Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Care este cea mai buna aplicatie de mesagerie?

- - - - -
  • Please log in to reply
88 replies to this topic

Poll: Care este cea mai buna aplicatie de mesagerie? (106 member(s) have cast votes)

Care este cea mai buna aplicatie de mesagerie?

  1. WhatsApp (55 votes [51.89%] - View)

    Percentage of vote: 51.89%

  2. LINE (3 votes [2.83%] - View)

    Percentage of vote: 2.83%

  3. Viber (14 votes [13.21%] - View)

    Percentage of vote: 13.21%

  4. Facebook Messenger (11 votes [10.38%] - View)

    Percentage of vote: 10.38%

  5. Skype (6 votes [5.66%] - View)

    Percentage of vote: 5.66%

  6. Yahoo Messenger (4 votes [3.77%] - View)

    Percentage of vote: 3.77%

  7. Hangouts (4 votes [3.77%] - View)

    Percentage of vote: 3.77%

  8. Snapchat (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  9. Tango (1 votes [0.94%] - View)

    Percentage of vote: 0.94%

  10. BBM (8 votes [7.55%] - View)

    Percentage of vote: 7.55%

Vote Guests cannot vote

#19
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011

View Posteiffel, on 23 iulie 2014 - 14:42, said:

Din pct meu de vedere niciuna. Toate au probleme serioase de securitate - protejare a informatiilor personale.
Pentru asta ai TextSecure si BBM.

#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Cel mai bun este cel in care ai aproape toti cunoscutii.

Altfel ce rost ar avea sa il instalezi ,,pe cel mai bun '' si sa nu comunici cu nimeni Posted Image

#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,571
  • Înscris: 15.06.2004

View PostPapillon_, on 23 iulie 2014 - 14:56, said:

Pentru asta ai TextSecure si BBM.

Alea poate ptr criptare trafic.
Dar hai sa-ti dau un exemplu - iei o cartela sau un abonament si se intampla sa fie un nr de telefon refolosit de provider ( dupa 6 luni - 1 an de al deconectare se refolosesc ). Il pui in telefon, instalezi whatsApp si surpriza - te trezesti cu zeci de numere care nu el cunosti, si te mai suna si altii - ptr ca WhatsApp se cupleaza la adress book-ul telefonului si salveaza contactele pe serverele lor. Daca cel care a avut inainte numarul a folosit WhatsApp, ala esti.
La fel si inversul - ai avut nr respectiv si ai renuntat la el dar toate contactele tale vor fi preluate de cel care va primi cartela cu nr tau.
WhatsApp nu permite stergerea contactelor cand decizi sa renunti la cartela.

Si show-ul continua - cam toate programele au hibele lor.

#22
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Posteiffel, on 23 iulie 2014 - 15:35, said:

Daca cel care a avut inainte numarul a folosit WhatsApp, ala esti.
Am in agenda un asemenea contact. X isi schimbase numarul, nu l-am sters din agenda cativa ani si apoi a aparut in Whatsapp.
Mesajul meu "Ce faci bai Xulescu" a picat nepotrivit, pentru ca numarul era la altcineva acum. Posted Image

Dar de asta trebuie sa-ti dezactivezi/stergi contul cand schimbi numarul.

#23
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

View Posteiffel, on 23 iulie 2014 - 15:35, said:




Si show-ul continua - cam toate programele au hibele lor.
Concluzia:Cea mai sigura mesagerie este cea cu porumbei.

#24
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Microsoft trage cu ochiul la ce se transmite pe Skype

#25
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
wirespot, nimic nu este secure. Utilizarea unui serviciu (chiar si acest forum) este un privilegiu acordat nu drept. IMHO cine are nevoie de comunicatie sigura va folosi un VPN cu criptare intre el si celalalt.
folosirea unui serviciu public este mai mult sau mai putin sigura.

#26
sorin83

sorin83

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,262
  • Înscris: 19.08.2007
Eu folosesc watsapp, skype, Facebook messenger si line in functie de cum ii prind pe interlocutori.
Dintre toate cea mai simpla si care consuma cele mai putine date e watsapp. Nu stiu cum se face totusi ca il folosesc de vreo 2,5 ani dar pana acum nu mi-a cerut niciodată sa-l plătesc. 😊

#27
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Oricum e o suma modica de 1$ pe an.

"The best chat and instant messaging IM client apps for Android" http://www.phonearen...Android_id58534
"The IM-craze started way back in ICQ and mIRC times on desktop computers, went through staples like the Yahoo or MSN messengers, then we got the Skype sweep, but now a new crop is taking over, overshadowing the old guard with access to more than 500 million user in the palm of our hands in the case of WhatsApp, for instance."

Cica dezvoltatorii Telegram ofera 200 000$ oricui reuseste sa decripteze mesajele utilizatorilor, e una dintre cel mai sigure aplicatii de mesagerie instanta.

"Currently available for Android, iOS, and Windows Phone, Telegram has been making waves as one of the most security-conscious messaging apps on the market. Taking protection of users' private data to heart, it relies on a custom data protocol which is open, secure, and optimized. Telegram supports two layers of secure encryption, 256-bit symmetric AES encryption, RSA 2048 encryption, and Diffie-Hellman secure key exchange. It makes sense that its makers are offering $200 000 to anyone that's able to decipher Telegram messages."

Line takes a page from Snapchat's book, implements disappearing messages http://www.phonearen...essages_id58540

Update to Skype for Android will let the app scan your address book, looking for Skype users http://www.phonearen...e-users_id58550

Edited by Papillon_, 23 July 2014 - 22:10.


#28
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011

View Postnknwn666, on 23 iulie 2014 - 13:54, said:

Viber, gratis, poti trimite mesaje si apela audio, versiune si de desktop (doar Windows).
E disponibila pentru Android, iOS, WP, BlackBerry, Windows, Mac si Linux! Nu doar pentru windows!
Mai au Symbian si Bada dar sistemele sunt deja "moarte".

#29
nknwn666

nknwn666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 27.09.2007
Acum am vazut, ultima oara cand am verificat aveau doar pentru Windows pe desktop.

#30
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
E super Telegram, l-am incercat atat pe mobil cat si pe laptop, pacat ca nu e asa de popular si nu are suport pentru apeluri video.

#31
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
WhatsApp are patru minusuri, nu suporta apeluri video, nu poti trimite documente(poze,videoclipuri), nu are varianta dektop iar pe partea de siguranta nu e asa de stralucita, are avantajul ca e foarte populara, pentru ca nu e cea mai buna.
Pe Viber nu poti trimite documente iar varianta dektop(Windows) are multe lipsuri.

Edited by Papillon_, 24 July 2014 - 12:44.


#32
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
skype the best ?!....(daca ne referim STRICT la facilitati)

Edited by Mihai_3, 24 July 2014 - 12:45.


#33
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Skype are o interfata de doi bani atat pe dektop cat si pe mobil, e mult in urma. A cam apus era Skype la fel ca Yahoo Messenger, mirc etc.

#34
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
interfata este simplista, fara zorzoane....gusturile privind aspectul IMHO nu isi au loc aici.

#35
nknwn666

nknwn666

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,364
  • Înscris: 27.09.2007

View PostPapillon_, on 24 iulie 2014 - 12:06, said:

E super Telegram, l-am incercat atat pe mobil cat si pe laptop, pacat ca nu e asa de popular si nu are suport pentru apeluri video.
De acord, l-am incercat si eu astazi. Este un inlocuitor foarte bun pentru Viber/WhatsApp dar pacat ca nu este la fel de popular. Singurul lucru care as vrea sa il mai faca este trimiterea de sms nu doar mesaje push, asa l-as inlocui pe TextSecure care trimite doar mesaje (sms criptate si necriptate si mesaje push criptate) cu care am inlocuit aplicatia stock de mesaje.

#36
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011

View PostMihai_3, on 24 iulie 2014 - 12:56, said:

interfata este simplista, fara zorzoane....gusturile privind aspectul IMHO nu isi au loc aici.
UI face 50% dintr-o aplicatie apoi sunt functiile si structura lor, Skype are avantajul ca e cross-platform si are inca un numar mare de utilizatori. Dupa cum spunea si wirespot Microsoft iti incalca intimitatea deci nu prea e sigura.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate