Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

somonul in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#1
xelis

xelis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.07.2014
salutare am in plan sa deschid o mica afacere cu somon in romania,
tot ceea ce tine de somon stiu adica ce poate sa faca o fabrica din norvegia pot si eu daca am utilajele necesare,
pentru inceput ma gandesc la un mic firgider o masa unde sa il tai un mic vacum si etc
pentru ca in magazinele din romania somonul e foarte scum si din experienta mea este asa doar pentru ca trece prin multe firme sa ajunga in romania,
acum as avea nevoie de sfaturi se merita pe piata din romania sa intru pentru ca as putea sa nu mai fie exagerat de scump????

#2
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Eu am inteles ca vrei sa cresti somon in frigider

#3
xelis

xelis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.07.2014

 petre69, on 24 iulie 2014 - 20:11, said:

Eu am inteles ca vrei sa cresti somon in frigider
daca esti XXXXX normal ca asta ai inteles

Edited by scaiba, 24 July 2014 - 20:26.
Atenție la limbaj.


#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Tot asta am inteles si eu, si crede-ma nu-s prost, poate putin imbecil, dar prost sigur nu-s.

#5
xelis

xelis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.07.2014

 gumball3000, on 24 iulie 2014 - 20:15, said:

Tot asta am inteles si eu, si crede-ma nu-s prost, poate putin imbecil, dar prost sigur nu-s.
fratilor il cumpar proaspat din norvegia la un pret bun pentru mine si il procesez automat ca am nevoie de un frigider ca doar nu o sa ii dau omului  cu restaurantu fileu care miroase :o

#6
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Pai si cum il aduci proaspat in romania ?


Si incearca sa nu-i mai faci prosti pe toti din prima ca n-o sa te bage nimeni in seama asa.

Edited by DjMx, 24 July 2014 - 20:20.


#7
xelis

xelis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.07.2014

 DjMx, on 24 iulie 2014 - 20:18, said:

Pai si cum il aduci proaspat in romania ?


Si incearca sa nu-i mai faci prosti pe toti din prima ca n-o sa te bage nimeni in seama asa.
fac comanda la firmele de acolo pe care le stiu imi ajunge in ro perfect in geata tot eu intreb cum e piata in romania ...

#8
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Si te-ai interesat cat te ajunge transportul ?

Somonul nu se cumpara in cantitati imense in .ro dar se cumpara, problema e ca tu vrei sa aduci pestele intreg si sa-l procesezi aici. Aia isi proceseaza pestele acolo si apoi trimit in romania iar intrun tir incape mai mult peste procesat decat peste neprocesat. Eu zic ca n-o sa faci nici-o afacere din simplul motiv ca nu vei fi deloc eficient.

Edited by DjMx, 24 July 2014 - 20:28.


#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Acum am inteles
Importi peste mort
Il racesti in frigider
Il tai pe o masa
Si apoi il vinzi unui prost ca mine

De ce nu ai zis asa de la inceput ?

Si on topic
Somonul ala e de cacat pt ca e din crescatorie

#10
xelis

xelis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.07.2014
deci stiu sigur si am si fost si am vazut in norvegia e 2,5 euro pe kg plus transport ok te-ai interesat sa vezi cat costa in romania un kg nu mai zic de hot smoke?? intr-un tir incap 33 de paleti asta inseamna maxim 18 500 kg eu nu zic acum sa duc direct la carrefour sau metro ideea e usor intai ceva restaurante si mici magazine ...

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Pai ti se-mpute peste pana reusesti sa-l dai in RO daca nu ai vorbit deja cu cineva ca sa ti-l cumpere.
Plus ca de vorbit este usor, mai greu e sa si semnezi un contract, ca asa iti fac si eu comanda de vreo 10 tiruri.

Edited by gumball3000, 24 July 2014 - 20:33.


#12
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

 petre69, on 24 iulie 2014 - 20:29, said:

........
Si apoi il vinzi unui prost ca mine
..........
Somonul ala e de cacat pt ca e din crescatorie
Nu e de cacat. E din UE.

#13
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Daca vrei sa-l feliezi , afumi , aromezi si alte alea ai nevoie si de in packing machine plus o gramada de logistica


#14
xelis

xelis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.07.2014

 petre69, on 24 iulie 2014 - 20:29, said:

Acum am inteles
Importi peste mort
Il racesti in frigider
Il tai pe o masa
Si apoi il vinzi unui prost ca mine

De ce nu ai zis asa de la inceput ?

Si on topic
Somonul ala e de cacat pt ca e din crescatorie
prietene daca o sa imi faci comanda pentru tine iti aduc special din atlantic red king bani sa facem

#15
Ganditor

Ganditor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 19.07.2014

 xelis, on 24 iulie 2014 - 20:08, said:

salutare am in plan sa deschid o mica afacere cu somon in romania,
tot ceea ce tine de somon stiu adica ce poate sa faca o fabrica din norvegia pot si eu daca am utilajele necesare,
pentru inceput ma gandesc la un mic firgider o masa unde sa il tai un mic vacum si etc
pentru ca in magazinele din romania somonul e foarte scum si din experienta mea este asa doar pentru ca trece prin multe firme sa ajunga in romania,
acum as avea nevoie de sfaturi se merita pe piata din romania sa intru pentru ca as putea sa nu mai fie exagerat de scump????
Am pierdut eu ceva? Scrie undeva ca este deficit de somon pe piata?
Te sfatuiesc sa cauti un amic care lucreaza intr-un supermarket mare, sa iti spuna cum este cu somonul, icrele scumpe, caracatita si alte astea, se aduc doar cateva pentru imagine, astea putrezesc pe raion.

Am vrut sa cumpar carne de rechin si ce astea mai gasesti "altfel" prin supermarket: Toate cunostintele mi-au zis sa stau cuminte, nu este cerere pentru asa ceva, proaspete nu prea sunt.
Concluzia? De ce somon?

Ps: Trebuie piata de desfacere pentru el, am trait ce zici tu cu capsunarie, ciupercarie, am cunostinte care au incercat sa intre "ieftin" pe piete scumpe, nu pretul tau este problema, pretul de pe piata conteaza.
Sper ca am reusit sa ma fac inteles: Tu poti sa dai somon cu 5 ron kg, este ca taranul ala care ar da rosia cu 1 leu kg, dar unde sa o dea?
Nu isi strica careva relatia cu un distribuitor sa bage somonul tau in magazin, asta dincolo de partea cu avize, autorizatie, verificare.
Industria alimentara a fost ridicata la un nivel securitate mai mare, nu neaparat ca se si verifica... dar avizele astea te omoara

#16
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

 tflorin40, on 24 iulie 2014 - 20:34, said:


Nu e de cacat. E din UE.
Daca eu zic ca e de cacat inseamna ca e de cacat
Chiar si ala de alaska e de cacat daca e crescut in crescatorie
Si poate stiu despre ce vorbesc

#17
xelis

xelis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.07.2014

 Ganditor, on 24 iulie 2014 - 20:34, said:

Am pierdut eu ceva? Scrie undeva ca este deficit de somon pe piata?
Te sfatuiesc sa cauti un amic care lucreaza intr-un supermarket mare, sa iti spuna cum este cu somonul, icrele scumpe, caracatita si alte astea, se aduc doar cateva pentru imagine, astea putrezesc pe raion.

Am vrut sa cumpar carne de rechin si ce astea mai gasesti "altfel" prin supermarket: Toate cunostintele mi-au zis sa stau cuminte, nu este cerere pentru asa ceva, proaspete nu prea sunt.
Concluzia? De ce somon?

Ps: Trebuie piata de desfacere pentru el, am trait ce zici tu cu capsunarie, ciupercarie, am cunostinte care au incercat sa intre "ieftin" pe piete scumpe, nu pretul tau este problema, pretul de pe piata conteaza.
Sper ca am reusit sa ma fac inteles: Tu poti sa dai somon cu 5 ron kg, este ca taranul ala care ar da rosia cu 1 leu kg, dar unde sa o dea?
Nu isi strica careva relatia cu un distribuitor sa bage somonul tau in magazin, asta dincolo de partea cu avize, autorizatie, verificare.
Industria alimentara a fost ridicata la un nivel securitate mai mare, nu neaparat ca se si verifica... dar avizele astea te omoara
apreciez ce ai zis e de luat in considerare:d

#18
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
Somon in oceanul atlantic ???

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate