Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Anii '90

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
2527 replies to this topic

#2377
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
De ce nu o suportai? Eu visam că vom avea poate viaţă frumoasă pe o Lună colonizată. Nici serialul ăsta nu-l urmăreai?   Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2-j5xW5xCgM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mă întreb dacă Alexandru Mironov avea şi chestii legate despre planete. Nu am urmărit vreodată emisiunea lui.
O urmăream în schimb pe aia "Şah de la A la Z", deşi nu am înţeles vreodată prea mare lucru din ea.
Tembeleziunile din ziua de azi au uneori restricţii la apeluri, adică la unele nu poţi suna direct pentru o emisiuni, nu mai primesc fax (deşi mai avem în continuare agenţia "Mediafax"; telex nu cred că a avut decât TVR)... pe vremuri cred că lăsau orice metodă de contact.
Apropos de lucruri frumoase, deşi mai urmăream emisiuni tâmpite, credeam că televiziunea va rămâne pe vecie ceva care să apropie şi să bucure oamenii... Doar îmbcâsita pe atunci TV.R. o mai face.

Edited by djl, 11 October 2022 - 09:46.


#2378
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,935
  • Înscris: 14.10.2008
Televiziunile astazi mai fac audienta doar din laturile negative ale oamenilor.

#2379
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Din păcate majoritatea da, deşi la ştiri se mai strecoară şi chestii frumoase, despre oameni care reuşesc să facă lucruri bune. Realitatea nu poţi să o ingnori, dar una e să prezinţi chestiile negative şi eventual să le critici, alta e să faci tam-tam din ele şi uneori să le prezinţi chiar fiind ceva cool. La noi televiziunea a ajuns factor de stres social.   :disgust:
A murit "Jessica Flecther", adică Angela Lansbury.   :(

#2380
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,935
  • Înscris: 14.10.2008
Stres. Din epoca Covid nu mai urmaresc stiri nationale, doar pe cele locale pe Youtube. Acum nu mai vreau stiri pentru ca dau de:

- razboi
- scumpiri
- fotovoltaice
- masini electrice

Buhnici a parasit Pro TV ca altfel imi venea sa sparg ecranul cand il vedeam. Am ras retroactiv de momentul arestarii sale in Bulgaria, pe vremea aia nu aveam nimic cu el.

Varful pasiunii mele pentru televiziune a fost 2001-2012. Ca pasiune tehnica, emisiuni imi placeau inca din 1992 cand la oras aveam TV color si nu mai eram pe televizoare alb negru ce se stricau la tara (Miraj si Diamant, primul pe lampi, la primele mele desene animate s-a stricat).

Tonul stirilor de azi e mult mai agresiv decat inainte de 2010 sau 2020 chiar.

#2381
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/cdpzsIwH-08?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6z76d3lwab0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CgUwVyqLRJs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2382
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Gasim pe undeva inregistrari ale emisiunilor Azilul de Noapte cu Bobby Torok de la Uniplus? Pe youtube este o inregistrare din timpul unui interviu iar pe Soundcloud a pus cineva doua inregistrari. Incerc sa gasesc daca are cineva emisiuni din anii '90.

#2383
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Şi eu caut înregistrări din anii '90, dar în special video. Probabil sunt persoane care au aşa ceva, dar nu se gândesc să le digitizeze.
Dacă fac rost de aşa ceva şi repar casetofonul deck, voi face în format digital. Cine ştie, poate voi avea baftă şi sper să am baftă să găsesc aşa ceva. Zic să repar casetofonul deck că am unul, dar face nebunii la play. Şi pe casete am destule muzici interesante şi chestii de la radio (din păcate nu ce caută cel care a pus întrebarea); am de vreo 10 ori multe casete decât în anii '90. Radioul e unidirecţional, dar cu emisiunile de atunci era bidirecţional. Fie că sunai, fie că difuzau ce-ţi mergea la suflet, fie că cei/cele care vorbeau erau altări de ascultători/ascultătoare (ultima mai e şi azi).
Radio se asculta şi pe litoral. Ce a fost libertatea pe litoral şi ce a ajuns.
Radio se asculta şi în maşină, dacă nu aveai casetofon sau te plicitisea ce era pe casete, ori era dornic(ă) de ceva nou.
În anii '90 mai găseai muzică şi în transportul în comun, deci nu numai în maşina personală. Şi unele posturi difuzau de pe vinil.

#2384
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
I anii '90, primul computer pe care l-am avut nu avea HDD, monitorul nu era color si avea floppy de 5.5". Tin minte ca se baga o discheta "system" care pregatea pc-ul pt ce urma sa-l folosesti. Mama folosea un program pentru culegere text iar eu aveam o discheta cu Lemmings. A fost primul joc pe care l-am avut acasa. Mai jucam tetris si Castle Wolfenstein la mama la serviciu. Acolo erau pc-uri mai performante cu monitoare color. Urmatorul PC de acasa avea HDD si rula Windows 3.11. Windows 95 am avut prin '96-97 si floppy de 3.5".

   Atunci am inceput sa ma plimb cu HDD-ul dupa mine dupa muzica si jocuri, chiar daca nu am avut din prima placa video care sa suporte 3D. Abia dupa vreun an mi-am pus o placa care suporta 3D si puteam sa rulez jocuri mai misto. Odata cu jocurile luam si mp3-uri care circulau de la unul la altul in perioada aia. In principal muzica electronica, house dar si alta muzica comerciala de la vremea aia.

   Muzica o mai luam de pe Mirc (IRC). Erau canale de muzica si scriai o comanda sa cauti melodii si alta sa o downloadezi, dar in principal luam de la altii pe HDD care o faceau si ei rost de la altii si asa mai departe.

  Prin '97 parca, mi-am luat si modem si am inceput sa intru pe internet. Conturi de dial-up gaseam destul de usor, plus ca exista si o jmecherie la vremea aia sa faci cont online la Compuserve. Erau internationali dar aveau si in Romania numar de fix pt dial-up unde puteai sa suni. La unele conturi te conectai mai greu seara pentru ca intrau majoritatea la ora aia.

    Un prieten deja facea parte dintr-o mini retea de cartier in Drumul Taberei. La bloc era mai usor sa impanzesti o retea intre vecini. Avea o vecina de-a lui linie inchiriata si distribuia net celor din blocurile alaturate. Netul mergea destul de bine fata de dial-up dar reteaua pica destul de des din diferite motive cum se mai intampla din cauza ploii. Se scurtcircuitau unele placi de retea. Reteaua era BNC.
   Am ravnit mult timp la o retea de cartier. Eu stau intr-un cartier de case si abia in 2005 am luat o rola mare de fir ftp si am tras internet de la blocurile de vis a vis. Tin minte ca ne-am bagat 5 persoane net in ziua aia. Am stat pe reteaua aia pana a cumparat-o Digi acum vreo 10 ani. De atunci sunt la Digi.



#2385
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Unele dintre rimele reţele de internet din cartiere au fost de fapt fostele reţele făcute de cei din cartier care au fost conectate la o reţea externă. La mine, deşi majoritatea locuinţelor erau colective (acum mai toate sunt, că au dispărut cele 2 case cu curte şi alte case cu curte) cred că a apărut mai târziu reţea de cartier, probabil nu mai devreme de 2004. În alte zone de blocuri, reţele de cartier, fără internet, existau încă din anii '90. Eu am avut prin dial up în 1999-2000, apoi prin reţeaua de cartier (la care sunt şi acum abonat) din 2006.
Computerele acelea avea 2 unităţi de floppy 5,25" (nu 5,5"). Am şi eu o unitate pusă pe un computer cu 'XP'. Era mişto că dacă doreai să nu umble oricine, scoteai discheta cu sistemul de operare. Am avut numai computere cu Hard Disc (Disc Dur). Ce ai avut tu (de fapt mama ta) azi ar fi computer de colecţie.
Tehnoredactarea computerizată... că aia era culegre text cu computerul. Era încă ceva nou la început de anii '90, când încă se mai folosea cea manuală (zeţărie - în Bucureşti şi există Str. Zeţarilor; vine din Germană - setzer) sau cea mecanizată. Computerizată începuse să apară la noi încă din anii '80 (vezi 2 cărţi scoase de Alexandru Irod), dar abia după 1990 s-a extins. Prin 1995-1996 a devenit majoritară. La firma unde am dus reviste în 2006-2010, de tehnoredactare computerizată se ocupa cineva care făcea asta de încă devreme, că i-am găsit numele printr-o revistă din 1993... avea firmă de pe atunci. Probabil chiar cu "Apple/Mac", că uneori se foloseau din astea la tehnoredactare computerizată/machetare.
Ce şpagă se cerea Românilor când treceau prin Bulgaria, eventual în vacanţă spre Grecia sau Turcia. Pe atunci nu erau chiar mulţi, că deh, şi salarii mici + încă cu viză. Trenurile de mare erau lungi.
Muzică de pe internet am luat personal abia după 1999. Cred că mi-a adus cineva C.D. cu m.p. 3-uri mai înainte totuşi, dar nu aş fi 100% sigur.

#2386
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postdjl, on 27 decembrie 2022 - 13:04, said:

La mine, deși majoritatea locuințelor erau colective (acum mai toate sunt, că au dispărut cele 2 case cu curte și alte case cu curte) cred că a apărut mai târziu rețea de cartier, probabil nu mai devreme de 2004. În alte zone de blocuri, rețele de cartier, fără internet, existau încă din anii '90. Eu am avut prin dial up în 1999-2000, apoi prin rețeaua de cartier (la care sunt și acum abonat) din 2006.
Computerele acelea avea 2 unități de floppy 5,25" (nu 5,5"). Am și eu o unitate pusă pe un computer cu 'XP'. Era mișto că dacă doreai să nu umble oricine, scoteai discheta cu sistemul de operare. Am avut numai computere cu Hard Disc (Disc Dur). Ce ai avut tu (de fapt mama ta) azi ar fi computer de colecție.
Tehnoredactarea computerizată... că aia era culegre text cu computerul. Era încă ceva nou la început de anii '90, când încă se mai folosea cea manuală (zețărie - în București și există Str. Zețarilor; vine din Germană - setzer) sau cea mecanizată. Computerizată începuse să apară la noi încă din anii '80 (vezi 2 cărți scoase de Alexandru Irod), dar abia după 1990 s-a extins. Prin 1995-1996 a devenit majoritară.

    Vrei sa spui ca intr-un drive se baga disketa sistem si apoi in celalat drive disketa cu programul in care lucrai si functionau ambele in paralel? Eu nu tin minte asa. Cel putin nu asa am avut noi. Tin minte ca avea un singur drive si mai intai bagai disketa sistem, iar apoi se baga disketa cu ce voiai tu sa faci. In cazul meu, bagam disketa cu Lemmings.
   Cat priveste marimea disketei nu mai tin minte exact dimensiunea. Stiu ca erau doua feluri de diskete pe care apucasem eu sa le vad. Unele erau mai mari si altele mai mici. PC-ul meu mergea cu alea mai mici. Asta pana sa iau PC cu disketa ce mai populara publicului, adica cea de 3.5" si cu Windows 95.

   Apropo de Alexandru Irod. A fost seful lui mama la SERTI, pe Fabrica de Chibrituri. Chiar acum am intrebat-o. Tineam eu minte ceva cu numele asta si mi-am adus aminte.

La mine, trucul pe care il folosea mama ca sa nu mai umblu la PC, a fost sa monteze HDD-ul intr-un rack care se baga pe sina si se introducea in PC. Era de marimea unui CDROM. Chiar in locul CDROM-ului se si monta. Motivul a fost ca multi se apucasera de carding. Se faceau comenzi online si nu le mai platea nimeni. Chiar daca nu este un motiv de lauda, pot spune ca a fost o perioada frumoasa. Aveam aproape de toate:  haine, electronice, suplimente pentru mers la sala, cd-uri, jocuri, GPS-uri, componente pt pc-uri etc. Se comandau multe chestii si apoi ce voiam sa vindem, puneam anunt pe bursa ROL. Cred ca era cam singurul pe vremea aia pentru anunturi. Un fel de Olx. Si acum mai am produse luate din vremea aceea prin casa.



#2387
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Primele dischete au fost de 8". Am în colecţie. Nu s-au folosit pe P.C. La P.C. au fost cele de 5,25", cum ai avut tu iniţial. Am una la un P.C. Ulterior au apărut cele de 3,5", care au fost cele mai comune; iniţial aveau cam 720 k.B. (precum parte din cele de 5,25"), apoi s-au făcut de 1,44 M.B. Cică au existat şi de 2 M.B. De asemenea, au existat de 3", dar au fost rare, mult mai rare decât cele de 5,25", că nu am văzut vreuna vreodată. Voiam să pun muzică pe o dischetă, dar nu încăpea...
Deci aveai unul din ăla care încărca sistemul de operare într-o memorie tampon şi apoi băgai discheta cu programul pe care doreai să-l rulezi. Au existat şi cele cu 2 unităţi floppy (unităţi de dischete), unde una dintre unităţi era pentru sistemul de operare, cealaltă pentru progrgramul pe care doreai să-l rulezi. Altele probabil aveau 2 pentru a putea copia.
Ajung şi la domeniul poligrafie/tipar. În cărţile acelea a lui Alexandru Irod se menţionează că dischetele aveau cam 300 şi ceva de mega. În 1989 deja existau cele de 1,2 M.B. şi 1,44 M.B., deci mult peste cât scrie în cartea apărută în 1989/1990. Dar şi pe una de 300 şi ceva de k.B. încăpeau cel puţin 100 de pagini text (dacă nu cumva mai multe), adică mult peste cât se putea stoca la tiparul clasic per aceiaşi unitate de spaţiu. Ce ţi-a povestit mama ta despre Alexandru Irod?
Caseta audio clasică a fost folosită pentru stocare date. Dar şi casetele D.A.T. (Digital Audio Tape), care au fost şi pe audio, dar doar pentru cei cu bani. Au mai existat şi nişte casete de date, pe sistem bandă fără sfârşit, dar care nu au fost din păcate adaptate pe audio. Iar unităţile P.C. D.A.T. nu erau şi audio... prostie mare, din moment ce unităţile de C.D. erau şi audio.
Cine mai ţine minte romul "Jamaica"?

#2388
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Nu am vorbit prea mult despre el, dar cand am vazut ca faci referire la dansul, am intrebat-o daca asa il chema. Tinusem minte ca a avut un coleg/sef cu numele Irod si am vrut sa vad daca este aceeasi persoana. Nu sunt multi cu numele asta si am aflat ca este aceeasi persoana. Astfel am aflat ca a fost seful ei si a colegelor ei la SERTI cand lucra pe strada Fabrica de Chibrituri. El lucra la un institut de cercetare in poligrafie inainte si apoi a infiintat firma SERTI in aceeasi locatie.
Ulterior mama a lucrat la o editura si dupa ceva ani a vrut sa ia legatura cu dansul pentru a se reangaja la SERTI. Astfel a aflat ca sediul nou se mutase pe Blvd Metalurgiei unde posibil sa se fi mutat si dansul cu locuinta. Am inteles ca ar fi luat un teren mai mare acolo. Nu s-a mai angajat la el deoarece se pare ca nu prea mai mergea treaba la firma dansului.
  Daca vrei sa afli ceva anume poti sa imi spui si o intreb sa vedem daca te poate ajuta cu vreo informatie.

Edited by mrsme21, 30 December 2022 - 13:26.


#2389
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,723
  • Înscris: 03.10.2014
Djl-ule, e MB nu M.B. , nu scrii k.m. ci km, kHz, kg. Daca vrei sa fi mai catolic decat papa folosesti MB daca capcitatate e data in milioane de octeti, sau MiB daca capacitatea e data in 2^20 octeti.

Pe pc-urile acelelor vremuri se puteau intala 2 unitati a: si b: , litera stabilinduse prin intemediul cablului , daca in aduc bine aminte a: era la capatul panglicii, b: la mijloc (erau schimbate niste fire intre ele).
Referitor la capacitati au existat si dischete de 2.88MB dar nu au fost raspandite.
In schimb dischetele de 1.44 se puteau formata nestandard si se mai putea mari un pic capacitatea.
Eu de ex le tineam pe la 1.7 dar daca ma duceam cu ele in vizita , gazda trebuia sa isi intaleze un programel altfel nu le putea citi.

Edited by elef, 30 December 2022 - 14:05.


#2390
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
1) Din publicaţii vechi am învăţat asta cu punctele şi aşa voi scrie cât voi trăi;
2) Da, puteau fi 2 unităţi, A şi B. Nu neapărat de acieaşi capacitate sau acelaşi format, că puteai avea de exemplu şi unitate de 3,5" şi unitate de 5,25". Se făcea din B.I.O.S. setarea.
Unitatea aia de 5,25" poate fi tricky pentru unii... citit pe aici pe forum cum au băgat unii C.D. în unitatea de dischetă de 5.25".
În talcioc am văzut, dar nu am cumpărat (deşi nu era scump) Hard de 5.25". Poate iau pe viitor pentru colecţie. Unul era un mic monstru, cred că avea cam 1,5-2 kilograme!;
3) mrsme21 , întreab-o cum era ca om, ca şef.
Da' ce e aia SERTI?
Pe Bd. Metalurgiei s-a mutat şi "Arta Grafică". Clădirea veche de pe Cal. Şerban Vodă e acum clădire de birouri. Am dus reviste pe acolo prin 2006-2009. Era una dintre cele mai faine tipografii din România până spre 1990-1991. Pe urmă au apărut ăia din HarCov, de făceau şi revista "Liceenii" (eu credeam că sunt tipărite în Bucureşti). Aia din HarCov nici măcar legătură directă feroviară cu M400 nu are. Dar e una dintre cele mai tari din România şi cred că printre primele moderne apărute după 1989;
4) Cine asculta muzică în autobuze "D.A.F." SB220? Ia uite ce am găsit postat pe pagina de facebook a tramclub. Nu credeam că mai circulă vreunul. Ăsta avea şi aer condiţionat, dar doar la şofer - e fostul #893, cam ultimul sosit.

Posted Image

Posted Image

5) Apropos de muzici, mă enervam că nu găseam muzică nouă pe disc de vinil. Adică Euro-Dance şi ce se mai asculta (era să scriu circula, deşi poate nu eram departe de adevăr) pe atunci. Nici azi nu găseşti la noi aşa ceva. Am luat din talciocul de unde am văzut hardurile (adică ăla de la Valea Cascadelor) unul single cu Masterboy... prost masterizat.
Multe C.D.-uri cu muzică din anii '90 am luat dintr-un second-hand de lângă Bucureşti. De unde am luat şi 2 LaserDisc (L.D.) playere - P.A.L., respectiv N.T.S.C., de unul e decomadată şi pe post de C.D. player. Am luat şi un disc (dar via discord sau ebay) de tonomat video (astea erau în general de 20 c.m.), care e scos prin 1996. Are şi MasterBoy - "Mister feeling". Din păcate, la sunet stă slab... adică mai prost decât un L.D. din anii '80. Cine avea L.D., boier era.
Dar am luat prin 1998-2000 sigilat, dintr-un magazin de pe Cal. Victoriei (că acolo erau cele cu muzică) un C.D. cu Little Richard. Ce era aşa de special? Că e din 1988 C.D.-ul. Şi cred că mai găseai sigilate vechi. Ăla cu Little Richard l-am rulat ieri.
Later edit: vreau C.D. player din anii '80. Că atunci era viitorul lor. Anii '90 păreau viitorul totuşi. Piesa am ascutat-o live în 2018. Cheliosul a salutat în Română! (bravo lui!).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XxcsAs_vLb0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 30 December 2022 - 16:47.


#2391
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
SERTI se numeste firma lui Irod. A functionat initial pe Str. Fabrica de Chibrituri apoi s-a mutat pe Metalurgiei.

http://materiale-tip...ce.ro/about-us/


O s-o intreb si despre el si iti zic

#2392
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,682
  • Înscris: 13.06.2004
Nu ştiam de acea firmă. La început de anii '90 era de lucru mult în domeniu, că apăruseră multe publicaţii. Spre 1995 rămăseseră mai puţine, că nu mai era aşa de interesantă lumea + situaţie financiară proastă, dar tot erau destule. Ziarele se tipăreau în tiraje destul de mari (mai ales alea principale), erau revistele cu programe tv, revistele pentru tineri... după 2000-2004 încetul cu încetul a început declinul. Mizerie în presă tipărită exista şi pe vremuri, dar exista şi calitate. Mi-e dor de acele vremuri.    Posted Image     Vezi că pe această arie există şi ceva legat de cum erau făcute tipăriturile în România pe vremuri.
Se dădea share la tipărituri peste tot: şcoală, tramvai/tren, loc de muncă. Mai dădeam paginile cu sport, că nu mă pasionau, dar pe alţii îi. Şi eu am cerut uneori să citesc, ca să nu dau banii.
Au dispărut şi chioşcurile de presă, fireşte, desigur. Adică au mai rămas câteva. Pe vremea aia erau puţine chioşcuri - în general "Rodipet" avea - cel puţin în Bucureşti aşa era, că în general săracii vânzători, pe lângă că trebuia să se trezească foarte devreme, mai stăteau şi în vreme extremă... să mori de cald e una, dar la frig.    Posted Image    Abia după 2002-2003 s-au înmulţit chioşcurile şi au devenit mai umane condiţiile. Mai găseai şi din ăia ambulanţi, că la ce sărăcie era şi încă e la noi... Aici m-am întristat.     Posted Image    Dar aia cu chioşcurile nu a ţinut mai mult de 15 ani, că au început încetul cu încetul să dispară.
Ziarele veneau cu maşina, uneori cu trenul (până spre 2002). Nu ştiu dacă în anii '90 mai erau transportate par avion dacă erau de exemplu livrate din Bucureşti la Oradea (că tot făceai 9-10 ore cu trenul până acolo). Ah, unele ziare aveau 2 ediţii. Posibil ca o dată cu dezvoltarea electronicii să se fi făcut şi via email, adică în colaborare cu o tipografie din alt oraş, că era posibil şi cu mijloace mai vechi (teleimprimator + fototelegrafie), însă nu am informaţii că s-ar fi practicat în România; poate reuşeşti mrsme21 s-o întrebi pe mama ta dacă ştie ceva despre asta. Ah, "România Mare" era tipărită la Tg. Mureş, unde lucrau şi nişte Unguri.    Posted Image
Am fost la un cunoscut care e anticar. Avea un P.C. cu carcasă mişto, cu 2 unităţi floppy, una de 3,5", alta de 5,25". De fapt are 2 din anii '90. Ailalată, un pic mai nouă (că era "A.M.D." K5, apărut în 1996) are displayul ăla de frecvenţă a procesorului şi butonul "Turbo". Culmea, alea 2 vechile pornesc, da' nu pornesc uneşe din anii '000. A mai făcut rost de o centrală PBX "Panasonic", tot din anii '90 (pe forum a postat cineva una din aia electromagentică, găsită într-o clădire comunistă). Şi am luat şi o pungă cu "InterContinental" (anii '90-'000 probabil).
Ultimul post + pagina următoare, cu trenuri... mda, şi azi ar fi de lux: https://trenu letz.forum gratuit/t1406p495-trenuri-de-pe-vremuri Lipiţi voi, că cică site nepermis.
Trenuleţele erau scumpe. Şi azi sunt. Azi nu mai am loc să pun.

Edited by djl, 31 December 2022 - 14:00.


#2393
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021
Nu stie nimic despre teleimprimator, iar despre fototelegrafie parca a auzit dar nu stie sa spuna mai multe

#2394
cosmin57

cosmin57

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 13.02.2015
Și totuși evoluăm!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate