Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Ochelari pentru calculator antireflexie pro si contra

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
zgsmania

zgsmania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.07.2014
Salut, lucrez foarte mult la calculator, la birou, acasa aproape numai in fata lui stau, va intreb care dintre voi aveti ochelari speciali care sa protejeze ochii impotriva oboselii acumulate la acest tip de munca!
Va rog mult nu imi spuneti variantele cu 20,20,20 ca nu au nici un efect mai ales ca eu nu am unde sa imi relaxez privirea!
Vreau sa-mi cumpar si vreau sa stiu care sunt cei mai buni!

#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,981
  • Înscris: 06.09.2008
conteaza mult ce monitor ai, daca ai da un link ar fi mai bine...

#3
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ce monitor ai?
Ca astea mai smechere au cateva profile gaming, image, work etc....nici cu ele nu poti sa lucrezi?

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 zgsmania, on 21 iulie 2014 - 08:40, said:

ochelari speciali care sa protejeze ochii impotriva oboselii acumulate la acest tip de munca
Nu exista asa ceva. Remediul e destinderea, mai faci o pauza, te mai uiti in zare etc. Plus ca nu numai ochii "obosesc" ci tot corpul are nevoie de miscare.

Edited by neagu_laurentiu, 21 July 2014 - 08:51.


#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Ia un IPS mat, recomand Dell de 24"-27", il calibrezi cum trebuie si nu vei mai avea probleme. Eu in momentul asta sunt la calculator de aproximativ 20 de ore si nu-l sting decat deseara.
Culorile joaca un rol foarte important, spre exemplu daca pun pe profil gaming sau movie nu rezist mai mult de o ora in fata monitorului.

#6
zgsmania

zgsmania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.07.2014
Am un MacBook Air 13 inch.
Nu am cum sa ma relaxez, am foarte mult de munca, sigur ca mai fac niste pauze dar seara sunt praf la ochii, numai cu picaturi rezolv problema!

#7
Pac_Man

Pac_Man

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 10.12.2001
Ochelarii aia n-au niciun efect.

In functie de specificul muncii tale mai ajuta sa reduci brightness-ul si contrast-ul monitorului, in functie de lumina ambientala.

De asemenea, mai sunt niste picaturi "lacrimi artificiale" pe care le mai poti folosi si care ajuta la hidratarea ochiului.

Dar pauzele sunt cele mai importante Posted Image

Edited by Pac_Man, 21 July 2014 - 08:59.


#8
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Obosesti ca te chiorasti in monitoru ala de 13. Nici eu nu suport sa ma benoclez in ceva mic cand scriu/corectez ceva.
Eu pe CRT-uri foloseam ecran de protectie, nu stiu cat de stralucit era pe vremuri.....

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 zgsmania, on 21 iulie 2014 - 08:55, said:

seara sunt praf la ochii, numai cu picaturi rezolv problema!
Mergi la oftalmolog, tu ai o problema medicala.

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,981
  • Înscris: 06.09.2008

 xxvirusxx, on 21 iulie 2014 - 09:00, said:

Obosesti ca te chiorasti in monitoru ala de 13. Nici eu nu suport sa ma benoclez in ceva mic cand scriu/corectez ceva.

Exact, ecranul prea mic, lucios si cu rezolutie mare

#11
zgsmania

zgsmania

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 21.07.2014
Am inteles tot ce imi spuneti voi aici si va multumesc, nu suport sa-mi pun picaturi in ochi la fiecare jumatate de ora, este posibil ca ecranul mic sa fie o cauza, am schimbat si fundalul de la albastru la ceva cu nature! Insa eu asi vrea un raspuns de la cineva care are astfel de ochelari sau lentile de contact, asa stiu si eu tot felul de tertipuri! Eu vreau sa bag 12 ore pe zi si sa nu mai am probleme!

Edited by zgsmania, 21 July 2014 - 09:20.


#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,526
  • Înscris: 15.06.2004

 zgsmania, on 21 iulie 2014 - 08:55, said:

Nu am cum sa ma relaxez, am foarte mult de munca, sigur ca mai fac niste pauze dar seara sunt praf la ochii, numai cu picaturi rezolv problema!

In mod normal doar 4 ore pe zi este permis sa lucrezi la calculator, cu pauze de 10 minute la fiecare 50 trecute, cu eventual inca 2 ore suplimentare dupa ce ai luat vre-o 2 pauza. Cel putin asa prevede legistatia europeana.

Ce-i drept asta e de pe vremea CRT-urilor. Dar e in vigoare.

Ochelarii de calculator sunt cam praf in ochi in ceea ce priveste noile monitoare - erau bunicei insa la CRT-uri. La LCD-uri cu LED n-au niciun efect.

Deci daca nu vrei sa ajungi chior, ai nevoie de pauze, in special cu privitul la distanta mare - alta solutie nu exista.

Oboseala aia poate fi si datorita reflexiei, dar destul de putin. Apare mai mult din cauza ca esti concentrat pe un ecran aflat la o distanta mica de tine, ochii se fixeaza pe acea distanta, si in plus din cauza concentrarii se reduce clipitul - practic in felul asta se usuca ochii - de-asta ajuta picaturile ( lacrimi artificiale ).

#13
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Daca e lucios ecranul pune-i o folie antiglare, o sa fie mai ok.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

 zgsmania, on 21 iulie 2014 - 09:19, said:

Insa eu asi vrea un raspuns de la cineva care are astfel de ochelari sau lentile de contact, asa stiu si eu tot felul de tertipuri!
Noi ti-am spus ce-i de spus. N-avem pretentia sa ne crezi dar macar la oftalmolog sa ajungi (chiar la mai multi) si sa asculti de sfaturile primite. Sanatatea e mai importanta decat un job.
Reflexia se rezolva schimband pozitia etc. dar la tine e posibila si o problema medicala.

Daca vrei o paralela, si ochelarii de soare ce au doar lentile colorate fac sa nu ai multa lumina dar de razele ultraviolete (cele mai periculoase) nu te apara o sticla afumata.

Edited by neagu_laurentiu, 21 July 2014 - 09:50.


#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,805
  • Înscris: 10.12.2006
Eu as vinde MacBook Air si as lua de banii aia un laptop de 17".

#16
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Eu am luat asistentul vederii, cartea etc si e ceva mai bine  http://renuntalaoche...a-ochelari.html

#17
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,981
  • Înscris: 06.09.2008
daca are bani de mackbook are bani de un monitor normal de 23-24", sa fie mat si IPS, sunt 600-800lei

Nu inteleg de ce ai luat laptop de 13" daca stai toata ziua la el, alea sunt pt cei care stau 2 ore/ zi pe facebook...

#18
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 SfPetru, on 21 iulie 2014 - 08:55, said:

Ia un IPS mat, recomand Dell de 24"-27", il calibrezi cum trebuie si nu vei mai avea probleme.
Cum il calibrezi pentru munca/stat mult pe el? are niste menu-uri?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate