Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Freelancing in Web Development

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Se tot mentioneaza pe aici castiguri foarte atractive lucrand in acest mod.
Drept urmare, sa inceapa dezbaterea/campania de informare :)

  • Ce fel de proiecte? Care a fost cel mai complex?
  • Ce fel de clienti?
  • Alte detalii tehnice
  • Alte detalii comerciale


#2
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
Bun topic... si eu sint curios. Am auzit de castiguri si de 7000$ / luna dar parca nu-mi vine a crede. Ar fi de apreciat daca cineva ar spune si cam care ar fi castigurile - o medie.

#3
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
Sa vedem cati vor sa spuna "adevarul" sau care vor sa spuna.

#4
dan-s

dan-s

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,699
  • Înscris: 02.07.2013

View PostIsaak, on 26 iulie 2014 - 07:54, said:

Ar fi de apreciat daca cineva ar spune si cam care ar fi castigurile - o medie.
400 lei/lună

#5
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011
Eu nu am mai lucrat asa de cativa ani dar faceam in jur de 100-200$ pe luna (dar nu faceam web development).

In ultimul an am platit cam 500-1200$ per proiect (site) incluzand development-ul si designul. De obicei am lucrat cu echipe de cel putin 8 persoane. Nici nu am dat peste un freelancer care sa termine singur un webiste de la 0. Ca timp de lucru, a variat intre una si trei saptamani. La un proiect aplica in general cam 10-12 freelanceri. Celor care abia se apuca le este mai greu pentru ca nu au rating si trebuie sa lucreze la un pret mai mic pana isi fac o baza de clienti.

Ce fel de proiecte? Care a fost cel mai complex?
Un site de socializare (care nici acum nu este gata, lucreaza la el de o luna, o echipa de 12 oameni - 860$)
Ce fel de clienti?
Clientii sunt ok, daca sunteti de treaba cel mai probabil o sa mai apeleze la voi cu alta ocazie
Alte detalii tehnice
Explica :-?
Alte detalii comerciale
Pai in primul rand iti trebuie un card ca sa-ti fie virati banii, trebuie sa vorbestii cu clientii si sa fii foarte rabdator, sa nu te semnezi pe site-uri si probabil cel mai important cand te apuci sa ai un portofoliu relativ solid, te va ajuta mult de tot

#6
otisweb

otisweb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 26.02.2009
ca freelancer nu te astepta sa castigi constant sume de bani mari....

pe site-uri de genul freelancer.com, elance.com majoritatea proiectelor sunt firme mici care nu-si permit sa apeleze al o firma....

pot fi perioade cand castigi mii de dolari pe luna si perioade cand abia aduni 200-300

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Ce sunt sumele astea, ma? Si la sapa ati face incomparabil mai multi bani.
Dintre toate posturile cel mai amuzant mise pare ala al lui RpgBoy, cica 12 oameni lucreaza de o luna pe 860$. boy, eu zic sa nu mai astepti degeaba, aia nu iti vor termina chestia aia niciodata, au murit deja de foame.

Edited by Friskey, 26 July 2014 - 12:25.


#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003

View Postdani.user, on 26 iulie 2014 - 07:40, said:

Se tot mentioneaza pe aici castiguri foarte atractive lucrand in acest mod.
E un aspect aici: unii alearga dupa clienti mereu facand proiecte mici dar altii plecand de la oportunitatile gasite aici stabilesc o relatie (comerciala) stabila / de durata pentru ca si proiectul e mai mare si astfel ar iesi din prima categorie iar beneficiile fiind altele.

Edited by neagu_laurentiu, 26 July 2014 - 12:31.


#9
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View PostRpgBoy, on 26 iulie 2014 - 09:58, said:

Un site de socializare (care nici acum nu este gata, lucreaza la el de o luna, o echipa de 12 oameni - 860$)

Adica 2700 ron. 229 lei de individ :w00t: Clar iti vor face treaba buna de banii astia. Sau la nivel de anii 2000, de iti poate da oricine drop la baza de date din form-ul de login si fara protectie CSRF :)).

#10
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,054
  • Înscris: 02.12.2007
Sub 50 $ pe ora numai daca vietuiesti in India si stai la ma-ta.
Sumele alea de le vehiculati voi pe aici le produce lejer si unul cu 2 clase intr-o singura zi de sapa.

#11
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postpotae, on 26 iulie 2014 - 12:51, said:

de iti poate da oricine drop la baza de date din form-ul de login si fara protectie CSRF Posted Image).
Crezi ca, daca ar sti despre astfel de amenintari/probleme/riscuri, si-ar mai asuma raspunderea sa faca websiteuri pe 3 cuie? Si chiar daca ar avea macar o idee, se merg pe principiul "lor nu li se intampla"  si nu-si bat capul/nu-si pun problema securitatii(un domeniu neimportant, de altfel).

#12
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011

View PostIsaak, on 26 iulie 2014 - 07:54, said:

Bun topic... si eu sint curios. Am auzit de castiguri si de 7000$ / luna dar parca nu-mi vine a crede. Ar fi de apreciat daca cineva ar spune si cam care ar fi castigurile - o medie.

ca si freelancer daca ai lucra 8 ore pe zi organizat asa cum a faci la angajator, 7000$ e credibil.
insa e greu sa te autodisciplinezi si ajungi sa lucrezi efectiv 2-3 ore pe zi in medie :)

#13
Dumitru_Pavel

Dumitru_Pavel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 453
  • Înscris: 06.02.2014

View PostRpgBoy, on 26 iulie 2014 - 09:58, said:

sa nu te semnezi pe site-uri
dc ?

#14
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostDumitru_Pavel, on 26 iulie 2014 - 21:22, said:

dc ?
Tu crezi ca este careva de acord sa iti faca tie reclama gratuita? Desigur, cand se discuta de siteuri serioase si nu de pagini HTML facute intre doua seminte sparte.

#15
RpgBoy

RpgBoy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 27.05.2011

View PostDumitru_Pavel, on 26 iulie 2014 - 21:22, said:

dc ?
In afara de raportul client - angajat (mai pe scurt "nu-i frumos"), dauneaza SEO.
Oricum nu e necesar sa te semnezi pentru ca pe toate site-urile de freelancing poti sa adaugi site-urile in portofoliu personal si te ajuta mai mult decat o semnatura digitala.

View Postpotae, on 26 iulie 2014 - 12:51, said:

Adica 2700 ron. 229 lei de individ Posted Image Clar iti vor face treaba buna de banii astia. Sau la nivel de anii 2000, de iti poate da oricine drop la baza de date din form-ul de login si fara protectie CSRF Posted Image).
Nu chiar... cel putin nu din formulare :)) Lucrez in special cu firme din India, cer mai putini bani, dar isi fac treaba. Chiar citisem un articol despre cati developeri buni sunt in India - nu poti sa-mi spui ca locatia ii dezavantajeaza la capitolul "informare / invatare / dezvoltare", internetul e mare, oricine poate sa caute :)

#16
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
eu fac vreo 300 lei pe an din freelancing

#17
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostRpgBoy, on 27 iulie 2014 - 01:50, said:

Lucrez in special cu firme din India, cer mai putini bani, dar isi fac treaba. Chiar citisem un articol despre cati developeri buni sunt in India - nu poti sa-mi spui ca locatia ii dezavantajeaza la capitolul "informare / invatare / dezvoltare", internetul e mare, oricine poate sa caute Posted Image
Depinde de ceea cauti... Copy&Paste este usor sa faci. Low-cost gasesti in India foarte usor.
Dar asta nu ii face buni. Ii face maxim productivi la nivel low. Parerea mea: experienta se plateste la acelasi nivel, fie ca este China, US, Germania sau India.

Iar daca tu ajungi sa-ti externalizezi serviciile catre India... refuz sa-mi "imaginez" ca oferi calitate. Ci doar cantitate.

#18
potae

potae

    Sorosist frumos si liber

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,429
  • Înscris: 20.08.2013

View Postdexterash, on 27 iulie 2014 - 02:08, said:


Mda. Asa e. N-o sa lucrezi pe biscuiti chiar daca esti din Bhutan. La cat e nevoie sa inveti pur si simplu simti ca nu merita sa-l ajuti atata pe ala pe bani putini. Uite de exemplu asta http://www.baeldung.com/consulting (e roman daca va uitati la numele cu care posteaza articole) nu ridica un deget fara mai putin de 3000$ pe saptamana. Da' probabil e si bază omu' :). Evident ca 3000$ e super decent in RO pt. o luna chiar, nu o saptamana. La ce experienta are probabil ca nu are rost sa se incurce cu proiecte low cost sau sa ceara mai putin. Ar insemna ca beneficiarii sa aiba parte de cunostiinte foarte calificate la un pret prea scazut ceea nu e 'corect'. Posibil ca inputu' lu' asta intr-o luna face cat 3 - 5 angajati 'de rand' combinati (ma refer la know how aici, nu la dat cu lopata/coding). Scuzati greselile e 4:50 dimineata si mi-e cam lene sa recitesc dau direct Publica....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate