Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Suporta acest PC Windows 8 / 8.1? Ce editie sa pun?

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#217
fnkreala

fnkreala

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.08.2015
deci sa pun 8.1 ?

#218
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Daca tot pui alt sistem de operare pune 8.1 cu updateuri la zi.
Nu te complica cu versiunea pro, pune 8.1 simplu.
Am avut 8.1 si cam la 3 luni de la lansare dupa mai multe updateuri trimise de M$ a inceput sa mearga perfect, acum am 10 Home.

Edited by anoniymus, 12 August 2015 - 19:55.


#219
fnkreala

fnkreala

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.08.2015
bun ma pun pe instalat voi reveni cu un edit despre cum functioneaza

#220
fnkreala

fnkreala

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.08.2015
Edit: Functioneaza mult mai bine cu windows 8.1 ! nu simt deloc lipsa butonului start ba chiar imi place ideea de-a trece la ceva nou.Va recomand cu incredere windows 8 mi-a scazut consumul ram de la 30% la 19% cu multe taburi deschise in chrome

#221
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Windows 8.1.
8.0 este cel mai mare esec MICROSOFT.

#222
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Ai mai spus-o, dar pentru ca insisti iti voi spune si parerea mea. Windows 8 este cel mai reusit OS din istoria Microsoft atat ca functionalitate cat si ca interfata. Din pacate nu a avut succes din cauza modificarilor de interfata intr-o lume dominata de butonocentrism. Efectul butonocentrismului l-a nascut pe Windows 8.1 care a stricat intr-o oarecare masura ceea ce a adus bun Windows 8, reinventand totodata diverse buguri, iar esecul a devenit total in Windows 10, deorece a stricat si mai mult ceea ce a adus bun Windows 8, amplificand exponential numarul de buguri. Un OS ca sa devina un succes de piata trebuie sa fie cat mai prost.

Deci daca cineva isi doreste sa testeze Windows 8 este foarte bine. Cine nu a utilizat macar cateva luni Windows 8 exact asa cum a fost conceput sa fie utilizat nu are un reper asupra a ceea ce inseamna calitatea unui OS. Si nu glumesc.
Din pacate, utilizatorii de Windows 8 sunt obligati sa migreze spre Windows 8.1 si in curand vor fi mai avantajati sa migreze spre Windows 10. Dar atata vreme cat necesitatea upgrade-ului nu este un imperativ, Windows 8 ramane un prilej de a dobandi o experienta la care as invita pe oricine sa si-o adauge.

Pentru alte discutii de tip versus exista topic dedicat: http://forum.softped...-vs-windows-10/

#223
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014
Esti printre putinii care au o parere buna de 8.0, iar interfata metro e o chestie de gust, aia nu se pune.
Eu am vorbit strict de buguri, cele mai multe din istoria M$ le-a avut windows ME urmat de 8.0 si apoi de Vista.
Iti spun eu ca am avut mereu hardware cu drivere pentru 8.0 si mergea catastrofal, freezuri fara motiv, intrari in recovery la fel, o tona de aplicatii rulau varza la fel si jocurile.
Cel mai bun O.S. M$ Windows 2000, 7, XP, intre 10 si 8.1 inca nu ma pronunt.
La ora asta cel mai corectat OS si cel mai fluent este 8.1, folosesc 10 si totusi astept updateuri, si de la nVIDIA si de la M$, pentru 8.1 din punctul meu ca HOME USER se pot opri cu updateurile 8.1 merge perfect.
Surpriza nVIDIA tocmai a lansat driverul cu numarul 5 pentru 10.
Acum il downloadez.

Edited by anoniymus, 13 August 2015 - 20:32.


#224
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Deci tu aduci ca argumente impotriva unui OS hardware-ul incompatibil sau driverele scrise pe genunchi. Pai nu tin astfel de argumente.

Eu am avut atat hardware compatibil cat si hardware facut pe genunchi marca Asus impreuna cu drivere inutilizabile sau inexistente pe Windows 8.1 (Asus a actualizat driverele tarziu pentru Windows 8.1 in cazul modelului meu de laptop, iar ulterior le-a eliminat de pe site, deoarece functionau mai curand ca un malware). In ultimul caz am stat pe drivere generice instalate automat de Windows si nu am avut decat problemele ce decurg din limitarea anumitor functii hardware (nu mai aveam incarcarea optimizata a acumulatorului, nu mai puteam sa incarc nimic din USB cu laptopul oprit, nu aveam driver pentru card reader etc.).

Iar probleme software a intampinat cine si-a instalat aplicatii care nu aveau ce cauta pe Windows 8, gen antivirusi invazivi, cleanere si programe de optimizare agresive etc. Windows 8 nu are nevoie de asa ceva. In plus are capacitatea de a se autorepara. Freezuri am avut doar pe Windows 8.1 dupa update-urile din august 2014. A fost singurul OS de la Microsoft care mi-a functionat fara probleme si in care nu am mai avut nevoie de niciun software 3rd party care sa completeze lipsurile din sistem.
Deci nu are rost sa generalizezi experienta negativa avuta de tine.

Iar la acest topic discutia este despre compatibilitate hardware si eventual software in vederea rularii lui Windows 8/ 8.1. Daca ai altceva de comentat, atunci fa-o la topicul dedicat (dar cu dovezi, de exemplu, privitor la faptul ca Windows 8 are "cele mai multe buguri din istoria M$" - daca vei gasi asa ceva, desi sunt convins ca nu, deoarece esti departe de adevar). Aici nu-ti voi raspunde, desi am contraargumente la tot ceea ce ai afirmat.

#225
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Post_-_, on 13 august 2015 - 20:43, said:

Deci tu aduci ca argumente impotriva unui OS hardware-ul incompatibil sau driverele scrise pe genunchi. Pai nu tin astfel de argumente.

Am spus ca am avut hardware compatibil.
Eu personal folosesc doar GIGABYTE, si astia scot drivere bune.

#226
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Eu pe desktopul cu placa Gigabyte nu am avut probleme cu driverele.

#227
anoniymus

anoniymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,463
  • Înscris: 18.10.2014

View Post_-_, on 13 august 2015 - 21:01, said:

Eu pe desktopul cu placa Gigabyte nu am avut probleme cu driverele.

Nici eu.
Deci windows 8.0 a fost varza.

#228
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Deci nu ai argumente tehnice pentru a dovedi aceasta afirmatie, ci doar impresii subiective si "trairi mistice" in raport cu Windows 8. :)
Si acum gata cu off-topicul. Daca doresti sa continui discutia, atunci o faci la topicul dedicat. Aici se discuta doar despre compatibilitate hardware/ software cu Windows 8.

#229
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1.Configuratie :
+Placa de baza  GIGABYTE GA-B85-HD3
+Hard disk
  SSD Samsung 650 Series 120GB SATA-III 2.5 inch
  Seagate Desktop HDD 1TB 7200RPM 64MB SATA-III  
+Placa de baza GIGABYTE GA-B85-HD3
+Procesor  Intel Haswell Refresh, Core i5 4460 3.2GHz box
+Placa video  GIGABYTE GeForce GTX 970 OC WindForce 3X 4GB DDR5 256-bit
+Memorie  Crucial 8GB DDR3 1600MHz CL11 Unbuffered

2. Rog, o recomandare de Windows 7/8/10, preponderent gaming
Multumesc

Edited by danb1961, 01 September 2015 - 11:37.


#230
VladutzU2013

VladutzU2013

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,557
  • Înscris: 21.01.2013
Suporta si windows 10.

#231
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Daca vrei gaming atunci mergi pe W8.1, e destul de nou si foarte stabil, W10 e praf pe jocuri.

#232
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002

View PostPapillon_, on 01 septembrie 2015 - 12:53, said:

Daca vrei gaming atunci mergi pe W8.1, e destul de nou si foarte stabil, W10 e praf pe jocuri.
W8.1/W8.1 PRO/alta varianta/ ?

#233
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Nu conteaza, pune varianta simpla.

#234
demafly

demafly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 07.08.2010
Pentium Dual-Core E5800 3.2 GHz
NVidia GT220
4 GB Ram.

Suporta Windows 8 ?
Acum am Win7 si as vrea sa-l schimb deoarece mi se pare ca 8 este mult mai stabil.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate