Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

CANCER LA SAN

- - - - -
  • Please log in to reply
635 replies to this topic

#19
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postmufă, on Feb 22 2006, 11:17, said:

Mda, ai dreptate. Pe de altă parte, dacă masectomia este leac, atunci ne aflăm încă în epoca de piatră a medicinei.


acuma tu vrei si cu burta plina si cu slanina-n pod?  :D

si, asa cum zicea colegul, nu-i vorba neaparat de mastectomie.

Edited by mufă, 22 February 2006 - 21:19.


#20
Akemi

Akemi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 02.09.2006
Este o fundatie care promoveaza si trateaza nodulii mamari si tiroidieni prin metode naturiste si terapii alternative. O prietena de-a mea s-a tratat de noduli mamari si endometrioza si acum a scapat de ele.

Edited by mufă, 02 September 2006 - 17:00.


#21
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View PostAkemi, on Sep 2 2006, 11:19, said:

Este o fundatie care promoveaza si trateaza nodulii mamari si tiroidieni prin metode naturiste si terapii alternative.


imi place sa cred ca nimeni nu-i promoveaza pe nodulii mamari  :D

#22
moonchild11

moonchild11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 04.07.2006

View Postmidelic, on Sep 5 2006, 00:14, said:

Pentru cine intereseaza cu adevarat.Cazuri adevarate, documentate, publicate in literatura medicala.Studii prin care s-au vindecat 3 tipuri de cancer.Precum si protocolul de administrare.

http://www.cmaj.ca/c.../full/174/7/937
http://brightspot.or...avenousc2.shtml

Corectie - f importanta: NU s-au vindecat doar de la vitamina C, s-a prelungit viata in mod neasteptat, pt ca nu au urmat si chemoterapie, DAR au avut tratamentul primar: chirurgie (rezectie), radioterapie. Iar una din 3 a murit citiva ani mai tirziu, probabil de la alt tip de cancer decit cel initial.

Oricum, pt edificare, uite ce scriu chiar proponentii terapiei cu vitamina C;

'Treatment of cancer with IAA should never be considered to replace an effective, proven treatment. It should only be considered in:

          Cases of treatment failure using proven methods
          cases with no known effective treatments;
          and, cases in which it is used as an adjunct to proven treatments. '

#23
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
De aceea  am scris pentru cine intereseaza cu adevarat.Cand esti sau ai pe cineva bolnav terminal altfel vezi lucrurile.
Da este adevarat, unul din ei a murit dar situatia lui era foarte grava.Nu poti sa duci oameni morti deja ,la doctor, si sa-i ceri sa-i vindece.

Cat priveste disclaimerul respectiv asta o sa-l spuna/scrie orice cercetator doctor , ca sa sa protejeze.Atat timp cat nu sunt efecte secundare notabile este o metoda de incercat.

Uite scriu si eu un disclaimer ca sa ma protejez:
"Informatiile pe care le-am prezentat au caracter pur informativ si nu vor fi folosite impotriva mea in nici un mod .Fiecare persoana care ia o decizie in baza informatiilor aratate o face in nume propriu,si reprezinta o decizie personala."

Deci a-ti inteles sunt formule standard.Un cercetator poate sa descopere si leacul SIDA si tot va scrie un disclaimer ca sa se protejeze din punct de vedere legal si ca sa nu supere mainstream-ul medical.

Edited by midelic, 05 September 2006 - 12:43.


#24
moonchild11

moonchild11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 04.07.2006

View Postmidelic, on Sep 5 2006, 13:33, said:

De aceea  am scris pentru cine intereseaza cu adevarat.Cand esti sau ai pe cineva bolnav terminal altfel vezi lucrurile.
Da este adevarat, unul din ei a murit dar situatia lui era foarte grava.Nu poti sa duci oameni morti deja ,la doctor, si sa-i ceri sa-i vindece.

Da, tocmai, daca esti terminal (adica nu mai exista tratament dovedit ca functioneaza), poti sa incerci orice, mai mult decit sa mori nu poti pati. Dar daca nu esti terminal, tb sa incerci intii tratamentele testate si acceptate.


Quote

Cat priveste disclaimerul respectiv asta o sa-l spuna/scrie orice cercetator doctor , ca sa sa protejeze.Atat timp cat nu sunt efecte secundare notabile este o metoda de incercat.

Deci a-ti inteles sunt formule standard.Un cercetator poate sa descopere si leacul SIDA si tot va scrie un disclaimer ca sa se protejeze din punct de vedere legal si ca sa nu supere mainstream-ul medical.

Tocmai ca NU, disclaimerul ala nu e numai ca sa se protejeze si sa nu 'supere' mainstreamul, ci ca sa protejeze pacientii care nu au pregatirea necesara sa inteleaga articolul si ce inseamna de fapt, sa nu refuze un tratament real, dovedit,  care ii poate salva pt unul de incercare in ultima instanta (ca asta cu vitamina C) si sa moara aiurea din cauza asta.
De aia am si intervenit, fiindca ma indoiesc ca majoritatea celor ce citesc aici au inteles exact ce spunea articolul ala cu cele 3 cazuri: nimeni nu s-a vindecat inca de cancer cu vitamina C, dar este posibil ca in unele cazuri SI in combinatie cu un alt tratament 'clasic', sa dea rezultate mai bune decit tratamentul 'clasic' singur, sau la fel de bune ca primul tratament clasic + chemoterapie.
Tocmai, ca recunosteau si ei ca in testele randomizate 'standard' nu s-a dovedit un avantaj semnificativ pt cei ce au folosit vitamina C, dar au gasit citeva cazuri (alea 3) in care pare sa fi avut un efect benefic.
Fireste, nu scrie in articol - de aia e 'case study' (si intr-adevar, ar fi si f greu de aflat) citi alti pacienti au folosit vitamina C in combinatie cu tratamentul lor si ori n-au obtinut nimic in plus, ori tot au murit bine-mersi, fiindca tratamentul n-a mers.

In concluzie, da, Vitamina C nu e toxica si se poate incerca, dar NU in locul unui tratament 'valabil'.

#25
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Hai sa vorbim mai tehnic .Apropo de toxicitate.
De ce nu postezi tu sau cineva din bransa,foile MSDS(material data safety sheets) la cocteilul chimioterapic ,ca sa stie toata lumea la ce se expune cu "tratamentul clasic".N-am vazut nici un doctor din Romania explicand pacientilor la ce se expun cu chimoterapia clasica ,....in timp ce dau sfaturi, sa nu se urmeze cai alternative ca sunt nocive.
Cat priveste disclaimerul acesta este pentru protectia doctorilor si a companiilor farmaceutice nu pentru protectia pacientilor.
Nimeni nu s a vindecat cu chimioterapie numai s-a amanat moartea.Chimioterapia distruge si celulele sanatoase nu numai cele canceroase.Dar nu-i asa nimeni nu-ti explica astea.Stii ca inainte de a lua cocteilul chimioterapic trebuie sa semnezi o exonerare de raspundere.De ce oare?Statisticele de supravietuire se fac pe 5 ani.Cine a murit de cancer dupa 5 ani nu mai intra in statistici.Se falsifica statisticile la greu de catre companiile farmaceutice.
Statistica din S.U.A.
[ http://img63.imageshack.us/img63/8363/cancermv9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by midelic, 05 September 2006 - 14:24.


#26
butterfly

butterfly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 08.05.2005
as vrea sa aflu si eu mai multe despre situatiile in care s-a vindecat cancerul la san! cei care au auzit de asa ceva sa posteze aici! va multumesc!!!!

#27
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postmidelic, on Sep 5 2006, 14:59, said:

Hai sa vorbim mai tehnic .Apropo de toxicitate.
De ce nu postezi tu sau cineva din bransa,foile MSDS(material data safety sheets) la cocteilul chimioterapic ,ca sa stie toata lumea la ce se expune cu "tratamentul clasic".N-am vazut nici un doctor din Romania explicand pacientilor la ce se expun cu chimoterapia clasica ,....in timp ce dau sfaturi, sa nu se urmeze cai alternative ca sunt nocive.

cati chimioterapeuti in exercitiul functiunii, ca sa zic asa, ai vazut? dar neoplasme tratate cu foi de varza?


Quote

Nimeni nu s a vindecat cu chimioterapie numai s-a amanat moartea.

nu serios? exista vindecari si prin chimioterapie pura, si prin asociere chimio-radioterapie - chirurgie.

Quote

Chimioterapia distruge si celulele sanatoase nu numai cele canceroase.Dar nu-i asa nimeni nu-ti explica astea.

la fel ca prima intrebare.

Quote

Stii ca inainte de a lua cocteilul chimioterapic trebuie sa semnezi o exonerare de raspundere.De ce oare?

ai vazut "moartea domnului Lazarescu"?  :P

Quote

Statisticele de supravietuire se fac pe 5 ani.Cine a murit de cancer dupa 5 ani nu mai intra in statistici.

intra si astia - exista si S10.

Quote

Se falsifica statisticile la greu de catre companiile farmaceutice.

lol! nu mai comentez.

Edited by mufă, 07 September 2006 - 15:02.


#28
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
1.N-am zis de tratament cu foi de  varza si nici nu cred,in asa ceva.In schimb cred  intr-un regim alimentar dedicat si deasemeni si alte terapii alternative testate,si cu rezultate.
2.Vindecari prin chimioterapie localizata pe TUMOARE,si/sau radioterapie localizata pe TUMOARE ,da inteleg ,dar nu chimioterapie generala si/sau radioterapie generala,si tocmai asta se face in Romania si nu numai.Si apoi ,tumoarea revine dupa cativa ani.
3.Am avut in familie 2 cazuri si da ,am avut "contact" cu persoanele de care spui.Persoane(ca nu le pot spune doctori )care te vad ca o tumoare umblatoare nu ca un om.
4.Ai auzit de Jerry Brunetti?Cauta-l pe google.
6.Cred ca exista, dar atat .In "calcule financiare" se iau cele pe 5 ani.

As vrea un scan la o foaie MSDS la un cocteil de asta,publica-l sa vada toata lumea.Este  OTRAVA!I-ti face sistemul imunitar praf.

Edited by midelic, 08 September 2006 - 14:06.


#29
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postmidelic, on Sep 8 2006, 14:55, said:

1.N-am zis de tratament cu foi de  varza si nici nu cred,in asa ceva.In schimb cred  intr-un regim alimentar dedicat si deasemeni si alte terapii alternative testate,si cu rezultate.
Spune asta tuturor celor care au pierdut pe cineva drag în urma cancerului la sîn.

#30
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Pai nici ei nici eu n-am  pierdut pe cineva din cauza verzei.Ci din cauza neputintei si nepasarii.De aceea vreau ca oamenii sa ia decizii in cunostinta de cauza.

Edited by midelic, 08 September 2006 - 14:10.


#31
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postmidelic, on Sep 8 2006, 14:55, said:

Vindecari prin chimioterapie localizata pe TUMOARE,si/sau radioterapie localizata pe TUMOARE ,da inteleg ,dar nu chimioterapie generala si/sau radioterapie generala,si tocmai asta se face in Romania si nu numai.Si apoi ,tumoarea revine dupa cativa ani.


aloo, daca ti-as face radioterapie generala cu intentia de a eradica tumora te omor in doua zile! chimioterapia e un tratament general, intr-adevar, si va mai trece timp pana la chimioterapia intratumorala, dar radioterapia e prin definitie un tratament localizat.

hai sa nu povestim acum despre stadiile avansate in care se prezinta pacientii si despre motivele pentru care nu respecta indicatiile. eu nu pot generaliza, asa cum o faci tu. dar o privire din interior pot spune ca am.

astept cu interes rezultatele, prezentate stiintific, ale terapiilor alternative. ceva mai mult decat cateva cazuri izolate si insuficient documentate.

#32
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Cum mie nu-mi place sa vorbesc aiurea ,uite o alternativa folosita de un tip care n-a urmat reteta clasica si s-a curat de cancer limfatic.A fost diagnosticat in 1999 de cancer, n-a urmat nici un tratament clasic, si inca traieste.
Mai jos conferinta din Australia din martie 2005 in care i-si povesteste "aventura" lui si ce a urmat.Este in doua parti sumate aprox 3 ore.
Pe cine intereseaza si are rabdare sa downloadeze tot filmul pe harddisk,am traducerea in romana facuta de mine.Filmul  este  dens in informatii, interesant si l-am urmarit cu mare atentie.Filmul se poate downloada cu Firefox prin extensia"videodownloader",numai ca trebuie sa aveti rabdare.

http://video.google....234327210711547
http://video.google....117152905143532


Take it or live it!

#33
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postmidelic, on Sep 8 2006, 15:35, said:

Take it or live it!


  :D  

cum spuneam, cazuri izolate. asta ar trebui sa ma convinga ca specializarea mea e inutila?

#34
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Nu ,dar trebuie imbunatatita ,mai deschisi la minte ,sa urmariti toate buletinele medicale cu ultimele cercetari  si sa deveniti mai umani ,oamenii nu sunt cobai.Stiu ca exista un protocol pentru tratarea cancerului si sunt variante de tratament clasic cu chimioterapie si radioterapie ,dar tocmai acelea nu sunt implementate in spitale.Daca ai curiozitatea sa urmaresti fimul,ai vedea ca tipul a fost pe la multi doctori si a discutat cu multi cecetatori si spune cum sta treaba de fapt.Nu exista interes sa se schimbe protocolul actual de tratament desi exista variante chiar clasice mai bune.Cat priveste chestia cu "cazuri izolate",acesta este un cliseu medical prin care doctorii i-si justifica neputinta sau incompetenta,....nu crezi?

Edited by midelic, 08 September 2006 - 14:57.


#35
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postmidelic, on Sep 8 2006, 15:52, said:

Nu ,dar trebuie imbunatatita ,mai deschisi la minte ,sa urmariti toate buletinele medicale cu ultimele cercetari  si sa deveniti mai umani ,oamenii nu sunt cobai.Stiu ca exista un protocol pentru tratarea cancerului si sunt variante de tratament clasic cu chimioterapie si radioterapie ,dar tocmai acelea nu sunt implementate in spitale.Daca ai curiozitatea sa urmaresti fimul,ai vedea ca tipul a fost pe la multi doctori si a discutat cu multi cecetatori si spune cum sta treaba de fapt.


cand o sa am timp il voi urmari; deocamdata iti spun ca exact protocoalele clasice sunt implementate in sectiile de chimio- si radioterapie.

nici nu mai stiu ce contesti de fapt (in afara de toata oncologia romaneasca en-gros) - nu-ti place ca se folosesc variantele clasice, nu-ti place ca se folosesc variantele moderne...

si nu, oamenii cu siguranta nu sunt cobai; nici macar in trialurile clinice nu sunt priviti asa, cu atat mai putin in timpul unui tratament bine definit.



nu imi propun sa te conving de utilitatea specializarilor oncologice sau de probitatea celor ce le practica; incerc doar sa nu las necombatute greseli majore de genul "radioterapia e un tratament general". psihicul unui pacient oncologic sau al apartinatorilor lui difera mult de cel al unui bolnav de apendicita acuta. tratamentele sunt greu de suportat, si dezinformari in genul celei pe care-am citat-o actioneaza mult mai rapid.

Edited by mianna, 08 September 2006 - 15:02.


#36
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Vorbeam de variante pe schema clasica care nu se aplica in spitalele noastre.Mai precis de chimioterapie si/sau radioterapie localizata la nivelul tumorii.
Vorbeam de un cocteil chimioterapic general care se da la pacienti care au tipuri diferite de cancer.
Tratament nediferentiat la gramada.Sigur ca este greu de suportat pentru ca tratati intreg corpul cu otrava in loc sa dati "otrava" numai la tumoare.Daca sunteti in bransa de ce nu publicati foile MSDS.Nu credeti ca pacientii au nevoie sa stie la ce se supun?Care oncologia romaneasca ,ca tot ce vine, vine de afara.Romania n-are bani de cercetari si trial-uri scumpe.Ia de gata protocolul din afara.

Edited by midelic, 08 September 2006 - 15:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate