Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

somonul in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
xelis

xelis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.07.2014

View Postpetre69, on 24 iulie 2014 - 20:34, said:

Daca vrei sa-l feliezi , afumi , aromezi si alte alea ai nevoie si de in packing machine plus o gramada de logistica
acum e bine:p

View Postpetre69, on 24 iulie 2014 - 20:38, said:

Somon in oceanul atlantic ???
tu vorbesti serios sau vrei sa faci misto de mine...

#20
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Somonul feliat,,,afumat ,,,,vidat ,,,,,plus ceva conservant tine si 10 ani fara frigidere

#21
xelis

xelis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.07.2014

View Postgumball3000, on 24 iulie 2014 - 20:33, said:

Pai ti se-mpute peste pana reusesti sa-l dai in RO daca nu ai vorbit deja cu cineva ca sa ti-l cumpere.
Plus ca de vorbit este usor, mai greu e sa si semnezi un contract, ca asa iti fac si eu comanda de vreo 10 tiruri.
punem numai pretu de vanzare 2.5 euro pe kg ori sa zicem 1 tir adica 18 000 kg asta inseamna 45 000 de euro si fara trasport,daca poti sa comazi 10 tiruri bv prietene

dispun de ceva aparatura,ceva contacte in germania danemarca spatiu necesar in romania nu e o problema doar vreau sa stiu daca se cumpara,,,,,,,,

#22
Ganditor

Ganditor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 19.07.2014
Problema este piata de desfacere si depozitarea, daca vrei eu intru nitel in partea tehnica:
1 - Trebuie generator: Daca pica curentul(si in Romania tot pica...) s-a dus toata marfa ta, obligatoriu trebuie generator, frigider in +.
2 - Trebuie citita bine de tot legislatia in domeniu, partea despre refrigerat: Tu cumperi bax de 5 kg de somon - Spargi baxul de somon? Aici apare partea aia din legislatie.

Asta o stiu din cauza ca am pe cineva care lucreaza la frigorifer.

#23
Jericho77

Jericho77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,435
  • Înscris: 10.05.2014

View Postxelis, on 24 iulie 2014 - 20:30, said:

deci stiu sigur si am si fost si am vazut in norvegia e 2,5 euro pe kg plus transport

Iti dau 2 euro / kg.

cash money Posted Image

#24
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Frigidere se gasesc
Chiar pe centura bucuresti sunt o gramada de depozite frigorifice ,unele chiar noi nu jeguri dealea comuniste

#25
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
pai pe noi ne intrebi daca se vinde somonul?
asa faci planul de afaceri?
daca nu te pricepi vorbeste cu cineva care stie cum se face un plan de afaceri - genul de plan de afaceri care se solicita la o finantare.
partea buna e ca nu ai nevoie de finantare deci poti sa sari peste anumite chestii din planul de afaceri dar nu peste 3 chestii importante:
1 - lantul de aprovizionare [ contactezi producatorii si vezi exact ce iti pot trimite, in ce cantitati, cum variaza pretul in functie de cantitate, costuri de transport, cat de repede expira marfa ]
2 - partea de procesare [ vezi de ce logistica ai nevoie - frigidere / masini /  utilaje de ambalat, etichetat, etc ]
3 - lantul de distributie [ iei legatura cu restaurante si marketuri si le faci oferta de pret pe baza costurilor de productie luate in considerare mai sus, vezi ce termene de plata iti pot oferi, ce cantitati ar ptuea rula ]

pe forum nu poti decat sa faci rahatul bici

Edited by onlyone, 24 July 2014 - 21:45.


#26
Saint-Tropez

Saint-Tropez

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 19.07.2014
Posted Image  Dragute comentarii. O parte din ele pertinente, o parte fara subiect.

Initiatorule, ai o idee buna doar daca ramane stadiul de idee in lipsa unei investitie de cel putin 2.5 milioane de euro conform studiului de fezabilitate pe care l-a intocmit o firma de consultanta pentru un mare jucator de pe piata (Negro)

Poate te-ai intrebat de unde ai restaurantele din Herastrau peste proaspat care mai de care. Se aduce cu avionul in fiecare zi si un transport terestru o data pe saptamana daca discutam de scoici si alte moluste.

Nu se transporta somonul pe gheata pentru ca ala nu-l vei putea folosi ca somon afumat. Somonul afumat este pestele proaspat de 14 ore maxim care se pune la afumat nu inainte de a trece prin ceva procedee specifice.

Daca nu ai contracte de distributie semnate, daca  nu ai o fabrica de procesare la standarde (utilaje de 1 million) si daca nu asiguri un circuit Norvegia-Romania sau Crescatorie proprie, dai faliment in secunda 2. Asta asa, in mare.

#27
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@Razvan_N şi sandel_u:
Sper că nu veţi avea tupeul să mă întrebaţi de ce v-am şters posturile...

#28
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View Postxelis, on 24 iulie 2014 - 20:34, said:

prietene daca o sa imi faci comanda pentru tine iti aduc special din atlantic red king bani sa facem
poate ii aduci si Titanicul. bani sa iasa ...

View Posttflorin40, on 24 iulie 2014 - 20:34, said:

Nu e de cacat. E din UE.
Norvegia e in UE ?

Edited by babalaul, 25 July 2014 - 06:33.


#29
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Somonul de crescătorie adus din Norvegia pe lângă grăsimi Omega3 are și mai multe grăsimi polinesaturate esențiale omega 6 mai nesănătoase decât carnea de porc slabă !,nu mai spun și ce cantități însemnate de mercur s-a descoperit în carnea acestuia,de ce oare nu vă orientați spre un pește proaspăt autohton,cum ar fi crapul de crescătorie cu solzi mari spre exemplu?,care este un deliciu pe grătar s-au afumat.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 25 July 2014 - 08:00.


#30
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View PostViorelsolar, on 25 iulie 2014 - 07:59, said:

Somonul de crescătorie adus din Norvegia pe lângă grăsimi Omega3 are și mai multe grăsimi polinesaturate esențiale omega 6 mai nesănătoase decât carnea de porc slabă !
bingo

#31
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Daca lucrezi la un nivel mic, ar trebui sa faci niste chestii deosebite din acest somon, si nu chestiile pe care le fac marii procesatori, pentru ca nu vei putea concura cu ei.

#32
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007

View Postxelis, on 24 iulie 2014 - 20:08, said:

salutare am in plan sa deschid o mica afacere cu somon in romania,
tot ceea ce tine de somon stiu adica ce poate sa faca o fabrica din norvegia pot si eu daca am utilajele necesare,
pentru inceput ma gandesc la un mic firgider o masa unde sa il tai un mic vacum si etc
pentru ca in magazinele din romania somonul e foarte scum si din experienta mea este asa doar pentru ca trece prin multe firme sa ajunga in romania,
acum as avea nevoie de sfaturi se merita pe piata din romania sa intru pentru ca as putea sa nu mai fie exagerat de scump????

Io as zice ca semeni cu un caine. ca si el, ai privire inteligenta, dar nu poti sa te exprimi.

#33
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nu fii rău bade', spune-i și tu că seamănă-n scris cu-n injiner...Posted Image

În urmă cu câteva luni am cumpărat somon file din Selgros la preț super decent, pe la 30lei/Kg.
La decongelare văzut scris pe bax că era din crescătorie, mai exact din China...
Oricum, am făcut niște "degete de pește" faine:

Attached File  IMG_4590.JPG   276.61K   74 downloads Attached File  IMG_4611.JPG   288.09K   74 downloads

View PostViorelsolar, on 25 iulie 2014 - 07:59, said:

...are și mai multe grăsimi polinesaturate esențiale omega 6 mai nesănătoase decât carnea de porc slabă !...

Minus cu minus, dă plus ? Posted Image
În traducere liberă, peștele defect, io' defect, mai o duc o vreme ? Posted Image

#34
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007

View PostViorelsolar, on 25 iulie 2014 - 07:59, said:

Somonul de crescătorie adus din Norvegia pe lângă grăsimi Omega3 are și mai multe grăsimi polinesaturate esențiale omega 6 mai nesănătoase decât carnea de porc slabă !,nu mai spun și ce cantități însemnate de mercur s-a descoperit în carnea acestuia,de ce oare nu vă orientați spre un pește proaspăt autohton,cum ar fi crapul de crescătorie cu solzi mari spre exemplu?,care este un deliciu pe grătar s-au afumat.Posted Image
fiindca nu este de bon ton sa mananci crap in locul somonului. ai uitat in ce tara traiesti?
mie de exemplu imi place macroul peste orice peste mancat pana acum. mi se pare cel mai gustos. daca este si proaspat, cu atat mai bine.

#35
xelis

xelis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.07.2014

View Postslai, on 25 iulie 2014 - 11:34, said:

Io as zice ca semeni cu un caine. ca si el, ai privire inteligenta, dar nu poti sa te exprimi.
io as zice sa XXXXXXXX

Edited by scaiba, 25 July 2014 - 15:21.
Editat pentru a fi conform regulamentului și peste asta, în ton cu o notă elementară de bun simț...


#36
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postscaiba, on 25 iulie 2014 - 11:56, said:

Oricum, am făcut nişte "degete de peşte" faine ....

Pentru "degetele" astea este si mai buna burta de somon feliata exact ca in poza ta!
Se gaseste ca atare in magazine .... e drept, la alt pret!
E perfecta si pentru ciorba/bors!

Numai bine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate