Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Ochelari pentru calculator antireflexie pro si contra

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
zgsmania

zgsmania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.07.2014
Flux-ul este fff inteligent, nu numai ca schimba luminozitatea dar si tonalitatea culorilor. Mai are o setare in care te intreaba ce fel de lumina folosesti!
Sunt multe situatii cand nu imi dau seama ce face, dar pot sa spun ca functineaza excelent pentru ochii mei care seara sunt mult mai OK!
Una este sa ai ochii obositi si alta este sa ai multe vene sparte!
Pentru cei cu oftalmologul pot sa le spun ca vad perfect atat la distanta cat si la departare cu un control periodic anual!
Tot el mi-a recomandat acesti ochelari speciali insa tot el mi-a spus ca pentru nivelul meu de lucru trebuie sa caut si alte solutii.
Flux-ul este o solutie foarte buna, la mine functioneaza, sigur ca sunt persoane care au alte probleme pe care acest soft nu le rezolva.
Desi nu are senzor pot sa spun ca functioneaza mai bine decat variante cu senzor cum este telefonul Samsung S5!
Dar revin la intrebarea mea, ochelari speciali pentru calculator are cineva!?

Edited by zgsmania, 25 July 2014 - 09:43.


#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Si eu as reveni la raspunsul meu care ti l-am dat deja de 2 ori.

#39
zgsmania

zgsmania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.07.2014
Cand ai avut acesti ochelari?

#40
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Cam cu vre-o 6-7 ani in urma, cand aveam CRT. Am renuntat al ei cand mi-am luat LDC si am vazut ca nu mai au niciun efect.
Dimpotriva erau destul de deranjanti sa stau cu ei pe nas.

#41
zgsmania

zgsmania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.07.2014
Tocmai de asta intreb daca are cineva ceva nou acum sunt multe feluri de ochelari:
"Exista mai multe tipuri de lentile adaptate pentru vederea la calculator, materialul din care sunt confectionate fiind sticla organica sau sticla minerala. Una dintre cele mai performante lentile este o lentila unifocala din sticla subtiata (indice de refractie 1.6) cu o coloratie usoara maro deschis in masa sticlei ceea ce ii confera o nuanta foarte placuta care creste contrastul.
Lentila este acoperita cu un strat de antireflex care ii creste transparenta, elimina reflexiile deranjante si asigura o vedere clara si relaxata.  Stratul de antireflex poate fi unistrat (nuanta albastru - mov), in trei straturi (nuanta aurie) sau in sase straturi (nuanta verzuie).
Elementul filtrant din compozitia sticlei din care este confectionata lentila este seleniul. Acesta are un efect de filtrare partiala a razelor din spectrul albastru al luminii ceea ce duce la cresterea contrastului intre culori fara a afecta perceptia naturala a acestora. Toate acestea realizeaza o reducere a oboselii ochilor si o vedere confortabila prin faptul ca semnele de pe monitor sunt usor de recunoscut si sunt foarte clare."

#42
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
ecran ips ai?

#43
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004

View Postzgsmania, on 28 iulie 2014 - 11:28, said:

Tocmai de asta intreb daca are cineva ceva nou acum sunt multe feluri de ochelari:

Sunt aceleasi tipuri de lentila, cu aceleasi tratamente. Reclama difera in functie de producator si de tehnologia folosita.
Dar nu s-a schimbat nimic in ultimii 20 de ani pe segmentul asta.

#44
zgsmania

zgsmania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.07.2014
Ce inseamna ecran "IPS" !?

#45
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
E tehnlogia de facbricatie - in-Plane switching.
Detalii - http://en.wikipedia.org/wiki/IPS_panel primul link gasit de gogu...

#46
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
http://www.blog.disp...de-ce-conteaza/

#47
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
are cineva dupa aici ips, e mai odihnitor pt ochi ? [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p8MO-XaCZ_8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#48
zgsmania

zgsmania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.07.2014
Da, asa pare mai odihnitor insa cum pot sa aflu daca al meu este sau nu IPS!?

#49
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
vezi unghiu de vizualizare pe la 170 grade

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate