Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

rugaminte interpretare sinastrie

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View PostJumbobox, on 02 august 2014 - 20:28, said:

Hi!

Ma poate ajuta cineva cu o analiza pentru o sinastrie?

Datele: -ea 2 apr 1977, 23:45. Bucuresti
-el 15 iun 1984, Alexandria, Egipt, ora necunoscuta

Multumesc!
La multi ani lui....dar fara ora unei persoane, nu e posibila o sinastrie corecta, din pacate. Se poate face bineinteles, dar nu e rezultatul dorit. Daca avem timp, ceva e posibl. O zi buna.

#20
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
poti face bine merci o sinastrie fara orele de nastere. Ce conteaza cel mai mult sunt relatiile dintre planete. Din experienta mea, 80%, daca nu mai mult din sinastrie sta in relatiile planetare.

#21
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postchique, on 29 iunie 2015 - 23:56, said:

poti face bine merci o sinastrie fara orele de nastere. Ce conteaza cel mai mult sunt relatiile dintre planete. Din experienta mea, 80%, daca nu mai mult din sinastrie sta in relatiile planetare.

Este adevărat, dar am întâlnit situații în care relația dintre planetele lui X și ASC, MC etc. lui Y schimbau total „nuanța” întregii hărți. Personal, cred că harta compozită este mai relevantă pentru analizarea relației dintre 2 subiecți. Plus că se poate analiza evoluția în timp  a relației.

P.S. Ai fost foarte tare cu „genul pasiv-agresiv” de la Marte în Pești. Nu m-aș fi gândit, dar e beton. Și, în general, ai fost foarte tare cu toată interpretarea/.

#22
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
merci Posted Image. cateodata le nimeresc.

eu nu lucrez deloc cu harta composita, nu o simt, nu stiu la ce sa ma uit, nu vad nimic cand ma uit la ea. dar nu contest ca altii pot vedea.

n-am prea mai studiat astrologie in ultimii ani, deci acum folosesc chestii sedimentate in niste de studiu asiduu. in anii asta de studiu, am intalnit parerea unei astroloage (cunoscuta, dar uite ca acum nu-mi amintesc numele), care zicea ca intr-o sinastrie, conjunctiile si opozitiile spun minim 50 % din istorie. de obicei, la sinastrii, lucrurile ori sunt clare, ori nu sunt. n-are sens sa intri in subtilitati maxime, caci risti sa te ratacesti si s-o dai de gard. iar casele (incl ascendentul) sigur ca pot aduce lucruri in plus uneori, dar cand ai o conjunctie soare-venus, chiar nu are importanta in ce case cade.

Edited by chique, 30 June 2015 - 00:09.


#23
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007

View Postchique, on 30 iunie 2015 - 00:07, said:

eu nu lucrez deloc cu harta composita, nu o simt, nu stiu la ce sa ma uit, nu vad nimic cand ma uit la ea. dar nu contest ca altii pot vedea.
Știu ce zici și sunt de acord. La fel am perceput și eu, mulți ani. Până când am descoperit un software care face hărțile foarte ușor de manipulat, inclusiv în timp. Dupîă aia am folosit ambele metode.

View Postchique, on 30 iunie 2015 - 00:07, said:

am intalnit parerea unei astroloage (cunoscuta, dar uite ca acum nu-mi amintesc numele), care zicea ca intr-o sinastrie, conjunctiile si opozitiile spun minim 50 % din istorie. de obicei, la sinastrii, lucrurile ori sunt clare, ori nu sunt. n-are sens sa intri in subtilitati maxime, caci risti sa te ratacesti si s-o dai de gard. iar casele (incl ascendentul) sigur ca pot aduce lucruri in plus uneori
După cum sună, bănuiesc că e vorba de Mihaela Dicu. Și îi dau dreptate.

View Postchique, on 30 iunie 2015 - 00:07, said:

dar cand ai o conjunctie soare-venus, chiar nu are importanta in ce case cade.
Da. Sau invers, soarele lui A cade pe casa I a lui B, ori Martele lui cade în casa VII-a a ei.
Oricum, îmi este mai ușor să accept metode și interpretări diferite, decât elucubrații fără niciun înțeles și/sau cu folosirea improprie a termenilor.

#24
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
a, nu, nu era a Mihaelei Dicu, era a unei americane (sau canadiene). De Mihaela Dicu mi-as fi amintit, imi place mult.

#25
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postchique, on 29 iunie 2015 - 23:56, said:

poti face bine merci o sinastrie fara orele de nastere. Ce conteaza cel mai mult sunt relatiile dintre planete. Din experienta mea, 80%, daca nu mai mult din sinastrie sta in relatiile planetare.

Imi place foarte mult cind lumea este interesata de astrologie, dar atentie mare, daca vrem sa o introducem in domeniul unei stiinte care foloseste MATEMATICA. Ce vreau sa spun cu asta. Nu poate exista o sinastrie fara ORA de nastere a persoanelor. Nu puteti sa cunoasteti NICI o relatie planetara( de care vorbiti mai sus) pe o harta, daca nu stiti ORA (horo/skop) persoanei ptr. o sin (gr.) de astre, adica sinastrie. Este evident chiar din ce ati scris. Ati spus: "poti face sinastrie fara ore de nastere"...dar daca priviti mai jos, ati dat o parere astrologica care nu este posibila fara ore. Ati pus conjunctia (unghi gasit numai prin ORA) dintre planetele ei si ale LUI (fara ora stiuta aici) si apoi iar un careu cu Saturn (unghi gasit iar numai prin ORA) insa aici iar fara ora lui, ca sa explicati in final, ca este o...relatie distructiva.

Iar eu am o intreabare matematica. Cum e posibil sa cunoasteti ce UNGHIURI astrologice sint formate pe harta de sinastrie dintre ei, atita timp cit sustineti ca putem face bine merci o sinastrie FARA ore de nastere? Orice unghi pe o harta in astrologie, reiese din pozitia planetelor pe aceasta harta, DUPA ORA DE NASTERE a persoanelor. Altfel nu aveti cum sa le stiti exact, doar daca le ghiciti, din pacate. Si deci astrologia nu mai poate fi inclusa nicaeri. Stiti cumva unde am eu soarele, la ce GRADE in ziua de nastere ca sa puteti sa faceti orice aspect in sinastrie, in ce priveste persoana mea?  

Daca dvs, trebuie sa spuneti sau eu intreb in sinastrie, sa zicem...Este acesta omul meu ideal? Sau o sa aiba relatia durata in timp/relatie de o viata? Aceste lucruri se pot numai din unghiurile planetelor si din ce CASE se afle ele. Ca un exemplu: La relatie de o viata (se privesc luminile, mai ales soarele daca se afla in case unghiulare si asa mai departe). Sau daca doriti sa faceti si Coalescent, iar nu e posibil fara ora de nastere.

chique a scris:

Quote

hai sa zic eu 2 vorbe.
aveti aspecte de mare agresivitate, de altfel amandoi aveti naturi agresive si in sinastrie ele se conjuga mai abitir (uranus retro la tine conjunct cu marte retro (!) si saturn la el, toate in scorpion. si ca si cum n-ar fi de ajuns, toate astea de mai sus sunt in careu cu saturnul tau - tot retro Posted Image - in leu).
chiar n-am mai vazut la nimeni cunoscut marte retro conjunct cu saturn in scorpion, dar imi imaginez ca asta da o agresivitate uriasa, venita din niste frustrari ancestrale. iar cu un berbec (ca tine/ca ea), chestia asta poate degenera foarte nasol.
tu esti genul pasiv agresiv, cu marte in pesti (victima), dar in relatie cu uranus retro in scorpion careu cu saturn din leu (relatie de agresiune maxima, adica te aranjezi sa iesi in postura de victima, dar esti si tu extrem de agresiva).

sfatul meu: ia distanta, asta va fi o relatie distructiva pentru toata lumea, dar mai ales pentru tine (presupun ca tu esti fata). v-ati gasit la marele fix, victima (tu) si calaul (el). fugi cat de tare poti!

Consider ca orice lucru ca si relatiile pe acest pamint pot fi bune sau dificile. Astrologia nu poate da rapsuns de relatie...distructiva...daca priviti TOTUL pe harta, persoanele au multe lucruri care pot schimba orice....e de ajuns sa intelegeti CE si CARE este acel lucru!!

Quote

eu nu lucrez deloc cu harta composita, nu o simt, nu stiu la ce sa ma uit, nu vad nimic cand ma uit la ea. dar nu contest ca altii pot vedea.
Compusa este extraordinara...va trebuie numai timp sa o intelegeti. Va da anumite informatii despre relatia in sine, decit despre sentimente (ca sinastria) si mult mai adinc in timp...mai ales daca sinteti deja prieteni de ceva ani sau deja sot si sotie sau...sau...sau.

#26
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
:)

Astroliv, bineinteles ca se pot vedea relatiile dintre planete chiar daca nu stii ora de nastere. Intr-o sinastrie astrogramele celor 2 persoane se suprapun una peste alta, iar pozitiile planetare se pot calcula si fara sa stii ora nasterii. La luna poate aparea o eroare de cateva grade, dar la luna se ia oricum un orb ceva mai mare.

E adevarat ca pierzi informatie cand nu stii ascendentul si asezarile in case, dar asta-i situatia, lucram cu materialul clientului.



#27
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postchique, on 04 iulie 2015 - 07:34, said:

Astroliv, bineinteles ca se pot vedea relatiile dintre planete chiar daca nu stii ora de nastere. Intr-o sinastrie astrogramele celor 2 persoane se suprapun una peste alta, iar pozitiile planetare se pot calcula si fara sa stii ora nasterii. La luna poate aparea o eroare de cateva grade, dar la luna se ia oricum un orb ceva mai mare.

E adevarat ca pierzi informatie cand nu stii ascendentul si asezarile in case, dar asta-i situatia, lucram cu materialul clientului.

Vai si-amar de noi!!! Deci dvs. ne "suprapuneti" peste toti, la fel Posted Image sa inteleg, in aceste 24 de ore cit are o ZI intreaga, plus minute si secunde (cind nu stim o ora de nastere). Astrogramele suprapuse sint cele NATALE, chique, deci cele dupa ORA de nastere (natal) daca nu s-a inteles. Observ ca dvs, ati luat niste informatii de pe internet, pe care nu le-ati priceput absolut deloc (dar le sustineti cu tarie ptr. noi saracii de ...clienti, asta ptr. ca posibil nu ati citit niciodata o carte de astrologie). La asa o explicatie nu cred ca aveti clientii, da in fine....si tin sa cred ca nu sint chiar orbi acesti "clienti" (nici macar pe acest site). La dvs. se pierd informatiile observ (dupa cum spuneti) dar totusi nu-i bai, dati ceva acolo, ca sa fie multumit...clientul (noroc ca prinde grad mare luna, fara ora). Posted Image

Ca sa inteleaga toata lumea, intr-o sinastrie tema principala nu este luna cea mai importanta (ca vad va opriti la ea) ci ASCENDENTUL. Primul lucru la care va uitati intr-o sinastrie este ASCENDENTUL celor doi, chique. Pe care cu o simpla ora 12, pusa asa din cer, nu il cunoastem EXACT. Trebuie sa explicati in primul rind persoanelor care va cer sinastria ce inseamna cind au acelasi asc. sau ele difera. Astrologia ca sa fie o stiinta esoterica, ii trebuie EXACTITATE, care numai matematic o poate avea (referitor la acesta ORA de nastere a FIECARUIA in parte). Vreau sa se retina pentru oricine este interesat, ca SINASTRIA NU POATE FI DETERMINATA CU EXACTITATE, DACA NU ESTE CUNOSCUTA SI ORA DE NASTERE A CELEILALTE PARTI. In sinastrie sint comparate pozitiile NATALE ale planetelor celor doi (natal- deci de la nastere, dupa ORA) si este calculata compatibilitatea dintre aceste doua persoane.

Quote

La luna poate aparea o eroare de cateva grade, dar la luna se ia oricum un orb ceva mai mare.
Apoi spuneti asta de mai sus. Va informam ca aceea luna schimba si zodia si incepe sa faca si alte aspecte cu alte planete in aceste 24 de ore, in care nu cunoasteti ora cuiva. Va putem demonstra ca dvs. chiar si prin orb mare ptr. lumini (numai ptr. ele) nu aveti cum sa mentineti o conjunctie pe care o formeaza o luna la inceputul zilei (ptr. cel nascut atunci) si sa mi-o pastrati pina la sf. zilei (daca persoana este nascuta cu aceasta ora). Care este atunci relatia dintre planetele persoanelor din sinastrie...pe care o sustineti, daca cu o ora aveti conjunctia pe harta, dar cu o ALTA ORA nu mai aveti conjunctia sau stiu eu careul, pe aceasta harta?

Sa presupunem ca cineva se naste miine 5.07.2015, dar noi nu cunoastem ora lui de nastere. Dupa citva timp aceasta persoana doreste sa isi faca sinastria cu mama lui sau cu o prietena (depinde insa si a cui client este). Posted Image  Dar noi nu avem de unde sa stim daca el este nascut in aceasta zi la ora 00.02 sau la ora 17 sau la 18 sau la ora 22.58 a acestei zi de iulie. Dvs. insa acestui client ii veti spune ca luna prinde orb mare asa ca nu este mare diferenta. IA SA VEDEM, daca este intradevar asa. Ptr. ca nu dorim sa ne "suprapunem" peste toti la fel, Posted Image in aceasta zi de iulie calduroasa.

5.07.2015 Ora necunoascuta. Sa presupunem insa ca acest om este nascut la ora 00.02 din aceasta zi. Aici persoana va deveni asc. pesti la 18°58'  ptr. aceasta ora (care nu corespunde cu asc. celeilalte persoane din sag.), pe harta cu luna la 19°03' varsator in casa 12 insa...si FARA sa fie in conjunctie cu Neptun din 9° pesti. Vreau sa-mi retineti asta FARA conj. (ptr. ca aici schimbati insusi harta persoanei). Si nu prinde nici careu/quadratul cu saturnul celeilalte persoane din 10° 00' gemeni, in sinastrie.

5.07.2015. Acuma sa presupunem insa ca este nascut la ora 18.00 aceasta persoana. Aici va deveni asc. sagetator la grad 4°,16' (deci acelasi cu persoana din sinastrie) DIFERENTA FATA DE PRIMA TEORIE...cu luna in pesti la 00°22' casa 3, DECI IAR DIFERENTA/ ptr. ca A SCHIMBAT SI ZODIA si CASA si prinde si o conjunctie aceasta luna fata de prima harta. Aici insa veti prinde conjunctia cu Neptun din pesti in CASA 3, ALTA DIFERENTA aici si nu sinteti inca in careu/quadrat cu Saturn, ptr. ca un tetragon in sinastrie are un orb de 6 pina in 7 ptr. lumina, deci mai PUTIN decit in harta natala cu 7,5 orb si trebuie sa explicam de ce!!!!!  

5.07.2015. Sa presupunem insa ca este nascut la ora 22.58 persoana. Acum are asc. varsator la 22°37' deci iar din nou ALTFEL decit persoana cealalta, cu luna in 3° pesti, casa 1 si conjunct cu Neptun dar si in careu de data aceasta cu Saturn din gemeni. ALTA DIFERENTA aici.

Daca insa era nascut la ora 17.00....Saturnul era situat acum in casa 1, mare interpretare aici nu credeti? Luna nu era inca in pesti ci in varsator in grad critic 29° cu Neptun care nu mai era in casa 3 ci in casa 4 in pesti...si asa mai departe.

Enorm de multe diferente ptr. luna dvs. care are o eroare doar de citeva grade. Revin sa intreb: Ma gindesc acel client...care ipoteza crede ca este CORECTA din interpretarile dvs. numai cu ora 12? Dar si mai bine zis, dvs. CARE MATERIAL ati oferi acelui....client, din cele de mai sus? Asta ca ceva EXACT astrologic, in raspunsul dorit de el. Cu respect.

Edited by Astro-Liv, 04 July 2015 - 19:50.


#28
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
doamna draga, matale chiar nu pricepi nimic din astrologie. evident ca hartile le suprapui zodie peste zodie, grad peste grad (adica 0 berbec peste 0 berbec, 1 berbec peste 1 berbec, etc, etc, etc), ca doar background-ul este acelasi. tu cum suprapui hartile, daca-ti reiese ca asta nu se poate face daca nu stii ascendentul? le suprapui poate ascendent peste ascendent - LOL, nu-i de mirare ca-ti iese o varza. mesajul de mai sus arata nu numai ca nu intelegi nimic din geometria astrologiei, dar mai simti nevoia sa dai si lectii. deh, astea 2 merg de obicei impreuna.

dar apropos, daca esti asa desteapta si stii asa de multe, de ce nu ne prezinti opinia ta la problema ridicata de jumboroom?

si da, pot aparea marje de eroare mai mari sau mai mici in ce priveste luna, dar asta n-a fost cazul la jumboroom si oricum luna nu aparea in analiza mea, pentru ca nu luna mi s-a parut ca joaca rolul esential acolo. daca ar fi aparut, ori nu m-as si pronuntat, ori as fi avertizat-o ca exista mai multe variante. dar nu a fost cazul, nu inteleg ce vrei sa demonstrezi mai sus.

ps: si vad ca apare cam des cuvantul 'client' mai sus. probabil ca ti-am stricat niste ploi pe-aici, nu stiu care-i treaba si nici nu ma intereseaza, dat ptr informatia ta, eu nu am cerut niciodata bani nimanui pentru vreo analiza astro. si nici n-o voi face vreodata.

Edited by chique, 04 July 2015 - 20:17.


#29
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postchique, on 04 iulie 2015 - 20:02, said:

doamna draga, matale chiar nu pricepi nimic din astrologie. evident ca hartile le suprapui zodie peste zodie, grad peste grad, ca doar background-ul este acelasi. tu cum suprapui hartile, daca-ti reiese ca asta nu se poate face daca nu stii ascendentul?  mesajul de mai sus arata nu numai ca nu intelegi nimic din geometria astrologiei, dar mai simti nevoia sa dai si lectii. deh, astea 2 merg de obicei impreuna.

dar apropos, daca esti asa desteapta si stii asa de multe, de ce nu ne prezinti opinia ta la problema ridicata de jumboroom?

Ce minuni spuneti aici? Le suprapuneti, cine a zis ca nu...dar PESTE CARE ZODIE- rac, peste, leu sau gemeni, a planetei (daca nu stiti ora) PESTE CARE GRAD a planetei- 3°, 8°, 17° sau 22° (daca nu stiti ora)?

Si am impresia ca trebuia sa va puneti pentru dvs. intrebarea asta. Deci: Cum suprapuneti hartile, daca nu se poate nimic cu exactitate, atita timp cit nu se cunoaste ora de nastere? Eu am dat raspunsul de mult timp aici, dar am mai mentionat ceva daca observati...liv a scris:

Quote

Se poate face bineinteles, dar nu e rezultatul dorit.

Vreau sa imi raspundeti. Cum le suprapuneti atita timp cit dvs. nu imi cunoasteti ora de nastere si ce O SA-MI SPUNETI ca ceva EXACT dorit de mine in sinastrie? Din care "burta" imi oferiti interpretarea fara ora de nastere a unui partener? Ma refer ca un adevar matematic si fara ora 12 adoptata ptr. cei care nu cunosc ora. Dvs. cu oricare program faceti harta, nu trebuie sa puneti o ORA de nastere LA SINASTRIE?

Eu lui jumbo i-am raspuns de ceva ani de zile, daca nu gresesc! Cu respect.

Edited by Astro-Liv, 04 July 2015 - 20:38.


#30
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
eu ti-am raspuns deja cum suprapun hartile- in singurul mod in care se pot suprapune: 0 berbec peste 0 berbec, 1 berbec peste 1 berbec, 2 berbec peste 2 berbec si tot asa, cele 360 de grade, pana la 30 pesti peste 30 pesti. daca o persoana are de ex venus la 10 berbec si cealalta persoana are soarele la 11 berbec, atunci, in sinastrie ele au o conjunctie soare-venus la gradele 10- 11 berbec. relatiile planetare se pot vedea perfect si fara ora de nastere, iar in ce i-am zis eu lui jumbo, nu m-am legat nici de case, nici de ascendent, nici de luna. planetele de care m-am legat aveau locurile extrem de clar stabilite - nu am facut nicio aproximatie. indiferent ca esti nascut la 10 dimineata sau la 12 noaptea in ziua X, soarele, mercur, venus, marte, saturn, neptun, uranus si pluton se vor afla in fix acelasi grad. pentru pozitiile planetelor in zodie si grad (mai putin luna, care se misca mai repede) ora de nastere nu are importanta.

e destul de clar acum?

am omis sa raspund la asta: da, in program, ca sa-mi calculeze harta, dau o ora aleatoare, de obicei 12 ziua, dar cand ma uit la harta /harti nu iau in considerare ascendentul si casele. ma uit doar la planete si relatiile dintre ele.

Edited by chique, 04 July 2015 - 21:17.


#31
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Off topic, iertare. Vreau și eu linkul cu discuția despre numitul jumbo, te rog (chique)

#32
Cazimi

Cazimi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 25.10.2007
Ignore, m-am lămurit între timp.
Eu am ajuns să „văd” mai bine dacă suprapun mai întâi harta lui A peste harta lui B, iar apoi harta lui B peste A, atunci când știu măcar unuia. Dacă nu, 12 sau pur și simplu ASC la Berbec would do.

#33
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
Pai A peste B sau B peste A nu e acelasi lucru?

#34
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postchique, on 04 iulie 2015 - 20:47, said:

eu ti-am raspuns deja cum suprapun hartile- in singurul mod in care se pot suprapune: 0 berbec peste 0 berbec, 1 berbec peste 1 berbec, 2 berbec peste 2 berbec si tot asa, cele 360 de grade, pana la 30 pesti peste 30 pesti. daca o persoana are de ex venus la 10 berbec si cealalta persoana are soarele la 11 berbec, atunci, in sinastrie ele au o conjunctie soare-venus la gradele 10- 11 berbec. relatiile planetare se pot vedea perfect si fara ora de nastere, iar in ce i-am zis eu lui jumbo, nu m-am legat nici de case, nici de ascendent, nici de luna. planetele de care m-am legat aveau locurile extrem de clar stabilite - nu am facut nicio aproximatie. indiferent ca esti nascut la 10 dimineata sau la 12 noaptea in ziua X, soarele, mercur, venus, marte, saturn, neptun, uranus si pluton se vor afla in fix acelasi grad. pentru pozitiile planetelor in zodie si grad (mai putin luna, care se misca mai repede) ora de nastere nu are importanta.

e destul de clar acum?

am omis sa raspund la asta: da, in program, ca sa-mi calculeze harta, dau o ora aleatoare, de obicei 12 ziua, dar cand ma uit la harta /harti nu iau in considerare ascendentul si casele. ma uit doar la planete si relatiile dintre ele.

Scumpa doamna sau domn. Daca nu tineti regula MATEMATICA nu o sa aveti cum sa faceti schimbarile in astrologie privind gradele, atunci cind o sa vina. Cum are persoana dvs. venus la 10 berbec si soare la 11 berbec...fara ora? De unde ati descoperit aceste grade, fara ora? Ce sa fac eu cu berbec la 0°? Ce ma incalzeste pe mine egalitatea. Fara ora ne jucam de-a v-ati ascunselea, indiferent ca incepe de la 0°berbec ca metoda de calcul. Astrologie clasica cu includere de anotimp si faze de luna....o avem pe cea moderna. Se mai trezeste lumea ce sa facem.

In viitor avem o noua zodie Opchiuchus care ia locul sagetatorilor incet incet (cei din noiembrie-decembrie) si soarele trece mai mult prin zodia fecioara (37 de zile) si doar 7 zile prin scorpion (astronomic in prezent, soarele nu trece o luna prin fiecare constelatie). Cum o sa puteti dvs. matematic sa implicati aceste lucruri in astrologie pornind de la 0° berbec? Prin ipoteza noii zodii Opchiuchus...BERBECII DEVIN PESTI!!! Deci deja trebuie sa va mutati la 0° pesti dupa teoria de mai sus.....by by, berbec.

Puteti invata insa cum se procedeaza si manual DUPA ORA DE NASTERE:

Quote

Reducere la meridianul 0. Din ora nasterii se scade diferenta de fus orar: la orarul de iarna se scad 2 ore, iar la orarul de vara se scad 3 ore (pentru Romania).
Exemplu: trebuie din 1:15 sa scadem 2 ore, fiind vorba de orar de iarna, dar observam ca rezultatul nu va fi un numar pozitiv. Pentru aceasta, putem la ora nasterii sa adaugam 24 ore pentru a putea face calculul. Daca scaderea se poate efectua, nu este nevoie sa adaugam nimic si facem scaderea simpla. Deci:
1:15 + 24:00 = 25:15
25:15 - 2:00 = 23:15 (am obtinut G.M.T. - Greenwich Mean Time)
Explicatia: Orele pe glob se calculeaza in functie de meridianul 0 grade ce trece prin Greenwich (Anglia). Dar cum Soarele nu rasare in acelasi moment pe toata planeta, s-au stabilit fusele orare. Romania este la 2 ore diferenta fata de Greenwich cand este vorba de orarul de iarna si la 3 ore cand este vorba de orarul de vara. Prin scaderea efectuata la primul pas se calculeaza de fapt ora de la meridianul 0 grade, notat G.M.T.
http://www.scoaladea...-astrograma.php

Sau mai stii, poate prinde bine si asta, la ce deosebiri majore prezinta planetele, cu alte sisteme de case. http://www.coser.ro/...chi/pagina6.htm

Edited by Astro-Liv, 05 July 2015 - 11:42.


#35
Astro-Liv

Astro-Liv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 864
  • Înscris: 06.01.2014

View Postchique, on 04 iulie 2015 - 20:02, said:

si da, pot aparea marje de eroare mai mari sau mai mici in ce priveste luna, dar asta n-a fost cazul la jumboroom si oricum luna nu aparea in analiza mea, pentru ca nu luna mi s-a parut ca joaca rolul esential acolo. daca ar fi aparut, ori nu m-as si pronuntat, ori as fi avertizat-o ca exista mai multe variante. dar nu a fost cazul, nu inteleg ce vrei sa demonstrezi mai sus.

ps: si vad ca apare cam des cuvantul 'client' mai sus. probabil ca ti-am stricat niste ploi pe-aici, nu stiu care-i treaba si nici nu ma intereseaza, dat ptr informatia ta, eu nu am cerut niciodata bani nimanui pentru vreo analiza astro. si nici n-o voi face vreodata.

Erori mari ptr. luna apar LA TOATA LUMEA cind nu se cunoaste ceva. Nu strict doar la o persoana. Deci cum nu a fost si cazul la jumbo aici? EA nu e tot om care cere o harta de sinastrie? Persoana FARA ora din sinastria ei, nu are o luna pe harta? Dvs. ati ignorat-o? Persoana fara ora nu trebuie sa aiba si un ascendent? Si el e ignorat? Ghici ciuperca cei, in tema asta? Mergem pe ghicite? Si daca nu apare luna in analiza dvs...atunci ce bunica analiza ati facut....ca ascendent si luna sint cele mai importante pentru EXACTITATEA unei sinastrii. Ce prostii debitati aici.  

chique a scris:

Quote

am omis sa raspund la asta: da, in program, ca sa-mi calculeze harta, dau o ora aleatoare, de obicei 12 ziua, dar cand ma uit la harta /harti nu iau in considerare ascendentul si casele. ma uit doar la planete si relatiile dintre ele.
Pai normal, dvs. nu luati nimic in consderatie si uite asa astrologia ramine....stearpa! Pai ce bunica mai ramine din acel uitat, daca nu priviti ASCENDENT SI CASE? Cum faceti dvs. relatiile dintre planete...din burta, cum doriti?  Si cred ca trebuie sa refaceti hartile...ora 00 ati vrut sa spuneti si nu 12. Pe 12 o stiti de aici....acum!!!!!!!!

Quote

Dacă nu, 12 sau pur și simplu ASC la Berbec would do.
Would do...ce? O sa faca ce ...inexactitate? Atunci cind e pus un ascendent berbec pentru toti pentru ca nu se cunoaste altul, sau cind e pusa ora 12 pentru toata lumea care nu isi cunoaste ora de nastere...este considerat ceva EXACT? Sau noi sintem prostii ca sa credem ce vreti? Si repet am observat ca a trebuit sa scriu eu ora 12 dupa-amiaza, ca nici pe asta nu o stiati. Amindoi sint convinsa erati adeptii orei 00 (noaptea), pentru ora necunoscuta. Da va trezim cu cite o informatie, nu-i bai. Posted Image

chique a scris:

Quote

...dar asta-i situatia, lucram cu materialul clientului.
Cuvintul client l-ati pus dvs....si cu materialul lor, deci ca atare vi s-a raspuns.

Edited by Astro-Liv, 05 July 2015 - 12:14.


#36
chique

chique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 28.07.2013
OMG! ma doare capul! matale nu intelegi nimic, da' nimic din astrologie. E chiar funny, daca n-ar fi trist faptul ca probabil sunt oameni care chiar se uita in gura ta. Din cauza celor ca tine are astrologia o reputatie asa jalnica in RO. Mi-am pierdut aiurea vremea cu tine, bye!

Edited by chique, 05 July 2015 - 18:28.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate