Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Anii '90

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2527 replies to this topic

#2503
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Apropos de frizerii, cele private cred că au început să apară în număr mai mare abia după 1994-1995. Eu în clasele primare, dar posibil şi în clasele V-VI mergeam la un de la Cooperativa "Higiena" (se citeşte "igiena"; mai există încă cooperativa) şi mă tundeam cică aşa cum trebuie pentru şcoală - frizeria era aproape de şcoală; după aia am renunţat la cerinţa asta. Cred că pentru fete/femei au contat mai multe cele private, că ele ţin mai mult la aspectul părului. Nu ştiu când am început să mă duc la vreuna privată, dar cel puţin în liceu mergeam la cea care se afla în blocul de 5 etaje de lângă Pasajul (Bucur-) Obor, pe Şos. Ştefan cel Mare.
Una cu firmă veche era asta: https://www.google.r...!7i13312!8i6656
La partea de vestimentaţie multe ne doream, dar ne mulţumeam cu ce aveam. Apăruseră şi magazinele de marcă (în special încălţăminte) pentru cei care-şi permiteau. La "Unirii" cred că era "Adidas" sau "Nike"... o pereche costa cam cât salariul minim prin 1999, dacă nu un pic mai mult. Ca accesorii mişto erau ceasurile (uneori mai accesibile) şi telefoanele mobile (numai "pentru premianţi" în anii '90) - unele modele destul de reuşite.
Apelatul la studiouri foto sau fotografi pentru anumite evenimente, modă şi alte chestii se mai face, deşi acum cu democratizarea fotografiei, filtre, poţi realiza şi sungur unele chestii.
Limuzinele Americane mari sunt încă căutate, deşi vehiculele în sine s-au schimbat.
Radio...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/azdwsXLmrHE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 28 February 2023 - 17:33.


#2504
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 djl, on 28 februarie 2023 - 17:32, said:

La partea de vestimentažie multe ne doream, dar ne mulžumeam cu ce aveam. Apćruserć ŗi magazinele de marcć (īn special īncćlžćminte) pentru cei care-ŗi permiteau. La "Unirii" cred cć era "Adidas" sau "Nike"... o pereche costa cam cāt salariul minim prin 1999, dacć nu un pic mai mult.



  Adidas sigur au avut magazin destul de maricel pe Calea Victoriei, vis a vis de Palatul Telefoanelor. Nu stiu cand s-a deschis dar tin minte ca pe la sfarsitul anilor 90 am vazut prima manevra care se practica in zilele noastre.
  Aveau o pereche de adidasi de ceva timp care costa un pret, dupa ceva timp i-au scumpit iar dupa inca un timp ii vindeau la reduceri, adica la pretul anterior, poate chiar mai mare. Deci obiceiul e mai vechi

#2505
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Erau ceva magazine de firmă, dar am uitat pe unde. Era Diadora pe Academiei, Nike parcă era lîngă Scala. Și parcă unul în Romană (Magheru colț cu Take Ionescu). Era un Lotto pe Moșilor.

#2506
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 abancor, on 19 martie 2023 - 09:50, said:

Erau ceva magazine de firmć, dar am uitat pe unde. Era Diadora pe Academiei, Nike parcć era līngć Scala. Și parcć unul īn Romanć (Magheru colț cu Take Ionescu). Era un Lotto pe Moșilor.

    De pe Mosilor tin minte ca mi-am luat eu adidasi Diadora. Se intampla prin 1998 si am dat 75.000 Lei pe ei. Nu mai stiu daca era magazin dedicat sau aveau mai multe marci, dar parca erau doar Diadora. Era aproape de intersectia cu Eminescu pe partea dreapta cum te duci spre Obor.
    Nike nu mai stiu pe unde a fost inainte, dar cel de pe colt de pe Take Ionescu a fost mai recent decat cel de langa Scala (daca a fost la scala).

#2507
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Pe Calea Moşilor "Lotto" era şi în anii '90?. "Diadora" cum au fost? 75.000 Lei nu era o sumă chiar enormă în 1998, era cam 1/3 - 1/4 salariu minim.
Am scos şi "Pagini Aurii" ('98/'99 şi 1999-2000) şi Lista abonaţilor 1998, dar din păcate nu erau trecute magazinele celor de la "Adidas" şi "Nike".
Ăla de încălţăminte de lângă P-ţa Romană era chiar la intersecţia cu Take Ionescu? Mai ţin minte unul mai spre Romană, dar era altă firmă.
"Adidas" (despre care mult timp am crezut că e firmă Americană) pe Cal. Victoriei, nu mai ţin minte. Ori nu era pe când mă perindam eu pe acolo, ori nu l-am băgat în seamă, că nu era în aria mea de interese.
La "Unirea" să fi fost "Nike" atunci? Cred că am trecut o dată singur pe acolo (de trecut am tecut), probabil ori cu cineva, ori singur după ce făceam plimbarea obişnuită prin magazin. După 2000 mergeam la "Panasonic" să iau casete video blank. Era şi "Sony" pe acolo (cred că şi de la ei am luat casete video). În manualul unic de Lb. Engleză (una din clasele gimnaziale) o fată ia tramvaiul 14 să se ducă la Unirii. "Unirii" era ză sing bec zen.
Cea care a creat logul nike (cel original conţinea şi  numele firmei stilizat) a primit... doar 35 $? Dar ulterior a fost răsplătită cu mai mult. Ceva simplu a ajuns aşa de ... cunoscut. "Nike" era celebru şi datorită lui Michael Jordan.
În "Pagini Aurii" am dat şi de "Hush Pupies". Firma asta o ţin minte din anii '000? Cât de prezentă era în ochii consumatorilor?
Mă întreb dacă încălţămintea sport de atunci era mai durabilă decât actuala.

Răsfoind "Pagini Aurii" '98/'99 am dat din nou peste reclama cu "Cineplex" - prima reţea privată de cinematografe din România. Sediu era pe Str. Armenească nr. 8. Dar eu nu ştiu de vreun cinematograf deţinut de ei.

Edited by djl, 19 March 2023 - 11:48.


#2508
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Da. Am dat 75.000 RON pe Diadora. Lucrasem o luna in constructii si mi-am luat adidasi in vara lui '98. Nu imi dau seama cat valorau 75 mii in 1998, dar stiu ca in Prisma vazusem o pereche de Nike gheata care erau la moda dar destul de rari si erau 1.500.000 Lei si aia chiar mi se pareau foarte scumpi.
75.000 nu mi se pare un pret foarte mare avand in vedere ca salariul minim era 350.000 Lei pe luna. Am cautat acum pe net.


Magazinul Adidas sigur a fost vis a vis de Palatul Telefoanelor pe Calea Victoriei. Am gasit si un articol pe tema asta.

https://www.vice.com...esti-in-anii-90

Attached Files


Edited by mrsme21, 19 March 2023 - 14:10.


#2509
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 djl, on 19 martie 2023 - 11:47, said:

"Diadora" cum au fost?

  Fix astia erau adidasii. Erau pt tenis. Ai mei au fost negri cu semnul portocaliu. Un coleg de clasa cand i-a vazut si-a luat si el din acelasi loc doar ca ai lui erau rosii cu semnul portocaliu. Erau destul de usori si comozi.

Attached Files


Edited by mrsme21, 19 March 2023 - 14:30.


#2510
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Credeam că erau ceva mai arătoşi. Dar cât au ţinut? 2-3 ani?
De salariul minim din 1998 am aflat şi eu, că spunea un liceean într-o revistă "Licenii" din 1998 că muncea pe un salariu de 500.000 Lei (la negru) la un Arab şi uneori mai rămânea şi rest. Am crezut că era ăla salariul minim. Din plusul faţă de minim, putea să-şi cumpere 2 perechi din alea.
La modele de încălţăminte, nu mă prea pricep. Le am cu trecutul, dar moda nu m-a pasionat vreodată la nivel aşa de fin.   Posted Image  Nici azi nu-mi iau chestii de marcă şi uneori găsesc ţoale care-mi vin la magazinele non-marcă sau în bazarul de la Obor. "Ewing" s-ar putea să fi văzut în picioarele cuiva, dar cum nu mă pasionează. Am avut geacă-hanorac "Twin Peaks" (fără legătură cu serialul).
Reclame la modă nu se prea făceau la televizor la vremea aia, că nu erau bani şi reclamele despre modă se adresează în general tinerilor, că ei pun preţ pe marcă la haine.
Bine că am scăpat în general de pantofii cu platformă. Erau buni doar pentru persoanele care nu erau înalte şi aveau nevoie să se suie în transportul în comun. În anii '90 doar pentru fete erau la modă; au fost vremuri în care au fost şi pentru genul masculin.

Edited by djl, 19 March 2023 - 15:39.


#2511
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Nu mai stiu cat m-au tinut dar au fost buni. Tin minte ca si pretul era bun, fata de alti adidasi cum ar fi Adidas sau Nike.
  Sincer nici mie nu imi mai plac asa de mult fata de momentul cand i-am cumparat. Acum nu stiu daca as mai purta neaparat modelul asta. Apar mereu modele noi si ai de unde sa alegi oricum.
  Nu tin minte incaltamintea cu platforma pt barbati.
  O perioada nu am mai purtat adidasi, dar depinde si daca ai masina sau nu. Daca ai masina, incaltamintea poate fi mai eleganta (pantofi, ghete din piele intoarsa) si te tin si mai mult.
   Daca mergi mult pe jos, adidasii sunt cei mai buni. Sunt usori, comozi si confortabili. Eventual si mai rezistenti. Daca mergi pe jos si porti pantofi, e mai nasol.

#2512
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

 mrsme21, on 19 martie 2023 - 10:54, said:

De pe Mosilor tin minte ca mi-am luat eu adidasi Diadora. Se intampla prin 1998 si am dat 75.000 Lei pe ei. Nu mai stiu daca era magazin dedicat sau aveau mai multe marci, dar parca erau doar Diadora. Era aproape de intersectia cu Eminescu pe partea dreapta cum te duci spre Obor.
Nike nu mai stiu pe unde a fost inainte, dar cel de pe colt de pe Take Ionescu a fost mai recent decat cel de langa Scala (daca a fost la scala).
Pe Moșilor erau mai multe magazine de țoale și de articole sportive, posibil să fi fost și Diadora.
Io țin minte un magazin Diadora pe Academiei, unde fusese și magazinul Nasti al lui Ilie Năstase. Sau o fi fost numai Nasti? (și le amestec io).
Da, Nike ăla pe Take a fost recent, ăla de la Scala (pe colț cu Rosetti, unde e acu Vodafone, lîngă cinema - că tocmai s-a deschis Vodafone și vizavi de cinema) cred că se închisese deja prin 2005. Dar iar e posibil să încurc, să nu fi fost magazin exclusiv Nike la Scala, tot ce îmi amintesc e că mi-am luat o geacă Nike de acolo cînd s-a închis magazinul. La o reducere fantasmagorică, gen 80%. Plus un tricou cadou.

#2513
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Erau mai multe magazine pe Calea Moşilor, dar cum am început să mă plimb pe acolo mai mult în anii '000, nu pot spune exact care erau.
Preţuri mari la anumite mărci sunt pentru că dacă pot cere să plăteşti în plus pentru marcă, de ce să nu o facă.
Credeam însă că aia cu scumpire apoi reducere a apărut în România post 2004, o dată cu "Black Friday". Se pare că e chestie de import invenţia asta. La noi, încă din anii '90 e discuţia aia cu scumpirile de dinainte de sărbători, că aşa ştie comericantul de la noi, să jecmănească.
Pantofi cu platformă pentru băieţi şi bărbaţi nu am apucat noi, ce care în general scriem pe aici. Au fost la modă ultima dată în anii '70, epoca Soul - Disco. Probabil dacă se găsea în anii '90 cineva să promoveze şi pentu genul masculin, reapăreau la modă.
Au revenit însă adidaşii cu beculeţe. Ce-mi doream aşa ceva în anii '90, dar nu am avut bani. Însă cei de acuma sunt doar pentru persoane foarte tinere - pe atunci se purtau şi la 20 de ani.

#2514
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Am uitat de "Class Spoert" de la P-ţa Iancului (începutul Şos. Iancului), deşi sunt Oborean. Am fost o dată acolo cu un fost coleg din generală, să se uite după ceva. E "Mega Image" + farmacie pe acolo. După gang, colţ cu Şos. Mihai Bravu, unde e o bancă "Raiffaisen" acuma se afla magazinul de modă "Belladruci", care aducea în general marfă din Italia; preţuri mari, dar aveau clientelă şi dădeau şi salarii peste cel minim.
@ abancor : tu ziceai că a fost unul din ăsta de încălţăminte pe Calea Victoriei colţ cu Str. Piaţa Amzei sau Str. Biserica Amzei?
Mişto că ai prins la reducere.
Vis-a-vis de unde e "Vodafone" acuma, după micşorarea celebrei Cofetării "Scala", a apărut şi un "Hollywood Music and Film"
Adidaşii de firmă au fost una dintre chestiile copiate, adică au apărut produse care imitau logourile. Produsele false, adică care par identice cu cele originale, dar nu sunt existau la noi în materie de vestimentaţie în anii '90 sau au apărut în anii '000?
În anii '90 mai produceam adidaşi/tenişi la "Pionierul" sau deja decăzuse? Mai erau tenişii de "Clujeana", despre care auzit păreri împărţite.
Ne uitam la seriale Americăneşti cu tineri, hai nu neapărat "Beverly Hills 90210", care era cu middle class (şi noi credeam că aşa o duc mulţi pe acolo), dar toate versiunile de la "Saved by the bell/Salvaţi de clopoţel" (şi parcă mai era unul cu elevi, dar de gimnazială) şi cred că ni se părea uau că acele articole vestimentare care la noi erau scumpe, acolo erau ceva banal.

#2515
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006

 djl, on 20 martie 2023 - 14:19, said:

@ abancor : tu ziceai că a fost unul din ăsta de încălţăminte pe Calea Victoriei colţ cu Str. Piaţa Amzei sau Str. Biserica Amzei?
Nu io. Apare în articolul de pe vice pus de mrsme21 mai sus.
Cu Biserica Amzei.

Edited by abancor, 20 March 2023 - 21:53.


#2516
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

 abancor, on 19 martie 2023 - 16:46, said:


...pe colț cu Rosetti, unde e acu Vodafone, līngć cinema - cć tocmai s-a deschis Vodafone și vizavi de cinema

   Am trecut mai devreme pe acolo si se pare ca Vodafone s-a mutat in noua locatie vis a vis de cinema, unde zici ca s-a deschis noul magazin. Pe colt probabil vor veni altii. Cine stie ce se va deschide acolo. Momentan spatiul este gol.

#2517
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Pentru pasionati aveti disponibile reviste din domeniul telecomunicatiilor, gazduite de un roman care locuieste in Franta.

https://cosconor.fr/...biles Magazine/

#2518
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Oh, da, începuse şi la noi mania G.S.M. Pe vremea N.M.T. puţini au avut telefon mobil, că erau scumpe şi nu exista varianta cartelă preplătită. Nu că ar fi fost G.S.M. ieftin pe vremea aia, dar era un pic mai bine. În 1997 au fost de cel puţin 6 ori mai mulţi utilizatori G.S.M. decât în primii 4 ani de N.M.T. S.M.S. a fost introdus treptat în 1998-1999. În 1998 deja erau probabil 300.000 de utilizatori G.S.M., sau poate 250.000
Însă nu m-am gândit vreodată că telefonia mobilă o va distruge pe cea fixă. Trebuiau să fie complementare.   Posted Image
Telefoane N.M.T., am cumpărat pentru colecţie la preţuri muuuuuuult mai mici decât costau ele noi.
Existau şi telefoane auto.
Mare şmecherie a fost în 1999 când a apărut "Nokia" 5110 cu feţe interschimbabile, că puteai avea mai multe culori. "Nokia", ce firmă bengoasă era pe vremuri. Ei şi cu "Ericsson". Dar au fost câteva modele interesante şi de la alte firme. Era un vis pentru mulţi încă telefonul mobil în 1999, dar nu mai era chiar aşa de rar.

Edited by djl, 31 August 2023 - 14:49.


#2519
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,474
  • Înscris: 13.06.2004
Ieri am văzut ceva ce mi-a adus aminte de anii '90, poate început de anii '000: tren lung de vreo 14-15 vagoane. De la Constanţa venise. Nu aşa de mulţi călători, că de obicei Vineri pleacă lumea spre mare (dar pentru invers trebuie să aibă vagoane), fără vagon restaurant, dar aşa tren lung de litoral, care să fie doar Mangalia - Bucureşti nu cred că am mai văzut de vreo 18-20 de ani. Însă faţă de atunci, avea doar vagoane necompartimentate şi nici plăcuţe pe vagoane nu erau.   :disgust:
Pentru cineva care şi-a petrecut copilăria şi adolescenţa în anii '80-'90 şi care iubeşte trenurile de mic, trenul va rămâne, măcar în amintire, un fenomen social, important pentru relaţiile interumane, chiar dacă nu se leagă prea multe prietenii în el. Şi un aspect important în viaţa unei ţări.
Deşi în anii '90 era mult mai multă sărăcie, zona Gării de Nord arăta la fel ca acuma sau poate chiar un pic mai bine. Încă funcţiona Magazinul "Sora". Nu ştiu ce vindea pe atunci, dar măcar clădirea aia nu arata aşa de jigărit. Din păcate zona aceea, faţă de alte zone, nu s-a schimbat prea mult în bine. Nici gara nu arată mai bine.   :disgust:
Au dispărut multe dintre reclamele luminoase (nefuncţionale) rămase din comunism.
În anii '90, la benzinării, mai exista "moda" cu angajatul care punea carburant în rezervorul maşinii sau deja apăruse "autoservirea"? Au început să apară (în special în afara oraşelor) benzinăriile cu snack-bar/restaurant. D.N. 1 era unul dintre drumurile care era cât de cât îngrijit, cel puţin până spre Câmpina (cum vii dinspre Bucureşti). Tot în anii '90 s-a lărgit la 4 benzi porţiunea dinspre Brazi spre Câmpina.
Am zis de magazine. Magazinle universale, unele dintre ele foste malluri, au început în anii '90 să se transforme parţial în bazar. Dar şi azi, "Bucur Obor", cam singurul rămas în Bucureşti are uneori o ofertă mai variată decât un mall.
Încă exista moda vederilor ilustrate.

#2520
ciresel

ciresel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 31.03.2007
Știe cineva cum se numește melodia asta? https://vm.tiktok.com/ZGJKaGeex/ nu o gćsesc nici cu shazam nici cu nimic

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate