonul, n-as da mai mult de 600 lei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate