Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Freelancing in Web Development

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007

View PostNemesis-, on 26 iulie 2014 - 17:28, said:

ca si freelancer daca ai lucra 8 ore pe zi organizat asa cum a faci la angajator, 7000$ e credibil.
insa e greu sa te autodisciplinezi si ajungi sa lucrezi efectiv 2-3 ore pe zi in medie :)

Deci freelancerii astia abia reusesc sa se "adune" 2-3h/zi, si totusi produc mai mult decat un angajat care dedica 7-8h/zi unui proiect nu chiar mic.

Something doesn't add up...
E vorba de proiecte overpriced? Gen mii de euro pentru un wordpress tunat, ca nu face clientul diferenta?
Lipsa platii taxelor?

#20
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdani.user, on 26 iulie 2014 - 07:40, said:

Se tot mentioneaza pe aici castiguri foarte atractive lucrand in acest mod.
Drept urmare, sa inceapa dezbaterea/campania de informare Posted Image
  • Ce fel de proiecte? Care a fost cel mai complex?
  • Ce fel de clienti?
  • Alte detalii tehnice
  • Alte detalii comerciale

Mi s-a mai intamplat sa fac proiectute in modul freelancing in PHP, dar nu erau chiar "web development" direct, ci mai mult chestii de tooling. Cele mai interesante tineau de module (PECL) de securitate.

Plata a fost ok, deoarece sunt putini care pot face asta.

Petreceam mai mult timp (gratuit) cu clientul pentru a-l ajuta sa puna la cale o specificatie clara, dar apoi daca voia sa modifice sau sa adauge ceva in acea specificatie, renegociam:
  • deadline-ul
  • suma
Nu mi s-a intamplat sa-mi iau tepe dupa acest model, dar nici nu am facut multe astfel de proiecte.


Pentru proiecte mai webish, va recomand sa faceti cat mai multe use cases.

50 USD pe ora, deci decent pentru unde locuiesc. Cererea si oferta pot face minuni, chiar si la proiecte mici.

Cel mai mult ajuta activitatea pe stack overflow si/sau github - atunci vin oportunitatile la tine.
Si chiar daca nu vin, macar ai facut un bine: i-ai ajutat pe colegii de breasla.

#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
Nu prea vad ce treaba are stackoverflow/github cu freelancing-ul. Cine vrea un site stie ce-s astea?

Usor offtopic, dar, azi, starckoverflow mi se pare o mizerie din perspectiva celui care ofera ajutor. O fi fost ok in primii ani, dar azi efectiv te face sa-ti bagi picioarele dupa ce pierzi minute bune sa oferi o explicatie ok si te trezesti ca nici nu esti bagat in seama fiindca vine altul cu o alta explicatie usor mai detaliata, sau chiar primesti - ca ai indraznit sa nu explici chiar ca pentru prosti.

Asta la intrebarile mai generale. La cele mult mai specifice, daca nu e ceva cu ce sa te fi lovit si unde sa poti da un raspuns in 2 pasi, nu stiu de ce si-ar pierde cineva minute/ore sa inspecteze gratis problema altuia.

#22
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Eu am povestit despre experienta mea in relatie cu freelancing-ul...

Chiar si o tanti de la google mi-a scris o data dupa ce m-a gasit pe SO...

#23
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View Postdani.user, on 27 iulie 2014 - 10:37, said:

Deci freelancerii astia abia reusesc sa se "adune" 2-3h/zi, si totusi produc mai mult decat un angajat in Romania care dedica 7-8h/zi unui proiect nu chiar mic.
Da.
De aia ziceam ca doar fraierii trag 8 ore pe zi ca si angajati pt un salariu de mizerie.
Asta la web. De fapt nici nu cunosc vreo firma serioasa de la noi care sa se ocupe cu dezvoltare web.
In Arad is vreo 5 si toate vai de capul lor. Cand eram in liceu am fost angajata la una pt un salariu de ~200$ / 5 ore pe zi. Majoritatea proiectelor veneau de pe elance. Eram 2 designeri si un programator, abia daca terminam 2-3 proiecte pe luna. Nici nu cred ca avea vreun profit dupa ce ne platea salariile, chiria si utilitatile.

La jocuri cred ca stau altfel lucrurile pt ca sunt proiecte mai complexe si nu prea dai de asa ceva in regim de freelance. In plus acolo salariile sunt decente chiar si la noi din cate am auzit.

#24
aaddrryyss

aaddrryyss

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.09.2007
Pe mine nu m-a convins freelancingul, pana acum cel putin.

Am lucrat de maniera asta ~ 3 luni, uneori 10-11 ore / zi, la un singur proiect. Banii au fost ~ 10k lei pe luna, dupa ce plateam taxe si impozite (freelancer onest :-) ). Am tras in alea 3 luni cat n-o facusem inainte in 2_ani_jumate de "regular job". In afara de efortul meu, au mai fost implicati 2-3 prieteni cu sfaturi / idei, poate uneori si un proof of concept de 5-10 linii de cod acolo. Asta a fost timp suplimentar (intalniri, plimbari, bere, etc...), neincadrat in cele 10-11 ore de la "birou". Am fost la limita la care mai era un pic si trebuia sa-i platesc si pe ei :-)
Clientul a fost uber-nemultumit:
- 1. nu m-am incadrat in deadlineul "de Craciun"
- 2. au existat si nemultumiri legate de cod / implementare / decizii tehnice. Au zis ca e praf si ca e "slow by any standard". Ca vor trebui sa "scrap the whole thing" si sa "start fresh all over again".
Am fost "dat afara" cand proiectul era pe la ~ 66% - 75%. Mai era de lucru cam o luna. Am zis ca asta e, nu-s bun de nimic, back to a regular job. Am avut reale si sincere dubii cu privire la capacitatea mea de a activa in stil freelance.

Fast forward 5-6 luni mai tarziu...Proiectul (era un proiect mobile) apare in store-ul platformei respective...Absolut identic din toate punctele de vedere cu munca prestata anterior de mine. Plus continuarile de rigoare, fireste.
Doua chestii n-am inteles:
- 1. "nu ne place cum arata" si "asta, aia, ailalta, trebuiau facute in cutare sau cutare fel".  De ce, atunci, munca prestata de mine a ajuns fara alterare in store in cele din urma ?
- 2. "slow by any standard"...Ei bine, eu duceam problema la final intr-o luna...ei au ales calea cu 5-6 luni (recrutare alt developer, familiarizare cu proiect strain, etc...)

Concluzia mea: salariul de la regular job e nesemnificatv mai mic decat ce-am castigat ca freelancer. Judecand dupa experienta mea limitata, nu inteleg cum de freelancingul exista in primul rand, si cum oamenii accepta sa intre in hora asta. Dar, din nou, experineta mea e limitata doar la cele expuse mai sus.

Just my 2 cents...

#25
genericuser01

genericuser01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 01.09.2013
Asa mi-am inceput si eu cariera, cu un proiect in care un site trebuia transformat in "alt site". Dupa vreun an si jumatate in care le-am spus onest ca nu exista nici o sansa, si-au dat si ei seama ca asa e. Mai ales ca ei nu stateau sa faca specificatiile sau sa verifice prea mult etapele. De fapt pana in zilele noastre idea a ramas: vreau chestia aia, vedeti voi ce si cum, mai vorbiti cu unii-altii din alte departamente, I'm outta here!

#26
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

View Postrepublicall, on 27 iulie 2014 - 02:04, said:

eu fac vreo 300 lei pe an din freelancing

Eu fac cate minus 300 lei pe an din freelancing. Imi dau ei proiectele eu le fac si cand le intorc tot eu le platesc lor banii :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate