Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Anii '90

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2527 replies to this topic

#2521
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008

 djl, on 28 februarie 2023 - 17:32, said:

Apropos de frizerii, cele private cred că au început să apară în număr mai mare abia după 1994-1995. Eu în clasele primare, dar posibil şi în clasele V-VI mergeam la un de la Cooperativa "Higiena" (se citeşte "igiena"; mai există încă cooperativa) şi mă tundeam cică aşa cum trebuie pentru şcoală - frizeria era aproape de şcoală;
In Slatina frizeriile au inceput sa se inmulteasca dupa 2003. Pana atunci tot alea putine si comuniste, Higiena sau ce erau.

Acum ai cate 2-3 frizerii in acelasi bloc. Posted Image

Ma mutasem la casa in 2000 si 3 ani am mers tot pana la fosta locuinta pentru frizerie.

#2522
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,576
  • Înscris: 13.06.2004
Eu aveam o "Higiena" lângă şcoală şi mă duceam să mă tund "regulamentar" pentru şcoală. Nu ştiu până în ce clasă am făcut asta. După aia m-am dus singur la privat, pe lângă Pasajul Bucur Obor, în blocul ăla de 5 etaje de pe Şos. Ştefan cel Mare.
În Bucureşti, cele private au început să se înmulţească mai devreme, dar deh, alte oportunităţi pe aici. La fel şi cu altele.
"Alimentara" şi "Higiena" au fost în mai multe oraşe. "Higiena" mai există, cel puţin mai e una pe Calea Moşilor.
Ziceam la pagina anterioară de trenuri. Adios trenuleţul pe şine din Parcul Tineretului - Orăşelul Copiilor.   Posted Image
Pe Calea Moşilor mai funcţionează şi unul dintre puţinele cinematografe non- în mall din Bucureşti.
În 1997 se pun în funcţiune la Gara de Nord acele săli de aşteptare (chioşc mare) de pe peroane, care aveau şi televizor. Nu ştiu cât au funcţionat. Unii nu aveau pe atunci televizor.

Edited by djl, 23 November 2023 - 16:55.


#2523
Krafty

Krafty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 06.10.2016
Nu știu dacă a mai fost pus aici acest link

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/WBmWY0Ez_Gc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2524
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,576
  • Înscris: 13.06.2004
Se găsesc pe flickr postate. Suprind realitatea străzii. Pe de o parte acea lumea a sărăciei, a tranziţei, a spaţiilor neîngrijite, a patrupedelor bipedelor care aruncau gunaoie peste tot (şi acum e mizerie, dar nu aruncă ca atunci în oraş) şi a ... multor "Dacia".
Pe De aLtă parte, o lume mai interesantă: străzi neîngrijite, dar cu iarbă crescută printre pavale, un oraş cu mai puţine maşini, deci un pic mai liber pentru pietoni,
un oraş în care mai preleva micul comerţ şi nu erau unele zone cu puţine magazine sau nu erau atâtea spaţii comerciale abandonate,
dar cel mai important era că oraşul, deşi rămas mutilat de către comunişti, nu era agresat de către imobiliari (bine, asta nu se vede în poze aşa de mult). Oh, se vede şi benzinăria aia mică de la intresecţia Str. Vasile Lascăr (1964-1996 Str. Galaţi) cu Str. Maria Rosetti... unora probabil li se pare incredibil că putea să existe aşa ceva. Nu ştiu din ce an e poza, dar pe blocul "Wilson" (vis-a-vis de fostele Galerii "Orizont"), bloc consolidat din fericire apar şi o reclamă la 'Connex' şi una la 'Dialog'. Asta da concurenţă.   :bigwhitegrin:
Nu mă bucură sărăcia de atunci, dar mi-e dor de simplitate şi de unele lucruri pe care le puteai face. Şi îmi pare rău că energia nu s-a dus pe o modernizare şi dezvoltare aşa cum trebuie.

#2525
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,576
  • Înscris: 13.06.2004
Străzile pavate cu piatră cubică. Uneori s-a turnat asfalt direct peste. Sau peste piatră de râu, că existau chiar şi spre centru asemenea străzi, în Bucureşti. La ţară, pe străzile laterale, astfaltul era rar. Unele sate nici azi nu au şosele asfaltate.
Deşi e doar o poză cu Cinematograful "Scala" (azi închis pe motiv de retrocedare), în centrul Bucureştiului era plin de cinematografe. De pe la Universitate până spre Romană erau 4 cinematografe, de la Universitate la Cişmigiu tot 4 erau. Nu ştiu până când a funcţionat cel de la Sala Palatului. În cartier, au început încetul cu încetul să decadă. În 1999 a fost primul multiplex din Mall Vitan (primul mall din Bucureşti) şi a început nebunia cu a merge la film la mall, ceea ce a dus la decăderea cinematografelor din centru, care mai aveau clienţi încă. Eu mi-am promis că nu voi merge la cinema în mall.
Mai fiecare oraş răsărit din judeţ avea cinema. Pe urmă a început lumea să se uite la televizor, lipsă investiţii şi s-au dus multe. În 1998 mai funcţiona cel din Câmpina. Prahova avea cinema în Ploieşti, Văleni, Slănic, Câmpina, Sinaia şi poate chiar în alte localităţi.
Telefonia mobilă (celulară) începuse să se extindă, dar nu acopera aşa de mult încă. După apariţia G.S.M., crescuse numărul de telefoane mobile, nu mai erau o aparaţie aşa de inedită, dar tot nu erau multe. Uneori aveai mobil, dar nu aveai telefon fix. Mare şmecherie erau telefoanele de maşină.
Magazinul "Muzica" din Bucureşti era un centru pentru pasionaţi şi melomani.

Edited by djl, 26 November 2023 - 19:16.


#2526
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,576
  • Înscris: 13.06.2004
Dar de subtritările prin teletext îşi mai aduce aminte cineva? T.C.M./T.N.T. avea aşa ceva.
Dacă tot suntem la capitolul istorie, istorie sunt vremurile când televiziunea era ceva interesant. Acum au ajuns "îmbâcsitele" TVR-uri etalonul. Radioul e ceva mai bine, dar nici el nu a fost ce a fost vreodată.
Unul dintre aspectele pozitive ale interentului la purtător e că îţi poţi alege muzica. Că dacă radio nu mai e ce a fost. Ce ne doream un walk-man sau măcar un radio portabil.

#2527
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 30.01.2008

View Postdjl, on 17 martie 2024 - 14:30, said:

Dar de subtritările prin teletext îşi mai aduce aminte cineva? T.C.M./T.N.T. avea aşa ceva.
Legat de televiziunea prin cablu, eu am descoperit (undeva prin '99-2000) ca RCS (la acea vreme) nu reprocesa semnalul pe care-l preluau din afara. Ma rog, mi-a zis un coleg de scoala. Daca aveai televizor cu doua canale pentru semnal audio (intamplator, ai mei cumparasera un Sony cu functia asta), puteai comuta pe fluxul original. In felul asta puteai viziona (pe unele canale) programele cu sonorul original, in loc de dublaje.

#2528
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,576
  • Înscris: 13.06.2004
Cum adică nedublate. Că la noi, în anii '90, doar desenele animate, filme pe V.H.S. (la începutul decadei) şi ocazional la televizor pentru filme se practica dublajul. La noi s-a practicat şi încă se practică subtitrarea. Sau te referi la alte ţări care ofereau varianta asta?
Alea cu 2 canale cred că erau ceva stereo şi când comutai pe un canal audio se auzea mono, dar puteai alege limba. S-a practicat şi la extrem de rar găsite în România   LaserDiscuri.
Deşi nu se cumpărau aşa de multe electrocasnice (că frigidere, aspiratoare şi încă ceva mai aveau oamenii la oraş), existau, cel puţin în Bucureşti destule magazine de electrocasnice. Electronice se cumpărau, că un radio totuşi nu era chiar aberant de scump (un tv color era parcă un pic mai accesibil decât în anii '80), plus nu toţi avuseseră posibilitatea unor electronice în comunism, aşa cum fusese cu frigiderele de exemplu. Nebunie a fost cu magazinele G.S.M.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate