Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 

Senzatie ameteala + cefalee + senzatie caldura

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
blanarucristi

blanarucristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.10.2008
Va salut. Nu am stiut unde sa postez exact ce am, dar am zis ca e ok la ORL. Deci, cam de 1 luna am simptomele de mai sus, o senzatie de ameteala, cu cefalee si parca mi se pare ca am ceafa si urechile calde. Ameteala nu este una sa cad jos, este una profunda, oarecum discreta, dar care o simt ca si cum as avea capul tulbure. Si ochii ii simt ciudat, ca si cum i-ar tine ceva. Am fost la ORL (eu si fiind operat in octombrie de mastoidita), si mi-a dat doctorul BETASERC 24 mg, care sa il iau 2 luni. Explicatia lui ar fi ca a inceput sa se vindece urechea interna de la operatie, dar mie mi se pare cam ciudat, avand in vedere ca acea operatie NU s-a realizat in urechea interna, ci in urechea medie.
Analizele de sange au iesit foarte bine, excelente chiar, cu nicio analiza sub sau peste nivelul de referinta, ecografia abdominata totala la fel.
Am mai ajuns si la oftalmologie, unde mi s-a spus ca am astigmatism, si insuficienta de convergenta, si dioptrii cilindrice de +0.5 la ochiul drept si 0.25 la ochiul stang, si ca este posibil ca senzatiile care le am  sa fie de acolo, datorita fortarii ochilor sa vada, avand in vedere ca petrec vreo 5-6 ore la PC (asta este munca mea).
Mentionez ca NICIUN doctor nu a spus cu certitudine de unde sunt acestea, toti doar au presupus (ma refer la oftalmolog si la ORL).
Ametelile si aceste senzatii apar mai mult in prima parte a zilei si dureaza cel putin 5-6 ore, timp in care ma simt si foarte obosit, nu ma pot concentra. Nu stiu ce sa mai fac, o sa imi fac si ochelarii, iau si BETASERC, dar simt eu ca nu astea ar fi "diagnosticele". Oare sa mai continui si cu alte analize ?
Am 27 de ani, nu beau, nu fumez.....sunt destul de cuminte Posted Image  Tensiunea cateodata mi-a iesit mai mare, in jur de 14 cu 5, ceea ce e cam mult, dar in marea majoritate a timpului o am 12 sau maxim 13.
Deci mai pe scurt am facut analizele de sange, ecografia abdominala totala (care au iesit perfecte), si examen ORL si oftalmologic unde mi s-a spus ce am scris mai sus. Altele nu am mai facut.

Edited by blanarucristi, 16 July 2014 - 11:56.


#2
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Din pacate in Romania nu exista doctor House. La noi se trateaza doar daca e ceva flagrant si vizibil. Cauze pot fi multe, alimentatie, somn, prea mult stat la PC, miscare putina etc. Renunta la cafea si mai bea un calciu cu magneziu din cand in cand, si fa sport. Vezi daca se amelioreaza.

#3
blanarucristi

blanarucristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.10.2008
Hahaha. Tare asta cu Dr. House. Chiar in perioada asta ma uit la Dr. House, sunt pe la sezonul 6. Ma si gandeam la un moment dat (oarecum in gluma), ca o fi vreo ipohondrie dobandita in urma vizionarii serialului.
Pai alimentatia defectuoasa nu se reflecta in analizele de sange ? Sport da, nu am facut in ultima vreme, chiar deloc din pacate, iar vitamine banuiesc ca am, de vreme ce repet iar, am analizele de sange bune. Cineva ma indruma spre neurologie, insa oare o fi cazul sa ma duc si acolo ? La mine neurologia pare ceva drastic doar din perspectiva numelui, adica numai cand aud neurologie, gata, ma gandesc la toate treburile nasoale. Maine am programare si la cardiologie, ca mi-a dat doctorita de familie obligat fortat, si voi vedea ce imi va zice si acesta.

#4
blanarucristi

blanarucristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 12.10.2008
Am fost si la cardio. Totul ok. Tensiunea cam mare. 14 cu 5. Nu stiu ce sa mai fac, unde sa ma duc.

#5
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
1. Mergi la neurologie, fa testele pentru a se vedea daca vertijul e de origine periferica-urechea, sau centrala.
2. Eu ti-as mai recomanda pe langa betasercul ala si milgamma, 2 cps pe zi, dimineata si la pranz, cu aceeasi durata a tratamentului cu betasercul

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate